УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "31" травня 2017 р. Справа № 906/245/17
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Тимошенка О.М.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 14.03.17.); ОСОБА_2 (довіреність від 05.07.16.)
від 1-го відповідача: ОСОБА_3 (керівник)
від 2-го відповідача: ОСОБА_4 (директор), ОСОБА_5 (довіреність від 31.05.17)
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Приватного (приватно-орендного) сільськогосподарського підприємства "Скуратівське" (с.Скурати, Малинський район, Житомирська область)
до 1) Скуратівської сільської ради Малинського району Житомирської області
(с.Скурати, Малинський район, Житомирська область)
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранум плюс" (с.Владівка, Малинський
район, Житомирська область)
про визнання недійсним рішення, про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.
Позивач звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом про визнання недійсним рішення 38 сесії 6 скликання Скуратівської сільської ради від 27.04.15. про надання ТОВ "Гранум Плюс" в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) та про визнання недійсним договору оренди нерозподіленої земельної ділянки №онд-1 площею 3,0993 га., що укладений між Скуратівською сільською радою та ТОВ "Гранум плюс" на підставі вказаного рішення сільської ради.
Позовні вимоги грунтуються на тому, що спірним рішенням відповідач-1 з перевищенням повноважень передав відповідачу-2 в користування земельні ділянки, що знаходяться за межами населеного пункту на території Скуратівської сільської ради, а за умовами спірного договору відповідачу-2 передано в оренду невитребувані земельні ділянки, якими користується позивач на підставі Акту на право колективної власності на землю ІІ-ЖТ №000107 від 28.05.1995 як правонаступник перетвореного КСП ім.Котовського.
21.04.17 до суду надійшов відзив Скуратівської сільської ради №48 від 20.04.17 (а.с.47), в якому відповідач позов не визнав, з тих підстав, що позивачем не надано правовстановлюючого документу на право користування спірною земельною ділянкою, земельну ділянку ніяким чином не ідентифіковано. Спірним рішенням надано в оренду лише непереоформлені земельні ділянки, тобто витребувані паї, спадкоємці власників яких не реалізували своє право на спадщину. Позивачем не зазначено жодної підстави передбаченої нормами чинного законодавства для визнання недійсним спірного договору.
31.05.17 представником ТОВ "Гранум плюс" подано відзив на позовну заяву, в якому позов не визнав з тих підстав, що позивач не має права користування спірною земельною ділянкою, оскільки після розпаювання земель Акт на право колективної власності на землю ІІ-ЖТ №000107 від 28.05.1995 припинив свою дію, тому права позивача спірним рішенням та договором не порушено.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позовній заяві.
Представники відповідачів у судовому засіданні позов не визнали з підстав викладених у відзивах на позовну заяву, пояснили, що договору, який позивач просить визнати недійсним, з такими реквізитами не існує.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням 38 сесії, 6 скликання Скуратівської сільської ради від 27.04.2015 року, ТОВ "ГРАНУМ ПЛЮС" надано дозвіл на оформлення договорів оренди земель сільськогосподарського призначення (паїв) громадян, які не реалізували своє право на успадкування та отримання у приватну власність належних їм земельних часток (паїв) орієнтовною площею 200,00 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Скуратівської сільської ради, терміном на 10 років, до оформлення їх власниками (спадкоємцями) прав на земельні ділянки.
На думку позивача вказане рішення 38 сесії, 6 скликання Скуратівської сільської ради від 27.04.2015 року про надання дозволу на укладання договорів оренди на землі, що знаходяться за межами населеного пункту та укладання договорів оренди з ТОВ "ГРАНУМ ПЛЮС" - порушує законне право П(ПО)СП "Скуратівське" на користування не витребуваними земельними паями, як єдиного законного власника та розпорядника, що призводить до завдання збитків підприємству у вигляді втраченої вигоди, тобто такі дії відповідачів є незаконними.
Позов підлягає задоволенню частково виходячи з наступного.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 2 Закону України «Про оренду землі» , відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно статті 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно пункту 34 статті 26 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» , виключно на пленарних засіданнях сільської , селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону.
Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Спеціальним законодавчим актом, який визначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками є Закон України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" № 899-IV від 05.06.2003р. (далі - Закон).
Підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації (ст. 3 Закону).
Згідно з ч.2 ст.5 Закону сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.
Згідно статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» , нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)" від 04.02.2004 №122 встановлено, що організація робіт з розподілу земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою чи райдержадміністрацією за місцем розташування земельних ділянок згідно з проектом; відповідно до п. 12 цієї ОСОБА_5 - нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.
З матеріалів справи слідує та не заперечується відповідачами, що:
- спірним рішенням сільська рада надала в оренду непереоформлені земельні ділянки (паї), тобто це витребувані паї, спадкоємці власників яких не реалізували своє право на спадщину;
- вказані земельні ділянки знаходяться на території Скуратівської сільської ради за межами населеного пункту.
Зі спірного рішення вбачається, що сільська рада надала в оренду розподілені земельні ділянки на підставі ст.1285 ЦК України, яка зазначає, що у разі відсутності спадкоємців або виконавця заповіту особою, яка управляє спадщиною, до складу якої входить земельна ділянка, є сільська , селищна, міська рада за місцем знаходження такої земельної ділянки.
Із системного аналізу положень ст.ст. 5 і 13 Закону, п. п. 2, 12 Постанови КМУ від 04.02.2004 №122 вбачається, що розпорядження нерозподіленими (не витребуваними) земельними ділянками (паями), з метою надання їх в оренду, здійснюють сільські, селищні, міські ради чи райдержадміністрації в залежності від місця розташування таких ділянок, а саме за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради нерозподілені (не витребувані) земельні частки можуть передаватися в оренду в межах населених пунктів, а за рішенням районної державної адміністрації - за межами населених пунктів.
У зв'язку з тим, що земельні ділянки (паї), які передані в оренду спірним рішенням, знаходяться на території Скуратівської сільської ради, але за межами населених пунктів, повноваження з передачі в оренду вказаних у договорі земельних ділянок (не витребуваних паїв) належать районній державній адміністрації.
З огляду на зазначене, у відповідача - Скуратівської сільської ради були відсутні повноваження на передачу витребуваних земельних ділянок (паїв), що знаходяться за межами населеного пункту, у користування ТОВ "Гранум плюс" та, відповідно, укладення договору оренди.
За приписами статті 16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, можуть бути: визнання правочину недійсним; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу, державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до п.2 роз'яснень Президії Вищого арбітражного Суду України від 26.01.2000р. №02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів", підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
З огляду на зазначене, рішення 38 сесії 6 скликання Скуратівської сільської ради Малинського району Житомирської області від 27 квітня 2015 року про надання в оренду витребуваних земельних часток (паїв) на території Скуратіської сільської ради прийняте всупереч вимог Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".
Отже, спірне рішення Скуратівської сільської ради є незаконним та таким, що порушує права позивача, оскільки існування цього рішення унеможливлює використати позивачу його право на оренду, тому суд задовольняє позов в цій частині.
Також позивач просить визнати недійсним договір оренди земельної ділянки №онд-1 площею 3,0993 га., що укладений між Скуратівською сільською радою та ТОВ "Гранум плюс" на підставі рішення 38 сесії 6 скликання Скуратівської сільської ради Малинського району Житомирської області від 27 квітня 2015 року.
До позовної заяви додано копію договору оренди №онд-1, в якому не зазначено орендаря земельної ділянки, він не містить посилання на рішення Скуратівської сільської ради Малинського району Житомирської області від 27 квітня 2015 року , вказаний договір не зареєстрований у книзі записів реєстрації договрів оренди земельних часток (паїв). Оригіналу цього договору позивачем не надано. Представники відповідачів пояснили, що договору, який позивач просить визнати недійсним, з такими реквізитами не існує. Натомість існує договір оренди земельної ділянки площею 3,0993 умовних кадастрових гектарів №онд-1 від 01.11.14, однак його укладено між відповідачами на підставі рішення 33 сесії Скуратівської сільської ради Малинського району Житомирської області від 24.10.14 та зареєстровано в реєстрі 03.11.14 за №22.
Враховуючи викладене, суд припиняє провадження у справі в частині вимог про визнання недійсним договору оренди №онд-1, на підставі ст.80ч.1 п.1-1 ГПК України, за відсутністю предмету спору.
Судовий збір за позовну вимогу про визнання недійсним рішення покладається на 1-го відповідача, який прийняв незаконне рішення.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Визнати недійсним рішення 38-ї сесії Скуратівської сільської ради Малинського району Житомирської області від 27 квітня 2015 року про надання в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) на території Скуратівської сільської ради.
3.Припинити провадження у справі в частині вимог про визнання недійсним договору оренди №онд-1 площею 3,0993 га.
4. Стягнути з Скуратівської сільської ради (11613,Житомирська область,Малинський район, село Скурати, вул.Соборна,6; код 04346445) на користь Приватного (приватно-орендного) сільськогосподарського підприємства "Скуратівське" (11613,Житомирська область,Малинський район, село Скурати, код 03745812) - 1600,00грн. витрат на оплату судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 06.06.17
Суддя Тимошенко О. М.
Віддрукувати: 1 - в справу
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2017 |
Оприлюднено | 09.06.2017 |
Номер документу | 66925470 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Тимошенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні