КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" травня 2017 р. Справа№ 910/21540/16
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Кропивної Л.В.
суддів: Пономаренка Є.Ю.
Руденко М.А.
секретар судового засідання Борух А.С.
за участю представників:
від позивача: Ягодка О.О. - за довіреністю оформленою належним чином;
від відповідача: Сорокіна І.В. - за довіреністю оформленою належним чином;
від третьої особи: не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕБЮТ-АГРОІНВЕСТ"
на рішення Господарського суду міста Києва від 23.01.2017р.
у справі №910/21540/16 (суддя Трофименко Т.Ю.)
за позовом Публічного акціонерного товариства "СБЕРБАНК"
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕБЮТ-АГРОІНВЕСТ"
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні
відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Золотий Урожай"
про зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "СБЕРБАНК" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕБЮТ-АГРОІНВЕСТ" про зобов'язання відповідача, в особі ліквідаційної комісії, визнати забезпечені вимоги позивача та включити до проміжного ліквідаційного балансу ТОВ "ДЕБЮТ-АГРОІНВЕСТ" вимоги кредитора в розмірі 24 414 801,03 доларів США, 311 258 434,85 російських рублів та 179 157 590,28 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.11.2016р. прийнято позовну заяву до розгляду, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Золотий урожай".
Рішенням Господарського суду міста Києва від 23.01.2017р. у справі №910/21540/16 позовні вимоги задоволено повністю. Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕБЮТ-АГРОІНВЕСТ" в особі ліквідаційної комісії визнати вимоги Публічного акціонерного товариства "СБЕРБАНК" та включити до проміжного ліквідаційного балансу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕБЮТ-АГРОІНВЕСТ" вимоги в розмірі 24 414 801,03 доларів США, 311 258 434,85 російських рублів, 179 157 590,28 грн. та 2 756,00 грн. судового збору.
З мотивами та висновками суду першої інстанції не погодилося Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕБЮТ-АГРОІНВЕСТ" і звернувшись до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, просило скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Наводячи підстави, з яких порушено питання про перегляд оскаржуваного рішення, скаржником зазначено на невірне застосування судом першої інстанції при вирішенні спору статей 15 та 16 ЦК України, оскільки як вважав скаржник, відсутнє порушене, невизнане або оспорюване право позивача, який не є кредитором відповідача, а є заставодержателем простих іменних акцій ПАТ "Кримхліб", ПАТ "Одеський каравай" та ПАТ "Сімферопольський комбінат хлібопродуктів", власником яких є відповідач. На думку скаржника, відповідно до укладеного договору застави цінних паперів вимоги позивача підлягають задоволенню за рахунок предмету застави, тобто проданого в ліквідаційній процедурі предмету забезпечення; вимоги позивача окремо включені до реєстру вимог кредиторів, які забезпечені заставою, та будуть задоволені у першу чергу відповідно до чинного законодавства за рахунок продажу предмету застави, що підтверджується копією наказу № 4/08 від 08.08.2016р. та витягом з реєстру вимог кредиторів відповідача.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 30.03.2017р. апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕБЮТ-АГРОІНВЕСТ" прийнято до провадження, у визначеному складі колегії суддів: головуючий суддя Кропивна Л.В., судді: Руденко М.А., Пономаренко Є.Ю. та призначено до розгляду на 19.04.2017р.
18.04.2017р. до Київського апеляційного господарського суду від третьої особи надійшов відзив, в якому його представник вказував на необґрунтованість апеляційної скарги.
18.04.2017р. до Київського апеляційного господарського суду від відповідача надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ПАТ "Одеський коровай" з тих мотивів, що рішення суду у даній справі вплине на права та обов'язки боржників за кредитними договорами, одним з яких, зокрема, є ПАТ "Одеський коровай".
Судова колегія відхилила подане клопотання, з огляду на наступне.
З моменту прийняття рішення про ліквідацію юридичної особи управління її справами переходить до спеціалізованого органу - ліквідаційної комісії, яка від імені юридичної особи вчиняє юридичні дії, пов'язані з ліквідацією юридичної особи.
Дії ліквідаційної комісії, пов'язані із припиненням юридичної особи шляхом ліквідації, визначені Цивільним Кодексом України і однакові (уніфіковані) для усіх осіб приватного права.
Так, в силу ч. 4 ст. 105 ЦК України комісія зобов'язана вживати усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомити їх про припинення юридичної особи.
Виявлення кредиторів відбувається протягом строку, встановленого у поміщеному у друкованих засобах масової інформації повідомленні про припинення юридичної особи.
Таким чином, ліквідаційна комісія не вправі ухилятися від прийняття заяв кредиторів на тій підставі, що розгляд їх вимог може зачіпати інтереси боржників юридичної особи, яка ліквідується.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 19.04.2017р. розгляд справи відкладено на 24.05.2017р.
24.05.2017р. у судовому засіданні представником позивача надані додаткові документи до матеріалів справи.
ТОВ Торговий дім Золотий урожай , залучене за ініціативою суду першої інстанції до участі у справі у процесуальному статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до судового засідання, що відбулось 24.05.2017р., не з'явилась, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце судового засідання.
Згідно із п. 3.9.2 Постанови №18 від 26.12.2011р. Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Судовою колегією встановлено, що неявка представника третьої особи не перешкоджає розгляду апеляційної скарги за наявними у справі матеріалами, та, за таких обставин, розгляд справи є можливим.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, заслухавши пояснення сторін, Київський апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно з повідомленням, розміщеним у Бюлетені державної реєстрації № 46 від 26.05.2016р., засновниками відповідача прийнято рішення про припинення юридичної особи в результаті ліквідації, кінцевий строк звернення кредитора з вимогами встановлено - 26.07.2016р.
Відповідно до приписів ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону України "Про заставу" заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбачено законом чи договором. У разі ліквідації юридичної особи заставодавця заставодержатель набуває право звернення стягнення на заставлене майно незалежно від настання строку виконання зобов'язання, забезпеченого заставою. Аналогічні положення містяться у ст. 590 ЦК України.
26.07.2016р. позивач направив ліквідаційній комісії заяву з №8282/5/28-2 від 25.07.2016р., в якій просив визнати вимоги позивача до відповідача в розмірі 24 414 801,03 доларів США, 311 258 434,85 російських рублів, 179 157 590,28 грн.
Вимоги кредитора обґрунтовувалися направленими в адресу ліквідаційної комісії копіями договорів про відкриття кредитної лінії, розрахунком заборгованості, банківськими виписками по рахункам, копіями меморіального ордеру на підтвердження видачі кредитних коштів, копіями про повідомлення боржників, копією договору про заставу цінних паперів від 22.05.2012р. з додатковими угодами.
Направлення підтверджених документально вимог до ліквідаційної комісії підтверджуються наявними у матеріалах справи копіями опису вкладення та фіскального чеку.
Відповідач, отримавши вимогу, включення їх до реєстру вимог не здійснив і умотивованої відмови не направив, що не спростовує тієї обставини, що позивач звернувся до ліквідаційної комісії ТОВ "ДЕБЮТ-АГРОІНВЕСТ" з кредиторськими вимогами у межах визначеного для такого звернення строку.
06.03.2012р. між Публічним акціонерним товариством "Дочірній банк Збербанку Росії" правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "СБЕРБАНК" (Банк, позивач) з однієї сторони та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Золотий урожай" укладено Договір про відкриття кредитної лінії №26-Н/12/24/ЮО/КL з наступними змінами та доповненнями до нього (Кредитний договір-1), за умовами якого банк відкрив ТОВ "ТД "Золотий урожай" не відновлювальну кредитну лінію в іноземній валюті - доларах США та надав позичальнику кредит у формі траншу в сумі 20 000 000,00 доларів США.
Зі змісту пунктів 1.2-1.4 договору випливає, що ліміт кредитної лінії складає 20 000 000,00 доларів США, Ліміт кредитної лінії зменшується щомісячно за відповідним графіком. Розмір процентів за користування кредитом в перший рік кредитування визначається в порядку, передбаченому в Додатку №1 до цього договору; з другого року кредитування і до закінчення терміну дії договору тип процентної ставки, яка застосовується в цьому договорі - змінювана процентна ставка. Останній день дії кредитної лінії - 03.03.2017р.
Пунктом 4.2 договору встановлено, що банк надає позичальнику кредит лише у межах строку дії кредитної лінії окремими частинами (траншами) шляхом надання одного траншу, що дорівнює ліміту кредитної лінії, або декількох траншів, але так, щоб у будь-який момент розмір кредиту не перевищував ліміт кредитної лінії. Кожний транш надасться на підставі окремої додаткової угоди до цього договору у строк не пізніше 3 (трьох) днів з дня її укладення.
Згідно до пунктів 6.1-6.4 договору позичальник зобов'язується сплачувати банку за користування кредитом проценти у розмірі, передбаченому договором. Проценти за кредитом нараховуються на загальну суму заборгованості за кредитною лінією в валюті заборгованості. Нарахування процентів за користування кредитом здійснюється щоденно протягом дії цього договору із розрахунку 360 днів у році. Нарахування процентів починається з дня надання кредиту (включно). Нарахування процентів повністю і остаточно припиняється в день фактичного повернення кредиту в повному обсязі. День повернення кредиту не враховується при нарахування процентів. Проценти, нараховані відповідно до п. 6.1-6.2 цього Договору, позичальник зобов'язаний сплачувати щомісяця не пізніше 3 (трьох) робочих днів, наступних за днем закінчення періоду. При цьому, під періодом сторони в цій ст. 6 договору розуміють кожний з періодів, який починається з 16 числа кожного місяця, і закінчується в день, що передує такому числу наступного (відповідного) місяця (т.ч. проценти за кредитом за такий день нараховуються). Сторони домовились, що у випадку, якщо дата початку періоду припадає на вихідний день, сторони вважатимуть датою початку періоду наступний робочий день місяця. Проценти, нараховані за період, в якому відповідно до п. 1.4 цього договору позичальник зобов'язаний повністю повернути кредит банку, повинні бути сплачені не пізніше дня, передбаченого для повернення кредиту.
Відповідно до пункту 8.3 договору банк має право в односторонньому порядку вимагати від позичальника дострокового повернення повної суми заборгованості за цим договором, а також інші права, передбачені законом України та/або цим договором та/або договорами забезпечення у разі невиконання чи неналежного виконання позичальником будь-якого із зобов'язань, передбачених цим договором.
Повернення кредиту, сплата процентів за користування кредитом здійснюються в валюті, в якій надається кредит (п. 9.1 договору).
Пунктом 10.1 договору за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань позичальником за цим договором, банк має право вимагати сплати позичальником пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який стягується пеня, від простроченої суми за кожний день прострочення:
а) за прострочення строку/ів повернення кредиту;
б) за прострочення строку/ів сплати процентів за користування кредитом, які визначені ст. 6 цього договору;
в) за прострочення строку/ів сплати комісій, які визначені ст. 5 цього договору.
З наданої позивачем копії меморіального валютного ордеру № 7939733 від 19.03.2012р. на виконання умов Кредитного договору-1 позивачем Товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Золотий урожай" видані банком кредитні кошти в сумі 20 000 000,00 доларів США.
Водночас з виписки по особовим рахункам слідує, що позичальник за Кредитним договором-1 свої обов'язки по своєчасній сплаті відсотків за користування кредитними коштами виконував неналежним чином.
Станом на 22.07.2016р. заборгованість ТОВ "ТД " Золотий урожай " перед Банком згідно умов Кредитного договору-1 становить 24 414 801,03 доларів США та 8 367 500,04 грн., з яких: заборгованості за Кредитною лінією 19 973 750,00 доларів США; заборгованості по процентах за користування Кредитною лінією 4 441 051,03 доларів США; пеня за прострочення повернення заборгованості за Кредитною лінією 5 714 450,68 грн.; пеня за прострочення повернення заборгованості за відсотками 2 653 049,36 грн.
24.06.2010р. між Публічним акціонерним товариством "Дочірній банк Сбербанку Росії" та Публічним акціонерним товариством "Одеський Коровай" укладено Договір про відкриття кредитної лінії №17-В/10 з наступними змінами та доповненнями до нього (Кредитний договір-2), за умовами якого Банк відкрив ПАТ "Одеський Коровай" невідновлювальну кредитну лінію на 30.06.2010р. у розмірі 327 908 186 російських рублів, ліміт кредитної лінії зменшується щомісячно згідно з графіком (п. 1.2) (в подальшому при укладення додаткових угод сторонами зменшувався розмір кредитної лінії);
Зі змісту пунктів 1.3,1.4 договору випливає, що процентна ставка за користування кредитом в іноземній валюті (російський рубль) до 30.09.2012р. складає 14% річних. Процентна ставка за користування кредитом в національній валюті (гривні) до 30.09.2012р. складає 18% річних. Починаючи з 01.10.2012р. тип процентної ставки застосовуваний в цьому договорі - змінювана процентна ставка. Останній день дії кредитної лінії - 23.06.2015р.
Банк надає позичальнику кредит лише у межах строку дії кредитної лінії окремими частинами (траншами) шляхом надання одного траншу, що дорівнює ліміту кредитної лінії, або декількох траншів, але так, щоб у будь-який момент розмір кредиту не перевищував ліміт кредитної лінії. Кожний транш надасться на підставі окремої додаткової угоди до цього договору у строк не пізніше 3 (трьох) днів з дня її укладення (п. 4.2 договору).
Відповідно до пунктів 6.1-6.4 договору позичальник зобов'язується сплачувати банку за користування кредитом проценти у розмірі, передбаченому договором. Проценти за кредитом нараховуються на загальну суму заборгованості за кредитною лінією в валюті заборгованості. Нарахування процентів за користування кредитом здійснюється щоденно протягом дії цього договору із розрахунку 360 днів у році. Нарахування процентів починається з дня надання кредиту (включно). Нарахування процентів повністю і остаточно припиняється в день фактичного повернення кредиту в повному обсязі. День повернення кредиту не враховується при нарахування процентів. Проценти, нараховані відповідно до п. 6.1-6.2 цього Договору, позичальник зобов'язаний сплачувати щомісяця не пізніше 10 робочих днів, наступних за днем закінчення періоду. При цьому, під періодом сторони в цій ст. 6 договору розуміють кожний з періодів, який починається з з того числа місяця, в якому був укладений цей договір і закінчується в день, що передує такому числу наступного (відповідного) місяця (т.ч. проценти за кредитом за такий день нараховуються).Проценти, нараховані за період, в якому відповідно до п. 1.4 цього договору позичальник зобов'язаний повністю повернути кредит банку, повинні бути сплачені не пізніше дня, передбаченого для повернення кредиту.
Банк має право в односторонньому порядку вимагати від позичальника дострокового повернення повної суми заборгованості за цим договором, а також інші права, передбачені законом України та/або цим договором та/або договорами забезпечення у разі невиконання чи неналежного виконання позичальником будь-якого із зобов'язань, передбачених цим договором (п.п. "д" п. 8.3).
Пунктом 9.1 договору встановлено, що повернення кредиту, сплата процентів за користування кредитом здійснюються в валюті, в якій надається кредит.
За несвоєчасне виконання грошових зобов'язань позичальником за цим договором, банк має право вимагати сплати позичальником пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який стягується пеня, від простроченої суми за кожний день прострочення:
а) за прострочення строку/ів повернення кредиту;
б) за прострочення строку/ів сплати процентів за користування кредитом, які визначені ст. 6 цього договору;
в) за прострочення строку/ів сплати комісій, які визначені ст. 5 цього договору (п. 10.1 договору).
Станом на 22.07.2016р. заборгованість ПАТ "ОДЕСЬКИЙ КОРОВАЙ" перед ПАТ "СБЕРБАНК" згідно умов Кредитного договору-2 становить 311 258 434,85 російських рублів та 66 691 151,48 гривень, з яких: заборгованості за Кредитною лінією 226 333 682,00 російських рублів; заборгованості по процентах за користування Кредитною лінією 84 924 752,85 російських рублів; пеня за прострочення сплати процентів за користування Кредитною лінією 55 563 864,19 грн.; пеня за прострочення повернення заборгованості за Кредитною лінією 11 127 287,29 грн.
24.06.2010р. між Публічним акціонерним товариством "Дочірній банк Сбербанку Росії", правонаступником якого є ПАТ "СБЕРБАНК", з однієї сторони, та ПАТ "ОДЕСЬКИЙ КОРОВАЙ", з другої сторони, було укладено Договір про відкриття кредитної лінії №18-В/10 з наступними змінами та доповненнями до нього (Кредитний договір-3), за умовами якого Банк відкрив ПАТ "Одеський коровай" відновлювальну кредитну лінію в російських рублях та надав низку траншів.
Зі змісту пунктів 1.2-1.4 договору випливає, що ліміт кредитної лінії станом на дату укладення Кредитного договору 3 складає 20 551 153,02 російських рублів, ліміт кредитної лінії зменшується щомісячно згідно з графіком (вподальшому при укладення додаткових угод сторонами збільшувався розмір кредитної лінії). Процентна ставка за користування кредитом в іноземній валюті (російський рубль) до 30.09.2012 складає 14% річних. Процентна ставка за користування кредитом в національній валюті (гривні) до 30.09.2012 складає 18% річних. Починаючи з 01.10.2012 тип процентної ставки застосовуваний в цьому договорі - змінювана процентна ставка. Останній день дії кредитної лінії 31.12.2016р.
Відповідно до п. 4.2 договору банк надає позичальнику кредит лише у межах строку дії кредитної лінії окремими частинами (траншами) шляхом надання одного траншу, що дорівнює ліміту кредитної лінії, або декількох траншів, але так, щоб у будь-який момент розмір кредиту не перевищував ліміт кредитної лінії. Кожний транш надасться на підставі окремої додаткової угоди до цього договору у строк не пізніше 3 (трьох) днів з дня її укладення.
Згідно до пунктів 6.1-6.4 договору позичальник зобов'язується сплачувати банку за користування кредитом проценти у розмірі, передбаченому договором. Проценти за кредитом нараховуються на загальну суму заборгованості за кредитною лінією в валюті заборгованості. Нарахування процентів за користування кредитом здійснюється щоденно протягом дії цього договору із розрахунку 360 днів у році. Нарахування процентів починається з дня надання кредиту (включно). Нарахування процентів повністю і остаточно припиняється в день фактичного повернення кредиту в повному обсязі. День повернення кредиту не враховується при нарахування процентів. Проценти, нараховані відповідно до п. 6.1-6.2 цього Договору, позичальник зобов'язаний сплачувати щомісяця не пізніше 3 (трьох) робочих днів, наступних за днем закінчення періоду. При цьому, під періодом сторони в цій ст. 6 договору розуміють кожний з періодів, який починається з 16 числа кожного місяця, і закінчується в день, що передує такому числу наступного (відповідного) місяця (т.ч. проценти за кредитом за такий день нараховуються). Проценти, нараховані за період, в якому відповідно до п. 1.4 цього договору позичальник зобов'язаний повністю повернути кредит банку, повинні бути сплачені не пізніше дня, передбаченого для повернення кредиту.
Банк має право в односторонньому порядку вимагати від позичальника дострокового повернення повної суми заборгованості за цим договором, а також інші права, передбачені законом України та/або цим договором та/або договорами забезпечення у разі невиконання чи неналежного виконання позичальником будь-якого із зобов'язань, передбачених цим договором (п.п. "д" п. 8.3 договору);
Пунктом 9.1 договору передбачено повернення кредиту, сплата процентів за користування кредитом здійснюються в валюті, в якій надається кредит.
За несвоєчасне виконання грошових зобов'язань позичальником за цим договором, банк має право вимагати сплати позичальником пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який стягується пеня, від простроченої суми за кожний день прострочення:
а) за прострочення строку/ів повернення кредиту;
б) за прострочення строку/ів сплати процентів за користування кредитом, які визначені ст. 6 цього договору;
в) за прострочення строку/ів сплати комісій, які визначені ст. 5 цього договору (п. 10.1 договору).
Станом на 22.07.2016р. заборгованість Публічного акціонерного товариства "ОДЕСЬКИЙ КОРОВАЙ" перед Публічним акціонерним товариством "СБЕРБАНК" згідно умов Кредитного договору-3 становить 104 098 938,76 грн., з яких заборгованості за Кредитною лінією 45 972 672,90 грн.; заборгованості по процентах за користування Кредитною лінією 20 367 734,61 грн.; пеня за прострочення сплати процентів за користування Кредитною лінією 30 511 075,56 грн.; пеня за прострочення повернення заборгованості за Кредитною лінією 7 247 455,69 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Статтею 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
З огляду на неналежне виконання боржниками своїх зобов'язань за кредитними договорами, позивач звернувся з відповідними повідомленнями-вимогами про дострокове повернення всіх сум заборгованості за такими договорами.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Стаття 572 ЦК України встановлює, що в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про заставу" застава - це спосіб забезпечення зобов'язань, якщо інше не встановлено законом. В силу застави кредитор (заставодержатель) має право в разі невиконання боржником (заставодавцем) забезпеченого заставою зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами.
В якості забезпечення виконання зобов'язань за кредитними договорами-1,2,3, між Публічним акціонерним товариством "Дочірній банк Сбербанку Росії" (заставодержатель) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ДЕБЮТ-АГРОІНВЕСТ" (заставодавець) 22.05.2012р. укладено Договір застави цінних паперів, що посвідчений 22.05.2012р. приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу Трубніковою І.О. та зареєстрований в реєстрі за № 633 (далі - Договір застави) на повний розмір зобов'язань ТОВ "ТД "ЗОЛОТИЙ УРОЖАЙ" та ПАТ "ОДЕСЬКИЙ КОРОВАЙ" (з урахуванням договорів про внесення змін).
Пунктом 3 договору застави зазначено предмет застави - цінні папери, а саме:
- прості іменні акції ПАТ "Кримхліб" у кількості 3 668 230 шт., міжнародний ідентифікаційний номер ЦП UА4000075188, номінальна вартість одного ЦП - 0,25 грн., загальна номінальна вартість ЦП, що передаються в заставу - 917 057,50 грн.;
- прості іменні акції ПАТ "Одеський каравай" у кількості 3 039 220 шт., міжнародний ідентифікаційний номер ЦП UА1501171003, номінальна вартість одного ЦП - 0,25 грн., загальна номінальна вартість ЦП, що передаються в заставу - 759 805,00 грн.;
- прості іменні акції ПАТ "Сімферопольський комбінат хлібопродуктів" у кількості 1 347 575 шт., міжнародний ідентифікаційний номер ЦП UА4000091052, номінальна вартість одного ЦП - 0,25 грн., загальна номінальна вартість ЦП, що передаються в заставу - 336 893,75 грн.
Пунктом 4.2.3. Договору застави визначено, що Заставодержатель має право за рахунок Предмету застави задовольнити всі свої вимоги у відповідності з Договором застави.
Згідно з положеннями п. 4.2.5. та п. 4.2.6. Договору застави Банк має право вимагати від Заставодавця дострокового виконання зобов'язань за кредитними договорами, а також за рахунок коштів, отриманих від реалізації предмету застави, погасити повну суму заборгованості за кредитними договорами.
Заставодержатель, відповідно до п. 6.1. Договору застави, має право задовольнити свої вимоги, що забезпечені заставою, у повному обсязі, що визначається на момент фактичного відшкодування.
Пунктом 6.3. Договору застави встановлено, що Заставодержатель набуває право вимагати дострокового виконання зобов'язань за кредитними договорами, а якщо його вимога не буде задоволена заставодавцем/позичальником звернути стягнення на предмет застави у разі (окрім іншого) невиконання або неналежного виконання заставодавцем та/або позичальником будь-якого із зобов'язань передбачених кредитними договорами.
З огляду на невиконання боржниками зобов'язань за кредитними договорами про дострокове повернення заборгованості договорами, позивач звернувся до відповідача з повідомленнями про порушення забезпеченого обтяженнями зобов'язання № 3968/5/28-2 від 24.04.2015р., № 3650/5-28-2 від 16.04.2015р., № 3662/5/28-2 від 16.04.2015р.
Представником Відповідача не надано доказів виконання ним вимог Банку за позичальників у грошовій формі і не спростовано їх розмір на суму 24 414 801,43 доларів США, 31 258 434,85 російських рублів та 179 157 590,28 грн.
Таким чином, згідно з положеннями ст. 20 Закону України Про заставу , ст. 590 ЦК України та умов Договору застави відповідач відповідає перед Банком, як кредитором, за виконання позичальниками забезпечених зобов'язань за кредитними договорами-1,2,3 на суму 24 414 801,43 доларів США, 31 258 434,85 російських рублів та 179 157 590,28 грн. з вартості предмету застави.
Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Статтею 105 Цивільного кодексу України встановлено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Відповідно до ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Статтею 112 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості:
1) у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом;
2) у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності;
3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів);
4) у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги.
Вимоги однієї черги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги.
У разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
Вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.
На думку апелянта, позивач не є кредитором відповідача, а є заставодержателем простих іменних акцій ПАТ "Кримхліб", ПАТ "Одеський каравай" та ПАТ "Сімферопольський комбінат хлібопродуктів", власником яких є відповідач, і відповідно до укладеного договору застави цінних паперів вимоги позивача підлягають задоволенню саме за рахунок предмету застави, тобто проданого в ліквідаційній процедурі предмету забезпечення, що також підтверджується наказом ліквідатора-голови ліквідаційної комісії відповідача № 4/08 від 08.08.2016р. та витягом з реєстру вимог кредиторів відповідача, якими спірні кредиторські вимоги позивача включені до реєстру вимог кредиторів відповідача, і підлягають задоволенню за рахунок заставного майна за договором застави.
З такими доводами колегія суддів погодитись не може, адже у зобов'язанні застави кредитором є заставодержатель, а боржником - заставодавець, який відповідає перед заставодержателем (кредитором) вартістю предмету застави.
Відповідно до статті 19 Закону України Про заставу передбачено, що за рахунок заставленого майна заставодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі, що визначається на момент фактичного задоволення, включаючи проценти, відшкодування збитків, завданих прострочкою виконання (а у випадках, передбачених законом чи договором, - неустойку), необхідні витрати на утримання заставленого майна, а також витрати на здійснення забезпеченої заставою вимоги, якщо інше не передбачено договором застави.
Згідно до статті 20 Закону України Про заставу заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбачено законом чи договором. У разі ліквідації юридичної особи заставодавця заставодержатель набуває право звернення стягнення на заставлене майно незалежно від настання строку виконання зобов'язання, забезпеченого заставою.
Згідно з ст. 576 Цивільного кодексу України предметом застави може бути будь-яке майно (зокрема річ, цінні папери, майнові права), що може бути відчужене заставодавцем і на яке може бути звернене стягнення. Предметом застави може бути майно, яке заставодавець набуде після виникнення застави.
Таким чином, виконання забезпечувального зобов'язання, що виникає з застави, полягає в реалізації заставодержателем (кредитором) права одержати задоволення за рахунок переданого боржником в заставу майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника. Сутність цього права полягає в тому, що воно дозволяє задовольнити вимоги кредитора навіть у разі невиконання боржником свого зобов'язання в силу компенсаційності цього права за рахунок заставного майна та встановленого законом механізму здійснення кредитором свого преважного права, незалежно від переходу права власності на це майно від заставодавця до іншої особи (в тому числі й у випадку недоведення до цієї особи інформації про обтяження майна).
Відсутність відомостей щодо розгляду комісією з ліквідації відповідача вимог позивача та не включення підтверджених грошових вимог в розмірі 24 414 801,03 доларів США, 311 258 434,85 російських рублів та 179 157 590,28 грн. до проміжного ліквідаційного балансу розцінюється судом апеляційної інстанції як ухилення від розгляду та задоволення кредиторських вимог позивача, визнання останнього кредитором на вказану суму, а також не включення вимог до проміжного ліквідаційного балансу, є порушенням права позивача, як кредитора, який має право на погашення своїх грошових вимог з вартості майна боржника.
Крім того, заявлені позивачем вимоги про визнання кредитором відповідає встановленим ст. 16 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України способам захисту прав позивача.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 10.06.2015р. у справі № 916/4254/14.
З огляду на встановлене, судова колегія не вбачає підстав для скасування прийнятого судом першої інстанції рішення у даній справі, у зв'язку з чим апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕБЮТ-АГРОІНВЕСТ" на рішення Господарського суду міста Києва від 23.01.2017р. у справі №910/21540/16 слід залишити без задоволення, а оскаржуваний судовий акт - без змін.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за розгляд справи у суді апеляційної інстанції покладається на апелянта.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕБЮТ-АГРОІНВЕСТ" на рішення Господарського суду міста Києва від 23.01.2017р. у справі №910/21540/16 - залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 23.01.2017р. у справі №910/21540/16 - залишити без змін.
3. Матеріали справи № 910/21540/16 повернути до місцевого господарського суду.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кропивна
Судді Є.Ю. Пономаренко
М.А. Руденко
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2017 |
Оприлюднено | 14.06.2017 |
Номер документу | 67060043 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Кропивна Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні