ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
01 червня 2017 року Справа № 913/443/17
Провадження № 24/913/443/17
Суддя Рябцева О.В., розглянувши матеріали позовної заяви
Керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області, м. Старобільськ Луганської області в інтересах держави в особі:
1.Старобільської районної державної адміністрації, м. Старобільськ Луганської області
2.Головного управління Держгеокадастру у Луганській області , м. Сєвєродонецьк Луганської області
до Селянського фермерського господарства "Вогник", с. Верхня Покровка Старобільського району Луганської області
про стягнення 2 012 грн. 36 коп. та припинення дії договору
в с т а н о в и в:
Керівник Старобільської місцевої прокуратури Луганської області 26.05.2017 (згідно поштового штемпеля) звернувся до господарського суду Луганської області в інтересах держави в особі Старобільської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, в якій просить:
- стягнути з Селянського фермерського господарства "Вогник" заборгованість з орендної плати за землю в сумі 2 012 грн. 36 коп.;
- припинити дію договору оренди землі від 06.08.2009, укладеного між Старобільською районною державною адміністрацією та Селянським фермерським господарством "Вогник", зареєстрованого у Старобільському районному офісі державної реєстрації у відділ Держкомзему у Старобільському районі 06.08.2009 за № 251805/040925100017 шляхом його розірвання;
- зобов'язати Селянське фермерське господарство "Вогник" повернути земельну ділянку площею 5,40 га вартістю 51 014 грн. 29 коп. Старобільській районній державній адміністрації.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.
На обґрунтування підстав звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі Старобільської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Луганській області заявник вказує на бездіяльність державного органу - Старобільської районної державної адміністрації, який в силу Закону України "Про місцеві державні адміністрації" повинен здійснювати контроль за використанням земельних ділянок, розташованих на території ради та вживати необхідних заходів до усунення порушень при користуванні ними. Для реалізації наданих повноважень, місцеві державні адміністрації мають право звернення до суду з позовом, проте Старобільською районною державною адміністрацією, як стороною договору, протягом тривалого часу не вжито заходів цивільно-правового характеру щодо стягнення заборгованості зі сплати орендної плати за землю, визнання договору оренди припиненим та зобов'язання повернути земельну ділянку до державної власності, у зв'язку з чим завдається шкода державі, що призводить до порушення економічних інтересів держави (недоотримання коштів місцевим бюджетом).
Відповідно до ч. 2 ст. 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається та реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень визначених Кодексом. Згідно ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених ч. 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Відповідно до п.п. 31 п. 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру Держгеокадастр, відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи. У зв'язку з тим, що до цього часу право оренди на земельну ділянку не припинено Головне управління Держгеокадастру у Луганській області не має права та можливості розпоряджатися земельною ділянкою. Пунктом 5 Положення передбачено, що посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, в межах своїх повноважень мають право звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився. Незважаючи на надане законом право звернення до суду Головне управління Держгеокадастру у Луганській області та Старобільська районна державна адміністрація належні заходи щодо усунення порушень земельного законодавства не вжили, до господарського суду з відповідною позовною заявою не звертались.
Старобільською місцевою прокуратурою на адресу Старобільської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Луганській області спрямовано листи від 15.05.2017 № 114/2038 та № 114/2039 з повідомленням про застосування заходів представницького характеру.
На обґрунтування заявленої вимоги заявник вказує, що відповідач користується земельною ділянкою площею 5,40 га, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Верхньопокровській сільській раді, на підставі договору оренди землі від 06.08.2009, державна реєстрація 06.08.20019 № 251805/040925100017. За період з 01.06.2016 по 10.05.2017 розмір заборгованості з орендної плати за землю складає 2 012 грн. 36 коп. Згідно ст. 32 Закону України "Про оренду землі" у разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору оренди, договір оренди земельної ділянки може бути достроково розірваний за рішенням суду. Зважаючи на наявність факту невнесення відповідачем орендної плати за земельну ділянку, є наявними, передбачені ст. 32 Закону України "Про оренду землі", підстави для розірвання договору.
Враховуючи підтвердження прокурором підстав позову, поданого з метою захисту інтересів держави, суд, розглянувши подані позовні матеріали, дійшов висновку про їх достатність для порушення провадження у справі та прийняття позовної заяви до розгляду.
Крім того, ст. 27 ГПК України передбачено, що якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Враховуючи, що звітність з орендної плати за землю надається до органів державної фіскальної служби та те, що рішення суду може вплинути на права та обов'язки державної фіскальної служби, суд відповідно до ст. 27 ГПК України вважає необхідним залучити до участі у справі в якості третьої особи, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів Старобільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області.
Керуючись статтями 27, 61, 64-68 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1.Підтвердити підстави представництва Керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі: 1.Старобільської районної державної адміністрації та 2.Головного управління Держгеокадастру у Луганській області до Селянського фермерського господарства "Вогник" з заявленими позовними вимогами.
2.Порушити провадження у справі та прийняти позовну заяву до розгляду.
3.Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів - Старобільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, 92703, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Харківська, 6.
4.Розгляд справи призначити на 04.07.2017 об 11 год. 20 хв.
5.Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5 (кабінет № 219) .
6.Зобов'язати заявника - надіслати третій особі копію позовної заяви, докази надіслання надати суду, докази повідомлення ІІ позивача про вжиття заходів представницького характеру, уточнити період виникнення заборгованості відповідно до умов договору, уточнити вимоги ІІ позивача до відповідача, надати банківські реквізити для зарахування орендної плати за землю.
7.Зобов'язати І позивача - надати заперечення на відзив відповідача, документальне підтвердження і нормативне обґрунтування заперечень, оригінали документів, доданих до позову в копіях - для огляду в засіданні, надати розрахунок заборгованості, в якому зазначити кінцевий строк оплати за кожним податковим (звітним) періодом та відповідно початок прострочення, а також щомісячні платежі із зазначенням нормативної грошової оцінки землі, у тому числі, річної суми орендної плати за землю із застосуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки, пояснення і документальне підтвердження повідомлення відповідача про наявність заборгованості з орендної плати за землю, надати банківські реквізити для зарахування орендної плати за землю, провести з відповідачем звірення розрахунків по сумі заборгованості на час слухання справи, за результатами звірення скласти акт, який надати суду, відомості про сплату боргу відповідачем після звернення прокурора з цим позовом до суду (якщо таке мало місце), надати документальне підтвердження повноважень юридичної особи (оригінали - для огляду, належним чином засвідчені копії - до справи).
8.Зобов'язати ІІ позивача - надати заперечення на відзив відповідача, документальне підтвердження і нормативне обґрунтування заперечень, оригінали документів, доданих до позову в копіях - для огляду в засіданні, надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за 2016-2017 роки, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку площею 5,40 га, надати документальне підтвердження повноважень юридичної особи (оригінали - для огляду, належним чином засвідчені копії - до справи).
9.Зобов'язати відповідача - надати відзив на позовну заяву з доказами надіслання прокурору та позивачам, документальне підтвердження і нормативне обґрунтування викладених у відзиві доводів, прийняти участь у звіренні розрахунків з І позивачем, у разі незгоди з ціною позову надати контррозрахунок, документальне підтвердження сплати боргу або його частини після звернення прокурора з цим позовом до суду (якщо таке було), надати документальне підтвердження повноважень юридичної особи (оригінали - для огляду, належним чином засвідчені копії - до справи).
10.Зобов'язати третю особу - надати пояснення стосовно заявлених вимог, надати розрахунок заборгованості, в якому зазначити кінцевий строк оплати за кожним податковим (звітним) періодом та відповідно початок прострочення, а також щомісячні платежі із зазначенням нормативної грошової оцінки землі, у тому числі, річної суми орендної плати за землю із застосуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки, судові рішення про стягнення з відповідача податкового боргу з орендної плати за землю (за наявності), відомості про сплату боргу відповідачем після звернення прокурора з цим позовом до суду (якщо таке мало місце).
11.Представники сторін повинні мати паспорт, довіреність (оригінал - для огляду, копію - для залучення в матеріали справи), а в необхідних випадках - документ, що посвідчує службове становище.
Явка повноважних представників сторін в засідання суду обов'язкова.
Суд доводить до відома учасників судового процесу, що вони мають право отримувати процесуальні документи в електронному вигляді відповідно до наказу Державної судової адміністрації України від 31.05.2013 № 72 "Про реалізацію проекту щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу".
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1.Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2.Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі. Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.
Суддя О.В.Рябцева
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2017 |
Оприлюднено | 09.06.2017 |
Номер документу | 66926310 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Рябцева О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні