ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
30 травня 2017 року Справа № 4/41-Б
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Панової І.Ю., суддів:Короткевича О.Є., Погребняка В.Я., розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Алвіс Менеджмент" на ухвалугосподарського суду Житомирської області від 19.07.2016 та ухвалуРівненського апеляційного господарського суду від 14.03.2017 у справі № 4/41-Б господарського суду Житомирської області за заявоюПриватного підприємства "Надра" доВідкритого акціонерного товариства "Житомирхліб" провизнання банкрутом
ВСТАНОВИВ :
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 28.03.2007 порушено провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Житомирхліб" в порядку статей 8, 11-13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", введено процедуру розпорядження майном боржника.
Постановою господарського суду Житомирської області від 24.10.2008 боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Аркіну Л.О.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 24.01.2011 припинено повноваження ліквідатора банкрута Аркіної Л.О., призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Шведюк Л.П.
19.07.2016 до господарського суду Житомирської області від Товариства з обмеженою відповідальністю "Алвіс Менеджмент" (далі - ТОВ "Алвіс Менеджмент") надійшла скарга на дії ліквідатора Відкритого акціонерного товариства "Житомирхліб" (далі - ВАТ "Житомирхліб", банкрут) - арбітражного керуючого Шведюк Л.П.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 19.07.2016. у справі №4/41-Б (суддя Сікорська Н.А.) серед іншого, відмовлено в прийнятті скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Алвіс Менеджмент" від 19.07.2016 на дії ліквідатора ВАТ "Житомирхліб" Шведюк Л.П. Відхилено клопотання арбітражного керуючого Вудуда Г.І. №02-01/Ж/(4/41-Б)/1-03 від 20.01.2015 про продовження строку ліквідаційної процедури. Затверджено звіт ліквідатора Шведюк Л.П. та ліквідаційний баланс Відкритого акціонерного товариства "Житомирхліб". Юридичну особу - банкрута Відкрите акціонерне товариство "Житомирхліб" ліквідовано, провадження у справі припинено.
Не погодившись із винесеною судом першої інстанції ухвалою від 19.07.2016, ТОВ "Алвіс Менеджмент" звернулось із апеляційною скаргою до Рівненського апеляційного господарського суду.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 14.03.2017 у справі № 4/41-Б апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТОВ "Алвіс Менеджмент" на ухвалу господарського суду Житомирської області від 19.07.2016 у справі № 4/41-Б припинено.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, ТОВ "Алвіс Менеджмент" звернулось до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою від 10.04.2017, просило скасувати ухвалу господарського суду Житомирської області від 19.07.2016 та ухвалу Рівненського апеляційного господарського суду від 14.03.2017 у справі № 4/41-Б, прийняти нове рішення, яким відсторонити від виконання повноважень ліквідатора ВАТ "Житомирхліб" арбітражного керуючого Шведюк Л.П. та призначити ліквідатором ВАТ "Житомирхліб" арбітражного керуючого Вудуда Гаррі Ігоровича, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, зокрема, ст.ст. 43, 82 ГПК України.
Подана ТОВ "Алвіс Менеджмент" касаційна скарга від 10.04.2017 на ухвалу господарського суду Житомирської області від 19.07.2016 та ухвалу Рівненського апеляційного господарського суду від 14.03.2017 у справі № 4/41-Б не може бути прийнята Вищим господарським судом України до розгляду, оскільки не відповідає вимогам розділу ХІІ 1 Господарського процесуального кодексу України з наступних підстав.
Згідно із ч. 2 ст. 4 1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно вимог ст. 4-1 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до п. 1-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.
Положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що оскільки провадження у справі № 4/41-Б порушено 28.03.2007, постанову про визнання ВАТ "Житомирхліб" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури прийнято господарським судом 24.10.2008, у справі № 4/41-Б про банкрутство ВАТ "Житомирхліб" застосуванню, в даному випадку, підлягають норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції, що діяла до 19.01.2013.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 111 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга за змістом повинна містити вимоги особи, що подала касаційну скаргу, із зазначенням суті порушення або неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права судом.
Як вбачається з касаційної скарги ТОВ "Алвіс Менеджмент", її вимоги полягають у одночасному скасуванні у справі № 4/41-Б ухвали господарського суду Житомирської області від 19.07.2016 та ухвали Рівненського апеляційного господарського суду від 14.03.2017 , якою припинено апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТОВ "Алвіс Менеджмент" на ухвалу господарського суду Житомирської області від 19.07.2016 у справі № 4/41-Б.
Таким чином, заявником касаційної скарги водночас оскаржуються два процесуальні документи суду першої та апеляційної інстанцій.
Виходячи зі змісту ст.ст. 107, 111 13 Господарського процесуального кодексу України, сторони, прокурор, треті особи та особи, які не брали участі у справі, але щодо яких суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати касаційну скаргу на: рішення місцевого господарського суду після перегляду їх в апеляційному порядку та постанови апеляційного господарського суду, ухвалені за результатами апеляційного розгляду; ухвали місцевого господарського суду, зазначені в частині першій статті 106 цього Кодексу, після їх перегляду в апеляційному порядку та постанови апеляційного господарського суду, ухвалені за результатами апеляційного розгляду.
За приписами норм ч. 1 ст. 106 та ч. 1 ст. 111 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено право на оскарження окремо від рішення ухвал місцевого та апеляційного господарського суду.
Отже, ухвали місцевого господарського суду підлягають касаційному оскарженню тільки після перегляду цієї ухвали в апеляційному порядку та прийняття відповідної постанови. Відсутність же здійснення такого перегляду та відповідної постанови суду апеляційної інстанції виключає, відповідно до вимог ст. 107 Господарського процесуального кодексу України, оскарження такої ухвали суду першої інстанції в касаційному порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвала господарського суду Житомирської області від 19.07.2016 в апеляційному порядку по суті не переглядалась, що позбавляє заявника касаційної скарги процесуального права на її оскарження в касаційному порядку.
За таких обставин, касаційна скарга ТОВ "Алвіс Менеджмент" від 10.04.2017 в частині оскарження ухвали господарського суду Житомирської області від 19.07.2016 у справі № 4/41-Б не підлягає розгляду в порядку касаційного провадження, в зв'язку з чим у її прийнятті слід відмовити на підставі статті 62 Господарського процесуального кодексу України.
Щодо касаційної скарги в частині оскарження ухвали Рівненського апеляційного господарського суду від 14.03.2017 у справі № 4/41-Б колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає наступне.
Відповідно до вимог ст. 110 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня набрання судовим рішенням апеляційного господарського суду законної сили.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 111 3 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається, зокрема, якщо скаргу подано після закінчення строку, встановленого для її подання, без клопотання або таке клопотання відхилено про відновлення цього строку.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувана ухвала Рівненського апеляційного господарського суду прийнята 14.03.2017, строк на її касаційне оскарження закінчився 03.04.2017, а касаційну скаргу було направлено заявником до Рівненського апеляційного господарського суду 10.04.2017, тобто, з пропуском встановленого законом процесуального строку.
При цьому, скаржник, звертаючись із касаційною скаргою, не додав до касаційної скарги заяви про відновлення пропущеного процесуального строку, а також не клопотав про відновлення пропущеного строку на касаційне оскарження у касаційній скарзі з наведенням поважності причин його пропуску.
Разом з тим, абзацом 3 пункту 6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VIІ 1 Господарського процесуального кодексу України" №11 від 24.10.2011 роз'яснено, що повернення касаційної скарги, поданої з порушенням строку без клопотання про його відновлення з посиланням на пункт 5 частини першої статті 111-3 ГПК, не перешкоджає повторному поданню касаційної скарги з клопотанням про відновлення строку її подання.
Зважаючи на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга ТОВ "Алвіс Менеджмент" від 10.04.2017 в частині оскарження ухвали Рівненського апеляційного господарського суду від 14.03.2017 у справі № 4/41-Б не може бути прийнята до розгляду і підлягає поверненню скаржнику.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 62, ст.ст. 86, 106, 107, 110, п. 5 ч. 1 ст. 111 3 , 111 13 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-
У Х В А Л И В :
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Алвіс Менеджмент" у прийнятті касаційної скарги від 10.04.2017 в частині оскарження ухвали господарського суду Житомирської області від 19.07.2016 у справі № 4/41-Б.
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Алвіс Менеджмент" від 10.04.2017 в частині оскарження ухвали Рівненського апеляційного господарського суду від 14.03.2017 у справі № 4/41-Б повернути заявнику.
Головуючий І.Ю. Панова
Судді О.Є. Короткевич
В.Я. Погребняк
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2017 |
Оприлюднено | 01.06.2017 |
Номер документу | 66829458 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Панова I. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні