Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/487/15-ц
Провадження № 2/670/2/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2017 року смт. Віньківці
Віньковецький районний суд Хмельницької області в складі головуючого судді Потапова О.О.
з участю секретаря Побережної І.В.,
прокурора Козел Н.О,
представників відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом прокурора Віньковецького району Хмельницької області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до ОСОБА_3, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Віньковецька района державна адміністрація Хмельницької області, фермерське господарство ЕКО ЕПЛ , Женишковецька сільська рада Віньковецького району Хмельницької області, про розірвання договорів оренди земельної ділянки та скасування рішень державних реєстраторів про реєстрацію договорів оренди,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Віньковецького району звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, в якому просить:
- розірвати договір оренди земельної ділянки НОМЕР_1, укладений 19 червня 2014 року між Головним управлінням Держземагенства у Хмельницькій області в особі начальника відділу Держземагенства у Віньковецькому районі Хмельницької області Павлюка В.А. та ОСОБА_3 щодо оренди земельної ділянки загальною площею 40,7205 га, нормативною оцінкою 572527 гривень, що розміщена на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області;
- розірвати договір оренди земельної ділянки НОМЕР_2, укладений 19 червня 2014 року між Головним управлінням Держземагенства у Хмельницькій області в особі начальника відділу Держземагенства у Віньковецькому районі Хмельницької області Павлюка В.А. та ОСОБА_3 щодо оренди земельної ділянки загальною площею 3,6837 га, нормативною оцінкою 37794 гривень, що розміщена на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області;
- розірвати договір оренди земельної ділянки НОМЕР_3, укладений 19 червня 2014 року між Головним управлінням Держземагенства у Хмельницькій області в особі начальника відділу Держземагенства у Віньковецькому районі Хмельницької області Павлюка В.А. та ОСОБА_3 щодо оренди земельної ділянки загальною площею 66,9170 га, нормативною оцінкою 693517 гривень, що розміщена на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області;
- скасувати рішення державного реєстратора Чайковської І.С. від 27 червня 2014 року № 14087655 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, кадастровий номер № НОМЕР_4; рішення державного реєстратора Бережанської І.Б. № 14066318 від 26 червня 2014 року про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, кадастровий номер № НОМЕР_5; рішення державного реєстратора Чайковської І.С. № 14187985 від 03 липня 2014 року про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, кадастровий номер № НОМЕР_6.
Позов мотивовано тим, що 19 червня 2014 року Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області (тепер - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відділ у Віньковецькому районі), в особі начальника відділу Держземагенства у Віньковецькому районі Хмельницької області Павлюка В.А. та ОСОБА_3 уклали договори оренди земельної ділянки НОМЕР_1 від 19 червня 2014 року площею 40,7205 га, кадастровий номер НОМЕР_4 (землі резервного фонду), НОМЕР_2 від 19 червня 2014 року площею 3,6837 га, кадастровий номер НОМЕР_5 (землі резервного фонду), НОМЕР_3 від 19 червня 2014 року площею 66,9170 га, кадастровий номер НОМЕР_6 (землі резервного фонду). Вказані земельні ділянки орендар прийняв в строкове (на 30 років) платне володіння та користування для ведення фермерського господарства.
Згідно п. 4 Договору НОМЕР_1 оренди земельної ділянки від 19.06.2014 року (далі - Договору) нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 572527 гривень. Договору НОМЕР_2 - 37794 гривень. Договору НОМЕР_3 - 693517 гривень.
Вказані договори оренди земельних ділянок зареєстровані Віньковецьким районним управлінням юстиції Хмельницької області, та, зокрема, договір оренди НОМЕР_1 рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень, індексний номер: 14087655 від 27 червня 2014 року, договір оренди НОМЕР_2 - рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень, індексний номер: 14066318 від 26 червня 2014 року, договір оренди НОМЕР_3 - рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень, індексний номер: 14187985.
За п. 8 Договорів НОМЕР_1, НОМЕР_2 та НОМЕР_3 підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, а п. 9 Договорів визначено, що платником орендної плати за землю є орендар земельної ділянки.
Згідно п. 10 Договорів об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду, та у відповідності до п. 11 та п. 13 орендна плата за землю вноситься орендарем у розмірі 4 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за фактичний період перебування в користуванні.
Відповідно до п. 30 Договорів оренди НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 від 19 червня 2014 року, орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.
Дія договору припиняється шляхом його розірвання в тому числі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Відповідно до Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Відповідно до ч. 1 п. 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Відповідно до п. 288.2. зазначеної статті, платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Згідно зі статтями 1, 13 Закону України Про оренду землі основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
Пунктом в частини 1 статті 96 Земельного кодексу України визначено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Частиною 1 статті 143 Земельного Кодексу України передбачено примусове припинення у судовому порядку прав на земельну ділянку у разі використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
При цьому, імперативні вимоги земельного законодавства передбачають розірвання договору оренди земельної ділянки у разі тривалого використання орендарем землі не за цільовим призначенням всупереч умовам договору оренди. Причому, порушення умов використання земельної ділянки за її цільовим призначенням охоплює не лише випадки її використання з іншою, не передбаченою умовами договору оренди метою, але і випадки невикористання земельної ділянки взагалі (за будь-яким призначенням).
Однак, ОСОБА_3 упродовж 2014-2015 років орендну плату згідно Договорів оренди НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 не сплачувала, земельну ділянку взагалі не використовувала,в тому числі і за цільовим призначенням, а тому договір оренди належить розірвати за рішенням суду.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом (ч. 4 ст. 182 ЦК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , що набрала чинності 01.01.2013 року, у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Справа розглядалась судами трьох інстанцій. Ухвалою суду касаційної інстанції від 26 листопада 2016 року рішення місцевого та апеляційного суду скасовано. Підставою для скасування вважається та обставина, що зазначені суди не перевірили доводи відповідачки про те, що орендовані нею ділянки не оброблялись по причині отримання нею Європейського сертифікату екологічно - чистого виробництва. А до цього нею велись підготовчі сертифікаційні та опоряджувальні роботи по їх використанню, а саме, однією із ключових вимог отримання даного сертифікату є вимога не засаджувати і не вносити будь-яких добрив на землі, яка висувається для отримання такого сертифікату. Не звернули вагу на те, що акт обстеження орендованої земельної ділянки проводився у відсутності ОСОБА_3
У судовому засіданні прокурор - правонаступник реорганізованої прокуратури Віньковецького району підтримав заявлені вимоги з підстав зазначених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.
Звернув увагу суду на те, що протягом 2014-2016 років не сплачувалась орендна плата відповідачкою за орендовані три ділянки землі і земля не використовувалась за призначенням. Звернула увагу на сумнівне походження доказів наданих іншою стороною, оскільки починаючи з 08.06.2015 року (часу звернення з позовом) доказів про використання ділянки під біотехнології позивака не надавала.
Представник Головного управління Держзгеокадастру у Хмельницькій області, направив до суду письмову заяву, в якій просить справу слухати без його участі.
Відповідачка ОСОБА_3 у суд не з'явилась, скориставшись інститутом представництва.
Віньковецьке районне управління юстиції Хмельницької області виключено із числа третіх осіб у зв'язку з реорганізацією цієї структури.
Треті особи без самостійних вимог: Віньковецька РДА, Жинишковецька сільська рада Віньковецького району представників у суд не направили, були належно повідомленими про час та місце розгляду справи, справа розглянута без їх участі.
Відповідач ОСОБА_3 у суд не з'явилась, скориставшись інститутом представництва. ЇЇ права та права третьої особи фермерського господарства ЕКО ЕПЛ представлені ОСОБА_2 та ОСОБА_1 Представники заперечували проти позову. Звернули увагу суду на неналежне представництво прокурора в цивільному процесі, а саме про відсутність доказів його правонаступництва. ОСОБА_1 звернула увагу суду на те, що з метою отримання європейських сертифікатів на біопродукцію ділянка оброблялась протягом 2015 та 2016 років шляхом внесення в мінімальній кількості природного мікробного комплексу для підготовки ґрунту, а також шляхом засівання ділянки сидератами (гірчицею, ін.) в 2017 році.
ОСОБА_7 наголошував на несплаті орендної плати протягом 2015-2016 років у зв'язку з наявністю спору про розмір коштів, які підлягали внесенню в якості орендної плати, відсутністю платіжних доручень з боку орендодавця та системності, послався на судові рішення по аналогічних справах. Констатував, що немає предмету спору, оскільки на момент розгляду справи заборгованість по орендній платі за землю відсутня. Орендовані ділянки не засівались з метою отримання Європейського сертифікату екологічно-чистого виробництва. Однією із вимог отримання сертифікату є вимога не засаджувати і не вносити будь-яких добрив на ділянку на якій велись підготовчі роботи. Те, що ділянка використовувалась за цільовим призначенням підтверджується фотознімками її, щоденником господарства ЕКО ЕПЛ та зведеними даними по використанню природного мікроклімату універсальний за 2015-2017 роки, де вказана кількість і об'єми внесення органічних речовин на землях фермерського господарства. Зауважив, що чинне законодавство не містить поняття вид використання земельної ділянки . В березні цього року на спірних ділянках проведені роботи по їх засіванню сидератами та органічними культурами. Надав фотознімки робіт. Ділянки на час розгляду справи оброблені і культури посаджені, тобто використані за призначенням.
Заслухавши доводи сторін, свідка, дослідивши письмові докази у справі та надавши їм оцінку, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 19 червня 2014 року орендодавець земельної ділянки - юридична особа публічного права Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області (правонаступником якого є Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області) в особі начальника відділу Держземагенства у Віньковецькому районі Хмельницької області Павлюка Володимира Анатолійовича з одного боку, та орендар земельної ділянки - громадянка України ОСОБА_3 з другого боку, уклали три Договори оренди земельної ділянки (далі -Договори), згідно з якими орендар прийняла в строкове платне володіння і користування три земельні ділянки із земель резервного фонду (рілля) для ведення фермерського господарства на 30 років, які знаходяться на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, а саме земельну ділянку загальною площею 40,7205 га, нормативна грошова оцінка якої 572527 гривень, загальною площею 3,6837 га, нормативно-грошовою оцінкою 37794 гривні, та загальною площею 66,9170 га, нормативно-грошовою оцінкою 693517 гривень, що підтверджується ксерокопіями договорів оренди земельної ділянки від 19 червня 2014року НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3.
Згідно ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 15 цього Закону істотними умовами договору оренди землі, в тому числі, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду
Відповідно до вимог ст. 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно договору оренди, своєчасного внесення орендної плати.
У судовому засіданні знайшов підтвердження той факт, що орендар не сплачувала орендну плату своєчасно у зв'язку з цим було звернення в суд і рішенням - постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 червня 2015 року, ухваленою в адміністративній справі за позовом Дунаєвецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області до фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу, стягнуто за період з 26.06.2014 року по 31.12.2014 року за користування земельною ділянкою по договору №14 11768,59 гривень; договору оренди земельної ділянки НОМЕР_2 776,88 гривень; по договору НОМЕР_3 від 19 червня 2014 року 13721,18 гривень. На період ухилення орендаря від сплати існувала підстава для розірвання договору, хоча і не існувала системність несплати, але стаття 32 Закону України Про оренду землі визначала, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі міг бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, тобто у разі несплати орендної плати.
Оскільки згідно довідки ДПІ № 1 від 14.02.2017 року заборгованість по орендній платі ФГ ЕКО ЕПЛ відсутня, то ця підстава для розірвання договору на момент розгляду справи не існує.
Також відсутня підстава для розірвання договору з основ нецільового використання орендованих земельних ділянок.
Прокурор ставить під сумнім надані стороною відповідачів докази: щоденник ФГ ЕКО ЕПЛ , зведені дані про використання природного мікробного комплексу універсальний за квітень 2015, квітень 2017, жовтень 2016 років. Ставлячи під сумнів ці докази, позивач їх нічим не спростовує. Хоча саме ці документи повідомляють про використання на орендованих земельних ділянках протягом вказаних років гумінових, органічних сумішей та мікроорганізмів та зупинення механічної обробки землі з метою отримання Європейського сертифікату екологічно-чистого виробництва.
Статтею 60 ЦПК України встановлено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Допитана в якості свідка землевпорядник Женишковецької сільської ради ОСОБА_8 повідомила, що акт обстеження спірних ділянок складався 28.05.2015 року головою сільської ради. Ділянка не оброблялась на момент його складання. Але на фотографіях представлених стороною відповідача зображена орендована земельна ділянка, яка на теперішній час обробляється і на ній задіяні людські ресурси з с. Жепнишківці. А орендна плата сплачена орендарем поступила в бюджет сільської ради. ЇЇ показання підтверджені довідкою сільської ради від 21.03.2017 року із змісту якої слідує, що з осені 2016 року земельні ділянки обробляються, а за 2014-2016 роки до 10.02.2017 року сплачено відповідачкою орендну плату в розмірі 201626,61 грн.
Згідно з пунктом 33 Договорів орендар зобов'язаний, зокрема, забезпечити використання землі за цільовим призначенням.
Згідно п. 30 Договорів орендодавець має право вимагати від орендаря: використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з цим договором; дотримуватись екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів.
На момент розгляду справи відповідач дотримується екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунту, на підтвердження цього представив щоденник господарства ЕКО ЕПЛ зі зведеними даними по використанню природного мікроклімату універсальний за 2015-2017 роки, де вказана кількість і об'єми внесення органічних речовин на орендованих ОСОБА_3 землях фермерського господарства ЕКО ЕПЛ .
Пунктами 39-40 Договору передбачено підстави його розірвання, а саме: добровільної відмови від права користування земельною ділянкою, закінчення строку, на який було укладено договір та не продовження дії договору, придбання орендарем земельної ділянки у власність, приватизація орендованої земельної ділянки членами фермерського господарства у розмірі земельного паю (паю), за взаємною згодою сторін, зверненням до суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Згідно ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 15 цього Закону істотними умовами договору оренди землі, в тому числі, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду.
Із представлених стороною відповідача доказів, на момент розгляду справи, ділянки орендованої землі використовуються за цільовим призначенням, тому суд погоджується із доводами сторони відповідача про відсутність предмета спору в цій частині.
Згідно Закону України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні від 27 березня 2015 року № 1166-VII до Податкового кодексу України внесено зміни щодо розміру плати за оренду землі, згідно якого для всіх категорій земель, в тому числі для земель сільськогосподарського призначення, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
За умовами договору оренди відповідачка сплачує орендну плату в розмірі 4 відсотків нормативної грошової оцінки.
Частиною 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Сторона у справі Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не надіслала свого представника до суду і позицію свою щодо розірвання договору суду не представила, а інтереси держави на момент розгляду справи поновлено, оскільки орендна плата сплачена повністю за весь період оренди, а земельна ділянка використовується відповідачкою за умовами оговорені в договорах оренди №№ 14, 15, 16, що підтверджено довідкою сільської ради, тому підстави, пов'язані з розірванням договорів оренди не існують, оскільки з осені 2016 року ділянка обробляється.
З огляду на викладене, суд вважає недоведеною вимогу позивача про скасування державної реєстрації права оренди земельних ділянок, що оговорено у ч. 1 ст. 182 ЦК України та ст. 126 Земельного кодексу України. Тому підстав для скасування державної реєстрації прав на спірні ділянки внесених до Державного реєстру відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень не існує.
Керуючись ст. 13, ст. 15, ст. 24, ст. 25, ст. 32 Закону України Про оренду землі , ст. 141 ЗК України, ст. 10, ст. 11, ст. 60, ст. ст. 212-215 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Відмовити прокурору у задоволені позову поданому в інтересах Головного управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області про:
-розірвання договору оренди земельної ділянки НОМЕР_1, укладеного 19 червня 2014 року між Головним управлінням Держземагенства у Хмельницькій області в особі начальника відділу Держземагенства у Віньковецькому районі Хмельницької області Павлюка В.А. та ОСОБА_3 щодо оренди земельної ділянки загальною площею 40,7205 га, нормативною оцінкою 572527 гривень, що розміщена на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області;
-розірвання договору оренди земельної ділянки НОМЕР_2, укладеного 19 червня 2014 року між Головним управлінням Держземагенства у Хмельницькій області в особі начальника відділу Держземагенства у Віньковецькому районі Хмельницької області Павлюка В.А. та ОСОБА_3 щодо оренди земельної ділянки загальною площею 3,6837 га, нормативною оцінкою 37794 гривень, що розміщена на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області;
-розірвання договору оренди земельної ділянки НОМЕР_3, укладеного 19 червня 2014 року між Головним управлінням Держземагенства у Хмельницькій області в особі начальника відділу Держземагенства у Віньковецькому районі Хмельницької області Павлюка В.А. та ОСОБА_3 щодо оренди земельної ділянки загальною площею 66,9170 га, нормативною оцінкою 693517 гривень, що розміщена на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області;
-скасування рішення державного реєстратора Чайковської І.С. від 27.06.2014 року № 14087655 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки , кадастровий номер № НОМЕР_4; рішення державного реєстратора Бережанської І.Б. № 14066318 від 26.06.2014 року про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, кадастровий номер № НОМЕР_5; рішення державного реєстратора Чайковської І.С. № 14187985 від 03.07.2014 року про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер № НОМЕР_6.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення через Віньковецький районний суд до апеляційного суду Хмельницької області.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.О. Потапов
Суд | Віньковецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2017 |
Оприлюднено | 24.05.2017 |
Номер документу | 66616559 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Віньковецький районний суд Хмельницької області
Потапов О. О.
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Хопта Сергій Федорович
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Хопта Сергій Федорович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні