ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30.05.2017 Справа № 904/3132/17
За позовом керівника Могилів-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Серебрійської сільської ради, с. Серебрія Могилів-Подільського району Вінницької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-промислова компанія "Альфа-сервіс-трейд", м. Дніпро
про стягнення 42 339 грн. 07 коп.
Суддя Рудь І.А.
Представники:
прокурор: Вівіч О.Г., посв. №046226 від 15.03.2017р.;
від позивача: ОСОБА_1, дов. №159 від 14.04.2017р.;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Керівник Могилів-Подільської місцевої прокуратури звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Серебрійської сільської ради, в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-промислова компанія "Альфа-сервіс-трейд" грошові кошти в розмірі 42 339 грн. 07 коп., які становлять суму попередньої оплати, сплаченої позивачем, відповідно до умов договору купівлі-продажу №358 від 19.12.2016р.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх господарських зобов'язань.
Відповідач явку повноважного представника у призначені судові засідання не забезпечив та не надав витребувані судом документи.
На адресу господарського суду повернулись конверти з ухвалами, що направлялись на адресу відповідача, з відміткою відділення поштового зв'язку: Повернуто за закінченням строку зберігання .
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача, оскільки позовна заява з доданими до неї документами й ухвали суду направлялися за юридичною адресою відповідача, яка значаться у витязі з ЄДРЮОФОПГФ від 22.03.2017р. № НОМЕР_1, наданому за електронним запитом суду.
Відповідно до п.3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.
За змістом зазначеної статті 64 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
За вказаних вище підстав, відповідач вважається повідомленим про час та місце судового розгляду справи належним чином.
Відповідно до ст.75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 30.05.2017р. прокурор та позивач підтримали заявлені позовні вимоги та просили задовольнити позов у повному обсязі.
В порядку ст.85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи. оцінивши докази в їх сукупності, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
19.12.2016р. між Серебрійською сільською радою (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгово-промислова компанія "Альфа-сервіс-трейд" (постачальник) було укладено договір купівлі-продажу № 358 (далі - договір), згідно якого в порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним в Україні законодавством постачальник зобов'язується поставити покупцеві металопрокат (надалі іменується "товар"), а покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити його вартість (п. 2.1 договору).
За умовами п. 13.1. договору цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін з обов'язковим проставленням відтисків печаток
Строк цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у п. 13.1 цього договору та закінчується 31 грудня 2016, але в будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх обов'язків за даним договором (п. 13.2. договору).
Закінчення строку цього договору не звільняє сторони від належного виконання своїх обов'язків по договору та від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього договору (п. 13.3. договору).
Відповідно до п. 2.2. договору найменування товару, його асортимент, кількість, одиниці виміру, порядок та строки оплати товару, строки поставки передбачаються в погоджених сторонами специфікаціях, узгоджених сторонами на кожну партію товару, доданих до даного договору, та які є його невід'ємною частиною, і не підлягають яким-небудь змінам без письмового узгодження між сторонами.
Згідно п. 3.1. договору постачальник поставляє товар покупцю в строк та за цінами, визначеними в додатках до даного договору (специфікаціях), що є його невід'ємною частиною.
Пунктом 3.2. договору встановлено, що загальна сума договору - сорок дві тисячі триста тридцять дев'ять гривень 07 копійок в т.ч. ПДВ 20 % сім тисяч п'ятдесят шість гривень 51 копійка
Пунктом 3.3. договору визначені умови оплати - попередня оплата 100% на підставі наданого постачальником рахунку № 1289, шляхом перерахування покупцем грошових коштів на розрахунковий рахунок постачальника
Згідно п. 3.4. договору зміни, що можливі при розрахунках, встановлюються додатковою угодою, що підписується сторонами даного договору та є його невід'ємною частиною
Відповідно до п. 4.1. договору поставка товару здійснюється на умовах: DDP (Міжнародні правила щодо тлумачення термінів Інкотермс /редакція 2010 р., які застосовуються із урахуванням особливостей, пов'язаних із внутрішньодержавним характером цього договору, а також тих особливостей, що випливають із умов цього договору). Даний термін означає, що постачальник вважається таким, що виконав свої обов'язки по постачанню, коли він надасть товар у розпорядження покупця у місці поставки, визначеному п. 4.3 даного договору
Місцем поставки товару є склад покупця (п. 4.2. договору).
Датою поставки товару являється день підписання документів про прийом-передачу (видаткової накладної, товарно-транспортної накладної). У випадку поставки залізницею датою поставки вважається дата штемпеля станції відправника на залізничній накладній (п. 4.3. договору).
Перехід права власності відбувається з моменту приймання товару покупцем та підписання документу про прийом-передачу товару (п. 4.4. договору).
Перехід ризиків на товар відбувається з моменту передачі товару постачальником у місці поставки товару, визначеному п. 4.3 даного договору (п. 4.5. договору).
Пунктом. 4.6. договору визначений строк поставки: шість банківських днів
За умовами п. 5.1. договору пункт відвантаження: Вінницька обл., Могилів-подільський р-н., с. Серебрія.
Згідно п. 6.1. договору передача (приймання-здача) товару здійснюється в пункті поставки.
Приймання товару за кількістю та якістю здійснюється сторонами в порядку, що визначається чинним законодавством (п. 6.2.договору).
Пунктом. 9.1.1. договору визначений обов'язок постачальника постачати покупцеві товар, відповідно до умов даного договору.
За умовами п. 9.2.1. та п. 9.2.2. договору покупець зобов'язується: прийняти товар, що поставляється заданим договором; оплачувати товар згідно з умовами визначеними у цьому договорі.
Відповідно до п. 9.4.1. договору покупець має право вимагати від постачальника постачання товару.
Пунктами п. 10.1., 10.1.1. договору визначено, що у випадку порушення зобов'язання, що виникає з цього договору (надалі іменується "порушення договору"), сторона несе відповідальність, визначену цим договором та (або) чинним в Україні законодавством. Порушенням договору є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього договору
Сторони підписали та скріпили печатками специфікацію (а.с. 19), в якій визначили товар, що підлягає поставці: Металочерепиця RAL 6005(Зелений). Товщина 0,45 мм. Сировина вироблена в Італії завод Marchegaglia 41шт х6.Зм, 4штхЗ,8м у кількості 45 шт.; Саморіз RAL 6005(Зелений) 4,8Х35мм для деревини у кількості 1850 шт.; Гідробар'ер (silver); Коник RAL 6005 (Зелений). Товщина 0,45 мм. Довжина планки - 2м. Сировина вироблена в Італії завод Marchegaglia у кількості 12 шт. загальною вартістю 42 339 грн. 07 коп. з ПДВ.
На виконання умов договору позивач здійснив попередню оплату, відповідно до платіжного доручення № 291 від 26.12.2016р., сплативши відповідачу грошові кошти у розмірі 42 339 грн. 07 коп., з призначенням платежу: за металочерепицю, гідробар'єр, коник, саморіз; згідно накладної № 682 від 19.12.2016р., згід. догов. № 358 від 19.12.2016р. (а.с. 20).
Однак, як стверджує позивач, відповідач, в порушення взятих на себе зобов'язань, у визначений договором строк поставку товару покупцю не здійснив.
Позивач направив відповідачу лист № 18 від 23.01.2017р. (а.с. 26), в якому вимагав виконати умови договору, а саме здійснити поставку визначеного товару (а.с. 26, 31)
Позивач стверджує, що вказана вимога залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Крім того, в порядку досудового врегулювання спору позивач звертався до відповідача із претензією від 21.02.2017р. № 1, в якій просив негайно повернути грошові кошти в сумі 42 339 грн. 07 коп. (а.с. 29-30, 31).
Відповідно до наданого позивачем фіскального чеку, поштовому відправленню (претензії № 1 від 21.02.2017р.) присвоєно 13-символьний цифровий номер (штрихкодовий ідентифікатор) 2400000750897. Згідно результату пошуку за штрихкодовим ідентифікатором 2400000750897 на WEB сторінці Укрпошти (http://ukrposhta.ua/ua/vidslidkuvati-forma-poshuku), вбачається, що відправлення за вищевказаним номером вручене адресату (одержувачу) особисто 05.04.2017 об'єктом поштового зв'язку СЕРЕБРІЯ з індексом 24026.
Однак, як зазначає позивач, вказана претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Заборгованість відповідача підтверджується договором, платіжним дорученням на підтвердження внесення позивачем попередньої оплати в сумі 42 339 грн. 07 коп. тощо.
На час розгляду справи, доказів повернення попередньої оплати чи здійснення поставки визначеного сторонами товару матеріали справи не місять.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відносини, що виникли між сторонами по справі на підставі договору поставки товару, є господарськими зобов'язаннями, тому, згідно положень ст. ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
У відповідності до ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Нормами ч. 1 ст. 656 Цивільного кодексу України встановлено, що предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.
Частиною 1 ст. 662 Цивільного кодексу України передбачений обов'язок продавця передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
Відповідно до ст. 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Статтею 629 Цивільного кодексу України унормовано, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 670 Цивільного кодексу України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати (ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України).
В силу статей 525, 526 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей термін.
Оскільки попередню оплату поставки товару здійснено, а товар не поставлено, відповідно до частини другої статті 693 ЦК України у покупця виникає право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати від постачальника, який одержав суму попередньої оплати товару і не поставив його у встановлений строк, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача суми попередньої оплати в розмірі 42 339 грн. 07 коп. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача у справі зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
На підставі вищезазначеного, керуючись ст.ст. 4, 32-34, 43, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-промислова компанія "Альфа-сервіс-трейд" (49000, м. Дніпро, вул. Артема, буд. 5, ідентифікаційний код 40198263) на користь Серебрійської сільської ради (24026, Вінницька область, Могилів-Подільський район, с. Серебрія, вул. Соборна, буд. 258, ідентифікаційний код 04326773) 42 339 грн. 07 коп. (сорок дві тисячі триста тридцять дев'ять грн.. 07 коп.) передплати, 1 600 грн. 00 коп. (одну тисячу шістсот грн. 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дати його підписання.
Суддя ОСОБА_2
Повне рішення складено 06.06.2017
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2017 |
Оприлюднено | 09.06.2017 |
Номер документу | 66925451 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудь Ірина Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудь Ірина Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні