справа № 732/1708/16-ц
провадження № 2/732/58/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2017 року місто Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :
головуючого судді Березовського О.Д.,
секретаря Швачко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Іскра про розірвання договору оренди землі, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Городнянська районна державна адміністрація Чернігівської області, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4, діючи на підставі відповідних довіреностей від 12.12.2016 року та в інтересах позивачів, звернувся в суд з позовом до СТОВ Іскра в особі директора ОСОБА_8 та просить розірвати договір оренди землі на земельну ділянку (рілля) загальною площею 3,2495 га, кадастровий номер НОМЕР_1, укладений 25 жовтня 2013 року за № 10 між ОСОБА_2 та СТОВ Іскра в особі директора ОСОБА_8, розірвати договір оренди землі на земельну ділянку (рілля) загальною площею 3,1632 га, кадастровий номер НОМЕР_2, укладений 25 жовтня 2013 року за № 11 між ОСОБА_1 та СТОВ Іскра в особі директора ОСОБА_8, розірвати договір оренди землі на земельну ділянку (рілля) загальною площею 3,0098 га, кадастровий номер НОМЕР_3, укладений 10 квітня 2013 року за № 05 між ОСОБА_3 та СТОВ Іскра в особі директора ОСОБА_8, а також стягнути з відповідача на користь позивачів судові витрати в розмірі сплаченого судового збору.
З поданої до суду позовної заяв виходить, що 25 жовтня 2013 року ОСОБА_2, ОСОБА_1 та 10 квітня 2013 року ОСОБА_3 та СТОВ Іскра , в особі директора ОСОБА_8, уклали між собою договори оренди земельної ділянки ( ріллі ) № 05, № 10 та № 11, які зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Відповідні договори оренди було укладено на земельні ділянки ( рілля ) загальною площею : договір № 05 площею 3,0098 га, кадастровий номер НОМЕР_3; договір № 10 площею 3,2495 га, кадастровий номер НОМЕР_1 та договір № 11 площею 3,1632 га, кадастровий номер НОМЕР_2, з орендною платою 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до пункту 10 вищевказаних договорів оренди землі обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Всупереч умовам договорів виплата орендної плати СТОВ Іскра проводилась без урахування індексації, що призвело до невиплати орендної плати згідно умов договорів протягом всього періоду оренди.
Посилаючись на положення ст.ст. 24, 31 Закону України Про оренду землі , п.п. 11, 38-39 договорів оренди землі, представник позивачів вважає, що є всі підстави для розірвання вищевказаних договорів оренди землі та задоволення заявлених ним в інтересах позивачів позовних вимог.
Ухвалою судді від 29 грудня 2016 року відкрито провадження в зазначеній справі.
Ухвалою суду від 20 квітня 2017 року замінено залучену до участі у розгляді справи третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - відділ Держгеокадастру у Городнянському районі Чернігівської області та залучено до участі в розгляді справи в якості належної третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
Представник позивачів ОСОБА_4, який представляє інтереси позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на підставі відповідних довіреностей від 12.12.2016 року, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи останній був повідомлений належним чином. 12.05.2017 року надав до суду письмову заяву з проханням розглянути справу за його відсутності та рішення винести на підставі наявних в справі матеріалів, долучивши до справи його письмові обґрунтування позовних вимог ( а.с. 119-121 ).
Згідно положень ч. 2 ст. 158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
В наданих до суду письмових обґрунтуваннях позовних вимог від 12.05.2017 року представник позивача ОСОБА_4 просить заявлені ним в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Вказує на те, що орендна плата за 2014, 2015 та 2016 роки виплачувалась без врахування індексації. Натомість індекс інфляції за 2014 рік склав 124,9 %, за 2015 рік - 143,3 %, за 2016 рік - 112,4 %. Посилаючись на положення ст. 526 ЦК України, яка передбачає, що зобов'язання має виконуватись належним чином, а також на умови договору оренди землі, ст.ст. 13, 21, 32 Закону України Про оренду землі , ст. 141 ЗК України, які не допускають виплату орендної плати в неповному розмірі, тобто без врахування індексації, ОСОБА_4 стверджує, що факт невиплати орендної плати в повному розмірі є порушенням строків оплати орендної плати, невиплата орендної плати у визначеному договорами розмірі і строки є систематичною, так як здійснювалась два і більше разів, і все це свідчить про неналежне виконання умов договорів, що відповідно до п. д ч. 1 ст. 141 ЗК України є підставою для припинення права користування земельною ділянкою, а тому позовні вимоги законні і обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі ( а.с. 120-121 ).
Представник відповідача - сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Іскра Волохов Д.А., який представляє інтереси відповідача на підставі відповідної довіреності від 20.12.2016 року, у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи останній був повідомлений належним чином, надав до суду письмову заяву від 12.05.2017 року в якій зазначив, що згідно викладеної в запереченні позиції вважає позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню ( а.с. 124 ).
В поданих до суду письмових запереченнях на позов від 30.01.2017 року представник відповідача Волохов Д.А. просить відмовити в розірванні договорів оренди землі від 25.10.2013 року, укладених між СТОВ Іскра та ОСОБА_1 й ОСОБА_2, а також від 10.04.2013 року, укладеного між СТОВ Іскра та ОСОБА_3, а також відмовити у стягненні судових витрат в розмірі сплаченого судового збору зі СТОВ Іскра на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3. Вказує на те, що ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на підставі договорів оренди землі згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнта індексації була нарахована і виплачена орендна плата в розмірі 3 % за 2014-2016 роки. Підтвердженням цьому є особисті підписи позивачів в відомостях про отримання орендної плати. Таким чином, СТОВ Іскра виконує умови договорів оренди землі, укладених з позивачами, цих умов не порушує, розрахунок по орендній платі проводиться в розмірі, передбаченому договорами. При розрахунку орендної плати враховувався коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки землі. Індекс інфляції при нарахуванні орендної плати не враховувався, оскільки умовами спірних договорів не передбачено його врахування. Стаття 21 Закону України Про оренду землі передбачає, що обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Між тим, зі змісту спірних договорів оренди слідує, що сторони домовилися, що обчислення розміру орендної плати здійснюється без урахування індексу інфляції ( п. 10 договору ), а з урахуванням саме
індексації ( коефіцієнту індексації нормативно-грошової оцінки землі ). Дана умова договорів не суперечить вимогам Закону України Про оренду землі . При цьому в договорах не вказано, що обчислення та нарахування орендної плати проводиться саме з урахуванням індексів інфляції. У даному випадку СТОВ Іскра при нарахуванні орендної плати керувалось нормами ст. 289 Податкового кодексу України. Вважає, що наданими до суду доказами, а саме договорами оренди землі, відомостями про виплату орендної плати, підтверджено, що за 2014-2016 роки позивачі у повній мірі отримали орендну плату за землю. При цьому з наданих розрахунків орендної плати, достовірність яких ніким не заперечувалась, слідує, що виплата орендної плати по спірних договорах оренди в період 2014-2016 років відповідачем проводилась з урахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки. З огляду на це, СТОВ Іскра цілком правомірно нараховувало та виплачувало оренду плату, застосовуючи коефіцієнти індексації, надані відділом Держземагенства у Городнянському районі станом на 01.01.2014 року та 01.01.2016 року ( а.с. 55 ).
Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи третя особа повідомлялась належним чином. Повноважний представник Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області Непопенко С.П. надав до суду письмову заяву від 09.02.2017 року за вих. № 02-16/95 з проханням розглянути справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до СТОВ Іскра без участі представника Городнянської районної державної адміністрації, проти позовної заяви третя особа не заперечує ( а.с. 76-77 ).
Третя особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, про дату, час та місце судового розгляду справи було повідомлене належним чином, представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про причини неявки представника суд не повідомлено, від третьої особи до суду не надійшло повідомлення про згоду на участь у справі. Неявка в судове засідання третьої особи від якої не надійшло повідомлення про згоду на участь у справі відповідно до положень ст.ст. 36, 169 ЦПК України не є перешкодою для розгляду справи ( а.с. 118 ).
У відповідності до положень частини 2 статті 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, з'ясувавши позицію сторін по суті заявлених позовних вимог, дослідивши в судовому засіданні усі наявні матеріали справи, встановивши наявність обставин, якими обґрунтовуються вимоги, визначившись щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, а також щодо правових норм, якими врегульовані ці правовідносини, прийшов до наступного.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства, що передбачено статтею 13 Закону України Про оренду землі від 06.10.1998 року № 161-XIV.
Частина 1 ст. 638 ЦК України передбачає, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору та умови, що визначені законом як істотні.
Згідно положень ст. 15 Закону України Про оренду землі ( в редакції чинній на момент укладення спірних договорів оренди землі ) істотними умовами договору оренди землі є : об'єкт оренди ( кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.
З державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4 встановлено, що його видано 01.11.2007 року ОСОБА_1 в підтвердження того, що на підставі розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 22.03.2006 року № 83 вона є власником земельної ділянки площею 3,1632 га, адастровий номер земельної ділянки ( рілля ) НОМЕР_2, яка розташована на території Дроздовицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області, цільове призначення земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010784000033 ( а.с. 17 ).
З державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5 встановлено, що його видано 22.06.2009 року ОСОБА_2 в підтвердження того, що на підставі розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 20.11.2008 року № 457 він є власником земельної ділянки площею 3,2495 га, кадастровий номер земельної ділянки ( рілля ) НОМЕР_1, яка розташована на території Дроздовицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області, цільове призначення земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010984000002 ( а.с. 23 ).
З державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_6 встановлено, що його видано 12.12.2009 року ОСОБА_3 в підтвердження того, що на підставі розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 22.03.2006 року № 83 вона є власником земельної ділянки площею 3,0098 га, кадастровий номер земельної ділянки ( рілля ) НОМЕР_3, яка розташована на території Дроздовицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області, цільове призначення земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010984000062 ( а.с. 29 ).
З дослідженого в судовому засіданні договору оренди землі № 05 встановлено, що 10 квітня 2013 року між ОСОБА_3 та СТОВ Іскра в особі директора ОСОБА_8 укладено договір оренди земельної ділянки за умовами якого позивач передала відповідачу у строкове платне користування на 10 років, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належну їй на праві власності земельну ділянку площею 3,0098 га, у томі числі рілля 3,0098 га, яка знаходиться на території Дроздовицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 32556,51 грн. ( п. 5 договору ). Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 976,70 грн. ( п. 9 договору ). Пунктом 10 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Орендна плата вноситься протягом року, але не пізніше до 31 грудня поточного року ( п. 11 договору ). Розмір орендної плати переглядається 1 раз на рік, в тому числі у разі зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством ( п. 13 договору ). Передача земельної ділянки в оренду здійснюється у 3 робочих дні після державної реєстрації договору за актом її приймання-передачі. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною
обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом ( п. 38 договору ). Договір підписаний сторонами ( а.с. 24-26 ).
Договір оренди землі від 10.04.2013 року за № 05 зареєстрований 23.04.2014 року реєстраційною службою Городнянського районного управління юстиції Чернігівської області у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису 5445220 ( а.с. 30 ).
З дослідженого в судовому засіданні договору оренди землі № 10 встановлено, що 25 жовтня 2013 року між ОСОБА_2 та СТОВ Іскра в особі директора ОСОБА_8 укладено договір оренди земельної ділянки за умовами якого позивач передав відповідачу у строкове платне користування на 10 років, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належну йому на праві власності земельну ділянку площею 3,2495 га, у томі числі рілля 3,2495 га, яка знаходиться на території Дроздовицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 32556,51 грн. ( п. 5 договору ). Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 976,70 грн. ( п. 9 договору ). Пунктом 10 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Орендна плата вноситься протягом року, але не пізніше до 31 грудня поточного року ( п. 11 договору ). Розмір орендної плати переглядається 1 раз на рік, в тому числі у разі зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством ( п. 13 договору ). Передача земельної ділянки в оренду здійснюється у 3 робочих дні після державної реєстрації договору за актом її приймання-передачі. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом ( п. 38 договору ). Договір підписаний сторонами ( а.с. 18-20).
Договір оренди землі від 25.10.2013 року за № 10 зареєстрований 28.05.2014 року реєстраційною службою Городнянського районного управління юстиції Чернігівської області у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису 5855406 ( а.с. 31).
З дослідженого в судовому засіданні договору оренди землі № 11 встановлено, що 25 жовтня 2013 року між ОСОБА_1 та СТОВ Іскра в особі директора ОСОБА_8 укладено договір оренди земельної ділянки за умовами якого позивач передала відповідачу у строкове платне користування на 10 років, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належну їй на праві власності земельну ділянку площею 3,1632 га, у томі числі рілля 3,1632 га, яка знаходиться на території Дроздовицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 32556,51 грн. ( п. 5 договору ). Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 976,70 грн. ( п. 9 договору ). Пунктом 10 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Орендна плата вноситься протягом року, але не пізніше до 31 грудня поточного року ( п. 11 договору ). Розмір орендної плати переглядається 1 раз на рік, в тому числі у разі зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством ( п. 13 договору ). Передача земельної ділянки в оренду здійснюється у 3 робочих дні після державної реєстрації договору за актом її приймання-передачі. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом ( п. 38 договору ). Договір підписаний сторонами ( а.с. 12-14 ).
Договір оренди землі від 25.10.2013 року за № 11 зареєстрований 28.05.2014 року реєстраційною службою Городнянського районного управління юстиції Чернігівської області у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису 5855326( а.с. 32 ).
Дослідивши укладені між позивачами та відповідачем договори оренди землі та зіставивши їх положення з обов'язковими істотними умовами, зазначеними в ст. 15 Закону України Про оренду землі , суд дійшов висновку, що такі умови сторонами, під час укладання договорів, в повній мірі дотримані.
Таким чином, фактично укладені договори оренди землі відповідають вимогам закону.
Згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки, наданого 23.01.2014 року відділом Держземагенства у Городнянському районі СТОВ Іскра , встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки ( КСП Червоний партизан ), а саме ріллі становить 32556,51 грн.. Розрахунок нормативної грошової оцінки ріллі проведено з врахуванням коефіцієнту індексації, який встановлено листом Держземагентства України від 10.01.2014 року № 12-28-0.22-95/2-14, та який станом на 01.01.2014 року складає за 1996-2013 роки - 3,2 ( а.с. 56 ).
З витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки, наданого 29.01.2015 року відділом Держземагенства у Городнянському районі СТОВ Іскра , встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки ( КСП Червоний партизан ), а саме ріллі становить 40665,12 грн.. Розрахунок нормативної грошової оцінки ріллі проведено з врахуванням коефіцієнту індексації, який встановлено листом Держземагентства України від 14.01.2015 року № 6-28-0.22-215/2-15, та який станом на 01.01.2015 року складає - 3,997 ( а.с. 57 ).
З витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки, наданого 01.02.2016 року відділом Держгеокадастру у Городнянському районі СТОВ Іскра , встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки ( КСП Червоний партизан ), а саме ріллі становить 48794,07 грн.. Розрахунок нормативної грошової оцінки ріллі проведено з врахуванням коефіцієнту індексації, який встановлено листом Держгеокадастру України від 11.01.2016 року № 6-28-0.22-201/2-16, та який станом на 01.01.2016 року складає - 4,796 ( а.с. 58 ).
З письмових заперечень представника СТОВ Іскра на позовну заяву вбачається, що орендна плата позивачам у 2014-2016 роках була нарахована та виплачена тільки у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, обрахованої з урахуванням коефіцієнта індексації. Факт отримання позивачами орендної плати за землю в 2014-2016 роках підтверджується відомостями на виплату орендної плати за землю по Дроздовицькій сільській раді Городнянського району Чернігівської області. Інших додаткових виплат сум орендної плати за 2014-2016 роки, окрім тих, що зазначені у відомостях, СТОВ Іскра на користь позивачів не здійснювала ( а.с. 55, 59-62 ).
Відповідно до положень ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 9 ст. 93 ЗК України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Частина 2 ст. 409 ЦК України передбачає, що власник земельної ділянки має право на одержання плати за користування нею. Розмір плати, її форми, умови, порядок та строки її виплати встановлюються договором.
Стаття 21 Закону України Про оренду землі передбачає, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
При цьому слід зазначити, що Закон України Про оренду землі не передбачає інших випадків збільшення ( індексації ) орендної плати за землю та/або застосування будь-яких коефіцієнтів, крім індексів інфляції.
Пункт 10 договорів оренди землі, укладених між сторонами, передбачає, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.
Слід зазначити, що індекс інфляції, в свою чергу, - це індекс споживчих цін, який відповідно до ст. 1 Закону України Про індексацію грошових доходів населення визначається як показник, що
характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Відповідно до ст. 3 цього ж Закону індекс споживчих цін обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики ( наразі - Державна служба статистики України ) і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Таким чином, виходячи з положень п. 10 договорів оренди землі, укладених між сторонами, та в силу ст. 21 Закону України Про оренду землі , оренду плату СТОВ Іскра мало сплачувати на користь позивачів з урахуванням індексів споживчих цін ( індексів інфляції ) та на дату виплати орендна плата мала бути проіндексована відповідно до рівня інфляції. Натомість СТОВ Іскра здійснювало виплату позивачам орендної плати без застосування індексів інфляції за рік в якому проводиться виплата.
Підстави для розірвання укладеного договору, правові наслідки розірвання передбачені ст. ст. 651-654 ЦК України та ст.ст. 31, 32 Закону України Про оренду землі .
Так, за приписами ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно положень ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до п. д ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Таким чином, з системного аналізу ст. 141 ЗК України, ст. 32 Закону України Про оренду землі та умов спірних договорів слідує, що тільки систематична несплата орендної плати є підставою для розірвання договору. На систематичність несплати орендної плати як на підставу для розірвання договору оренди землі вказує і Верховний Суд України у своїй постанові від 12 грудня 2012 року ( справа № 6-146цс12 ).
Доказами справи не підтверджено систематичної ( два та більше разів ) несплати або систематичної несвоєчасної сплати відповідачем орендної плати на користь позивачів. Також позивачами не доведено та не надано суду належних та допустимих доказів істотності порушення договору оренди відповідачем, як і не надано доказів на підтвердження завданої шкоди, яка була б істотною для позивачів та не доведено яких матеріальних або немайнових благ ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були позбавлені внаслідок такої шкоди, розрахунок розміру недоплаченої орендної плати суду не надано, а згідно до ч. 4 ст. 60 ЦПК України доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Таким чином, законні підстави для розірвання договорів оренди землі відсутні. Сплата орендної плати не в повному обсязі не позбавляє позивачів права звернутись до суду з відповідними вимогами про стягнення недоотриманої суми орендної плати.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 409, 526, 629, 638, 651-654 ЦК України, ст.ст. 93, 96, 141 ЗК України, ст.ст. 13, 15, 21, 24-25, 31-32, 35-36 Закону України Про оренду землі від 06.10.1998 року № 161-ХІV, ст.ст. 288, 289 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, ст.ст. 3, 10-11, 60-61, 74,169, 197, 209, 212-216, 294 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Іскра про розірвання договору оренди землі - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Чернігівської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-ти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.Д.Березовський
Суд | Городнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2017 |
Оприлюднено | 23.05.2017 |
Номер документу | 66546195 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городнянський районний суд Чернігівської області
Березовський О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні