ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27.04.2017 Справа № 904/1890/17
За позовом ОСОБА_1, с. Романків, Обухівський район, Київська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕАР", м. Дніпро
про зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕАР", в якому просить:
- встановити факт виходу ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕАР";
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "КЛЕАР" провести дії з державної реєстрації змін в установчих документах Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕАР" у зв'язку з виходом ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕАР".
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що її права порушені у зв"язку з виходом зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕАР". Крім того, позивач просив розглядати справу без його участі.
Відповідач явку представника в судові засідання не забезпечив, відзив на позов та витребувані судом документи не подав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою, зазначеною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.35-37), що підтверджується повернутим конвертом (а.с.42-45), з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертався.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог ч.1 ст.64 та ст.87 Господарського процесуального кодексу України.
У разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом (пп.3.9.1. п.3 постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р.).
Таким чином, оскільки неможливість присутності в судовому засіданні представника відповідача документально підтверджена не була, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в справі матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України
27.04.2017р. у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕАР", яке 25.03.2002р. зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за номером 1 224 120 0000 013707.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.20-24) учасниками ТОВ "КЛЕАР" є ОСОБА_2 (розмір внеску до статутного фонду - 5 600,00грн.), ОСОБА_1 (розмір внеску до статутного фонду - 4 200,00грн.), ОСОБА_3 (розмір внеску до статутного фонду - 4 200,00грн.).
Розмір статутного капіталу ТОВ "КЛЕАР" складає 14 000,00грн.
29.07.2016р. ОСОБА_1 звернулась до ТОВ "КЛЕАР" та його учасників ОСОБА_2 і ОСОБА_3 із заявою, яка нотаріально завірена 20.07.2016р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Кузьменко Л.М., про вихід зі складу учасників ТОВ "КЛЕАР" 01.11.2016р. та про виплату вартості частини майна товариства, пропорційно до частки у статутному капіталі в порядку та строки, визначені чинним законодавством.
Вищевказана заява відправлена поштою пріоритетним рекомендованим листом з повідомленням 29.07.2016р. Конверт із даною заявою повернутий відділом поштового зв'язку за закінченням встановленого строку зберігання.
Згідно поштового повідомлення №5003601871065 та №5003601843819 лист із заявою 20.12.2016р. отримав учасник ТОВ "КЛЕАР" ОСОБА_3 особисто.
Відповідач не подав до суду доказів щодо розгляду ТОВ "КЛЕАР" заяви ОСОБА_1 про її вихід зі складу учасників ТОВ "КЛЕАР".
За ч.1 ст.80 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.1 ст.83 ЦК України юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом.
Товариство з обмеженою відповідальністю належить до господарських товариств (ч.2 ст.113 ЦК України, ч.1 ст. 80 Господарського кодексу України (далі - ГК України).
Положенням ч.2 ст.83 ЦК України визначено, що товариством є організація, створена шляхом об'єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві; товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч.1 ст.140 ЦК України товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.
Частинами 1, 2 статті 100 ЦК України передбачено, що право участі у товаристві є особистим немайновим правом і не може окремо передаватися іншій особі; учасники товариства мають право вийти з товариства, якщо установчими документами не встановлений обов'язок учасника письмово попередити про свій вихід з товариства у визначений строк, який не може перевищувати одного року.
Згідно ч.1 ст.167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Пунктами 1, 3 частини 1 статті 116 ЦК України передбачено, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом; вийти у встановленому порядку з товариства.
Відповідно до ч.1 ст.148 ЦК України учасник товариства з обмеженою відповідальністю з товариства має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.
Абзацом 5 частини 1 статті 88 ГК України визначено, що учасники господарського товариства мають право вийти в передбаченому установчими документами порядку зі складу товариства.
Згідно пункту в) частини 1 статті 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства мають право вийти в установленому порядку з товариства.
Підставою для виходу з товариства з обмеженою відповідальністю є заява учасника, подана відповідній посадовій особі товариства або за наявності доказів вручення заяви цим особам органами зв'язку.
Подання заяви про вихід з товариства є дією, спрямованою на припинення корпоративних прав та обов'язків учасника товариства. Право учасника товариства на вихід з товариства не залежить від згоди товариства чи інших його учасників.
Відповідно до абз.1 п.28 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" №13 від 24.10.2008р. при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до Цивільного кодексу та Закону України "Про господарські товариства" учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними.
Таким чином, учасник товариства наділений корпоративними правами, у тому числі правом виходу зі складу учасників товариства, незалежно від згоди товариства чи інших його учасників та незалежно від того, чи скликались з цього питання загальні збори та чи було прийнято відповідне рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, 20.07.2016р. позивач нотаріально оформив заяву про вихід зі складу учасників ТОВ "КЛЕАР" та 29.07.2016р. надіслав цінним листом з описом вкладення на адресу відповідача і учасників ТОВ "КЛЕАР".
Проте, станом на час розгляду справи відповідачем не вжито дій щодо виходу ОСОБА_1 зі складу учасників ТОВ "КЛЕАР" та не зареєстровано зазначені вище зміни в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно п.4 ч.1 ст.12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув.
Частиною 1 статті 143 ЦК України передбачено, що установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю є статут.
Відповідно до п.б) ч.5 ст.41 Закону України "Про господарські товариства" до компетенції загальних зборів товариства належить внесення змін до статуту товариства.
Пунктом 16 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" №13 від 24.10.2008р. передбачено, що суди не вправі вносити зміни до статуту товариства у зв'язку з тим, що це належить до виключної компетенції загальних зборів товариства (статті 41, 42, 59 Закону про господарські товариства). Підвідомчими судам є спори щодо недійсності внесених змін до установчих документів товариства або визнання недійсними рішень загальних зборів стосовно внесення змін до установчих документів. На підставі частини 2 статті 7 Закону про господарські товариства підвідомчими судам, є справи про зобов'язання внести зміни до установчих документів товариства у випадку виходу учасника з товариства.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.7 Закону України "Про господарські товариства" зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Положенням ч.2 п.28 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" №13 від 24.10.2008р. визначено, що у разі, якщо товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону про господарські товариства.
Отже, оскільки відповідач не виконав своїх зобов'язань та не вчинив дії, передбачені законодавством, у зв'язку зі зміною у складі учасників Товариства (вихід позивача - ОСОБА_1 зі складу учасників ТОВ "КЛЕАР"), вимога позивача щодо зобов"язання Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕАР" провести дії з державної реєстрації змін в установчих документах ТОВ "КЛЕАР" у зв'язку з виходом ОСОБА_1 зі складу учасників ТОВ "КЛЕАР" є обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Вимога позивача щодо встановлення факту виходу ОСОБА_1 зі складу учасників ТОВ "КЛЕАР" не підлягає задоволенню, оскільки обраний позивачем спосіб захисту не відповідає способам, встановленим ст.20 ГК України та ст.16 ЦК України.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст.33-34, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Відмовити позивачу у задоволенні вимоги щодо встановлення факту виходу ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕАР".
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "КЛЕАР" (49000, м. Дніпро, пр. Карла Маркса, 54Б, ЄДРПОУ 31958900) провести дії з державної реєстрації змін в установчих документах Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕАР" (ЄДРПОУ 31958900) у зв'язку з виходом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, паспорт серія НОМЕР_2, виданий Жовтневим РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області 07.12.1998р., ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛЕАР" (ЄДРПОУ 31958900).
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Судові витрати у справі покласти на позивача.
Повне рішення складено 28.04.2017р.
Суддя В.І. Петрова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2017 |
Оприлюднено | 04.05.2017 |
Номер документу | 66295323 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Науменко Іван Мефодійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Науменко Іван Мефодійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Коваль Любов Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні