Ухвала
від 15.05.2017 по справі 559/578/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2017 року м. Рівне

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Рівненської області в складі: головуючого судді - Боймиструка С.В., суддів: Ковальчук Н.М., Шеремет А.М.

секретар судового засідання - Демчук Ю.Ю.,

з участю ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_1 на ухвалу Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від 16 березня 2017 року в справі за позовом ОСОБА_2 до Рівненської міжрегіональної універсальної товарно-майнової біржі "Прайс" про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А:

Ухвалою Дубенського міськрайонного суду від 16 березня 2017 року повернуто ОСОБА_2 позовну заяву до Рівненської міжрегіональної універсальної товарно-майнової біржі "Прайс" про повернення майна для подання до належного суду.

У поданій на вказану ухвалу апеляційній скарзі представник ОСОБА_2 - ОСОБА_1 покликався на її незаконність та необґрунтованість через порушення судом норм процесуального права.

Вказував, що не погоджується з ухвалою суду першої інстанції оскільки він подав достатньо доказів, щоб територіально вказана справа розглядалась в Дубенському міськрайонному суді, оскільки позов виник з приводу нерухомого майна.

З цих підстав просив ухвалу Дубенського міськрайонного суду від 16 березня 2017 року скасувати.

Представник ОСОБА_2 - ОСОБА_1 в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав та просив її задовольнити.

Представник Рівненської міжрегіональної універсальної товарно-майнової біржі "Прайс" у встановленому законом порядку, завчасно був повідомлений про час і місце розгляду справи, однак до суду не з'явився і причин неявки суду не повідомив, а тому колегія суддів прийшла до висновку про можливість розгляду справи за його відсутності.

За результатами апеляційного розгляду колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.

Повертаючи позовну заяву ОСОБА_2, суд першої інстанції не погодився із доводами позивачки про виключну підсудність заявленого спору та виходив з того, що згідно правил про підсудність, передбачених ст. 109 ЦПК України, справа не підсудна Дубенському міськрайонному суду, оскільки місцезнаходження відповідача є в м. Рівне.

Такий висновок місцевого суду відповідає обставинам справи та вимогам закону.

Відповідно до ч.2 ст. 109 ЦПК України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням.

Відповідно до ч. 1 ст.114 ЦПК України позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред'являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.

В пункті 41,42 Постанови № 3 від 01.03.2013 року Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ відзначив, що Перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність (стаття 114 ЦПК) є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Виключну підсудність встановлено для позовів що виникають з приводу нерухомого майна (частина перша статті 114 ЦПК).

Згідно з положеннями статті 181 ЦК до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372 ЦК); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

З позовної заяви вбачається, що позов до відповідача виник не з приводу нерухомого майна. Позивач просить постановити рішення про визнання дій Рівненської міжрегіональної універсальної товарно-майнової біржі "Прайс" незаконними та зобов'язати відповідача повернути для ОСОБА_2 лише документи на нерухоме майно передані відповідачу в 2001 році під час укладення біржової угоди - оригінал свідоцтва про право власності на житловий будинок з господарськими будівлями за адресою : АДРЕСА_1 та довідку-характеристику на вказаний об'єкт.

З вищевикладеного вбачається, що заявлений спір виник не з приводу нерухомого майна, а з приводу дій відповідача та зобов'язання вчинити його певні дії, в зв'язку з чим положення ст. 114 ЦПК України про виключну підсудність не може бути застосовано, а даний позов має бути пред'явлено за загальними правилами підсудності.

Згідно ст.115 ЦПК України, якщо суд, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі встановить, що справа не підсудна цьому суду, заява повертається позивачеві для подання до належного суду.

Виходячи з цього суд першої інстанції обґрунтовано, з дотриманням вимог процесуального закону дійшов висновку про повернення матеріалів позовної заяви позивачу у зв'язку з не підсудністю справи цьому суду.

Доводи апеляційної скарги на висновки суду не впливають та їх не спростовують.

З огляду на викладене, оскаржена у справі ухвала відповідає нормам процесуального права, а тому ця ухвала не може бути скасованою з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Підставою для залишення оскаржуваної ухвали без змін відповідно до п. 1 ст. 312 ЦПК України є її постановлення з додержанням вимог закону.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 312, 313-315, 324-325 ЦПК України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_1 відхилити, а ухвалу судді Дубенського міськрайонного суду від 16 березня 2017 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий: С.В. Боймиструк

Судді: Н.М. Ковальчук

А.М. Шеремет

СудАпеляційний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення15.05.2017
Оприлюднено19.05.2017
Номер документу66505307
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —559/578/17

Ухвала від 15.05.2017

Цивільне

Апеляційний суд Рівненської області

Боймиструк С. В.

Ухвала від 05.04.2017

Цивільне

Апеляційний суд Рівненської області

Боймиструк С. В.

Ухвала від 05.04.2017

Цивільне

Апеляційний суд Рівненської області

Боймиструк С. В.

Ухвала від 16.03.2017

Цивільне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Ходак С. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні