Рішення
від 12.05.2017 по справі 749/286/17
ЩОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 749/286/17

Номер провадження 2/749/122/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" травня 2017 р. м. Сновськ

Щорський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого-судді Чигвінцева М.С.

секретаря Скорої Л.О.,

за участі прокурора Асоско Я.В.

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сновськ цивільну справу за позовом заступника керівника Менської місцевої прокуратури ОСОБА_3 в інтересах держави в особі Новоборовицької сільської ради Щорського району Чернігівської області, правонаступником якої є Сновська міська рада Сновського району Чернігівської області, Державного підприємства Корюківське лісове господарство до ОСОБА_4 та ОСОБА_2 про відшкодування шкоди,-

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Менської місцевої прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Новоборовицької сільської ради Щорського району Чернігівської області, Державного підприємства Корюківське лісове господарство до ОСОБА_4 та ОСОБА_2 про відшкодування шкоди завданої незаконною порубкою дерев.

Ухвалою Щорського районного суду Чернігівської області від 15.03.2017 року залучено до участі у справі правонаступника Новоборовицької сільської ради Щорського району Чернігівської області - Сновську міську раду Сновського району Чернігівської області.

Позовна заява загалом вмотивована тим, що відповідачі не маючи відповідного дозволу, 16.11.2016 року самовільно здійснили порубку сосен у кількості 8 штук в урочищі Безулівка Сновського району у кварталі 9 Новоборовицького лісництва.

Відомості за даним фактом внесено до ЄРДР за №12016270280000383 від 17.11.2016 за озаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 246 КК України.

В подальшому, лісничим ДП Корюківське лісове господарство ОСОБА_5 складено 2 протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 65 КУпАП відносно ОСОБА_4 та ОСОБА_2 про те, що останні 07.11.2016 в кв. 9 вид 3 Новоборовицького лісництва, здійснили незаконну порубку 8 сухостійних дерев породи сосна.

За здійснення незаконної порубки дерев постановами лісничого ДП Корюківське лісове господарство ОСОБА_5 № 000042, № 000043 від 17.11.2016 ОСОБА_4 та ОСОБА_2 визнано винуватими у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн. Вказані постанови правопорушниками не оскаржено, що свідчить про визнання ними вини та обставин вчинення вказаного правопорушення.

Протоколи про адміністративні правопорушення від 16.11.2016 № 000042, 000043 підписано ОСОБА_6 та ОСОБА_2 без зауважень. Крім того, постанови про накладення адміністративного стягнення, копії яких правопорушниками отримано 17.11.2016, не оскаржувалися та набрали законної сили, і є обов'язковою для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій осіб, стосовно яких ухвалено постанови, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цими особами.

Відповідно до такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, затверджених постановою КМУ від 23.07.2008 № 665, інженером охорони та захисту лісу ДП Корюківське лісове господарство розраховано збитки, завдані державі внаслідок самовільної порубки дерев, розмір яких склав 4777,26 грн.

Зважаючи на те, що в добровільному порядку заподіяна шкода відповідачами не відшкодована, вона підлягає стягненню в судовому порядку в повному обсязі згідно розрахунку, доданого до позовної заяви.

У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги з підстав наведених у позовній заяві.

Представник позивача ДП Корюківське лісове господарство підтримав позовні вимоги.

Представник Сновської міської ради у судове засіданні не з?явився, про час та місце розгляду справи міська рада повідомлена належним чином.

Відповідач ОСОБА_2, позовін вимоги визнав в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_4, у судове засідання не з?явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причини неявки суду не повідомив, заперечень не надходило.

Вислухавши сторони та дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.

Статтею 19 Лісового кодексу України на постійних лісокористувачів, зокрема, покладений обов'язок забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості грунтів.

Лісничим ДП Корюківське лісове господарство ОСОБА_5 складено 2 протоколи про адміністративні правопорушення №000042 та №000043 за ст. 65 КУпАП відносно ОСОБА_4 та ОСОБА_2 про те, що останні 07.11.2016 в кв. 9 вид 3 Новоборовицького лісництва, здійснили незаконну порубку 8 сухостійних дерев породи сосна.

За здійснення незаконної порубки дерев постановами лісничого ДП Корюківське лісове господарство ОСОБА_5 № 000042, № 000043 від 17.11.2016 ОСОБА_4 та ОСОБА_2 визнано винуватими у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн. Вказані постанови правопорушниками не оскаржено, а тому останні набрали законної сили.

Відповідно до ч.4 ст.61 ЦПК України , вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.

Відповідно до ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ч.1 ст.1190 Цивільного кодексу України, особи, спільними діями або бездіяльністю яких було завдано шкоди, несуть солідарну відповідальність перед потерпілим.

Згідно з ч.1 та п.1 ч.2 ст.105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

У відповідності до вимог ст.107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст. 89 Лісового кодексу України охорону і захист лісів на території України здійснює і лісова охорона інших постійних користувачів.

Основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу (ст. 90 Лісового кодексу України ).

Так, згідно з п.1 ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками є втрати, яких особа зазнала у звязку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Правовою підставою відшкодування шкоди є склад цивільного правопорушення, необхідними елементами якого є: шкода, протиправна поведінка, причинний зв'язок між шкодою і протиправною поведінкою, вина.

Відповідно до такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, затверджених постановою КМУ від 23.07.2008 № 665, інженером охорони та захисту лісу ДП Корюківське лісове господарство розраховано збитки, завдані державі внаслідок самовільної порубки дерев, розмір яких склав 4777,26 грн.

Відповідно до розрахунку, за результатами скоєного правопорушення відповідачами була розрахована матеріальна шкода яка була завдана лісовому господарству на підставі Постанови КМУ №665 від 23 липня 2008 року Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу , яка становить 4777,26 грн. Як було встановлено в судовому засіданні на момент спилювання дерев документ про відповідний дозвіл відповідачам не видавався.

Згідно п.4 ч.1 ст.19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі, мають право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законодавством.

Відповідно державного акта на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ №376518, державне підприємство Корюківське лісове господарство на підставі розпорядження Щорської районної державної адміністрації №11 від 20.01.2005 року є постійним користувачем земельної ділянки площею 2035.30 га у межах згідно з планом. Земельна ділянка розташована в Чернігівській області Сновський (Щорський) район Новоборовицька сільська рада, цільове призначення земельної ділянки - ведення лісового господарства.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 29 , ч. 1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, сплачуються у визначеному вказаними нормами співвідношенні і рахунки спеціальних фондів Державного, обласних та місцевих бюджетів розмірах визначених законодавством.

Зазначена норма означає, що завдані природним ресурсам збитки сплачуються на єдиний розподільчий казначейський рахунок відповідні місцевої ради в користь зведеного бюджету, із якого місцевим органом Державної казначейської служби в подальшому розподіляються конкретні сум коштів до Державного, обласного та місцевого бюджетів у вищевказаному співвідношенні.

У зв?язку з цим позивач ДП Корюківське лісове господарство є постійним користувачем земельних ділянок, які перебували під багаторічними насадженнями і внаслідок неправомірної порубки дерев породи (сосна) відповідачами останньому завдано збитки в сумі 4777,26 грн. , які підлягають стягненню солідарно з відповідачів. У зв?язку з цим позовні вимоги в частині стягнення солідарно з відповідачів до бюджету Сновської міської ради завданих збитків підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у виключних випадках, і в порядку, що визначені законом.

Згідно з ч.2 ст.45 ЦПК України, з метою представництва інтересів громадян або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами.

Згідно ч.1 ст.88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Оскільки при подачі позовної заяви судовий збір було сплачено прокуратурою Чернігівської області, то у зв?язку з задоволенням позовних вимог, на користь прокуратури Чернігівської області з відповідачів підлягає стягненню по 800 грн. з кожного в рахунок відшкодування коштів сплачених за судовий збір при подачі позовної заяви.

На підставі викладеного, керуючись ЗУ Про охорону навколишнього природного середовища ст. 11,60, 88, 213, 215,218 ЦПК України суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов заступника керівника Менської місцевої прокуратури ОСОБА_3 в інтересах держави в особі Новоборовицької сільської ради Щорського району Чернігівської області, правонаступником якої є Сновська міська рада Сновського району Чернігівської області, Державного підприємства Корюківське лісове господарство до ОСОБА_4 та ОСОБА_2 про відшкодування шкоди - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_4, ОСОБА_2 солідарно на користь Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області шкоду завдану незаконною порубкою дерев у розмірі 4777 грн. 26 коп., а саме з ОСОБА_4 в сумі 2388 грн. 63 коп., з ОСОБА_2 в сумі 2388 грн. 63 коп.

Стягнути з ОСОБА_4, ОСОБА_2 солідарно на користь прокуратури Чернігівської області, код ЄДРПОУ 02910114, р/р 35215093006008 ГУ ДКСУ в м. Києві, МФО 820172судовий збір в сумі 1600 грн. 00 коп., а саме з ОСОБА_4 в сумі 800 грн. 00 коп., з ОСОБА_2 в сумі 800 грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Чернігівської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-ти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя М.С. Чигвінцев

СудЩорський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення12.05.2017
Оприлюднено23.05.2017
Номер документу66575561
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —749/286/17

Ухвала від 21.08.2018

Цивільне

Щорський районний суд Чернігівської області

Шаповал З. О.

Ухвала від 21.08.2018

Цивільне

Щорський районний суд Чернігівської області

Шаповал З. О.

Ухвала від 10.05.2018

Цивільне

Щорський районний суд Чернігівської області

Чигвінцев М. С.

Ухвала від 21.03.2018

Цивільне

Щорський районний суд Чернігівської області

Чигвінцев М. С.

Ухвала від 14.02.2018

Цивільне

Щорський районний суд Чернігівської області

Чигвінцев М. С.

Ухвала від 11.10.2017

Цивільне

Щорський районний суд Чернігівської області

Чигвінцев М. С.

Ухвала від 13.10.2017

Цивільне

Щорський районний суд Чернігівської області

Чигвінцев М. С.

Рішення від 12.05.2017

Цивільне

Щорський районний суд Чернігівської області

Чигвінцев М. С.

Рішення від 12.05.2017

Цивільне

Щорський районний суд Чернігівської області

Чигвінцев М. С.

Ухвала від 03.04.2017

Цивільне

Щорський районний суд Чернігівської області

Чигвінцев М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні