Ухвала
від 25.10.2017 по справі 498/1143/16-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Номер провадження: 22-ц/785/5602/17

Номер справи місцевого суду: 498/1143/16

Головуючий у першій інстанції Рімашевська О. В.

Доповідач Черевко П. М.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.10.2017 року м. Одеса

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області у складі:

Головуючого - Черевка П.М.

Суддів - Громіка Р.Д., Драгомерецького М.М.

за участю секретаря - Фабіжевської Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Великомихайлівського районного суду Одеської області від 28 квітня 2017 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Новоселівське до ОСОБА_2 про встановлення факту укладення договору оренди, визнання права користування земельною ділянкою,-

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2016 року ТОВ Новоселівське звернулося до Великомихайлівського районного суду Одеської області з позовом до ОСОБА_2 про встановлення факту укладення договору оренди, визнання права користування земельною ділянкою посилаючись на те, що сторонами тривалий час існують договірні віносини, згідно яких підприємство на умовах оренди обробляє ділянку, яка на праві власності належить відповідачу.

Останній договір оренди був укладений в 2011 році на строк 10 років.

Вказаний договір було зареєстровано в органах Держземагенства, що підтверджено належними документами, але при проходженні процедури реєстрації державними органами було втрачено примірники вказаного договору оренди.

До 2015 року відповідач не заперечувала проти факту укладення договору оренди землі, отримувала орендну плату, підприємство здійснювало податкові відрахування за земельну ділянку та дохід, який отримує відповідач з оренди землі.

З 2015 року земельну ділянку відповідача почали обробляти невідомі особи, фактично усунувши позивача від користування ділянкою на підставі договору оренди.

Оскільки примірники укладеного договору оренди не збереглися, а права позивача, як орендаря, відповідачем, як орендодавцем порушуються, позивач звернувся з вищезазначеним позовом до суду, який в процесі розгляду справи було уточнено та просив встановити факт укладення між сторонами договору оренди земельної ділянки площею 8,91 га, кадастровий номер НОМЕР_1 та визнати за позивачем право користування вказаною земельною ділянкою до закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки, тобто до 20.11.2022 року.

Ухвалою Великомихайлівського районного суду Одеської області від 12 вересня 2016 року заборонено будь-яким особам, крім ТОВ Новоселівське , вчиняти будь-які дії по відношенню до земельної ділянки площею 8,91 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована на території Новоселівської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області, включаючи збір врожаю, пашню, дискування тощо.

Ухвалою Великомихайлівського районного суду Одеської області від 14 вересня 2016 року заборонено відповідачу по справі ОСОБА_2 та будь яким іншим фізичним та юридичним особам, окрім ТОВ Новоселівське вчиняти будь-які певні дії по відношенню до земельної ділянки площею 8,91 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована на території Новоселівської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області, обробляти дану земельну ділянку, включаючи збір врожаю, пашню, дискування тощо.

Ухвалою Великомихайлівського районного суду Одеської області від 25 листопада 2016 року по справі зупинено провадження до прийняття рішення в кримінальному провадженні, внесеному в ЄРДР за № 12015160280000372 від 10.09.2015 року.

Ухвалою апеляційного суду Одеської області від 02 березня 2017 року апеляційну скаргу представника ТОВ Новоселівське задоволено, ухвалу Великомихайлівського районного суду Одеської області від 25 листопада 2016 року про зупинення провадження у справі скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для розгляду по суті.

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено, ухвалу Великомихайлівського районного суду Одеської області від 14 вересня 2016 року про забезпечення позову скасовано, відмовлено ТОВ Новоселівсье у задоволенні заяви про забезпечення позову шляхом заборони ОСОБА_2 і іншим особам обробляти земельну ділянку, включаючи збір врожаю, пашню, дискування тощо.

Рішенням Великомихайловського районного суду Одеської області від 28 квітня 2017 року уточнені позовні вимоги ТОВ Новоселівське задоволено, встановлено факт укладення договору оренди земельної ділянки площею 8,91 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована на території Новоселівської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області, між орендарем ТОВ Новоселівське та орендодавцем ОСОБА_2.

Визнано за ТОВ Новоселівське право користування земельною ділянкою площею 8,91 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована на території Новоселівської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області, яка на праві власності належить ОСОБА_2, на строк дії договору оренди земельної ділянки - до 20 листопада 2022 року.

Вважаючи рішення суду незаконним ОСОБА_2 звернулася до апеляційного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати Великомихайлівського районного суду Одеської області від 28 квітня 2017 року та ухвалити нове рішення яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі вивчивши матеріали справи та обговоривши підстави апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу відхилити.

Відповідно до ч.1 п.1 ст.307 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право постановити ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення рішення без змін.

Відповідно до ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Задовольняючи позов ТОВ Новоселівське суд обгрунтовано дійшов зазначеного висновку.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 19.04.2016 року, відповідачу ОСОБА_2 на праві власності належить земельна ділянка площею 8,9058 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1. Вказана обставина підтверджена копією Державного акту на право власності на земельну ділянку та сторонами визнана.

Також у витязі в графі Відомості про оренду, суборенду зазначено, що орендарем вказаної земельної ділянки є ТОВ Новоселівське , орган, що здійснив державну реєстрацію речового права - відділ Держземагенства у Великомихайлівському районі Одеської області; дата державної реєстрації речового права - 20.11.2012 року, строк дії речового права - 10 років. Крім того, згідно з інформацією Держгеокадастру від 07.10.2016 року № П-1210/0-1345/6-16, в Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, оренди землі, наявний запис про реєстрацію договору оренди землі між ОСОБА_2 та ТОВ Новоселівське на земельну ділянку, розташовану на території Новоселівської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області, загальною площею 8,9058 га, кадастровий номер НОМЕР_1; строк дії договору оренди землі 10 років. Договір зареєстрований відділом Держземагенства у Великомихайлівському районі Одеської області 20.11.2012 року за № 512160004002078. У відділі відсутній примірник вказаного договору оренди.

Із пояснень представника позивача та письмових заперечень відповідача вбачається, що примірники договорів оренди були втрачені органом, який здійснював його державну реєстрацію.

Але факт наявності між сторонами договірних відносин щодо оренди земельної ділянки підтверджується іншими доказами, а саме - копіями відомостей про отримання відповідачем орендної плати за земельну ділянку в 2015 році; згідно з інформацією Роздільнянської об`єднаної державної податкової інспекції, до 2016 року спірна земельна ділянка була включена ТОВ Новоселівське до розрахунку Єдиного податку сільгоспвиробників; ТОВ Новоселівське здійснювало сплату податку за вказану земельну ділянку вчасно. В 2016 році земельний податок сплатила ОСОБА_2 Також позивачем надані відомості про внесення ОСОБА_2 до сплати податку на суму нарахованого доходу по ТОВ Новоселівське за 2014,2015,2016 року.

Спірні правовідносини регулюються Законом України Про оренду землі в редакції чинній на час укладення договору оренди, ЦК України та Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

Частиною четвертою статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).

Відповідно до статті 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Законом України Про оренду землі визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Статтею 1 Закону України Про оренду землі визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно до ст. 14 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

В силу ч.1 ст.210 ЦК України та ч.1 ст.20 Закону України Про оренду землі договір оренди землі підлягає державній реєстрації і виходячи зі змісту статей 210, 640 ЦК України та ст.18 Закону України Про оренду землі договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до ст. 35 Закону України Про оренду землі спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.

На підставі аналізу досліджених документів, суд обгрунтовано вважав доведеним, що між власником земельної ділянки ОСОБА_2 та ТОВ Новоселівське був укладений договір оренди землі строком на 10 років; вказаний договір належним чином пройшов державну реєстрацію, про що свідчить запис в Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, оренди землі, та внесення відповідних відомостей в Державний земельний кадастр; сплата позивачем орендної плати відповідачу та податків за користування земельною ділянкою. Також суд вважає встановленим втрату примірників укладеного договору оренди землі при здійснені його державної реєстрації.

Відповідно до ст.. 27 ЗУ Про оренду землі , Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці громадянами і юридичними особами України, іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами, у тому числі міжнародними об'єднаннями та організаціями.

За викладених обставин суд дійшов обґрунтованого висновку, що між сторонами був укладений договір оренди землі на строк 10 років; вказаний договір оренди землі був належним чином переданий до державних органів для здійснення його державної реєстрації відповідно до вимог законодавства; була належним чином проведена державна реєстрація вказаного договору оренди, після чого його примірники, в порушення вимог діючого законодавства, були втрачені та не повернуті сторонам договору. Вина позивача, як сторони договору, у втраті примірників договору оренди, відсутня. Факт втрати примірників договору, на думку суду, з урахуванням всіх встановлених обставин, не може свідчити про не укладення такого договору, оскільки сторонами до 2016 року вчинялись обоюдні дії на виконання договору оренди, а саме - позивач сплачував податкові нарахування за користування земельною ділянкою та орендну плату за земельну ділянку, а відповідач, в свою чергу, приймала орендну плату за землю. І лише після виникнення спору відповідач почала самостійно сплачувати податок та звернулась до правоохоронних органів із заявами.

За викладених обставин колегія суддів вважає, що районний суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини у справі, надані сторонами докази, правильно визначив характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Посилання автора апеляційної скарги на неповне з`ясування судом обставин укладення договору оренди від 01.11.2011 року, якому суд без належних доказів дав неправильну правову оцінку, порушення процедури реєстрації зазначеного договору при здійсненні його реєстрації, втрату оригіналів орендного договору, недоведеність позовних вимог, як на підстави для скасування оскаржуваного рішення є необґрунтованими, оскільки спростовані дослідженими судом обставинами, яким дана правильна правова оцінка.

Доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи.

На підставі викладеного та керуючись ст. 303, п.1 ч.1 ст.307, 308, 313 - 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2- відхилити.

Рішення Великомихайлівського районного суду Одеської області від 28 квітня 2017 року- залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий П.М. Черевко

Судді: Р.Д. Громік

М.М. Драгомерецький

СудАпеляційний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення25.10.2017
Оприлюднено03.11.2017
Номер документу69899293
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —498/1143/16-ц

Ухвала від 25.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Черевко П. М.

Ухвала від 25.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Черевко П. М.

Ухвала від 08.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Черевко П. М.

Ухвала від 08.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Черевко П. М.

Рішення від 05.05.2017

Цивільне

Великомихайлівський районний суд Одеської області

Рімашевська О. В.

Рішення від 28.04.2017

Цивільне

Великомихайлівський районний суд Одеської області

Рімашевська О. В.

Ухвала від 02.03.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Ващенко Л. Г.

Ухвала від 16.01.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Ващенко Л. Г.

Ухвала від 11.01.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Ващенко Л. Г.

Ухвала від 16.01.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Ващенко Л. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні