Постанова
від 27.04.2017 по справі 808/589/17
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2017 року 15 год 10 хв.Справа № 808/589/17 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Адвоката ОСОБА_1 до Державного кадастрового реєстратора Відділу Держгеокадастру у Приазовському районі Запорізької області ОСОБА_2 про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) звернувся із адміністративним позовом до Державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Приазовському районі Запорізької області ОСОБА_2 (далі іменується - відповідач) , в якому позивач просить суд:

- визнати незаконною відмову державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Приазовському районів Запорізької області ОСОБА_2 у наданні позивачу відомостей з Державного земельного кадастру, оформлену Повідомленнями про відмову у наданні відомостей з Державного земельного кадастру від 19 січня 2017 року за номерами РВ-2300177992017, РВ-2300177982017, РВ-2300177952017 та РВ-2300178002017.

- зобов'язати державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Приазовському районі Запорізької області ОСОБА_2 надати за адвокатським запитом № 01 від 10 січня 2017 року Витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки:

- площею 61,6000 га на території Дунаївської сільської ради для ведення фермерського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 2324583000:01:001:0006;

- площею 60,8275 га на території Дунаївської сільської ради для ведення фермерського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 2324583000:01:001:0004;

- площею 62,0368 га на території Дунаївської сільської ради для ведення фермерського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 2324583000:01:001:0005;

- площею 62,2060 га на території Дунаївської сільської ради для ведення фермерського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 2324583000:01:001:0003.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що при зверненні до відділу Держгеокадастру у Приазовському районів Запорізької області позивачем було надано всі необхідні документи для отримання витягів з Державного земельного кадастру. Однак, державним кадастровим реєстратором було протиправно та необґрунтовано відмовлено у наданні відомостей з Державного земельного кадастру від 19 січня 2017 року за номерами РВ-2300177992017, РВ-2300177982017, РВ-2300177952017 та РВ-2300178002017. У зв'язку із викладеним, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Клопотанням від 27.04.2017 вх. № 12519 позивач просить суд розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідач письмових заперечень на адміністративний позов не надав. Клопотанням від 27.04.2017 вх. № 12524 просить суд розглянути справу без його участі. Проти позову заперечує.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Оскільки клопотання про розгляд справи за їх відсутності надійшли від обох учасників судового процесу, суд дійшов до висновку щодо можливості розгляду справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ст. 41 КАС України, у зв'язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Адвокат ОСОБА_1 звернувся із заявами встановленого зразка до відділу Держгеокадастру у Приазовському районі Запорізької області щодо надання відомостей з Державного земельного кадастру, до яких додані були документи про сплату адміністративних послуг, адвокатський запит, примірники договору про надання правової допомоги між позивачем та ОСОБА_3 та засвідчені копії Свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.

19.01.2017 Державним кадастровим реєстратором ОСОБА_2 відмовлено ОСОБА_1 у наданні відомостей з Державного земельного кадастру, про що винесені відповідні повідомлення.

Не погоджуючись із відмовами у надані відомостей, а також із вимогою вчинити певні дії, ОСОБА_1 звернувся із вказаним позовом до суду.

Оцінюючи подані суду докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов до наступних висновків.

Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються Законом України Про адвокатуру та адвокатську діяльність від 05.07.2013 № 5076-VI (далі за текстом - Закон № 5076-VI).

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону Адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про Державний земельний кадастр від 07.07.2011 № 3613-VI (далі за текстом - Закон № 3613-VI)Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Згідно з ч. 1 ст. 38 Закону № 3613-VI відомості з Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території), за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру; викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану); копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.

Частиною 4 ст. 38 Закону № 3613-VI передбачено, що порядок користування відомостями та документами Державного земельного кадастру встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051 (далі за текстом - Порядок № 1051).

Так, п. 166 Порядку № 1051 передбачено, що для отримання витягу з Державного земельного кадастру, довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану), довідки про осіб, які отримали доступ до інформації про суб'єкта речового права у Державному земельному кадастрі, засвідченої копії документа Державного земельного кадастру та витягу з нього заявник або уповноважена ним особа за дорученням власника земельної ділянки, або нотаріус відповідно до пункту 17 частини першої статті 34 Закону України Про нотаріат під час вчинення правочину щодо земельної ділянки подає Державному кадастровому реєстраторові або адміністраторові центру надання адміністративних послуг чи уповноваженій посадовій особі виконавчого органу, органу місцевого самоврядування:

1) заяву (у паперовій або електронній формі) за формою згідно з додатком 42;

2) документ, що підтверджує оплату послуг з надання витягу з Державного земельного кадастру або довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), або викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану), або засвідченої копії документа Державного земельного кадастру та витягу з нього (крім випадків, визначених пунктом 165 цього Порядку);

3) документ, який підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженою заявником особою).

Відповідно до п. 167 Порядку № 1051 заява про надання відомостей з Державного земельного кадастру у паперовій формі з доданими документами подається заявником або уповноваженою ним особою особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення або в електронній формі надсилається через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держгеокадастру.

Державний кадастровий реєстратор або адміністратор центру надання адміністративних послуг чи уповноважена посадова особа виконавчого органу, органу місцевого самоврядування надає протягом десяти робочих днів з дати реєстрації заяви (у разі подання заяви про надання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку - у день її надходження) документ, передбачений пунктом 166 цього Порядку, або мотивовану відмову в наданні такого документа.

Згідно з п. 168 Порядку № 1051 відмова у наданні відомостей з Державного земельного кадастру надається у формі повідомлення у разі, коли:

1) у Державному земельному кадастрі відсутні запитувані відомості;

2) із заявою про надання відомостей з Державного земельного кадастру звернулася неналежна особа;

3) документи подані не в повному обсязі та/або не відповідають вимогам, встановленим законом.

Судом встановлено та не заперечувалось відповідачем у судовому засіданні 24.04.2017, що адвокатом ОСОБА_1 було подано разом із заявами про надання відомостей з Державного земельного кадастру від 19.01.2017 квитанції про сплату адміністративних послуг, адвокатські запити, примірник договору про надання правової допомоги, засвідчену копію свідоцтва про право зайняття адвокатською діяльністю, копію судового рішення від 10.10.2016 у справі № 2/325/472/2016.

При цьому, Державний кадастровий реєстратор Відділу Держгеокадастру у Приазовському районі Запорізької області ОСОБА_2 відмовляючи у наданні відомостей з Державного земельного кадастру послався на невідповідність поданих документів вимогам, встановленим законом. Однак, у повідомленнях від 19.01.2017 № РВ-2300177992017, № РВ-2300177982017, № РВ-2300177952017 та № РВ2300178002017 не зазначено, в чому саме полягає невідповідність поданих документів вимогам, встановленим законом. Не зміг пояснити таку невідповідність і сам відповідач.

Тобто, надані відповідачем повідомлення про відмову у наданні відомостей з Державного земельного кадастру взагалі не мотивовані, що суперечить положенням п. 167 Порядку № 1051.

Частиною першою статті 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи те, що відповідачем у справі не доведено належними та допустимими доказами що ОСОБА_1 були не в повному обсязі подані документи, або вони не відповідали вимогам, встановленим законом, суд доходить висновку про необґрунтованість винесених державним кадастровим реєстратором відділу Держгеокадастру у Приазовському районі Запорізької області ОСОБА_2 повідомлень про відмову у наданні відомостей з Державного земельного кадастру від 19 січня 2017 року за номерами РВ-2300177992017, РВ-2300177982017, РВ-2300177952017 та РВ-2300178002017.

В даному випадку, порушені права позивача можуть бути поновлені шляхом покладення на суб'єкта владних повноважень обов'язку щодо надання Витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки: площею 61,6000 га на території Дунаївської сільської ради для ведення фермерського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 2324583000:01:001:0006; площею 60,8275 га на території Дунаївської сільської ради для ведення фермерського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 2324583000:01:001:0004; площею 62,0368 га на території Дунаївської сільської ради для ведення фермерського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 2324583000:01:001:0005; площею 62,2060 га на території Дунаївської сільської ради для ведення фермерського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 2324583000:01:001:0003.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки відповідачем у справі виступала посадова особа відділу Держгеокадастру у Приазовському районі Запорізької області, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань саме вказаного суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 2, 11, 17, 71, 160, 163, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною відмову державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Приазовському районі Запорізької області ОСОБА_2 у наданні ОСОБА_1 відомостей з Державного земельного кадастру, оформлену Повідомленнями про відмову у наданні відомостей з Державного земельного кадастру від 19 січня 2017 року за номерами РВ-2300177992017, РВ-2300177982017, РВ-2300177952017 та РВ-2300178002017.

Зобов'язати державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Приазовському районі Запорізької області ОСОБА_2 надати за адвокатським запитом № 01 від 10 січня 2017 року Витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки: площею 61,6000 га на території Дунаївської сільської ради для ведення фермерського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 2324583000:01:001:0006; площею 60,8275 га на території Дунаївської сільської ради для ведення фермерського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 2324583000:01:001:0004; площею 62,0368 га на території Дунаївської сільської ради для ведення фермерського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 2324583000:01:001:0005; площею 62,2060 га на території Дунаївської сільської ради для ведення фермерського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 2324583000:01:001:0003.

Присудити на користь Адвоката ОСОБА_1 (72401, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 2560 (дві тисячі п'ятсот шістдесят) грн. за рахунок бюджетних асигнувань відділу Держгеокадастру у Приазовському районі Запорізької області (72401; Запорізька обл.смт. Приазовське, вул. Пушкіна, 7).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.С. Лазаренко

СудЗапорізький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.04.2017
Оприлюднено22.05.2017
Номер документу66530913
СудочинствоАдміністративне