КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2017 року м. Київ № 810/535/16
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про скасування податкової вимоги та рішення про опис майна у податкову заставу.
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про скасування податкової вимоги від 04.12.2015 № 1303-23 та рішення про опис майна в податкову заставу від 04.12.2015 № 62.
У судовому засіданні 11.05.2017 було змінено відповідача – Ірпінську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області, на його правонаступника – Вишгородську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області, про що було постановлено усну ухвалу без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до журналу судового засідання.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив про неправомірність виставлення відповідачем спірної податкової вимоги та прийняття рішення про опис майна у податкову заставу, оскільки на момент прийняття цих спірних рішень будь-яка заборгованість з податку на подану вартість у сумі 65782,80 грн. у Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” відсутня.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначив про те, що сума податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 65782,80 грн. є різницею між сумою податкового зобов'язання з ПДВ за липень 2015 року у розмірі 1428764,00 грн., яка була самостійно визначена позивачем в уточнюючому податковому розрахунку за вказаний період, та сумою переплати у розмірі 1362981,20 грн.
У зв'язку з цим, відповідач вважає, що спірні податкова вимога та рішення про опис майна в податкову заставу є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.
Присутній у судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про здійснення розгляду справи у порядку письмового провадження.
Присутній у судовому засіданні представник відповідача проти вказаного клопотання представника позивача не заперечував.
Розглянувши вказане клопотання представника позивача, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для його задоволення.
У зв'язку з цим, подальший розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.
Частиною 4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно з п.10 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Вищий адміністративний суд України в пункті 11 Листа від 30.11.2009 р. №1619/10/ 13-09 зазначив, що під час вирішення справи у порядку письмового провадження його фіксування за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в такому разі не проводиться судове засідання і, відповідно, справа розглядається без участі секретаря.
На підставі цього, справа розглядається без проведення судового засідання.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” зареєстровано в якості юридичної особи та перебуває на податковому обліку у Вишгородській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Київській області як платник податків, зборів та інших обов'язкових платежів.
З матеріалів справи вбачається, що Ірпінською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області було прийнято податкову вимогу форми “Ю” від 04.12.2015 №1303-23, якою позивачеві повідомлено про наявність у нього станом на 03.12.2015 податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 65782,80 грн. та зазначено про необхідність його погашення.
Вказана податкова вимога була отримана представником Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” 15.12.2015, про що свідчить рекомендоване повідомлення з відміткою про вручення.
Крім того, у зв'язку з наявністю у позивача податкового боргу відповідачем було прийнято рішення про опис майна у податкову заставу від 04.12.2015 №62, яким було встановлено здійснити опис майна, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект”.
Як вбачається з матеріалів справи, не погоджуючись з правомірністю прийняття вказаної податкової вимоги та рішення про опис майна у податкову заставу, позивач звернувся до Головного управління ДФС у Київській області зі скаргою від 21.12.2015 №223, у якій просив контролюючий орган скасувати вказані документи.
За результатами розгляду вказаної скарги, Головним управлінням ДФС у Київській області було прийнято рішення від 05.01.2016 №11/10/10-36-23-12, яким податкову вимогу форми “Ю” від 04.12.2015 №1303-23 та рішення про опис майна у податкову заставу від 04.12.2015 №62 залишено без змін, а скаргу позивача – без задоволення.
Надалі ТОВ Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” звернулось до Державної фіскальної служби України зі скаргою від 20.01.2016 №3, у якій просило вищестоящий контролюючий орган скасувати спірні податкову вимогу та рішення про опис майна у податкову заставу.
Розглянувши вказану скаргу, Державною фіскальною службою України було прийнято рішення від 05.02.2016 №2458/6/99-99-23-05-1, яким спірні податкова вимога та рішення про опис майна у податкову заставу залишені без змін, а скарга позивача – без задоволення.
Не погоджуючись з правомірністю прийняття спірних податкової вимоги та рішення про опис майна у податкову заставу, позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання їх протиправними та скасування, з приводу чого суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п.14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Згідно з п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Частиною 1 ст.59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Відповідно до п.59.3 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.4 ст.59 Податкового кодексу України).
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №576 затверджено Порядок направлення органами доходів і зборів податкових вимог платникам податків (далі - Порядок №576).
Відповідно до п.2.1 Порядку №576 податкова вимога формується органами доходів і зборів за місцем обліку платника податків.
Згідно з п.2.2 Порядку №576 податкова вимога формується, якщо: платник податків не сплатив суми податкового зобов'язання, зазначеної в поданій ним податковій декларації, у встановлені Кодексом строки; платник податків не сплатив узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеної в податковому повідомленні-рішенні, у встановлені законом строки; платник збору не сплатив узгодженої суми збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності у встановлені строки; платник єдиного податку першої або другої групи не сплатив суми авансового внеску у встановлені строки.
Пунктом 3.1 Порядку №576 передбачено, що податкові вимоги формуються автоматично на підставі даних інформаційної системи органів доходів і зборів.
Податкова вимога надсилається (вручається) не раніше першого робочого дня після закінчення встановленого Кодексом граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п.4.1 Порядку №576).
Отже, право податкового органу на винесення і направлення податкової вимоги виникає лише з моменту виникнення у платника податків податкового боргу.
Також, вимогами Податкового кодексу України визначено:
- сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п.1 ст.200);
- платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою:
SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ,
де:
SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
S ПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунка в системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, відкритого для перерахування коштів на його спеціальний рахунок, відкритий в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів;
SНаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок;
SПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників S НаклОтр та S НаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників S НаклОтр, S НаклВид та S Митн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.
Під час обрахунку суми S Накл також використовуються показники, визначені пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу/п. 3 ст.200-1/ (в редакції, що діяла з 01.01.2015р.).
Відповідно до вимог пункту 33 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень вказаного Податкового кодексу (в редакції, що діяла з 01.01.2015р.):
- за вибором платника податку, який він відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації, непогашені залишки сум податку на додану вартість, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року, задекларовані до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, від'ємне значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 цього Кодексу, та залишок від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані платниками податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року:
а) або без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, збільшують розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення.
Суми такого від'ємного значення та/або бюджетного відшкодування можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку;
б) або підлягають поверненню платнику у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу у редакції, що діяла станом на 31 січня 2014 року.
Згідно з вимогами статті 200 вказаного Податкового кодексу (у редакції, що діяла станом на 31.01.2014р.):
- сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду/п.1/;
- при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом/п.2/;
- при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду/п.3/;
- якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду/п.4/;
- платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. Платник податку зберігає право на отримання бюджетного відшкодування коштами у майбутніх звітних (податкових) періодах/п.6/.
Згідно Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014р. №966 (у редакції, що діяла з 31.01.2015р.) (наказ втратив чинність згідно з наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016р. №21):
Пункт 5 розділу V («Розрахунки за звітний період» (порядок заповнення податкової декларації)
1) якщо в результаті розрахунку різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано позитивне значення, то заповнюється рядок 18;
2) якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19.
При від'ємному значенні суми податку на додану вартість, розрахованої інвестором (оператором) за угодою про розподіл продукції, така сума підлягає відшкодуванню інвестору (оператору) в порядку та строки, передбачені угодою про розподіл продукції, затвердженою Кабінетом Міністрів України. При цьому інвестор (оператор) має право на автоматичне бюджетне відшкодування такої суми в повному обсязі;
3) якщо наявна сума від'ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, відображається у рядку 20, то:
- у разі перевищення такого від'ємного значення (рядок 20) над значенням рядка 18, значення рядка 20 зменшується на значення рядка 18 та відображається у рядку 21;
- у разі якщо сума такого від'ємного значення (рядок 20) є меншою за значення рядка 18, значення рядка 18 зменшується на значення рядка 20 та відображається у рядку 25;
4) сума від'ємного значення поточного звітного (податкового) періоду та від'ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19 + рядок 21), відображається у рядку 22.
З рядка 22 визначається сума перевищення від'ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації. Визначена сума вказується у рядку 22.1 та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24).
У разі якщо сума від'ємного значення (рядок 22) менша або дорівнює сумі, обчисленій відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, рядок 22.1 не заповнюється.
Сума, обчислена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, зазначається у відповідному службовому полі у рядку 22.1;
5) сума від'ємного значення, що не перевищує суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (рядок 22 - рядок 22.1), зазначається у рядку 23.
Рядок 23 у деклараціях 0121 - 0123/0130 не заповнюється;
6) сума від'ємного значення (рядок 23 у декларації 0110):
- зараховується у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу), в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (відображається у рядку 23.1);
- підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку. Платники податку, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають до декларації 0110 (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4).
Розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється в межах суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації за вирахуванням від'ємного значення поточного звітного (податкового) періоду, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість.
Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23.2 декларації 0110;
- зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Залишок від'ємного значення після вирахування суми податкового боргу та суми бюджетного відшкодування (рядок 23 - рядок 23.1 - рядок 23.2) відображається у рядку 23.3;
7) сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 22.1 + рядок 23.3), відображається у рядку 24 та переноситься до рядка 20.1 наступного звітного (податкового) періоду.
У деклараціях 0121 - 0123/0130 до рядка 24 переноситься значення рядка 22.
У деклараціях 0121 - 0123/0130 за перший звітний (податковий) період 2015 року до рядка 20.1 переноситься значення рядка 24 декларації за січень 2015 року / IV квартал 2014 року;
8) рядок 20.2 передбачений для відображення суми залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1 1.3 статті 200п1 розділу V Кодексу, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Рядок 20.2 заповнюється в звітному (податковому) періоді, в якому було здійснено таке збільшення.
Значення рядка 20.2 відповідає значенню рядка 27;
9) рядок 20.3 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної контролюючим органом;
10) у рядку 25 вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду та:
- сплачується до загального фонду державного бюджету - рядок 25.1 декларації 0110;
- спрямовується на спеціальний рахунок сільськогосподарського підприємства, - рядок 25.2 декларації 0121 - 0123;
- залишається у розпорядженні сільськогосподарського підприємства - рядок 25.2 декларації 0130.
При заповненні рядка 25.2 обов'язковим є зазначення в декларації реквізитів спеціального рахунку сільськогосподарського підприємства.
Розділ VІ (Порядок заповнення уточнюючого розрахунку)
1. Уточнюючий розрахунок може бути поданий у спосіб, визначений в абзаці четвертому або п'ятому пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу.
2. У графі 4 відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, який виправляється. У разі якщо до декларації за цей звітний період раніше вносилися зміни, у графі 4 відображаються відповідні показники графи 5 останнього уточнюючого розрахунку, який подавався до декларації звітного (податкового) періоду, що виправляється.
3. У графі 5 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники з урахуванням виправлення.
4. У графі 6 відображається сума помилки (абсолютне значення).
5. У разі виправлення значення рядка 24 декларації, яке у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 25 чи рядка 23, уточнюючий розрахунок подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. Такий уточнюючий розрахунок може бути поданий у спосіб, визначений в абзаці четвертому або п'ятому пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу. Значення графи 6 рядка 24 уточнюючого розрахунку (як збільшення, так і зменшення) враховується при визначенні значень рядків 21.1 та 24 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок.
6. У разі виправлення значення рядка 24 декларації, яке у майбутніх звітних періодах впливало на значення рядка 25 чи рядка 23, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 24 декларації впливало на значення рядка 25 чи рядка 23. Такі уточнюючі розрахунки можуть бути подані лише у спосіб, визначений в абзаці четвертому пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу, оскільки форма декларації передбачає можливість подання уточнюючого розрахунку як додатка до неї лише за один звітний період, помилки якого виправляються.
7. У разі виправлення значення рядка 24 декларації за звітні (податкові) періоди до 01 лютого 2015 року значення графи 6 рядка 24 уточнюючого розрахунку (як збільшення, так і зменшення) враховується у рядку 29 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок.
У разі якщо виправлення значення рядка 24 у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 25 чи рядка 23, уточнюючий розрахунок подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. Такий уточнюючий розрахунок може бути поданий у спосіб, визначений в абзаці четвертому або п'ятому пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу.
У разі якщо виправлення значення рядка 24 у майбутніх звітних періодах впливало на значення рядка 25 чи рядка 23, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 24 декларації впливало на значення рядка 25 чи рядка 23. Такі уточнюючі розрахунки можуть бути подані лише у спосіб, визначений в абзаці четвертому пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу.
9. У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.
Досліджуючи правомірність виставлення контролюючим органом спірної податкової вимоги, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено висновком судової експертизи у цій справі, відповідно до податкових декларацій ТОВ ВКФ “Технокомплект” з податку на додану вартість за 2015 рік з додатками до них та уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок ТОВ ВКФ “Технокомплект” за 2015 рік:
за січень 2015 року (звітний період) (дата подання 19.02.2015р.) (податкова декларація)
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 18) – 12739,00 грн.;
- зарахування від'ємного значення різниці поточного звітного періоду: до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (значення цього рядка переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного періоду) (по коду рядка 20.2) – “-”;
- залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду: значення рядка 24 декларації попереднього звітного періоду (по коду рядка 21.2) – 11445,00 грн.;
- сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (та сплачується до загального/спеціального фонду державного бюджету – по кодам рядків – 25 та 25.1) – 1294,00 грн.
за червень 2015 року (звітний період) (дата подання 20.07.2015р.) (податкова декларація)
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 18) – 13708,00 грн.;
- від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 20) – 0,00 грн.;
- у сумі залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1. З статті 200-1 розділу V, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (по коду рядка 20.2) – “-”;
- сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (та сплачується до державного бюджету – по кодам рядків – 25 та 25.1) – 13708,00 грн.
за липень 2015 року (звітний період) (дата подання 13.08.2015р.) (податкова декларація)
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 18) – 134,00 грн.;
- від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 20) – 0,00 грн.;
- у сумі залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1. З статті 200-1 розділу V, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (по коду рядка 20.2) – “-”;
- сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (та сплачується до державного бюджету – по кодам рядків – 25 та 25.1) – 134,00 грн.;
за серпень 2015 року (звітний період) (дата подання 21.09.2015р.) (податкова декларація)
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 18) – 10516,00 грн.;
- від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 20) – 48750,00 грн.;
- у сумі залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1. З статті 200-1 розділу V, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (по коду рядка 20.2) – “-”;
- сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (по коду рядка 24) – 38234,00 грн.;
- сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (та сплачується до державного бюджету – по кодам рядків – 25 та 25.1) – “-” грн.;
за вересень 2015 року (звітний період) (дата подання 20.10.2015р.) (податкова декларація)
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 18) – 25770,00 грн.;
- від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 20) – 38234,00 грн.;
- у сумі залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1. З статті 200-1 розділу V, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (по коду рядка 20.2) – “-”;
- сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (по коду рядка 24) – 12464,00 грн.;
- сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (та сплачується до державного бюджету – по кодам рядків – 25 та 25.1) – “-” грн.;
за жовтень 2015 року (звітний період) (дата подання 20.11.2015р.) (податкова декларація)
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 18) – 1278,00 грн.;
- від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 20) – 12464,00 грн.;
- у сумі залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1. З статті 200-1 розділу V, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (по коду рядка 20.2) – “-”;
- сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (по коду рядка 24) – 11186,00 грн.;
- сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (та сплачується до державного бюджету – по кодам рядків – 25 та 25.1) – “-” грн.;
за листопад 2015 року (звітний період) (дата подання 18.12.2015р.) (податкова декларація)
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 18) – 7091,00 грн.;
- від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 20) – 11186,00 грн.;
- у сумі залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1. З статті 200-1 розділу V, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (по коду рядка 20.2) – “-”;
- сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (по коду рядка 24) – 4095,00 грн.;
- сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (та сплачується до державного бюджету – по кодам рядків – 25 та 25.1) – “-” грн.;
за грудень 2015 року (звітний період) (дата подання 19.01.2015р.) (податкова декларація)
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 18) – 17331,00 грн.;
- від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 20) – 5888,00 грн.;
- у сумі залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1. З статті 200-1 розділу V, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (по коду рядка 20.2) – “-”;
- сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (по коду рядка 24) – “-” грн.;
- сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (та сплачується до державного бюджету – по кодам рядків – 25 та 25.1) – 11443,00 грн.;
за вересень 2015 року (звітний період) (звітний період, за який виправляються помилки – липень 2015р.) (дата подання – 08.09.2015р.) (уточнюючий розрахунок)
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 18) – 134,00 грн. (уточнений показник);
- від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 20) – 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- у сумі залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1. З статті 200-1 розділу V, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (по коду рядка 20.2) – 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума від'ємного значення поточного звітного періоду та від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду (по коду рядка 22) - 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (по коду рядка 23) - 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (по коду рядка 23.2) - 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (та сплачується до державного бюджету – по кодам рядків – 25 та 25.1) – 134,00 грн. (показник, який уточнюється та уточнений показник);
В розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) (звітний період – вересень 2015р., звітний період, за який виправляються помилки – липень 2015р.) (дата подання – 08.09.2015р.) зазначається, що: сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню – 1428764,00 грн.
Відповідно до заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість) (звітний період – вересень 2015р., звітний період, за який виправляються помилки – липень 2015р.) (дата подання – 08.09.2015р.) зазначається:
- витрачання на придбання/спорудження необоротних активів протягом останніх 12 календарних місяців станом на кінець звітного періоду – 1428764,00 грн.;
- відповідно до статті 200 розділу V Кодексу, бюджетне відшкодування за звітний період (рядок 23.2) – 1428630,00 грн.
за вересень 2015 року (звітний період) (звітний період, за який виправляються помилки – лютий 2015р.) (дата подання – 16.09.2015р.) (уточнюючий розрахунок)
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 18) – 26324,00 грн. (показник, який уточнюється та уточнений показник);
- від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 20) – 486,00 грн. (показник, який уточнюється); 1429250,00 грн. (уточнений показник); 1428764,00 грн. (різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- у сумі залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1. З статті 200-1 розділу V, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (по коду рядка 20.2) – 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума від'ємного значення поточного звітного періоду та від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду (по коду рядка 22) - 0,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (по коду рядка 23) - 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (по коду рядка 23.2) – “-”;
- сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (та сплачується до державного бюджету – по кодам рядків – 25 та 25.1) – 25838,00 грн. (показник, який уточнюється та уточнений показник);
- сума залишку від'ємного значення попередніх звітних періодів на початок поточного звітного періоду (по коду рядка 26) – 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних періодів на кінець поточного звітного періоду (по коду рядка 31) - 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
В розрахунку суми залишку від'ємного значення попередніх періодів до 01.02.2015р. (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) (звітний період – вересень 2015р., звітний період, за який виправляються помилки – лютий 2015р.) (дата подання – 16.09.2015р.) наведений облік сум залишків від'ємного значення попередніх звітних періодів до 01.02.2015р. на загальну суму 1428764,00 грн.
Слід зазначити, що в матеріалах справи містяться два уточнюючих розрахунки за липень з датою їх подання – 16.11.2015р., які відрізняються за деякими показниками, внаслідок допущення арифметичних помилок, а саме:
за листопад 2015 року (звітний період) (звітний період, за який виправляються помилки – липень 2015р.) (дата подання – 16.11.2015р.) (уточнюючий розрахунок)
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 18) – 134,00 грн. (показник, який уточнюється та уточнений показник);
- від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 20) – 1477514,00 грн. (показник, який уточнюється); 48750,00 грн. (уточнений показник); “-1428764,00” грн. (різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- у сумі залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1. З статті 200-1 розділу V, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (по коду рядка 20.2) – “-1428764,00” грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума від'ємного значення поточного звітного періоду та від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду (по коду рядка 22) - 1477514,00 грн. (показник, який уточнюється); 1428764,00 грн. (уточнений показник); “-1428764,00” грн. (різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (по коду рядка 23) - 1477514,00 грн. (показник, який уточнюється); 1428764,00 грн. (уточнений показник); “-1428764,00” грн. (різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (по коду рядка 23.2) – 1428764,00 грн. (показник, який уточнюється); 0,00 грн. (уточнений показник); “-1428764,00” грн. (різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (та сплачується до державного бюджету – по кодам рядків – 25 та 25.1) – 134,00 грн. (показник, який уточнюється та уточнений показник); 0,00 грн. ((різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума залишку від'ємного значення попередніх звітних періодів на початок поточного звітного періоду (по коду рядка 26) – 0,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних періодів на кінець поточного звітного періоду (по коду рядка 31) - 0,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
за листопад 2015 року (звітний період) (звітний період, за який виправляються помилки – липень 2015р.) (дата подання – 16.11.2015р.) (уточнюючий розрахунок)
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 18) – 134,00 грн. (показник, який уточнюється та уточнений показник);
- від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 20) – 1477514,00 грн. (показник, який уточнюється); 48750,00 грн. (уточнений показник); “-1428764,00” грн. (різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- у сумі залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 2001. З статті 2001 розділу V, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (по коду рядка 20.2) – “-1428764,00” грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума від'ємного значення поточного звітного періоду та від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду (по коду рядка 22) - 1477514,00 грн. (показник, який уточнюється); 48750,00 грн. (уточнений показник); “-1428764,00” грн. (різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001 статті 2001 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (по коду рядка 23) - 1477514,00 грн. (показник, який уточнюється); 48750,00 грн. (уточнений показник); “-1428764,00” грн. (різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (по коду рядка 23.2) – 1428764,00 грн. (показник, який уточнюється); 0,00 грн. (уточнений показник); “-1428764,00” грн. (різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (та сплачується до державного бюджету – по кодам рядків – 25 та 25.1) – 134,00 грн. (показник, який уточнюється та уточнений показник); 0,00 грн. ((різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума залишку від'ємного значення попередніх звітних періодів на початок поточного звітного періоду (по коду рядка 26) – 0,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних періодів на кінець поточного звітного періоду (по коду рядка 31) - 0,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється).
В матеріалах справи наявні дві квитанції №2 від 16.11.2015 про прийняття обох уточнюючих розрахунків (о 09:49:08 та о 13:01:03), у зв'язку з чим ці розрахунки підлягають обов'язковому врахуванню.
Також судовим експертом зазначено, що в розрахунках: сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів до 01.02.2015р., сум бюджетного відшкодування; заяві про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету – до податкової декларації з ПДВ (звітний період – вересень 2015р.; звітний період, за який виправляються помилки – липень 2015р.), не значаться показники: сум оподатковуваних операцій; сум, що підлягають бюджетному відшкодуванню; відомостей, необхідних для формування показників критеріїв, відповідність яким дає право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування, встановлених підпунктом 200.19.3 пункту 200.19 статті 200 розділу V Кодексу; відомостей щодо суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету.
В тому числі, згідно уточнюючих розрахунків:
за вересень 2015 року (звітний період) (звітний період, за який виправляються помилки – березень 2015р.) (дата подання – 16.09.2015р.)
- сума залишку від'ємного значення попередніх звітних періодів на початок поточного звітного періоду (по коду рядка 26) – 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних періодів на кінець поточного звітного періоду (по коду рядка 31) - 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
за вересень 2015 року (звітний період) (звітний період, за який виправляються помилки – квітень 2015р.) (дата подання – 16.09.2015р.)
- сума залишку від'ємного значення попередніх звітних періодів на початок поточного звітного періоду (по коду рядка 26) – 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних періодів на кінець поточного звітного періоду (по коду рядка 31) - 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
В розрахунку суми залишку від'ємного значення попередніх періодів до 01.02.2015р. (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) (звітний період – квітень 2015р., звітний період, за який виправляються помилки – лютий 2015р.) (дата подання – 16.09.2015р.) наведений облік сум залишків від'ємного значення попередніх звітних періодів до 01.02.2015р. на загальну суму 1428764,00 грн.
за вересень 2015 року (звітний період) (звітний період, за який виправляються помилки – травень 2015р.) (дата подання – 16.09.2015р.)
- сума залишку від'ємного значення попередніх звітних періодів на початок поточного звітного періоду (по коду рядка 26) – 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних періодів на кінець поточного звітного періоду (по коду рядка 31) - 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
В розрахунку суми залишку від'ємного значення попередніх періодів до 01.02.2015р. (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) (звітний період – травень 2015р., звітний період, за який виправляються помилки – лютий 2015р.) (дата подання – 16.09.2015р.) наведений облік сум залишків від'ємного значення попередніх звітних періодів до 01.02.2015р. на загальну суму 1428764,00 грн.
за вересень 2015 року (звітний період)(звітний період, за який виправляються помилки – червень 2015р.) (дата подання – 16.09.2015р.
- сума залишку від'ємного значення попередніх звітних періодів на початок поточного звітного періоду (по коду рядка 26) – 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних періодів на кінець поточного звітного періоду (по коду рядка 31) - 1428764,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
В розрахунку суми залишку від'ємного значення попередніх періодів до 01.02.2015р. (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) (звітний період – червень 2015р., звітний період, за який виправляються помилки – лютий 2015р.) (дата подання – 16.09.2015р.) наведений облік сум залишків від'ємного значення попередніх звітних періодів до 01.02.2015р. на загальну суму 1428764,00 грн.
за вересень 2015 року (звітний період) (звітний період, за який виправляються помилки – липень 2015р.) (дата подання – 16.09.2015р.)
- позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 18) – 134,00 грн. (уточнений показник);
- від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (по коду рядка 20) – 1428764,00 грн. (показник, який уточнюється), 1477514,00 грн. (уточнений показник), 48750,00 грн. (різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- у сумі залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1. З статті 200-1 розділу V, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (по коду рядка 20.2) – 1428764,00 грн. (показник, який уточнюється), 1477514,00 грн. (уточнений показник), 48750,00 грн. (різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума від'ємного значення поточного звітного періоду та від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного
- періоду (по коду рядка 22) - 1428764,00 грн. (показник, який уточнюється), 1477514,00 грн. (уточнений показник), 48750,00 грн. (різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (по коду рядка 23) - 1428764,00 грн. (показник, який уточнюється), 1477514,00 грн. (уточнений показник), 48750,00 грн. (різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (по коду рядка 23.2) - 1428764,00 грн. (показник, який уточнюється та уточнений показник);
- сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (по коду рядка 24) – 48750,00 грн. (уточнений показник та різниця між уточненим показником і показником, що уточнюється);
- сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (та сплачується до державного бюджету – по кодам рядків – 25 та 25.1) – 134,00 грн. (показник, який уточнюється та уточнений показник).
За актом від 22.04.2015р. №1004-15 Ірпінської ОДПІ ГУ ДВС у Київській області:
- сальдо на 01.01.2015р. (початок періоду, що перевіряється) – позитивне сальдо розрахунків - 1428764,34 грн. (як за даними платника так і за даними територіального органу Міндоходів);
- сальдо на 01.02.2015р. (початок періоду, що перевіряється) – позитивне сальдо розрахунків - 1428764,34 грн. (як за даними платника так і за даними територіального органу Міндоходів).
Відповідно до банківської виписки по рахунку 31111030700007, 21.09.2015р. значиться перерахування грошових коштів в розмірі 1447368,14 грн. з призначенням платежу – на Вашу вимогу/УДКСУ у м. Ірпінь Київської області. На виконання листа суду 24.07.2013р. по справі №2а-2051/10/1070 про стягнення ПДВ стягувачу ТОВ “ВКФ “Технокомплект”.
Згідно з картками по особовому рахунку ТОВ Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” з податку на додану вартість (код платежу 14010100) за період з 2014 року по 2016 рік:
- 31.12.2013р. – переплата в розмірі 15,02 грн.;
- 20.11.2013р. – 1447380,13 грн. (збільшено переплату);
- 31.12.2013р. - переплата в розмірі 1447380,13 грн.;
- 28.12.2014р., 29.11.2014р., 30.11.2014р., 30.12.2014р., 31.12.2014р. - переплата в розмірі 1428764,34 грн. (за даними декларацій, уточнюючих розрахунків – за 2014 рік);
- 30.06.2015р. – переплата в розмірі 1430335,57 грн.;
- 01.07.2015р. – сума помилково/надміру сплачених грошових зобов'язань станом на 01.07.2015р., на яку платник має право зареєструвати податкові накладні – 48750,23 грн.;
- 30.08.2015р. – переплата в розмірі 1381585,34 грн.;
- 08.09.2015р. – збільшено переплату на 1428764,00 грн., при цьому – загальний розмір переплати – 2810349,34 грн. (1428764,00 + 1381585,34). Також, ще до збільшення на вказану суму переплати (1428764,00 грн.), то рахувався розмір переплати - 1381585,34 грн.;
- 21.09.2015р. – відшкодування ПДВ в загальному розмірі 1447368,14 грн. (1344762,14 + 102606,00). При цьому, після відшкодування ПДВ на вказану суму – залишок переплати становить 1362981,20 грн.;
- 19.10.2015р. - зменшено суму ПДВ, заявлену до відшкодування на поточний рахунок за податковим повідомленням-рішенням від 30.09.2015р. №000911501 – на 1428764,00 грн., та внаслідок чого рахується розмір недоїмки – 65782,80 грн. (1428764,00 - 1362981,20).
При цьому, на вказану суму недоїмки донараховано (за: актом перевірки, податковим повідомленням-рішенням від 30.09.2015 №000911501) штрафні санкції в розмірі 357191,00 грн. Тобто, контролюючим органом збільшено суму боргу станом на 19.10.2015р. на загальну суму – 422973,80 грн. (65782,80 + 357191,00);
- 09.11.2015р. – погашено недоїмки за податковим повідомленням-рішенням №000911501 по заяві-оскарженні податкового повідомлення-з відкликання №7034/10 від 21.10.2015р. – 65782,80 грн. При цьому, вихідний залишок недоїмки рахується в розмірі 357191,00 грн. (422973,80 - 65782,80) (вхідний залишок недоїмки - 422973,80 грн.);
- 09.11.2015р. – зменшено боргу по штрафним санкціям, нарахованих за актом у поточному році. Податкове повідомлення-рішення №0009111501 по заяві-оскарженню податкового повідомлення з відкликанням №7034/10 від 21.10.2015р. – 357191,00 грн.;
- 09.11.2015р. – збільшено переплату. Заява-оскарження податкового повідомлення з відкликанням №7034/10 – на 1005790,20 грн. (при цьому – податківцями виключено з обліку – 1428764,00 грн.);
- 09.11.2015р. – збільшено переплату. Заява-оскарження податкового повідомлення з відкликанням №7034/10 – на 357191,00 грн. (при цьому – вихідний залишок недоїмки – 1362981,20 грн. (1005790,20 + 357191,00));
- 16.11.2015р. – зменшено бюджетного відшкодування на рахунку у банку – 1428764,00 грн. Внаслідок чого рахується недоїмка в розмірі – 65782,80 грн. (1428764,00 – 1362981,20 ((1005790,20 + 357191,00));
- 30.11.2015р. – рахується недоїмка в розмірі – 65782,80 грн.;
- 07.12.2015р. – вхідний залишок - рахується недоїмка в розмірі – 65782,80 грн.;
- 31.12.2015р. – вихідний залишок - рахується недоїмка в розмірі – 65782,80 грн.
Експертом зазначено, що виходячи зі змісту викладених норм законодавства, підприємство, навіть з врахуванням того, що в податковій звітності, зокрема, уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за 2015 рік, містяться арифметичні помилки, то з відповідною підставою для відшкодування суми ПДВ (ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.06.2014р. у справі №2а-2051/10/1070 постанову Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. – залишено без змін (щодо бюджетного відшкодування податку на додану вартість підприємству у розмірі 1447368,14 грн.), у зазначеного підприємства містились обґрунтування щодо відшкодування ПДВ (зокрема, згідно з картками по особовому рахунку ТОВ Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” з податку на додану вартість (код платежу 14010100) за період з 2014 року по 2016 рік: 20.11.2013р. – 1447380,13 грн. (збільшено переплату); 31.12.2013р. - переплата в розмірі 1447380,13 грн.).
Судовим експертом зауважено, що з аналізу вищевказаних уточнюючих розрахунків підприємства за 2015 рік прослідковується, що підприємство протягом 2015 року мало намір отримати відшкодування на рахунок платника у банку – 1428764,00 грн.; та сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду - 48750,00 грн.
Згідно з вимогами статті 200 вказаного Податкового кодексу (у редакції, яка діяла станом на 31.01.2014р.):
- при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п.3);
- якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду (п.4);
- платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. Платник податку зберігає право на отримання бюджетного відшкодування коштами у майбутніх звітних (податкових) періодах (п.6).
Експерт звернув увагу на те, що за картками по особовому рахунку ТОВ Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” з податку на додану вартість (код платежу 14010100) за період з 2014 року по 2016 рік:
- 08.09.2015р. – збільшено переплату на 1428764,00 грн., при цьому – загальний розмір переплати – 2810349,34 грн. (1428764,00 + 1381585,34). Також, ще до збільшення на вказану суму переплати (1428764,00 грн.), рахувався розмір переплати - 1381585,34 грн.;
- 21.09.2015р. – відшкодування ПДВ в загальному розмірі 1447368,14 грн. (1344762,14 + 102606,00). При цьому, після відшкодування ПДВ на вказану суму, залишок переплати становить 1362981,20 грн. Та, в тому числі, вказаний залишок переплати (1362981,20 грн.) утворився внаслідок різниці вхідного загального залишку переплати в розмірі 2810349,34 грн. (який був збільшений на суму передбаченого відшкодування - 1428764,00 грн.) та вказаної передбаченої суми відшкодування згідно уточнюючих розрахунків – 1428764,00 грн.
Згідно вказаних карток по особовому рахунку ТОВ Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” з податку на додану вартість (код платежу 14010100) за період з 2014 року по 2016 рік:
- 19.10.2015р. - зменшено суму ПДВ, заявлену до відшкодування на поточний рахунок за податковим повідомленням-рішенням від 30.09.2015р. №000911501 – на 1428764,00 грн., та внаслідок чого рахується розмір недоїмки – 65782,80 грн. (1428764,00 - 1362981,20).
При цьому, на вказану суму недоїмки донараховано (за: актом перевірки, податковим повідомленням-рішенням від 30.09.2015р. №000911501) штрафні санкції в розмірі 357191,00 грн. Тобто, контролюючим органом збільшено суму боргу станом на 19.10.2015р. на загальну суму 422973,80 грн. (65782,80 + 357191,00).
- 09.11.2015р. – погашено недоїмки за податковим повідомленням-рішенням №000911501 по заяві-оскарженні податкового повідомлення-з відкликання №7034/10 від 21.10.2015р. – 65782,80 грн. При цьому, вихідний залишок недоїмки рахується в розмірі 357191,00 грн. (422973,80 - 65782,80) (вхідний залишок недоїмки - 422973,80 грн.).
Тобто, сума недоїмки в розмірі 65782,80 грн. (яка визначена контролюючим органом як різниця сум: 1428764,00 - 1362981,20) 09.11.2015р. вважаться погашеною.
Судовий експерт зазначив про відсутність в матеріалах справи належних обґрунтувань, в тому числі, щодо збільшення 09.11.2015р. суми переплати саме в такому розмірі - на 1005790,20 грн. (при цьому, станом на 09.11.2015р. – виключено з обліку – 1428764,00 грн.). Та, в подальшому, вказана сума збільшення переплати врахована при визначенні розміру недоїмки в розмірі 65782,80 грн., яка рахується станом на 16.11.2015р., 30.11.2015р., 07.12.2015р., 31.12.2015р.
При цьому, одним з аспектів є те, що 09.11.2015р. – вже рахується погашеною недоїмка в розмірі – 65782,80 грн.
У зв'язку з цим судовим експертом було зауважено про відсутність належної документальної обґрунтованості суми податкового боргу з податку на додану вартість ТОВ Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” станом на 03.12.2015р. в розмірі 65782,80 грн., яка вказана в податковій вимозі від 04.12.2015р. №1303-23 Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.
На підставі цього експерт дійшов висновку про те, що з матеріалів справи наявність у ТОВ Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” податкового боргу з податку на додану вартість станом на 03.12.2015р. (в тому числі, в період з 16.11.2015 по 31.12.2015) документально не підтверджується.
Отже, висновком судової економічної експертизи підтверджується протиправність висновків контролюючого органу щодо наявності у Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 65782,80 грн.
При цьому, у суду відсутні підстави не довіряти зазначеному експертному висновку, оскільки вказане дослідження було проведено кваліфікованим фахівцем, попередженим про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку.
У зв'язку з цим, суд дійшов висновку щодо наявності правових підстав для задоволення вимоги позивача про визнання протиправним та скасування податкової вимоги форми “Ю” від 04. 12.2015 №1303-23.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення про опис майна у податкову заставу від 04.12.2015 №62 суд зазначає наступне.
Відповідно до п.87.2 ст.87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктами 88.1-88.2 ст.88 Податкового кодексу встановлено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Згідно з п.89.1 ст.89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Відповідно до п.89.3 ст.89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з п.93.1 ст.93 Податкового кодексу України майно платника податків звільняється з податкової застави з дня: отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу в установленому законодавством порядку; визнання податкового боргу безнадійним; набрання законної сили відповідним рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства; отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов'язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження.
Оскільки, як встановлено судом вище, висновки щодо існування у Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” податкового боргу зі сплати податку на додану вартість у розмірі 65782,80 грн. не знайшли свого підтвердження у ході судового розгляду та враховуючи скасування, у зв'язку з цим, спірної податкової вимоги, суд дійшов висновку про безпідставність винесення відповідачем рішення про опис майна в податкову заставу від 04.12.2015 №62, у зв'язку з чим вказане рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, сплачені позивачем судовий збір в сумі 2576,00 грн. та вартість проведеної експертизи в сумі 25323,00 грн. (28079,00 грн.) підлягають стягненню на його користь з Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправними та скасувати податкову вимогу Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 04.12. 2015 №1303-23.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про опис майна у податкову заставу від 04.12.2015 №62.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма “Технокомплект” (08200, Київська область, місто Ірпінь, вулиця Дзержинського, будинок 1-К, ідентифікаційний код 31414219) судові витрати в сумі 28079 (двадцять вісім тисяч сімдесят дев'ять) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (07300, Київська область, Вишгородський район, місто Вишгород, проспект Шевченка, будинок 1-А, ідентифікаційний код 39466569).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Дудін С.О.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2017 |
Оприлюднено | 14.06.2017 |
Номер документу | 67047926 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Дудін С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні