Рішення
від 05.05.2017 по справі 498/1143/16-ц
ВЕЛИКОМИХАЙЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 498/1143/16

Номер провадження 2/498/15/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ У К Р А Ї Н И

28 квітня 2017 року смт. Велика Михайлівка

Великомихайлівський районний суд Одеської області у складі: головуючого - судді Рімашевської О. В., за участю секретаря судового засідання Гонтаренко О.В., представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Михайлівка цивільну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Новоселівське до ОСОБА_2 про встановлення факту укладення договору оренди, визнання права користування земельною ділянкою,

В С Т А Н О В И В :

12.09.2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати за ним право користування земельною ділянкою, яка на праві власності належить відповідачу, на підставі укладеного договору оренди земельної ділянки.

18.04.2017 року позивач уточнив заявлені позовні вимоги (а.с.121). Просив встановити факт укладення між сторонами договору оренди земельної ділянки площею 8,91 га, кадастровий номер 5121683400:01:001:0121 та визнати за позивачем право користування вказаною земельною ділянкою до закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки, тобто до 20.11.2022 року.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені уточнені вимоги в повному обсязі. Суду пояснив, що між підприємством та відповідачем тривалий час існують договірні відносини, згідно з якими підприємство на умовах оренди обробляє ділянку, яка на праві власності належить відповідачу. Останній договір оренди був укладений в 2011 році на строк 10 років. Вказаний договір належним чином пройшов державну реєстрацію в органах Держземагенства, що підтверджено належними документами, але при проходженні процедури реєстрації державними органами були втрачені примірники вказаного договору оренди. До 2015 року відповідач не заперечувала проти факту укладення договору оренди землі; отримувала орендну плату; підприємство здійснювало податкові відрахування за земельну ділянку та дохід, який отримує відповідач з оренди землі, але з 2015 року земельну ділянку відповідача почали обробляти невідомі особи, фактично усунувши позивача від користування ділянкою на підставі договору оренди. Оскільки примірники укладеного договору оренди не збереглись, а права позивача, як орендаря, відповідачем, як орендодавцем, порушуються, позивачем заявлені вказані позовні вимоги.

Відповідач ОСОБА_2 в судові засідання не з являлась; про дати розгляду справи належним чином неодноразово повідомлялась; судові засідання неодноразово відкладались за письмовими заявами відповідача, при цьому відповідач жодного разу не надала доказів на підтвердження поважності причин неможливості явки в судове засідання. Враховуючи, що представник позивача вказував на свідоме затягування відповідачем строків розгляду справи та наполягав на розгляді справи за відсутності відповідача суд визнав причини неявки відповідача в судові засідання, призначені на 24.04.2017 року та 28.04.2017 року неповажними та вирішив можливим розглядати справу за її відсутності.

В наданих відповідачем письмових запереченнях на уточнений позов, відповідач зазначила, що вона позовні вимоги не визнає; вказала, що ніколи жодних договорів оренди з позивачем не укладала; дані про реєстрацію договору оренди, які містяться в державних реєстрах, здійснені безпідставно. Вказала, що відсутність примірників договору оренди свідчить про те, що він не укладався. (а.с.127-132).

Вислухавши пояснення представника позивача, розглянувши позов в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази відповідно до ст. 212 ЦПК України, суд дійшов до наступного.

Відповідно до Постанови Пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , в судовому порядку встановлюють факти, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; заявник не має іншої можливості одержати або відновити

загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 19.04.2016 року, відповідачу ОСОБА_2 на праві власності належить земельна ділянка площею 8,9058 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5121683400:01:001:0121 (а.с.4). Вказана обставина підтверджена копією Державного акту на право власності на земельну ділянку (а.с.88) та сторонами визнана.

Також у витязі в графі Відомості про оренду, суборенду зазначено, що орендарем вказаної земельної ділянки є ТОВ Новоселівське , орган, що здійснив державну реєстрацію речового права - відділ Держземагенства у Великомихайлівському районі Одеської області; дата державної реєстрації речового права - 20.11.2012 року, строк дії речового права - 10 років. Крім того, згідно з інформацією Держгеокадастру від 07.10.2016 року № П-1210/0-1345/6-16, в Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, оренди землі, наявний запис про реєстрацію договору оренди землі між ОСОБА_2 та ТОВ Новоселівське на земельну ділянку, розташовану на території Новоселівської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області, загальною площею 8,9058 га, кадастровий номер 5121683400:01:001:0121; строк дії договору оренди землі 10 років. Договір зареєстрований відділом Держземагенства у Великомихайлівському районі Одеської області 20.11.2012 року за № 512160004002078. У відділі відсутній примірник вказаного договору оренди (а.с.82).

Із пояснень представника позивача та письмових заперечень відповідача вбачається, що примірники договорів оренди були втрачені органом, який здійснював його державну реєстрацію.

Але факт наявності між сторонами договірних відносин щодо оренди земельної ділянки підтверджується іншими доказами, а саме - копіями відомостей про отримання відповідачем орендної плати за земельну ділянку в 2015 році; згідно з інформацією Роздільнянської об єднаної державної податкової інспекції, до 2016 року спірна земельна ділянка була включена ТОВ Новоселівське до розрахунку Єдиного податку сільгоспвиробників; ТОВ Новоселівське здійснювало сплату податку за вказану земельну ділянку вчасно. В 2016 році земельний податок сплатила ОСОБА_2 Також позивачем надані відомості про внесення ОСОБА_2 до сплати податку на суму нарахованого доходу по ТОВ Новоселівське за 2014,2015,2016 року (а.с.10-12).

Спірні правовідносини регулюються Законом України Про оренду землі в редакції чинній на час укладення договору оренди, ЦК України та Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

Частиною четвертою статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України ).

Відповідно до статті 792 ЦК України , за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Законом України Про оренду землі визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Статтею 1 Закону України Про оренду землі визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно до ст. 14 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

В силу ч.1 ст.210 ЦК України та ч.1 ст.20 Закону України Про оренду землі договір оренди землі підлягає державній реєстрації і виходячи зі змісту статей 210 , 640 ЦК України та ст.18 Закону України Про оренду землі договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до ст. 35 Закону України Про оренду землі спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.

На підставі аналізу досліджених документів, суд вважає доведеним, що між власником земельної ділянки ОСОБА_2 та ТОВ Новоселівське був укладений договір оренди землі строком на 10 років; вказаний договір належним чином пройшов державну реєстрацію, про що свідчить запис в Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, оренди землі, та внесення відповідних відомостей в Державний земельний кадастр; сплата позивачем орендної плати відповідачу та податків за користування земельною ділянкою. Також суд вважає встановленим втрату примірників укладеного договору оренди землі при здійснені його державної реєстрації.

Пояснення відповідача в частині того, що вона ніколи не укладала з ТОВ Новоселівське договору оренди землі спростовується договором про оренду землі між сторонами від 01.09.2006 року, строк дії якого сплив 01.09.2011 року, примірник якого наданий представником позивача та приєднаний до матеріалів справи. Аналізуючи наявність між сторонами договору оренди, строк дії якого сплив в 2011 році, суд приймає до уваги те, що відповідно до ст.. 33 ЗУ Про оренду землі позивач мав пріоритетне право на подовження договору оренди земельної ділянки. У письмових поясненнях відповідача відсутні посилання на те, що вона вчинила дії, які свідчать про її небажання подовжувати договорі оренди землі з позивачем.

Крім того суд враховує, що у своїх письмових поясненнях відповідач сама зазначає про те, що примірники договору оренди землі зникли при невідомих обставинах з Великомихайлівського відділу Держгеокадастру. Також відповідач у запереченнях оспорює правомірність укладення з позивачем договору оренди землі від 01.11.2011 року, тобто відповідач фактично визнає факт укладення договору оренди земельної ділянки. Із самих заперечень відповідача вбачається, що між сторонами існували договірні відносини, в яких в теперішній час відповідач не зацікавлена, оскільки вона має бажання самостійно обробляти свою земельну ділянку.

Відповідно до ст.. 27 ЗУ Про оренду землі , Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці громадянами і юридичними особами України, іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами, у тому числі міжнародними об'єднаннями та організаціями.

Суд приймає до уваги, що всі надані позивачем докази свідчать про те, що між сторонами був укладений договір оренди землі на строк 10 років; вказаний договір оренди землі був належним чином переданий до державних органів для здійснення його державної реєстрації відповідно до вимог законодавства; була належним чином проведена державна реєстрація вказаного договору оренди, після чого його примірники, в порушення вимог діючого законодавства, були втрачені та не повернуті сторонам договору. Вина позивача, як сторони договору, у втраті примірників договору оренди, відсутня. Факт втрати примірників договору, на думку суду, з урахуванням всіх встановлених обставин, не може свідчити про не укладення такого договору, оскільки сторонами до 2016 року вчинялись обоюдні дії на виконання договору оренди, а саме - позивач сплачував податкові нарахування за користування земельною ділянкою та орендну плату за земельну ділянку, а відповідач, в свою чергу, приймала орендну плату за землю. І лише після виникнення спору відповідач почала самостійно сплачувати податок та звернулась до правоохоронних органів із заявами.

Відповідно до ст. 10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Приймаючи рішення суд враховує, що відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження обставин, викладених у її письмових запереченнях, тоді як позивачем надані належні докази на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог.

На підставі наведеного, суд дійшов до висновку про необхідність задоволення уточненого позову у повному обсязі.

Керуючись ст. 10,11, 60,79,84, 88, 212-215,224-227 ЦПК України, ЗУ Про оренду землі , ст..ст. 626,627,792,770,1218,1216 ЦК України, суд -

В С Т А Н О В И В:

Уточнений позов товариства з обмеженою відповідальністю Новоселівське - задовольнити.

Встановити факт укладення договору оренди земельної ділянки площею 8,91 га, кадастровий номер 5121683400:01:001:0121, що розташована на території Новоселівської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області, між орендарем ТОВ Новоселівське та орендодавцем ОСОБА_2.

Визнати за товариством з обмеженою відповідальністю Новоселівське право користування земельною ділянкою площею 8,91 га, кадастровий номер 5121683400:01:001:0121, що розташована на території Новоселівської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області, яка на праві власності належить ОСОБА_2, на строк дії договору оренди земельної ділянки - до 20 листопада 2022 року.

Повний текст рішення складений 05 травня 2017 року.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Одеської області через Великомихайлівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: О.В. Рімашевська

СудВеликомихайлівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення05.05.2017
Оприлюднено05.05.2017
Номер документу66330543
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —498/1143/16-ц

Ухвала від 25.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Черевко П. М.

Ухвала від 25.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Черевко П. М.

Ухвала від 08.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Черевко П. М.

Ухвала від 08.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Черевко П. М.

Рішення від 05.05.2017

Цивільне

Великомихайлівський районний суд Одеської області

Рімашевська О. В.

Рішення від 28.04.2017

Цивільне

Великомихайлівський районний суд Одеської області

Рімашевська О. В.

Ухвала від 02.03.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Ващенко Л. Г.

Ухвала від 16.01.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Ващенко Л. Г.

Ухвала від 11.01.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Ващенко Л. Г.

Ухвала від 16.01.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Ващенко Л. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні