Рішення
від 20.04.2017 по справі 909/187/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2017 р. Справа № 909/187/17

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Гриняк Б. П. , секретар судового засідання Михайлюк А. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Першого заступника прокурора Івано-Франківської області , вул. Грюнвальдська, 11 , м. Івано-Франківськ , 76015 в інтересах держави в особі Стопчатівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області (фонду охорони навколишнього природного середовища), вул. Центральна , 46 , с. Стопчатів, Косівського району , Івано-Франківської області

до відповідача: ОСОБА_1 районного підприємства " Райагроліс", вул. Незалежності, 48 б, с. Смодна, Косівського району , Івано-Франківської області, 78607

про : стягнення 233 004, 00 грн. збитків завданих навколишньому природному середовищу

за участю:

Прокурор: Чугунова В.М., (посвідчення № 032583 від 20.03.2015р. );

Від Стопчатівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області (фонду охорони навколишнього природного середовища) : не з'явились;

Від відповідача ОСОБА_1 районного підприємства " Райагроліс": ОСОБА_2, (довіреність № 11 від 03.01.2017р. ) - представник ;

ВСТАНОВИВ: Перший заступник прокурора Івано-Франківської області звернувся з позовом до господарського суду Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Стопчатівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області (фонду охорони навколишнього природного середовища) (далі - позивач) до ОСОБА_1 районного підприємства " Райагроліс" (далі- відповідач) про стягнення збитків завданих навколишньому природному середовищу в сумі 233 004, 00 грн.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 10.02.2017р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено розгляд справи в судовому засіданні на 28.02.2017р.

28 лютого 2017 розгляд справи на підставі п.1, 3 ч.1 ст. 77 ГПК відкладено на 14.03.2017 р.

Ухвалою суду від 14.03.2017 р. розгляд справи відкладався на 04.04.2017 р.

Ухвалою суду від 04.04.2017 р. розгляд справи відкладався на 20.04.2017 р.

Прокурор, в судовому засіданні 20.04.2017, позовні вимоги підтвердив в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та запереченні на відзив. Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що Косівським районним судом обвинувачений ОСОБА_3, працюючи на посаді майстра лісу обходу №8 Пістинського лісництва ОСОБА_1 районного підприємства " Райагроліс", вчинив службову недбалість, яка полягає в невжитті достатніх заходів для охорони лісу на ввіреній території, що призвело до самовільної рубки 35 дерев невстановленими досудовим слідством особами, чим завдано істотну шкоду навколишньому природному середовищу на суму 233004 грн. Зазначає, що згідно ч. 1 ст. 1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків. Просить стягнути з відповідача на користь Стопчатівської сільської ради 233 004,00 грн., завданих навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної рубки дерев та покласти на відповідача судові витрати.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечує, мотивуючи їх безпідставністю та необґрунтованістю.

В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що Косівське РП " Райагроліс" шкоди лісовому господарству не завдавало, оскільки ним не порушено приписів Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою КМ України №761 від 23.05.2007 р., який визначає умови та порядок заготівлі деревини під час проведення рубок лісу, що доводить відсутність причинно-наслідкового зв'язку між діями (бездіяльністю) відповідача та збитками, завданими незаконною порубкою дерев невстановленими особами. В спірному випадку , відповідач не зобов'язаний відшкодовувати шкоду, заподіяну протиправними діями його працівника ОСОБА_3, внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, дослідивши зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

Внаслідок неналежного виконання майстром лісу Пістинського лісництва ОСОБА_1 районного підприємства " Райагроліс" ОСОБА_3 своїх службових обов'язків щодо здійснення охорони лісу від самовільних рубок у ввіреному йому під охорону обході , а саме у кварталі №9, ділянки № 32, 34 Пістинського лісництва РП "Райагроліс" упродовж періоду з 02.02.2015р. по 03.06.2015 р. невстановленими досудовим слідством особами здійснено незаконну рубку 35 дерев породи дуба звичайного, сироростучого , ліквідною масою 43 м3 , чим у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №541 від 24.07.2013 р. спричинено шкоду лісовому господарству та природно-заповідному фонду в сумі 23304,00 грн.

Вина службової особи відповідача у неналежному виконанні обов'язку по охороні лісу та забезпеченні його збереження належним чином встановлена на підставі Вироку Косівського районного суду від 29.11.2016 р. по справі №347/1753/16 , яке набрало законної сили, та доведена у порядку кримінального судочинства з дотриманням усіх вимог процесуального законодавства.

Куруючись ст. 105 ЛК України, ст. 1172 ЦК України позивач вважає , що зазначені обставини є підставою для покладення цивільної відповідальності за заподіяну шкоду на Косівське районне підприємство " Райагроліс".

Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються у складі відповідного бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, в тому числі: частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством. Статтею 68 цього Закону зобов'язано підприємства, установи, організації та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Статтею 1 Лісового кодексу України передбачено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Згідно ст. 86, 89, 90 Лісового кодексу України організація і забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.

Згідно статті 105 Лісового кодексу України, особи, винні у порушенні лісового законодавства, зокрема у: незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, порушенні порядку заготівлі та вивезення деревини, порушенні інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, несуть встановлену законом дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

Відповідно до статті 107 цього Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

За період з 02.02.2015 р. по 03.06.2015 р. у кварталі № 9, ділянки №32,34 Пістинського лісництва РП " Райагроліс" невстановленими досудовим слідством особами здійснено незаконну рубку 35 дерев породи дуба звичайного, сироростучого , ліквідною масою 43 м3 , чим у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №541 від 24.07.2013 р. спричинено шкоду лісовому господарству та природно-заповідному фонду в сумі23304,00 грн.

Зазначені факти встановлені вироком Косівського районного суду від 29.11.2016 р. по справі №347/1753/16, яке набрало законної сили, згідно якого ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ст.367 ч. 2 КК України та призначено покарання у вигляді двох років позбавлення волі з позбавленням права обіймати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські посади на строк 2 ( два) роки без сплати штрафу. У відповідності ст. 75 КК України ОСОБА_3 звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням встановивши йому іспитовий строк - 2( два ) роки.

Відповідно до ч. 4 ст. 35 ГПК України, вирок суду в кримінальному провадженні або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для господарського суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

Статтею 1166 ЦК України визначені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, відповідно до якої, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ч. 1 ст. 1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України та відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

за наведених обставин, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 233004,00 грн. збитків, завданих навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної рубки дерев, є обґрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до приписів, встановлених ст. 49 ГПК України, судовий збір стягується з відповідача в доход бюджету в сумі 3495,06 грн.

. Керуючись ст. 41, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 19, 63, 64, 86, 89, 90, 105, 107 Лісового кодексу України, ст.1166, 1172 Цивільного кодексу України, ст. 32, 43, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

задовольнити позов Першого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Стопчатівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області (фонду охорони навколишнього природного середовища) до ОСОБА_1 районного підприємства " Райагроліс" про стягнення 233 004, 00 грн. збитків завданих навколишньому природному середовищу

Стягнути з ОСОБА_1 районного підприємства " Райагроліс" , вул. Незалежності, 48 б, с. Смодна, Косівського району , Івано-Франківської області, 78607 ( код 13658480) на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Стопчатівської сільської ради ( вул. Центральна, 46, с. Стопчатів, Косівського району, Івано-Франківської області, 78620, код 01294083, МФО 836014 в ГУДКСУ в Івано-Франківській області р/р 33118331700297, код доходів 24062100) 233 004, 00 грн. ( двісті тридцять три тисячі чотири гривні ) збитків завданих навколишньому природному середовищу

Стягнути з ОСОБА_1 районного підприємства " Райагроліс" , вул. Незалежності, 48 б, с. Смодна, Косівського району , Івано-Франківської області, 78607 ( код 13658480) в дохід Державного бюджету (номер рахунку 31219206783002, одержувач УДКСУ в м. Івано-Франківську, МФО 836014, ЄДРПОУ одержувача 37952250, код класифікації доходів 22030001, назва коду класифікації доходів судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), назва суду господарський суд Івано-Франківської області), 3495,06 грн. ( три тисячі чотириста дев'яносто п'ять гривень 06 коп.) судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 24.04.17

Суддя Гриняк Б. П.

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення20.04.2017
Оприлюднено28.04.2017
Номер документу66163045
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/187/17

Ухвала від 12.12.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Гриняк Б.П.

Ухвала від 30.11.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Гриняк Б.П.

Рішення від 20.04.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Гриняк Б. П.

Ухвала від 10.04.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Гриняк Б. П.

Ухвала від 14.03.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Гриняк Б. П.

Ухвала від 28.02.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Гриняк Б. П.

Ухвала від 10.02.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Гриняк Б. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні