Постанова
від 31.05.2017 по справі 819/687/17
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/687/17

31 травня 2017 р.м. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

секретарі судового засідання Твердохліб Н.В.

за участю: представника позивача Свистун Є.М., довіреність від 07.07.2016 року № 1101/10/19-00-10-02-10/16412

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Тернопільській області до публічного акціонерного товариства "Скала - Подільська сільськогосподарська машинно - технологічна станція" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Тернопільській області звернулося до суду з адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства "Скала - Подільська сільськогосподарська машинно - технологічна станція" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Позовні вимоги мотивовано тим, що за відповідачем рахується податковий борг, який підлягає стягненню на підставі постанов Тернопільського окружного адміністративного суду у справах №819/1153/15-а та №819/1303/16. Чортківською ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області на виконання вказаних судових рішень пред'являлись до установ банків, де обслуговувався відповідач інкасові доручення для примусового стягнення коштів. Однак, останні були повернуті податковому органу без виконання у зв'язку із відсутністю коштів на рахунках, а також через те, що кошти, які є на рахунках забезпечують виконання постанов про арешт коштів боржника, що надійшли до банку раніше, а інших коштів, необхідних для забезпечення виконання інкасових доручень, на рахунках платника немає.

Оскільки вжиті заходи щодо стягнення заборгованості не призвели до погашення боргу, контролюючий орган звернувся до суду з позовними вимогами про надання дозволу на його погашення за рахунок майна публічного акціонерного товариства "Скала - Подільська сільськогосподарська машинно - технологічна станція", що перебуває у податковій заставі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав наведених у позовній заяві, позов просила задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином, копія ухвали про відкриття провадження у справі та судова повістка надсилалась відповідачу рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження юридичної особи: 48720, Тернопільська область, Борщівський район, смт. Скала-Подільська, вул. Купчинського, 12. Однак, документи, які надсилалися відповідачу повернулися до суду з відміткою УДППЗ "Укрпошта" - "через не запит" (а.с.49-52), хоча виклик здійснювався за адресою, зазначеною згідно даних витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.(а.с.9-11) Відповідно до правил частини четвертої статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно частини одинадцять статті 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відтак, суд вважає, що ним вжито достатніх заходів для належного повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи з метою реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.

Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Таким чином, розгляд справи здійснено судом за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, судом встановлено наступне.

Публічне акціонерне товариство "Скала - Подільська сільськогосподарська машинно - технологічна станція" відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.9-11) та згідно довідки податкового органу № 796 від 25.04.2017 року (а.с.12), зареєстроване, як юридична особа та перебуває на обліку, як платник податків у Борщівському відділенні Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області з 05.07.1993 року.

Згідно довідки, виданої Борщівським відділенням Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області № 295 від 25.04.2017 року (а.с.14), за відповідачем станом на 25.04.2017 року рахується податковий борг по податку на додану вартість в розмірі 23791, 30 грн., що підтверджується розрахунком податкового боргу (а.с.15) та виписками з інтегрованої картки платника по даному платежу. (а.с.16-20)

Так, постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.05.2015 року у справі № 819/1153/15-а за позовом прокурора Чортківського району в інтересах держави в особі Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області до публічного акціонерного товариства "Скала - Подільська сільськогосподарська машинно-технологічна станція" про стягнення заборгованості стягнуто з публічного акціонерного товариства "Скала-Подільська машинно-технологічна станція" (48720, вулиця Купчинського, будинок 12, селище міського типу Скала-Подільська, Борщівський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 00907444) податковий борг в сумі 18494 (вісімнадцять тисяч чотириста дев'яносто чотири) грн. 44 коп. за рахунок коштів на банківських рахунках відповідача та за рахунок готівки. Також постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.11.2016 року у справі № 819/1303/16 за позовом Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області до публічного акціонерного товариства "Скала - Подільська сільськогосподарська машинно - технологічна станція" про стягнення податкового боргу стягнуто з публічного акціонерного товариства "Скала - Подільська сільськогосподарська машинно - технологічна станція" (вул. Купчинського,12, смт. Скала-Подільська, Борщівський р-н., Тернопільська обл., код ЄДРПОУ00907444) на користь Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Тернопільській області (вул. Шевченка,23, м. Чортків, код ЄДРПОУ 39550702) заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами по податку на додану вартість в сумі 5296 ( п'ять тисяч двісті дев'яносто шість) грн. 86 коп., шляхом стягнення коштів з рахунків у банках обслуговуючих відповідача та за рахунок готівки що належить відповідачу.

Чортківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Тернопільській області на виконання вказаних судових рішень пред'являлись до установ банків, де обслуговувався відповідач інкасові доручення для примусового стягнення коштів. Однак, останні були повернуті податковому органу без виконання у зв'язку із відсутністю коштів на рахунках, а також через те, що кошти, які є на рахунках забезпечують виконання постанов про арешт коштів боржника, що надійшли до банку раніше, а інших коштів, необхідних для забезпечення виконання інкасових доручень, на рахунках платника немає, що підтверджується копіями інкасових доручень (розпоряджень) з відповідними відмітками фінансової установи про їх повернення без виконання (а.с.30-43).

Як вбачається з матеріалів справи, податковим керуючим Драпак В.О. на підставі рішення заступника голови комісії з проведення реорганізації Чортківської ОДПІ в.о. начальника Борщівського відділення Чортківської ОДПІ Боднарука Б.П. № 1 від 21.01.2015 про опис майна у податкову заставу (а.с.27) складено акт опису майна від 22.01.2015 платника податків публічного акціонерного товариства "Скала-Подільська машинно-технологічна станція" на загальну суму 42141,06 грн. (а.с.28). Дане обтяження зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, в матеріалах справи міститься витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження № 36317961 від 15.04.2015 року. (а.с.29)

Оскільки вжиті заходи щодо стягнення заборгованості не призвели до погашення боргу, контролюючий орган звернувся до суду з позовними вимогами про надання дозволу на його погашення за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі публічного акціонерного товариства "Скала - Подільська сільськогосподарська машинно - технологічна станція".

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно частини першої статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Положенням пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 95.4 статті 95 ПК України зазначено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 95.3 статті 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідачем не сплачено у встановлені строки податковий борг, а судові рішення про стягнення суми вказаного податкового боргу з рахунків у банках, що обслуговують відповідач та за рахунок готівки, що йому належить не виконані.

Відповідно до підпункту 14.1.175 статті 14 ПК України, сума узгодженого грошового зобов'язання, але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом утворює податковий борг.

У відповідності до пункту 87.1 статті 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Згідно пункту 87.2 статті 87 ПК України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 88.1 статті 88 ПК України, передбачено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Відповідно до підпункту 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.

Положенням пункту 89.1 статті 89 ПК України визначено право податкової застави, яке виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу (підпункт 89.1.1, 89.1.2 вказаної статті Кодексу).

Відповідно пункту 89.2 зазначеної статті ПК України, з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.

Пунктом 89.3 статті 89 зазначеного Кодексу встановлено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформляється актом опису. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно абзацу 2 пункту 95.3 статті 95 ПК України, контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

З метою реалізації майна, яке перебуває у податковій заставі, проводиться експертна оцінка вартості такого майна для визначення початкової ціни його продажу. Така оцінка проводиться у порядку, визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" від 12.07.2001 № 2658-III.

Відповідно до пункту 93.4 статті 93 ПК України у разі продажу майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до статті 95 цього Кодексу таке майно звільняється з податкової застави (із внесенням змін до відповідних державних реєстрів) з дня отримання контролюючим органом підтвердження про надходження коштів до бюджету від такого продажу.

Таким чином, основними умовами для звернення до суду з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків є наявність податкового боргу, відсутність коштів у платника податків, що перебувають у його власності та перебування майна платника податків у податковій заставі.

Враховуючи, що податковий борг у сумі 23791,30 грн. відповідачем не погашено, його стягнення з рахунків відповідача та за рахунок його готівки не відбулося, суд дійшов до висновку про наявність підстав для надання дозволу на погашення вказаної суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що знаходиться в податковій заставі.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2,6,11,86,122,158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Надати Головному управлінню ДФС у Тернопільській області(46003, м. Тернопіль, вул. Білецька, будинок 1, код ЄДРПОУ 39403535) дозвіл на погашення суми податкового боргу публічного акціонерного товариства "Скала - Подільська сільськогосподарська машинно - технологічна станція" (48720, Тернопільська область, Борщівський район, селище міського типу Скала - Подільська, вул. Купчинського, будинок 12, код ЄДРПОУ 00907444) у розмірі 23791 (двадцять три тисячі сімсот дев'яносто одна) гривня 30 (тридцять) копійок за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.

СудТернопільський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення31.05.2017
Оприлюднено07.06.2017
Номер документу66899963
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —819/687/17

Постанова від 31.05.2017

Адміністративне

Тернопільський окружний адміністративний суд

Мартиць О.І.

Ухвала від 18.05.2017

Адміністративне

Тернопільський окружний адміністративний суд

Мартиць О.І.

Ухвала від 04.05.2017

Адміністративне

Тернопільський окружний адміністративний суд

Мартиць О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні