Постанова
від 06.04.2017 по справі 804/4380/16
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2017 р. Справа № 804/4380/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Сидоренка Д.В. розглянувши, при секретарі Шпота Я.С.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2

адміністративну справу за позовом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області,

до Товариства з обмеженою відповідальністю Промкомплекс ,

про зобов'язання вчинити певні дії.

Обставини справи: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулася з позовом, з урахуванням уточнень, про зобов'язання ТОВ Промкомплекс забезпечити допуск до здійснення перевірки об'єктів розташованих на території Дніпропетровської області, у томі числі за адресою: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, с.Дороге, провулок Тютіна, 15-А, посадовими особами Головного управління ДСНС у Дніпропетровській області з метою проведення перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки та встановити порядок виконання рішення суду, а саме встановити строк проведення перевірки у період 90 (дев'яносто) робочих днів з дати набрання законної сили рішенням суду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач безпідставно відмовив у допущені до проведення планової перевірки.

В обґрунтування правової позиції позивачем надані додаткові письмові пояснення щодо віднесення ТОВ Промкомплекс до суб'єкті господарювання із високим ступенем ризику.

Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що позивачем допущенні порушення положення діючого законодавства при плануванні та намаганні проведення планової перевірки оскільки види діяльності товариства не є предметом державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту; не визначено перелік питань для здійснення планових заходів; товариство не відноситься до суб'єкту господарювання з високим ступенем ризику; перелік суб'єктів з високим ступенем ризику Державною регуляторною службою України не погоджувався; планова перевірка призначена лише позивачем, а не всіма контролюючими органами, як то передбачено Указом Президента України №817/98 від 23.07.1998р.; жодним законом органи ДСНС прямо не уповноважені на здійснення державного нагляду (контролю) у певній господарської діяльності; товариство не зазначено у переліку суб'єктів господарювання, які підлягають комплексним перевіркам на 2016 рік, а також відповідач посилається на мораторій на проведення перевірок для суб'єктів підприємництва з обсягом доходу до 20 млн.грн. та відсутність права у позивач на звернення до суду з позовом про зобов'язання забезпечити доступ до перевірки.

В обґрунтування правової позиції відповідачем надані додаткові письмові пояснення щодо віднесення ТОВ Промкомплекс до суб'єкті господарювання з незначним ступенем ризику.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

В С Т А Н О В И В:

Головним управлінням ДСНС України у Дніпропетровській області на виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності , з метою виконання плану-графіку планових та позапланових (з метою контролю виконання приписів та розпорядчих документів) перевірок суб'єктів господарювання на 2 квартал 2016 року, видано наказ Про проведення перевірок від 17.05.2016р. №9, згідно пункту 1 якого наказано провести планові (позапланові) перевірки додержання (виконання) вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту у червні 2016 року (згідно додатком).

Згідно Списку об'єктів для проведення планових перевірок (виконання) вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту (додаток до вищезазначеного наказу) по Дніпропетровському районному сектору під номером 11 зазначено ТОВ Промкомплекс , Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, с.Дороге, провулок Тютюніна, 15А, ступень ризику - високий, термін проведення перевірки - 13.06.2016р. - 05.07.2016р.

Повідомлення про проведення планової перевірки додержання (виконання) вимог нормативно - правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, ТОВ Промкомплекс , за адресою: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, с.Дороге, провулок Тютюніна, 15А направлено засобом поштового зв'язку.

На підставі наказу №9 від 17.05.2016р., видано посвідчення від 13.06.2016р. №177 на проведення державними інспекторами планової перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки ТОВ Промкомплекс розташованого за адресою: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, с.Дороге, провулок Тютіна, 15-А.

Листом вих. №05/07-01 від 05.07.2016 року товариство повідомило начальника головного управління про відсутність законних підстав для проведення перевірки з огляду на положення Закону України №71-VIII від 28.12.2014р. Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи та ухвали ВАСУ від 28.04.2016р. відносно роз'яснення дії Закону.

За фактом недопущення до перевірки державними інспекторами складено Акт про недопущення до проведення планової від 05.07.2016р., що зумовило звернення позивача до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Згідно п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра Внутрішніх Справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Статтею 47 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI передбачено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до ч. 1 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Згідно з вимогами статей 66, 67 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень.

Згідно п.п.39 п.4 Положення №1052 ДСНС відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання.

Пунктом 7 Положення №1052 ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Правовідносини у сфері здійснення державного нагляду (контролю) регулюється положеннями Кодексу цивільного захисту України, Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності , Порядку проведення планових (позапланових) перевірок одержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом МВС України від 02.11.2015 року №1337, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2015 року за №1467/2792.

Згідно вимог статті 1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності , державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

За визначенням пункту 2 частини 1 статті Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності , заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Пунктом 2 ст.4 Закону України Про основі засади державного нагляду у сфері господарської діяльності визначено, що складання та затвердження плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органами державного нагляду (контролю) здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що ст.4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності встановлено загальні вимоги до здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно ч.1 ст.5 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу державного нагляду (контролю) не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду.

Згідно з ч.4 ст.5 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

За наявними в матеріалах справи доказами судом встановлено, що позивачем на адресу відповідача було направлено повідомлення про проведення планового заходу.

Суд зазначає, що відповідно до частини 5 статті 7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Пунктом 6 Розділу І Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 02.11.2015 року №1337 передбачено, що суб'єкти господарювання зобов'язані безперешкодно допускати посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів для здійснення огляду (обстеження) будівель, приміщень, споруд, устаткування, території, надавати для ознайомлення документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) у зазначеній сфері, а також їх копії у разі необхідності в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п.11 Розділу ІІІ Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 02.11.2015 року №1337 у разі якщо суб'єкт господарювання не допускає посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, посадовою особою, яка здійснює перевірку, складається акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки, форму якого наведено в додатку 4 до цього Порядку.

Керівник або уповноважена особа суб'єкта господарювання в акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, зазначити мотиви своєї відмови у допущенні до проведення перевірки.

В акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки зазначаються дата, час його складання та відомості про посадову особу, яка склала акт, а також посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання, яку ознайомлено з цим актом та якій вручено його під розпис.

Акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки складається у двох примірниках, один з яких надається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, а другий з відміткою про ознайомлення зберігається в наглядовій справі.

У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання від підписання акта про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки посадовою особою ДСНС України робиться відповідна відмітка щодо відмови від ознайомлення та отримання цього акта.

У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання отримати зазначений акт такий акт надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Пунктом 9 Розділу ІІІ Порядку №1337 визначено, що посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.

Як встановлено під час судового розгляду справи посадовою особою відповідача не було допущено перевіряючих до проведення перевірки, при цьому з огляду та аналізу наданого до суду акту про недопущення до проведення планової перевірки від 05.07.2016р., відмова полягає у підставах викладених у листі вих.№05/07-01 від 05.07.2016 року, а саме відсутність законних підстав для проведення перевірки з огляду на положення Закону України №71-VIII від 28.12.2014р. Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи та ухвали ВАСУ від 28.04.2016р. відносно роз'яснення дії Закону.

Що стосується посилання відповідача на положення Закону України від 28 грудня 2014 року №71-VII Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи установлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється: з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість; з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Однак, суд вважає необхідним зазначити, що за своєю метою та змістом цей Закон покликаний врегулювати саме податкові, а не будь які інші правовідносини, зокрема і ті, які виникають у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню.

Відповідно до ст. 1 Податкового кодексу України даний кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Вказаним Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності тих контролюючих органів, про які йдеться у пункті 41.1 статті 41 цього Кодексу. Зокрема контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи. У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.

Відтак, беручи до уваги завдання Державної служби з надзвичайних ситуацій України щодо реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, можна дійти висновку, що Державної служби з надзвичайних ситуацій України не є контролюючим органом доходів і зборів в розумінні вимог пункту 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України.

Таким чином, обмеження на проведення перевірок підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами встановлений Законом №71-VШ стосується лише контролюючих органів визначених у підпункті 41.1 статті 41 ПКУ.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що обмеження, встановлені пунктом 3 розділу II Прикінцеві положення Закону України від 28.12.2014 № 71-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи , розповсюджується тільки на здійснення перевірок підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців у відносинах, що виникають у сфері справляння податків і зборів та здійснюються ДФС та її територіальними органами.

Вказана позиція висловлена в Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15 грудня 2016 року по справі №809/3370/15.

Інших підстав не допуску до проведення планової перевірки та доказів оскарження відповідачем наказу №9 від 17.05.2016р. або ж скасування його в частині відповідача матеріали справи не містять та судом не встановлено.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно не було допущено посадових осіб позивача до проведення планової перевірки без обґрунтованих та достатніх та те підстав, у зв'язку з чим задоволенню підлягають позовні вимоги про зобов'язання ТОВ Промкомплекс забезпечити посадовим особам Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області допуск до здійснення планової перевірки щодо додержання (виконання) вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту об'єктів на території за адресою: Дніпропетровська область, с.Дороге, провулок Тютіна, 15-А.

Щодо решти позовних вимог, суд залишає їх без задоволення з огляду на те, що ч.5 ст.5 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності визначено, що строк здійснення планового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів мікро-, малого підприємництва - п'яти робочих днів. Продовження строку здійснення планового заходу не допускається.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати ТОВ Промкомплекс забезпечити посадовим особам Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області допуск до здійснення планової перевірки щодо додержання (виконання) вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту об'єктів на території за адресою: Дніпропетровська область, с.Дороге, провулок Тютіна, 15-А.

В задоволенні інших вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Суддя ОСОБА_3

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.04.2017
Оприлюднено04.05.2017
Номер документу66258703
СудочинствоАдміністративне