АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 22-ц/790/2995/17 Головуючий 1 інстанції -
Справа №617/801/16ц Нестайко Ю.В.
Категорія: земельні Доповідач - Швецова Л.А.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2017 року м. Харків
Судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області в складі:
Головуючого судді : Швецової Л.А.,
Суддів: Бровченка І.О., Яцини В.Б.,
за участю секретаря: Кучер Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду цивільну справу
за апеляційною скаргою представника Приватного сільськогосподарського підприємства Нива - Шаповалова Дмитра Олеговича
на рішення Великобурлуцького районного суду Харківської області від 6 березня 2017 року
у справі за позовом ОСОБА_3 до приватного сільськогосподарського підприємства Нива про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
в с т а н о в и л а:
У червні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ПСП Нива про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості з орендної плати.
24.08.2016 р. позивач подав уточнення до позовної заяви, в якому зазначив, що орендну плату йому виплачено відповідачем до ухвалення судового рішення, і в цій частині ОСОБА_3 відмовився від позовних вимог, залишивши одну вимогу - про розірвання договору оренди земельної ділянки площею 7,1823 га, що розташована на території Жовтневої Другої сільської ради Вовчанського району Харківської області, кадастровий номер НОМЕР_1, укладеного між ОСОБА_4 і ПСП Нива та зареєстрованого 29 грудня 2012 року Управлінням Держкомзему у Вовчанському районі за № 63468284002555.
На обґрунтування позову позивач посилався на те, що до нього право власності на земельну ділянку перейшло в порядку спадкування від його брата ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 Орендар - ПСП Нива , упродовж усього строку дії договору оренди землі не виконував п.10 і п.13 вказаного договору, не виплативши жодного разу орендну плату з урахуванням індексів інфляції та коефіцієнту індексації вартості земельної ділянки. Розмір орендної плати щорічно не переглядався, чим порушені істотні умови договору.
Рішенням Великобурлуцького районного суду Харківської області від 06 березня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_3задоволено.
Розірвано договір оренди земельної ділянки площею 7,1823 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована на території Жовтневої Другої сільської ради Вовчанського району Харківської області, укладений між ОСОБА_4 і приватним сільськогосподарським підприємством Нива , який зареєстрований 29 грудня 2012 року Управлінням Держкомзему у Вовчанському районі Харківської області за № 63468284002555.
Зобов'язано приватне сільськогосподарське підприємство Нива передати ОСОБА_3 земельну ділянку площею 7,1823 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована на території Жовтневої Другої сільської ради Вовчанського району Харківської області, в стані, придатному для цільового використання.
Стягнуто з ПСП Нива в дохід держави судовий збір в розмірі 1600грн.
В апеляційній скарзі представник ПСП Нива просить скасувати рішення районного суду, новим рішення відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3
В обґрунтування скарги зазначає, що договір оренди, ще не сплив , його дія триває до 2018 року, строк дії договору починається після набрання ним чинності, а не з моменту укладання. Зазначений договір зареєстрований в книзі реєстрації договорів оренди землі 29.12.2012 року та був укладений з ОСОБА_4
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги та заперечення проти них, колегія відповідно до положень ст. 309 ЦПК України вирішила апеляційну скаргу представника ПСП Нива задовольнити , рішення скасувати, виходячи з наступного
За правилом ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу, які не підлягають доказуванню.
Суд, за нормою ч.1 ст.11 ЦПК України, розглядає справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі та при ухваленні рішення відповідно до ч.1 ст.214 цього Кодексу, вирішує питання про наявність обставин, якими сторони обґрунтовували свої вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин та яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_3 суд першої інстанції виходив з того, що сторонами договору були порушені норми чинного законодавства та положення самого договору оренди земельної ділянки.
Проте з таким висновком суду погодитись не можна.
По справі встановлено, що між ОСОБА_4 та ПСП Нива був укладений договір оренди земельної ділянки площею 7,1823 га, кадастровий номер НОМЕР_1, нормативною вартістю 169 890,00 грн., що розташована на території Жовтневої Другої сільської ради Вовчанського району Харківської області, без зазначення дати його укладення, строком на п'ять років, та зареєстрований 29 грудня 212 року Управлінням Держкомзему у вовчанському районі Харківської області за № 63468284002555.
Згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Після смерті ОСОБА_4 земельну ділянку успадкував ОСОБА_3, що підтверджено свідоцтвом про право на спадщину за заповітом, виданим 08.04.2016 р. державним нотаріусом Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області.
За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, зокрема у випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Таким законом є Закон України Про оренду землі від 06.10.1998 року , відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 31 якого договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Після оформлення права на спадщину ОСОБА_3 фактично став однією із сторін договору оренди землі, а саме орендодавцем.
Відповідно дост. 23 Закону України Про оренду землі орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду для сільськогосподарського використання, переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди.
Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Так, пунктом 13 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік.
Стаття 30 Закону України Про оренду землі передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з частиною 3 ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Аналогічні положення закріплені в пункті 33 оскаржуваного договору оренди земельної ділянки.
Статтею 32 Закону України Про оренду землі врегульовано правовідносини щодо припинення договору оренди землі шляхом його розірвання.
Згідно частини четвертої зазначеної статті Закону України Про оренду землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Системний аналіз вказаних положень діючого законодавства дає підстави вважати, що договір оренди землі може бути розірваний судом за вимогу нового власника земельної ділянки, якщо таке право передбачено договором.
В свою чергу пунктом 40 договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_4 та ПСП Нива , сторони встановили, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Вказаний пункт договору повністю узгоджується з вищезазначеними положеннями ЦК України, Закону України Про оренду землі , а також положеннями ст. ст. 6, 627 ЦК України.
Як новий власник земельної ділянки, ОСОБА_3 отримав від ПСП Нива орендну плату за 2015 рік у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі, чим погодився з умовами договору оренди.
Таким чином, сторони спірного договору оренди землі дійшли згоди щодо усіх його істотних умов.
Суд першої інстанції не звернув увагу на вищезазначені положення чинного законодавства, яке регулює правовідносини укладання, зміни чи розірвання договорів оренди, і дійшов неправильного висновку про можливість дострокового розірвання договору оренди.
Оскільки судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, судова колегія вважає, що дане рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст..ст. 303, 304, 309, 313, 314,316,317,319 ЦПК України,судова колегія, -
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства Нива - Шаповалова Дмитра Олеговича задовольнити.
Рішення Великобурлуцького районного суду Харківської області від 6 березня 2017 року скасувати.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до приватного сільськогосподарського підприємства Нива про розірвання договору оренди земельної ділянки відмовити.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили після проголошення, але протягом двадцяти днів може бути оскаржено до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий
Судді
Суд | Апеляційний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2017 |
Оприлюднено | 31.05.2017 |
Номер документу | 66724635 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Кузнєцов Віктор Олексійович
Цивільне
Апеляційний суд Харківської області
Швецова Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні