Справа № 399/740/16-ц
Провадження № 2/399/18/17
13.04.17
РІШЕННЯ
Іменем України
13 квітня 2017 року селище Онуфріївка
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Лях М.М., за участі секретаря судового засідання Гриценко Т.М., позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в селищі Онуфріївка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю Верес , третя особа Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в особі відділу Держгеокадастру в Онуфріївському районі, про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки,
встановив:
Позивач звернувсь до суду з позовом до відповідача, в якому просив суд ухвалити рішення, яким достроково розірвати договір оренди земельної ділянки, що був укладений між позивачем та ТОВ Верес 20.01.2005 року і зареєстрований 31.05.2005 року, строком на 10 календарних років, з урахуванням додаткового строку, що був встановлений додатковою угодою, зареєстрованою 30.06.2009 року в зв'язку з систематичним невиконанням орендарем - відповідачем ТОВ Верес умов договору щодо виплати орендної плати.
Свій позов мотивував тим, що він має у особистій власності земельну ділянку площею 6,0124 га, кадастровий номер 3524680400:02:000:0058, розташовану на території Василівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області.
20.01.2005 року між ним та ТОВ Верес був укладений договір оренди земельної ділянки строком на 10 календарних років. Даний договір був зареєстрований у встановленому порядку 31.05.2005 року за № 130, а тому строк його дії закінчився 31.05.2015 року. Після закінчення 31 травня 2015 року дії договору жодного повідомлення про намір продовжити його дію позивачу не надходило, а тому ОСОБА_1 вважає, що договір оренди земельної ділянки від 20.01.2005 року припинив свою дію в зв'язку зі спливом строку на який його було укладено. Про заборону використовувати земельну ділянку позивач письмово повідомив відповідача листом від 23.07.2016 року, який вручив під розпис представнику відповідача 04.08.2016 року.
Після звернення позивача до суду йому стало відомо про те, що існує додаткова угода без дати до договору оренди землі № 130 від 31.05.2005 року, згідно якої п. 3.1 договору оренди викладено у наступній редакції Договір укладено на 10 - років з моменту державної реєстрації додаткової угоди. Після закінчення договору оренди землі Орендар має переважне право поновити його на новий строк , а також в нової редакції викладено п. 4.3 договору щодо визначення розміру орендної плати в 3.5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 1806.00 грн. Додаткова угода зареєстрована 30.06.2009 року. Позивач не оспорює, що підпис на Додатковій угоді належить йому, але пояснити за яких обставин цей документ був підписаний, не може. Копія цієї Додаткової угоди після її реєстрації, йому не видавалась.
Враховуючи факт існування додаткової угоди, в зв'язку з чим дія договору оренди землі триває до 30 червня 2019 року, позивач просить розірвати договір оренди в зв'язку з систематичним невиконанням ТОВ Верес його умов щодо виплати орендної плати.
Відповідач не виконує належним чином умови договору в частині виплати орендної плати, систематично не виплачує орендну плату у встановлений ними строк, внаслідок чого заборгував орендну плату в сумі 18335, 96 гривень.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили задовольнити а також надали пояснення згідно поданого до суду позову.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні та надав пояснення згідно поданого заперечення.
Третя особа до суду свого представника не направили, про місце та час розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки представника суд не повідомили, заяви про розгляд справи за його відсутності суду не надали.
Суд, заслухавши позивача, представників позивача та відповідача, представника третьої особи, вивчивши матеріали справи, дослідивши і оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
За змістом ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Судом встановлено, що відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_1 є власником земельної ділянки кадастровий номер 3524680400:02:000:0058, площею 6,01 га, розташованої на території Василівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва /а.с. 5,6/.
Між позивачем ОСОБА_1 та ТОВ Верес був укладений договір оренди землі від 26 січня 2005 року, згідно якого орендодавець передав належну йому на праві власності вищевказану земельну ділянку, а орендар її прийняв в строкове платне користування на 10 років в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується копією договору 103, 104/.
За умовами договору сторони визначили, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 15.1 Договору); орендна плата вноситься орендарем у сумі 797 гривень (п. 4.3); обчислення розміру орендної плати здійснюється без урахування індексу інфляції, якщо її розмір перевищує мінімальний розмір орендної плати встановлений чинним законодавством України (п. 4.12); орендна плата у грошовій, відробітковій, натуральній формі проводиться протягом календарного року (п. 4.2); у грошовій формі орендна плата проводиться шляхом видачі готівкових коштів з каси підприємства, у розмірі не меншому розміру орендної плати, встановленої чинним законодавством України (п. 4.4.); розмір орендної плати переглядається у разі наявності взаємної згоди сторін або у випадку передбаченому законом (п. 4.13); орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати (п. 10.1).
Пізніше між сторонами укладена додаткова угода до договору оренди землі, в якій за взаємною згодою внесено зміни в розділ договору землі "Орендна плата" та зазначено його в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем щорічно у грошовій, натуральній або відробітковій формі за домовленістю сторін у розмірі 3, 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 1806, 00 гривень у строк до 31 грудня кожного року . Крім того, сторони домовились продовжити термін дії договору на термін 10 років з моменту державної реєстрації додаткової угоди. Вказана додатова угода була зареєстрована в Онуфріївському райвідділі КРФ ДП ЦДЗК 30 червня 2009 року. Інші умови договору залишились без змін /а.с. 102/.
Відповідно до наданого в 2016 році Інститутом дослідження проблем оточуючого середовища України уточненого розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передана у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області ОСОБА_1, нормативна грошова оцінка земельної ділянки № 058 в цінах 1995 року становить 34682, 05 грн., а проіндексована нормативна грошова оцінка станом на 01.01.2016 року становить 166335, 27 грн., коефіціент індексації - 4,796 /а.с. 8/.
Згідно ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 2 зазначеного Закону передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статею 21 цього Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір та умови орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати передбачено ст. 24 Закону.
Загальні підстави для розірвання договору передбачені статтею 651 ЦК України та включають положення про те, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Підстави припинення договору оренди землі передбачені статтею 31 Закону України "Про оренду землі", зокрема згідно ч.3 цієї статті на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Припинення договору оренди землі шляхом його розірвання врегульовано положеннями ст. 32 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до ч. 1 цієї статті Закону на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Підстави припинення права користування земельною ділянкою передбачені статтею 141 Земельного кодексу України, зокрема, відповідно до п. "д" ч. 1 цієї статті, такою підставою є систематична несплата орендної плати.
Згідно правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 12 грудня 2012 року по справі № 146цс12, договір оренди землі можливо розірвати лише в разі систематичної несплати орендної плати.
Підтвердженням зарахування отриманих позивачем від відповідача коштів у рахунок належної ОСОБА_1 орендної плати є відомості, згідно яких нараховано до виплати орендну плату за його земельну ділянку за 2005 рік 465, 51 та 287,036; за 2006 рік 24, 51 грн. та 796,67; за 2007 рік 672, 94 грн., 130, 00 грн., 183, 53 та 130, 44 грн.; за 2008 рік 1113, 24 грн.; за 2009 1535, 10 грн.; за 2010 рік 1779, 18 грн.; за 2011 рік 2227, 54 грн.; 2012 рік 3289, 50 грн /а.с. 75- 87/.
2 грудня 2016 року відповідачем ТОВ Верес позивачу ОСОБА_1 було направлено орендну плату поштовим переказом в сумі 9200 гривень /а.с. 117/.
Звертаючись до суду із позовом, позивач посилався на систематичну несплату орендної плати, а саме частково за 2009-2012 рік та не виплату за 2013-2015 рік.
Заперечуючи проти позовних вимог представник відповідача зазначив, що орендна плата згідно умов договору орендодавцю завжди виплачувалась на касі підприємства, проте за період з 2013 по день звернення до суду з позовом ОСОБА_1 з приводу орендної плати до них не звертався. Крім того просив врахувати, що за минулі роки позивачу було виплачено значно більший розмір орендної плати ніж передбачений договором та надав відповідний розрахунок.
Позивач не заперечує того факту, що він починаючи з 2013 року до дня звернення до суду за отриманням орендної плати не звертався. Щодо розміру орендної плати пояснив, що точної суми, яку йому повинні виплачувати за користування землею не знав, тому отримував всі кошти, що виплачував йому орендар.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України , кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу .
Відмовляючи у задоволенні позову, суд дійшов висновку про відсутність систематичної несплати позивачу орендної плати ТОВ Верес згідно договору оренди земельної ділянки. Направлення позивачу орендної плати поштовим переказом не забороняється чинним законодавством та свідчить про виконання умов договору про виплату орендної плати.
За таких обставин, оцінюючи усі докази, які були досліджені у судовому засіданні у їх сукупності та приймаючи до уваги те, що за результатами розгляду справи факту невиконання умов договору відповідачем ТОВ "Верес" не встановлено, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
У зв'язку з цим згідно вимог ст. 88 ЦПК України не підлягають стягненню й судові витрати у вигляді судового збору.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 15, 60, 80, 88, 208, 209, 213-215, 294, 296 ЦПК України, суд, -
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю Верес , третя особа Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в особі відділу Держгеокадастру в Онуфріївському районі про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Кіровоградської області через Онуфріївський районний суд Кіровоградської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлено 14 квітня 2017 року.
Суддя М.М. Лях
Суд | Онуфріївський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2017 |
Оприлюднено | 04.05.2017 |
Номер документу | 66273193 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області
Лях М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні