АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 536/2002/16-ц Номер провадження 22-ц/786/1034/17Головуючий у 1-й інстанції Клименко С. М. Доповідач ап. інст. Гальонкін С. А.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2017 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:
головуючого судді: Гальонкіна С.А.,
суддів: Хіль Л.М., Абрамова П.С.,
при секретарі: Гнатюк О.С.,
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Кременчуцького районного суду Полтавської області від 02 березня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Приватного сільськогосподарського підприємства Майбородівське , треті особи - Відділ Держгеокадастру у Кременчуцькому районі Полтавської області, Новознам"янська сільська рада Кременчуцького району Полтавської області, про визнання державного акту на право колективної власності на землю таким, що втратив чинність.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, -
в с т а н о в и л а :
У грудні 2016 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства "Майбородівське"про визнання Державного акту на право колективної власності на землю таким, що втратив чинність.
В обґрунтування позовних вимог посилалась на те, що 24 липня 2015 року між ОСОБА_2 та Головним управлінням Держгеокадастру укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, площею 14,0834 га, згідно умов якого ГУ Держгеокадастру надав ОСОБА_2 в оренду зазначену земельну ділянку для ведення фермерського господарства строком на 49 років. (а.с. 14-19)
Проте, відповідачем подано до суду позов до ОСОБА_2 та Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 14,0834 га від 24 липня 2015 року, укладеного між ОСОБА_2 та ГУ Держгеокадастру в Полтавській області, визнання протиправним та скасування наказу ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 22.07.2015 року № 421/0/75-15-СГ, виключення з Державного земельного кадастру інформації про власника зазначеної земельної ділянки. Підставою позовних вимог ПСП Майбородівське стало те, що спірна земельна ділянка, що надана в оренду ОСОБА_2 не є державною власністю, а є колективною власністю відповідно до Державного акту на право колективної власності від 27.03.1997 року, виданого КСП Майбородівське . Отже, передача земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, площею 14,0834 га. в оренду ОСОБА_2 є незаконною.
Позивач ОСОБА_2 у своїй позовній заяві вказує, що оскільки при ліквідації КСП Майбородівське не було скасовано державну реєстрацію Державного акту на право колективної власності на землю, порушено її права як орендаря земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, площею 14,0834 га.
Рішенням Кременчуцького районного суду Полтавської області від 02 березня 2017 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.
З рішенням не погодилась позивач. В апеляційній скарзі просила рішення місцевого суду скасувати, та ухвалити нове про задоволенні її позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування доводів апеляційної скарги вказувала на порушення місцевим судом норм матеріального та процесуального права, та неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для вирішення спору.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення місцевого суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що скаргу слід відхилити з підстав, визначених в ст. 308 ЦПК України.
Місцевим судом встановлено, що згідно рішення загальних зборів робітників та пенсіонерів радгоспу Майбородівський від 08 серпня 1996 року та розпорядження голови Кременчуцької районної державної адміністрації від 19 серпня 1996 року №433, радгосп Майбородівський села Майбородівка Кременчуцького району Полтавської області реорганізований в Колективне сільськогосподарське підприємство (КСП) Майбородівське . 27 березня 1997 року Майбородівською сільською радою Кременчуцького району Полтавської області КСП Майбородівське видано Державний акт на право колективної власності на землю площею 2845,65 га сільськогосподарського призначення.
Розпорядженням голови Кременчуцької районної державної адміністрації №190 від 31 березня 1997 року Про затвердження вартості земельної частки (паю) по КСП Майбородівське затверджено розмір земельної частки (паю), який становить 4,89 умовних кадастрових гектарів без визначення межі цієї частки в натурі (на місцевості) вартістю 21288 грн.
Відповідно до Протоколу №7 від 18 лютого 2000 року загально-установчих зборів уповноважених членів КСП Майбородівське ухвалено реорганізувати КСП Майбородівське в ПСП Майбородівське , затвердити форму господарювання приватну, схвалити Статут господарства на засадах приватної власності на землю та майно, призначити директором ПСП Майбородівське ОСОБА_4.
Згідно розпорядження голови Кременчуцької районної державної адміністрації від 14 березня 2000 року №137 КСП Майбородівське перереєстровано в приватне сільськогосподарське підприємство Майбородівське , що підтверджується архівною довідкою Кременчуцької районної державної адміністрації № 04-01/257 від 08 серпня 2015 року.
Відповідно до п. 2.2 Статуту ПСП Майбородівське (далі Статут), підприємство створене на базі колективного сільськогосподарського підприємства Майбородівське і являється його правонаступником.
Рішенням Кременчуцької районної ради Полтавської області тринадцятої сесії двадцять третього скликання від 16 серпня 2000 року Про затвердження схеми організації території земельних часток (паїв) в межах розпайованих земель КСП Майбородівське затверджено схему організації території земельних часток (паїв) в межах розпайованих земель КСП Майбородівське , якою передбачено: визначені земельні ділянки загальною площею 541,8 га багаторічні насадження, виходячи з напрямку господарської діяльності підприємства поділити одночасно, без подрібнення на окремі паї, організацію території 550 земельних часток (паїв), загальною площею 2147,83 га ріллі, створення мережі польових шляхів площею 16,77 га за рахунок рільних земель. Мережу під'їзних шляхів передбачених схемою для забезпечення під'їздів до земельних ділянок рахувати землями загального користування. Прийнято уточнену загальну площу земельної частки (пай) позначену схемою організації території в розмірі 4,88 кадастрових гектарів вартістю 21 073,3 гривень, з яких ріллі 3,9 га, багаторічних насаджень 0,98 га.
24 липня 2015 року між ОСОБА_2 та Головним управлінням Держгеокадастру укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, площею 14,0834 га.
У зв'язку з передачею земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 14,0834 га. в оренду ОСОБА_2, ПСП Майбородівське звернулось до суду з позовом про визнання вищевказаного договору оренди земельної ділянки, посилаючись на те, що зазначена земельна ділянка перебуває не в державній власності, а у колективній, відповідно до Державного акту на право колективної власності від 27.03.1997 року.
Звертаючись з позовом до ПСП Майбородівське , ОСОБА_2 просила суд визнати таким, що втратив чинність Державний акт на право колективної власності на землю, виданий КСП Майбородівське 27.03.1997 року. Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що оскільки КСП Майбородівське припинило свою діяльність, отже втратив чинність і Державний акт виданий саме КСП Майбородівське . Аналогічні доводи викладені і в апеляційній скарзі.
Відмовляючи у задоволенні позову, місцевий суд прийшов до висновку про те, що позивачем не доведено порушення її права, оскільки рішення у справі за позовом до неї ПСП Майбородівське законної сили не набрало. Крім того, вона не була членом КСП Майбородівське та не мала права на земельну частку (пай) під час проведення розпаювання земель колгоспу.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.
З матеріалів справи слідує, що позивачем не доведено належним чином, відповідно до положень ст.ст. 58, 59 ЦКПК України, чи дійсно порушує право позивача як орендаря наявність оскаржуваного Державного акту про право колективної власності на землю, а також не наведено доказів того, у чому саме полягає порушення її законних прав.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові ВСУ №6-233цс14 від 04 лютого 2015 року.
Дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Висновки місцевого суду зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного дослідження наданих сторонами доводів, яким судом надана вірна правова оцінка.
Апеляційна скарга не містить нових фактів чи засобів доказування, які б спростували висновки суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів,-
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - відхилити.
Рішення Кременчуцького районного суду Полтавської області від 02 березня 2017 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: (підпис) С.А. Гальонкін
Судді: (підпис) Л.М. Хіль
(підпис) П.С. Абрамов
Згідно з оригіналом:
Суддя Апеляційного суду
Полтавської області С.А.Гальонкін
Суд | Апеляційний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2017 |
Оприлюднено | 19.05.2017 |
Номер документу | 66504701 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Цивільне
Апеляційний суд Полтавської області
Гальонкін С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні