Ухвала
від 02.06.2017 по справі 676/58/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

КОПІЯ

УКРАЇНА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа № 676/58/17

Провадження № 22-ц/792/1099/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2017 року м. Хмельницький

Колегія суддів

судової палати у цивільних справах

Апеляційного суду Хмельницької області

у складі:

Пастощука М.М. (головуючий)

Костенка А.М., Ярмолюка О.І.

секретар судового засідання Шевчук Ю.Г.

з участю: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6

розглянула у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю Промінь Галичина на рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 20 квітня 2017 року цивільну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Промінь Галичина до ОСОБА_7, ОСОБА_8, Відділу Держгеокадастру у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, треті особи - приватне підприємство - фірма Земля , виробничий кооператив Іскра 2007 , про скасування реєстрації земельних ділянок, визнання недійсними державних актів та скасування рішень про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно.

Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які беруть участь у справі, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів

в с т а н о в и л а :

Звертаючись в суд з позовом до відповідачів ТОВ Промінь Галичина вказувало, що 18 червня 2010 року між ОСОБА_9 (орендодавець) та ТОВ Промінь Галичина (орендар) було укладено договір оренди землі № 067 Г щодо земельної ділянки розміром 2,23 га, кадастровий номер НОМЕР_2, яка знаходиться на території Голосківської сільської ради (на даний час на території Гуменецької об'єднаної територіальної громади) Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Строк договору оренди 10 років. Договір зареєстровано у Кам'янець-Подільському районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП Центр Державного земельного кадастру .

ІНФОРМАЦІЯ_1 року орендодавець ОСОБА_9 помер і спадкоємцями земельної ділянки, яка є об'єктом оренди, в рівних частках є дочки померлого ОСОБА_7 та ОСОБА_8

Відповідно до ч. 4 ст. 32 Закону України Про оренду землі , п. 12.6. договору оренди землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання цього договору.

Таким чином договір оренди землі, укладений власником земельної ділянки є чинним для спадкоємців такої померлої особи (орендодавця) і до спадкоємців переходять усі права та обов'язки померлого.

Проте спадкоємці ОСОБА_7 та ОСОБА_8 здійснили поділ успадкованої земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 на дві окремі земельні ділянки і отримали на них правовстановлюючі документи, а саме: спадкоємець ОСОБА_7 є власником нової земельної ділянки розміром 1,1136 га, кадастровий номер НОМЕР_1; спадкоємець ОСОБА_8 є власником нової земельної ділянки розміром 1,1136 га, кадастровий номер НОМЕР_3.

Утворені внаслідок поділу земельні ділянки відповідача ОСОБА_8 та ОСОБА_7 передали в оренду виробничому кооперативу Іскра 2007 .

Оскільки на момент поділу земельна ділянка площею 2,23 га знаходилася у користуванні (оренді) ТОВ Промінь Галичина , до складу технічної документації щодо поділу земельної ділянки мала бути включена нотаріально посвідчена згода товариства на поділ, проте такої згоди не було. Тому поділ успадкованої земельної ділянки на дві окремі земельні ділянки, є незаконним та таким, що порушує законні інтереси ТОВ Промінь Галичина .

Враховуючи викладене ТОВ Промінь Галичина просило суд: скасувати державну реєстрацію земельної ділянки із кадастровим номером НОМЕР_3 та земельної ділянки із кадастровим номером НОМЕР_1, що утворилися в результаті поділу земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2, яка перебуває в оренді ТОВ Промінь Галичина згідно договору оренди землі № 067Г від 18.06.2010 р.; відновити державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2, яка існувала до моменту її поділу на дві окремі земельні ділянки; скасувати державний акт про право приватної власності на землю, виданий ОСОБА_8 на земельну ділянку розміром 1,1136 га кадастровий номер НОМЕР_3 з закриттям розділу Державного реєстру прав на об'єкт нерухомого майна; скасувати державний акт про право приватної власності на землю, виданий ОСОБА_7 на земельну ділянку розміром 1,1136 га, кадастровий номер НОМЕР_1 з закриттям розділу Державного реєстру прав на об'єкт нерухомого майна.

Рішенням Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 20 квітня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ТОВ Промінь Галичина просить скасувати вказане рішення суду та постановити нове рішення, яким позов задоволити.

На підтвердження незаконності рішення зазначається, що при постановленні рішення суд не врахував вимоги ч. 2, ч. 6 ст. 126 Земельного Кодексу України в редакції чинній станом на 2012 рік.

Оскільки відповідачі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 внаслідок спадкування набули право спільної власності на земельну ділянку розміром 2,23 га кадастровий номер НОМЕР_2 на підставі свідоцтв про право на спадщину, орган, який здійснює реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, зобов'язаний був зробити відмітку на державному акті про реєстрацію прав на земельну ділянку та внести зміни щодо співвласників земельної ділянки до державного акта про право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_4, виданого на ім'я спадкодавця ОСОБА_9 Проте таких дій вчинено не було, натомість було зареєстровано дві окремі ділянки, які утворилися внаслідок поділу успадкованої земельної ділянки та видано два окремі державні акти про право власності на землю.

Суд встановив, що відповідачі набули право спільної часткової власності на земельну ділянку, яка належала ОСОБА_9, однак прийшов до необґрунтованого висновку, що відбулася процедура виділу кожним співвласником своєї частки, оскільки технічна документація із землеустрою, яку виготовило ПП Фірма Земля не містить жодного письмового договору щодо розпорядження спільною частковою власністю ОСОБА_7 та ОСОБА_8 відповідно до вимог ч. 4 ст. 364, ч. 3 ст. 367 ЦК України.

Суд першої інстанції у рішенні не визнав факту поділу земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2, зазначивши лише, що відповідачі оформивши спадкові права на ? частку набули права спільної часткової власності на земельну ділянку та виділили кожен свою частку. Проте поділ земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 відбувся, оскільки реєстрацію такої земельної ділянки як об'єкта права було скасовано, а натомість утворено та зареєстровано дві нові земельні ділянки. Факт поділу успадкованої земельної ділянки також підтверджується листами відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі.

В порушення ч. 2 ст. 56 Закону України Про землеустрій в редакції станом на 2012 рік при поділі земельної ділянки площею 2,23 га кадастровий номер НОМЕР_2, яка знаходилася в оренді ТОВ Промінь Галичина , до складу технічної документації не була включена нотаріально посвідчена згода товариства на поділ, оскільки ТОВ Промінь Галичина такої згоди не давало. Тому у зв'язку з поданням відповідачами документів не в повному обсязі, за відсутності згоди ТОВ Промінь Галичина , відповідно до п. 13-4 Порядку ведення Поземельної книги, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1021 від 09.09.2009 р. територіальний орган Держземагенства зобов'язаний був відмовити у реєстрації сформованих земельних ділянок.

В засіданні апеляційного суду представники ТОВ Промінь Галичина апеляційну скаргу підтримали з викладених у ній мотивів.

Представник відповідача ОСОБА_8 - ОСОБА_6 апеляційну скаргу не визнав, у її задоволенні просить відмовити.

Представники Відділу Держгеокадастру у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, приватного підприємства - фірма Земля , виробничого кооперативу Іскра 2007 , відповідачі ОСОБА_7, ОСОБА_8 в судове засідання не з'явилися, про день, час і місце розгляду справи повідомленні належним чином.

Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Судом першої інстанції встановлено, що 18 червня 2010 року між ОСОБА_9 (орендодавець) та ТОВ Промінь Галичина (орендар) укладений договір оренди землі № 067 Г, об'єктом якого є земельна ділянка розміром 2,23 га, кадастровий номер НОМЕР_2 та знаходиться на території Голосківської сільської ради (на даний час на території Гуменецької об'єднаної територіальної громади) Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Договір зареєстровано у Кам'янець-Подільському районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП Центр Державного земельного кадастру , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.10.2010 року за № 0410755100429.

Відповідно до п. 3.1 договору строк дії договору оренди - 10 років.

Згідно п. 12.6. договору оренди землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою зміни умов або розірвання цього договору.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року орендодавець ОСОБА_9 помер. Спадкоємцями земельної ділянки, яка є об'єктом договору оренди, в рівних частках 1/2 є дочки померлого ОСОБА_7 та ОСОБА_8, що підтверджується свідоцтвами про право на спадщину за законом від 01.08.2012 р.

Відповідачі ОСОБА_7, ОСОБА_8 успадкували земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 та отримали правовстановлюючі документи на дві окремі земельні ділянки. ОСОБА_7 є власником нової земельної ділянки розміром 1,1136 га кадастровий номер НОМЕР_1, ОСОБА_8 є власником нової земельної ділянки розміром 1,1136 га кадастровий номер НОМЕР_3. Новостворені земельні ділянки зареєстровано в національній кадастровій системі 08.10.2012 року.

Розробку технічної документації із землеустрою земельних ділянок здійснило приватне підприємство - фірма Земля .

Земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_3 та НОМЕР_1 власники ОСОБА_8 та ОСОБА_7 передали в оренду виробничому кооперативу Іскра 2007 , що підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Права оренди вказаних земельних ділянок було зареєстроване Реєстраційною службою Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області за виробничим кооперативом Іскра 2007 17.07.2014 року, а саме щодо земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_3 вчинено запис про право за номером 6437801, щодо земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 вчинено запис про право за номером 6437316.

Вказані обставини встановлені правильно та підтверджуються наявними в матеріалах справи та дослідженими судом доказами.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що відповідачі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 оформивши спадкові права кожен на ? частку земельної ділянки, яка належала померлому батькові ОСОБА_9, набули право спільної часткової власності на вказану ділянку і правомірно відповідно до ч. 2 ст. 1278 ЦК України виділили свою частку.

Оскільки переліком документів, які входять в технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, крім поділу та об'єднання земельних ділянок, відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України Про землеустрій (в редакції на час виготовлення технічної документації) не передбачений такий документ як нотаріально завірена згода землекористувача, у територіального органу Держземагенства не було підстав для відмови у реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_3, НОМЕР_1 через відсутність такої згоди.

За таких обставин, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив ТОВ Промінь Агро у задоволенні позовних вимог про скасування реєстрації земельних ділянок, визнання недійсними державних актів та скасування рішень про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно.

Норми матеріального права застосовані судом правильно, порушень процесуального закону, які б були підставою для скасування рішення, судом не допущено. Тому наявні підстави для відхилення апеляційної скарги на підставі ст. 308 ЦПК України.

Доводи апеляційної скарги про те, що суд встановив факт набуття відповідачами права спільної часткової власності на земельну ділянку, яка належала ОСОБА_9, однак прийшов до необґрунтованого висновку, що відбулася процедура виділу кожним співвласником своєї частки, оскільки технічна документація із землеустрою, яку виготовило ПП Фірма Земля не містить жодного письмового договору щодо розпорядження спільною частковою власністю ОСОБА_7 та ОСОБА_8 відповідно до вимог ч. 4 ст. 364, ч. 3 ст. 367 ЦК України, спростовуються наступними обставинами.

Відповідно до ст. 1278 ЦК України частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.

Кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі.

За ч. 1 ст. 86 Земельного Кодексу України земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність).

Право спільної часткової власності на земельну ділянку виникає, зокрема, при прийнятті спадщини на земельну ділянку двома або більше особами (п. в ч. 1 ст. 87 ЗК України).

Суд правильно встановив, що відповідачі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 після смерті батька ОСОБА_9 успадкували в рівних частках по 1/2 земельну ділянку розміром 2,23 га, кадастровий номер НОМЕР_2, яка знаходиться на території Голосківської сільської ради (на даний час на території Гуменецької об'єднаної територіальної громади) Кам'янець-Подільського району Хмельницької області та належала померлому.

Таким чином у ОСОБА_10 та ОСОБА_8 відповідно до вимог п. в ч. 1 ст. 87 ЗК України, ст. 1278 ЦК України виникло право спільної часткової власності на земельну ділянку, і відповідачі у встановленому законом порядку виділили кожен свою частку у вказаному майні.

Посилання апеляційної скарги на те, що технічна документація із землеустрою, яку виготовило ПП Фірма Земля не містить жодного письмового договору щодо розпорядження спільною частковою власністю ОСОБА_7 та ОСОБА_8 відповідно до вимог ч. 4 ст. 364, ч. 3 ст. 367 ЦК України, є безпідставними, оскільки технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, крім поділу та об'єднання земельних ділянок, не включає такого документу як договір щодо розпорядження спільною частковою власністю (ч. 1 ст. 56 Закону України Про землеустрій в редакції на час розробки технічної документації із землеустрою).

Не впливають на законність рішення суду і доводи про те, що в порушення ч. 2 ст. 56 Закону України Про землеустрій в редакції станом на 2012 рік при поділі земельної ділянки площею 2,23 га кадастровий номер НОМЕР_2, яка знаходилася в оренді ТОВ Промінь Галичина , до складу технічної документації не була включена нотаріально посвідчена згода товариства на поділ, оскільки ТОВ Промінь Галичина такої згоди не давало; та що у зв'язку з поданням відповідачами документів не в повному обсязі, за відсутності згоди ТОВ Промінь Галичина , відповідно до п. 13-4 Порядку ведення Поземельної книги, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1021 від 09.09.2009 р. територіальний орган Держземагенства зобов'язаний був відмовити у реєстрації сформованих земельних ділянок.

Відповідно до ст. 89 ЗК України (в редакції на час реєстрації земельних ділянок та отримання правовстановлюючих документів на земельні ділянки) земельна ділянка може належати на праві спільної сумісної власності лише громадянам.

У спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки:

а) подружжя;

б) членів фермерського господарства, якщо інше не передбачено угодою між ними;

в) співвласників жилого будинку.

Володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою спільної сумісної власності здійснюються за договором або законом.

Співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки.

Поділ земельної ділянки, яка є у спільній сумісній власності, з виділенням частки співвласника, може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом.

Оскільки земельна ділянка розміром 2,23 га, кадастровий номер НОМЕР_2 не перебувала у спільній сумісній власності відповідачів ОСОБА_7 та ОСОБА_11, а була ними успадкована в рівних частках після смерті батька (право спільної часткової власності); відповідачі скористалися своїм правом на виділ частки в натурі (ч. 2 ст. 1278 ЦК України); ч. 1 ст. 56 Закону України Про землеустрій (в редакції на час розробки технічної документації із землеустрою та реєстрації земельних ділянок) не передбачала включення до технічної документації із землеустрою нотаріально посвідченої згоди на поділ земельної ділянки у територіального органу Держземагенства не було підстав для відмови у реєстрації земельних ділянок.

Доводи апеляційної скарги про порушення вимог ст. 126 ЗК України також не впливають на законність рішення суду першої інстанції, оскільки вона не містить норм, які б були підставою для задоволення вимог до законних власників земельних ділянок ОСОБА_7, ОСОБА_8, а також до відділу Держгеокадастру у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про скасування реєстрації земельних ділянок, скасування державних актів та скасування рішень про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно.

Інші підстави в межах доводів апеляційної скарги для скасування рішення суду відсутні.

Керуючись ст. ст. 307, 308, 313, 314, 317 ЦПК України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Промінь Галичина відхилити.

Рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 20 квітня 2017 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий підпис

Судді підписи

З оригіналом згідно: суддя Апеляційного суду М.М. Пастощук

===============================================================

Головуючий у І інстанції - Стельмах Д.В.

Доповідач - Пастощук М.М. Категорія № 47

СудАпеляційний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення02.06.2017
Оприлюднено12.06.2017
Номер документу66934971
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —676/58/17

Постанова від 16.12.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Ухвала від 26.10.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Ухвала від 03.04.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Постанова від 12.02.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Купельський А. В.

Постанова від 12.02.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Купельський А. В.

Ухвала від 17.12.2019

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Купельський А. В.

Постанова від 09.10.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Штелик Світлана Павлівна

Ухвала від 24.09.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Штелик Світлана Павлівна

Ухвала від 04.07.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Коротун Вадим Михайлович

Ухвала від 02.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Пастощук М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні