КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" червня 2017 р. Справа№ 910/19943/16
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Смірнової Л.Г.
суддів: Пономаренка Є.Ю.
Руденко М.А.
при секретарі судового засідання: Цукарєвій Г.В.
за участю представників:
від позивача: Кубік Я.С. за довіреністю від 22.05.2017;
від відповідача: не з'явились;
Розглянувши матеріали апеляційної скарги Державного підприємства "Державний академічний оркестр "РадіоБенд Олександра Фокіна"
на рішення Господарського суду міста Києва від 28.11.2016
у справі № 910/19943/16 (суддя Ю.В. Цюкало)
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву
до Державного підприємства "Державний академічний оркестр "РадіоБенд Олександра Фокіна"
про стягнення грошових коштів та виселення
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду міста Києва від 28.11.2016 у справі №910/19943/16 позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Стягнуто з Державного підприємства "ДЕРЖАВНИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ОРКЕСТР "РАДІОБЕНД ОЛЕКСАНДРА ФОКІНА" (01023, м. Київ, вулиця Л. Первомайського, будинок 5-А, ідентифікаційний код 33403283) до Державного бюджету України: одержувач - УДКСУ у Шевченківському районі м. Києва, код 37995466, банк одержувача - ГУ УДКСУ у м. Києві, р/р 31112093700011, МФО 820019, КЕКД 22080200, назва - плата за оренду майна бюджетних установ: 98033,69 грн. (дев'яносто вісім тисяч тридцять три гривні 69 копійок) орендної плати, 848,79 грн. (вісімсот сорок вісім гривень 79 копійок) інфляційних втрат, 2966,47 грн. (дві тисячі дев'ятсот шістдесят шість гривень 47 копійок) штрафу 3%, 168989,99 грн. (сто шістдесят вісім тисяч дев'ятсот вісімдесят дев'ять гривень 99 копійок) неустойки та 8742,45 грн. (вісім тисяч сімсот сорок дві гривні 45 копійок) пені. Видано наказ.
Виселено Державне підприємство "ДЕРЖАВНИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ОРКЕСТР "РАДІОБЕНД ОЛЕКСАНДРА ФОКІНА" (01023, м. Київ, вулиця Л. Первомайського, будинок 5-А, ідентифікаційний код 33403283) з державного нерухомого майна площею 306,00 кв.м., розміщеного за адресою: м. Київ, вул. Л. Первомайського, 5А, на другому поверсі триповерхової адміністративної будівлі Будинку звукозапису, що знаходиться на балансі Національної Радіокомпанії України, вартість якого становить за експертною оцінкою станом на 31.07.2012 2481593,00 грн. (два мільйони чотириста вісімдесят одна тисяча п'ятсот дев'яносто три гривні). Видано наказ.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Державне підприємство "Державний академічний оркестр "РадіоБенд Олександра Фокіна"звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати повністю рішення Господарського суду міста Києва від 28.11.2016 у справі №910/19943/16 та прийняти нове рішення за результатами розгляду справи, з урахуванням заяви про зменшення розміру штрафних санкцій та заяви про відстрочення виконання рішення суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, апеляційну скаргу Державного підприємства "Державний академічний оркестр "РадіоБенд Олександра Фокіна" передано на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Смірнової Л.Г., суддів Руденко М.А., ПономаренкоЄ.Ю.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 13.05.2017 апеляційну скаргу Державного підприємства "Державний академічний оркестр "РадіоБенд Олександра Фокіна прийнято до провадження та її розгляд призначено на 07.06.2017.
Через загальний відділ документального забезпечення Київського апеляційного Господарського суду від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з зайнятістю представника Державного підприємства "Державний академічний оркестр "РадіоБенд Олександра Фокіна", а саме перебуванням останнього за межами Києва.
З такими доводами, колегія суддів погодитись не може, оскільки згідно зі статтею 28 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника. Представниками сторін у справі можуть бути особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю.
Слід зазначити, що ГПК України не обмежує кількості представників, яких може призначити одна особа, а стаття 77 ГПК України надає суду право, а не зобов'язує його відкласти розгляд справи в разі нез'явлення в засідання представників сторін, інших учасників судового процесу.
У судове засідання 07.06.2017 з'явився представник позивача.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти доводів, викладених в апеляційній сказі, просив залишити рішення першої інстанції без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Оскільки, всі учасники судового процесу були належним чином повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги, проте представники відповідача не скористалися своїми правами, передбаченими ст. 22 ГПК України, та виходячи з того, що явка учасників апеляційного провадження судом апеляційної інстанції обов'язковою не визнавалася, а участь в засіданні суду є правом, а не обов'язком сторони, Київський апеляційний господарський суд дійшов висновку про можливість розгляду апеляційної скарги за відсутності представників відповідача.
Відповідно до статті 101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу, також апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення господарського суду у повному обсязі.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи, Київський апеляційний господарський суд встановив наступне.
31.01.2013 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву (орендодавець) та Державним підприємством "Державний академічний оркестр "РадіоБенд Олександра Фокіна" (орендар) укладено Договір оренди № 6371 нерухомого майна, що належить до державної власності, відповідно до п. 1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежилі приміщення апаратної та студії літературно-драматичного блоку (майно) загальною площею 306,00 кв.м., розміщене за адресою: м. Київ, вул. Л. Первомайського, 5-а, на другому поверсі триповерхової адміністративної будівлі Будинку звукозапису, що перебуває на балансі Національної Радіокомпанії України (балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку станом на 31.07.2012 і становить 2481593,00 грн.
Майно передано в оренду 31.01.2013, що підтверджується актом приймання-передавання орендованого майна.
Пунктом 3.1. Договору погоджено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 і становить без податку на додану вартість за базовий місяць оренди - липень 2012 - 31019,91 грн.
Орендна плата за перший базовий місяць січень 2013 встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2012 , січень 2013 .
Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п.п. 3.2., 3.3. Договору).
Згідно з п. 3.6. Договору орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 50% та 50% щомісяця не пізніше 10 числа місяця наступного за звітним з урахуванням щомісячного індексу інфляції відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Умовами пункту 3.7. Договору оренди передбачено, що орендна плата перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж 3 місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 3% від суми заборгованості (п. 3.8. Договору).
Відповідно до п. 3.11. договору, у разі розірвання за згодою сторін договору оренди, Орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передачі включно. Закінчення ст дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету та балансоутримувачу.
Згідно з п. 5.10. Договору у разі припинення або розірвання договору орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві/балансоутримувачу орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати орендодавцеві збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря.
Відповідно до п. 10.4. Договору у разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну цього договору після закінчення ст його чинності протягом одного місяця, договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені ним, з урахування змін у законодавстві на дату продовження договору.
Пунктом 10.11. Договору сторони погодили, що за відмову орендаря на вимогу орендодавця повернути орендоване майно у разі припинення/розірвання за рішенням суду договору, орендар відшкодовує орендодавцю неустойку в розмірі подвійної щомісячної орендної плати за весь час, що відраховується від дати припинення або розірвання договору до підписання акта приймання-передачі (повернення), який підтверджує фактичне повернення орендованого майна.
Договір укладено строком на 2 роки 364 дні, що діє з 31.01.2013 до 30.01.2016 (п. 10.1. Договору).
Позивач звернувся до відповідача із заявою № 30-06/1206 від 04.02.2016, у якій зазначено про припинення дії Договору та необхідність повернення об'єкту оренди (заяву направлено 29.02.2016 , що підтверджується списком згрупованих відправлень та фіскальним чеком).
Гарантійним листом № 124 від 17.11.2016 відповідачем підтверджено існування заборгованості перед позивачем в розмірі 207731,25грн.
Позивач стверджує, що відповідачем допущено порушення умов Договору оренди № 6371 нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.01.2013 щодо виплати орендних платежів, у зв'язку із чим просить стягнути з останнього 98033,69 грн. орендної плати, 848,79 грн. інфляційних втрат, 2966,47 грн. 3% річних, 168989,99 грн. неустойки та 8742,45 грн. пені, та виселити з державного нерухомого майна площею 306,00 кв.м., розміщене за адресою: м. Київ, вул. Л. Первомайського, 5А, на другому поверсі триповерхової адміністративної будівлі Будинку звукозапису, що знаходиться на балансі Національної Радіокомпанії України, оскільки дія договору припинена.
Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язань - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
Згідно зі ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Частинами 1, 4 ст. 286 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п'ять років, якщо орендар не пропонує менший термін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки за договором, має переважне право, за інших рівних умов, на укладення договору оренди на новий термін, крім випадків, якщо орендоване майно необхідне для потреб його власника. У разі якщо власник має намір використовувати зазначене майно для власних потреб, він повинен письмово попередити про це орендаря не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну договору.
Відтак якщо на дату закінчення строку договору оренди і протягом місяця після закінчення цього строку мали місце заперечення орендодавця щодо поновлення договору на новий строк, то такий договір припиняється. При цьому такі заперечення можуть бути висловлені останнім, як до закінчення терміну дії договору оренди, так і протягом одного місяця після закінчення дії цього строку. Аналогічну правову позицію наведено у постанові Вищого господарського суду України від 16.06.2015 року у справі №925/2355/14.
Як встановлено судом першої інстанції, 31.01.2013 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву та Державним підприємством "Державний академічний оркестр "РадіоБенд Олександра Фокіна" укладено Договір оренди № 6371 нерухомого майна, що належить до державної власності, відповідно до п. 1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежилі приміщення апаратної та студії літературно-драматичного блоку (майно) загальною площею 306,00 кв.м., розміщене за адресою: м. Київ, вул. Л. Первомайського, 5-а, на другому поверсі триповерхової адміністративної будівлі Будинку звукозапису, що перебуває на балансі Національної Радіокомпанії України (балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку станом на 31.07.2012 року і становить 2481593,00грн.
Під час розгляду спору суді відповідачем не спростовано факт несплати орендної плати до Державного бюджету України в сумі 98033,69 грн., відтак, позовна вимога про стягнення з останнього заборгованості по орендній є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши розрахунок інфляційних втрат, наданий позивачем, суд дійшов висновку про обґрунтованість такого розрахунку, у зв'язку із чим з відповідача підлягає стягненню 848,79 грн. інфляційних втрат.
Щодо стягнення 2966,47 грн. 3% штрафу /п. 3.8./, 168989,99 грн. неустойки /п. 10.11./ та 8742,45 грн. пені /п. 3.7./, суд вказує таке.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 2 статті 551 ЦК України визначено, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Статтею 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України (далі - ГК України) нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Здійснивши перевірку розрахунків штрафних санкцій позивача, суд дійшов висновку про їх правильність, у зв'язку із чим, з відповідача підлягає стягненню 2966,47 грн. 3% штрафу, 168989,99 грн. неустойки і 8742,45 грн. пені.
Щодо позовної вимоги про виселення відповідача з державного нерухомого майна площею 306,00 кв.м., розміщене за адресою: м. Київ, вул. Л. Первомайського, 5А, на другому поверсі триповерхової адміністративної будівлі Будинку звукозапису, що знаходиться на балансі Національної Радіокомпанії України, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 598 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Статтею 291 ГК України та ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що договір оренди припиняється, в тому числі, у разі закінчення строку, на який його було укладено.
У ст. 785 ЦК України зазначено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
У разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди (ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").
За умовами п. 10.9. Договору у разі припинення або розірвання договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем орендодавцю/балансоутримувачу.
Відповідно до п. 10.10. Договору майно вважається поверненим орендодавцю/балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передавання. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання про повернення майна покладається на орендаря.
З урахуванням наведеного, зважаючи на припинення Договору оренди № 6371 нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.01.2013 року на підставі заяви № 30-06/1206 від 04.02.2016 року, з якою позивач звернувся до відповідача, приймаючи до уваги те, що об'єкт оренди позивачу не повернуто, суд дійшов висновку, що строк повернення орендарем майна, отриманого у користування на підставі зазначеного договору настав, а отже відповідач підлягає виселенню з державного нерухомого майна площею 306,00 кв.м., розміщеного за адресою: м. Київ, вул. Л. Первомайського, 5А, на другому поверсі триповерхової адміністративної будівлі Будинку звукозапису, що знаходиться на балансі Національної Радіокомпанії України.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Статтями 32, 33 ГПК України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За таких обставин, Київський апеляційний господарський суд не вбачає підстав для скасування рішення Господарського суду міста Києва від 28.11.2016 у справі №910/19943/16.
Керуючись ст. ст 99, 101, 102, 103, 104, 105, Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Державного підприємства "Державний академічний оркестр "РадіоБенд Олександра Фокіна" на рішення Господарського суду міста Києва від 28.11.2016 у справі №910/19943/16 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 28.11.2016 у справі №910/19943/16 залишити без змін.
3. Матеріали справи №910/19943/16 повернути до Господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий суддя Л.Г. Смірнова
Судді Є.Ю. Пономаренко
М.А. Руденко
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2017 |
Оприлюднено | 16.06.2017 |
Номер документу | 67097935 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні