Постанова
від 06.06.2017 по справі 926/201/15
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" червня 2017 р. Справа № 926/201/15

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого-судді: Якімець Г.Г.,

суддів: Бойко С.М., Бонк Т.Б.,

при секретарі судового засідання Коростенська О.І.,

за участю представників:

від прокуратури - ОСОБА_1

від позивача - ОСОБА_2

від відповідача (скаржника) - не з'явився

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_3 акціонерного товариства Чернівецька обласна друкарня корпоративного підприємства ДАК Укрвидавполіграфія , б/н та б/д

на рішення Господарського суду Чернівецької області від 06.12.2016 року (підписане 09.12.2016 року), суддя Ніколаєв М.І.

у справі №926/201/15

за позовом Прокурора м. Чернівці в інтересах держави в особі Чернівецької міської ради, м. Чернівці

до відповідача ОСОБА_3 акціонерного товариства Чернівецька обласна друкарня корпоративного підприємства ДАК Укрвидавполіграфія , м. Чернівці

про стягнення збитків в сумі 962 363,85 грн.

в с т а н о в и в :

05 лютого 2015 року прокурор м. Чернівці звернувся до Господарського суду Чернівецької області в інтересах держави в особі Чернівецької міської ради до відповідача ОСОБА_3 акціонерного товариства Чернівецька обласна друкарня корпоративного підприємства ДАК Укрвидавполіграфія про стягнення збитків в сумі 997 720,02 грн.

З урахуванням заяви про зменшення позовних вимог (вих.№01102-18/531 від 26 березня 2015 року) позивач просив суд стягнути з ОСОБА_3 акціонерного товариства Чернівецька обласна друкарня корпоративного підприємства ДАК Укрвидавполіграфія на користь Чернівецької міської ради збитків в сумі 962 363,85 грн.

Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 06 грудня 2016 року по справі №926/201/15 позов задоволено частково: присуджено до стягнення з ОСОБА_3 акціонерного товариства Чернівецька обласна друкарня корпоративного підприємства ДАК Укрвидавполіграфія на користь Чернівецької міської ради 542 809,53 грн. - збитків, заподіяних неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельної ділянки. В задоволені решти позовних вимог суд першої інстанції відмовив.

Суд у рішенні зазначив, що в матеріалах справи відсутні будь-які правовстановлюючі документи, які б посвідчували право власності чи право користування відповідача на земельну ділянку площею 1,3419 га, що розташована по вул. Головній, 200 у м. Чернівці, поряд з тим, судом встановлено, що відповідач у період з серпня 2011 року по серпень 2014 року використовував вищевказану земельну ділянку без правовстановлюючих документів. Судом встановлено, що згідно з Актом про визначення збитків, затвердженим рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради №547/18 від 28 жовтня 2014 року (зі змінами, що внесені рішенням №141/6 від 24.03.2015 року) розмір збитків (неодержаного доходу), заподіяних користуванням вказаною вище земельною ділянкою без правопосвідчуючого документа складає 926363,85 грн. Разом з тим, суд зазначив, що відповідачем протягом спірного періоду подавались податкові декларації з плати за землю, що свідчить про наявність узгодженого податкового зобов'язання зі сплати земельного податку в сумі 419 554,32 грн. (при цьому частина боргу зі сплати земельного податку стягнута в судовому порядку), відтак, суд дійшов висновку, що розмір заподіяних збитків слід зменшити до 542 809,53 грн. При цьому, суд врахував, що договір оренди не укладено саме через бездіяльність відповідача, яким проект відведення земельної ділянки належним чином не розроблено та в установленому порядку не погоджено, що унеможливлює надання землі в оренду.

Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, Приватне акціонерне товариство Чернівецька обласна друкарня корпоративного підприємства ДАК Укрвидавполіграфія подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Чернівецької області від 06 грудня 2016 року по справі №926/201/15 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Зокрема, зазначає, що прокурор звернувся з даним позовом в особі міської ради без належних на те підстав, оскільки земельна ділянка, на якій розташована спірна будівля належить до земель державної власності, відтак, Чернівецька міська рада не є власником такої земельної ділянки. Крім того, вказує, що відповідач неодноразово звертався до позивача з проханням виділити земельну ділянку, однак, такі прохання залишились поза увагою, з огляду на що, апелянт вважає, що його вина в даному випадку відсутня.

Судове засідання за клопотанням позивача проводилось в режимі відеоконференції на підставі ст.74-1 ГПК України.

Прокурор та представник позивача (в режимі відеоконференції) в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечили, просили рішення Господарського суду Чернівецької області від 06 грудня 2016 року по справі №926/201/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Представник відповідача (скаржника) в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується витягом з реєстру поштових відправлень суду від 30.05.2017 року. Слід зазначити, що розгляд справи неодноразово відкладався за клопотанням скаржника.

Оскільки явка представника відповідача не визнавалась обов'язковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу без його участі.

Колегія суддів, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:

Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, 25 квітня 2007 року ОСОБА_4 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради зареєстровано заяву ВАТ Чернівецька обласна друкарня про укладення договору оренди землі у зв'язку із зміною площі земельної ділянки.

13 листопада 2008 року за замовленням ВАТ Чернівецька обласна друкарня ДП Чернівецький геоінфоцентр виготовлено технічну документацію зі складання договору оренди земельної ділянки загальною площею 1,3912 га для обслуговування будівель друкарні по вул. Головній 200 в м. Чернівці.

У відповідності до довідки ДП Чернівецький геоінфоцентр технічні документи по передачі земельної ділянки по вул. Головній, 200 у м. Чернівці здані на сесію у ОСОБА_4 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради у 2009 році.

З наявного у матеріалах справи листа виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 18.02.2013 року вбачається, що проект рішення щодо надання відповідачу в оренду земельної ділянки знятий з розгляду у зв'язку з розглядом Шевченківським районним судом м. Чернівці справи про визнання правочинів недійсними та визнання права власності.

ОСОБА_4 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради від 28.11.2016 року підтверджується, що відповідач щодо надання земельної ділянки, яка знаходиться по вулиці Головній, 200 у м. Чернівці, в оренду (чи викуп) протягом 2008-2010 років не звертався.

14 липня 2011 року відповідач звернувся до Чернівецької міської ради із заявою про погодження місця розташування земельної ділянки в постійне користування для виготовлення проекту землевідведення, орієнтовною площею 1,3912 га за адресою - вул. Головна, 200 у м. Чернівці.

У відповідь на звернення відповідача, ОСОБА_4 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради листом від 10.08.2011 року повідомив про неможливість надання в постійне користування земельної ділянки по вулиці Головній, 200 у м. Чернівці, оскільки ПАТ Чернівецька обласна друкарня не відноситься до підприємств, які мають право отримати землю в постійне користування.

28 жовтня 2011 року відповідач звернувся до Чернівецької міської ради із заявою про надання акта на постійне користування землею, що знаходиться за адресою - вул. Головна, 200 у м. Чернівці.

У відповідь на звернення відповідача, ОСОБА_4 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради листом від 28.11.2011 року повідомив про неможливість надання в постійне користування земельної ділянки та проінформував, що ПАТ Чернівецька обласна друкарня користується земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, що є порушенням земельного законодавства.

29 травня 2012 року відповідач звернувся до Чернівецької міської ради із заявою про надання в оренду земельної ділянки орієнтовної площею 1,5 га, що знаходиться за адресою: вул. Головна, 200 у м. Чернівці.

Листом від 27.11.2012 року виконавчий комітет Чернівецької міської ради звернувся з запитом до відповідача про надання інформації, на якій стадії знаходиться розроблення технічної документації на землю та терміни її надання для затвердження.

13 січня 2012 року Головним управлінням Держкомзему у Чернівецькій області проведено перевірку щодо додержання вимог земельного законодавства, в ході якої встановлено, що відповідач використовує земельну ділянку по вулиці Головній, 200 у м. Чернівці площею 1,3912 га для обслуговування підприємства, в тому числі автостоянки (землі промисловості) без правовстановлюючих документів, чим порушено вимоги ст.ст.125, 126 ЗК України, про що складено акт.

За результатами проведеної перевірки відповідачу внесено припис про усунення порушень вказаних вимог земельного законодавства, однак, останній залишився без виконання, що підтверджується актами перевірки від 29 лютого та 29 березня 2012 року.

Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради №645/20 від 09 жовтня 2012 року створено комісію з питань визначення та відшкодування збитків, заподіяних територіальній громаді м. Чернівців в особі Чернівецької міської ради, внаслідок порушення земельного законодавства, затверджено склад цієї комісії та Положення про неї, а також зразок типового акта, який складається за результатами роботи комісії.

28 жовтня 2014 року виконавчим комітетом Чернівецької міської ради прийнято рішення №547/18 Про затвердження акта з визначення збитків, заподіяних територіальній громаді м. Чернівців в особі Чернівецької міської ради внаслідок порушення земельного законодавства , пунктом 1 якого затверджено акт з визначення збитків територіальній громаді м. Чернівців в особі Чернівецької міської ради внаслідок порушення земельного законодавства, яке полягає у користуванні ПрАТ Корпоративне підприємство Державної Акціонерної Компанії Укравидавполіграфія Чернівецька обласна друкарня земельною ділянкою площею 1,3912 га за адресою вулиця Головна, 200 без правовстановлюючого документа на землю.

У відповідності до акта від 24 вересня 2014 року збитки, які підлягають відшкодуванню відповідачем територіальній громаді міста Чернівці, визначені в розмірі 997720,02 грн.

Не погоджуючись з наведеним вище рішенням виконкому Чернівецької міської ради, відповідач звернувся до суду.

Так, постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 12.06.2015 року по справі №727/2140/15-а, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.10.2015 року, у задоволенні позову ПрАТ Корпоративне підприємство Державної Акціонерної Компанії Укравидавполіграфія Чернівецька обласна друкарня відмовлено. Одночасно, суди дійшли висновку, що відповідач безоплатно використовує земельну ділянку по вулиці Головній, 200 в м. Чернівці без документів, що посвідчують його право власності чи право користування, чим порушує вимоги земельного законодавства, а тому територіальній громаді м. Чернівців в особі Чернівецької міської ради завдано збитків, які полягають в неотриманні орендної плати, при цьому, розмір таких збитків визначений комісією з питань визначення збитків, заподіяних територіальній громаді м. Чернівців внаслідок порушення земельного законодавства, у відповідності до затвердженого Положення про комісію.

У зв'язку з наведеним, станом на момент вирішення спору рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради №547/18 від 28 жовтня 2014 року Про затвердження акта з визначення збитків, заподіяних територіальній громаді м. Чернівців в особі Чернівецької міської ради внаслідок порушення земельного законодавства є чинним та дійсним.

25 грудня 2014 року Чернівецька міська рада прийняла рішення №1467, яким надала дозвіл відповідачу (на підставі поданої ним заяви від 21.10.2014 року) на складання проекту відведення земельної ділянки площею 1,4 га, що знаходиться по вулиці Головній, 200 в м. Чернівцях, в оренду.

24 березня 2015 року виконавчий комітет Чернівецької міської ради прийняв рішення №141/6, яким внесено зміни до п.1 рішення №547/18 від 28 жовтня 2014 року Про затвердження акта з визначення збитків, заподіяних територіальній громаді м. Чернівців в особі Чернівецької міської ради внаслідок порушення земельного законодавства , а саме: слова та цифри площею 1,3912 га замінено словами та цифрами площею 1,3419 га ; а також затверджено акт від 05 березня 2015 року з визначення збитків, заподіяних територіальній громаді м. Чернівців в особі Чернівецької міської ради внаслідок порушення земельного законодавства, щодо порушення вимог земельного законодавства ПрАТ Чернівецька обласна друкарня , яке полягає у користуванні земельною ділянкою площею 1,3419 га по вул. Головній, 200 у м. Чернівці без правопосвідчуючого документа на землю.

У відповідності до вказаного акту від 05 березня 2015 року збитки, які підлягають відшкодуванню відповідачем територіальній громаді міста Чернівці, визначені в розмірі 962363,85 грн. за період з 14.08.2011 року по 13.08.2014 року.

Відповідач у добровільному порядку не відшкодував позивачеві збитки, заподіяні неодержанням доходів (упущеної вигоди) у розмірі 962 363,85 грн., у зв'язку з чим, в лютому 2015 року прокурор м. Чернівці звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Чернівецької міської ради до відповідача ОСОБА_3 акціонерного товариства Чернівецька обласна друкарня корпоративного підприємства ДАК Укрвидавполіграфія про стягнення збитків в сумі 962 363,85 грн. (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог).

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Статтею 224 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Згідно приписів ч.ч.1,2 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: 1) протиправної поведінки; 2) шкоди; 3) причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою; 4) вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільно-правова (деліктна) відповідальність не настає. Важливим елементом доказування наявності шкоди є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а шкода, яка завдана особі, - наслідком такої протиправної поведінки.

В обґрунтування позовних вимог про стягнення збитків прокурор посилається на те, що відповідачем використовується земельна ділянка без правовстановлюючих документів.

Так, згідно з ст.ст.116, 123 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Статтею125 ЗК України передбачено, що право власності та право користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що підтверджує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Як вбачається з інформаційної довідки з реєстру права власності на нерухоме майно від 17.11.2015 року №47732622 та свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 19.09.2008 року Приватне акціонерне товариство Корпоративне підприємство Державної Акціонерної Компанії Укравидавполіграфія Чернівецька обласна друкарня є власником 925/1000 часток приміщень будівель та споруд по вулиці Головній, 200 у м. Чернівці. Вказані будівлі та споруди розташовані на земельній ділянці площею 1,3419 га (землі промисловості) в межах міста, яка належить територіальній громаді міста Чернівці.

У відповідності до ст.377 ЦК України, ст.120 ЗК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача), а згідно з ст.120 ЗК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при переході права власності на будівлю та споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування на підставі договору оренди.

Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка (ч.1 ст.206 ЗК України).

Позивачем доведено, що у відповідача відсутні будь-які правовстановлюючі документи, які б посвідчували право власності чи право користування на земельну ділянку площею 1,3419 га, яка розташована по вул. Головній, 200 у м. Чернівці. Відповідачем такі докази суду не надано. Протилежного не доведено.

Відтак, судом встановлено, що відповідач у період з серпня 2011 року по серпень 2014 року використовував вказану земельну ділянку без правовстановлюючих документів.

Відповідно до ч.1 ст.156 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, відповідно до приписів частин 1, 2 статті 157 ЗК України, здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.

Поряд з тим, Відповідно до п.1 Порядку визначення розміру збитків, заподіяних неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року №284, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольськими міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформлюються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості). (п.п.2, 4 Порядку).

Згідно з п.3 Порядку відшкодуванню підлягають, зокрема, збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаним доходом є дохід, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина.

Так, колегією суддів встановлено, що у відповідності до акту про визначення збитків, затвердженого рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради №547/18 від 28 жовтня 2014 року (зі змінами, внесеними рішенням №141/6 від 24.03.2015 року) розмір збитків (неодержаного доходу), заподіяних користуванням земельною ділянкою площею 1,3419 га по вул. Головній, 200 у м. Чернівці без правопосвідчуючого документа складає 926 363,85 грн. Вказаний акт відповідачем не спростований та є чинним.

Крім того, з листа Державної податкової інспекції у м. Чернівцях від 24.11.2015 року вбачається, що відповідачу за період з серпня 2011 року по серпень 2014 року нараховано земельний податок в сумі 419 554,32 грн., при цьому заборгованість відповідача становила 490 035,31 грн. - основного боргу. Одночасно відповідачем протягом спірного періоду подавались податкові декларації з плати за землю, що свідчить про наявність узгодженого податкового зобов'язання зі сплати земельного податку в сумі 419 554,32 грн. (при цьому частину боргу зі сплати земельного податку стягнено в судовому порядку), відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що обґрунтованими та підставними є збитки в розмірі 542 809,53 грн., які підлягають стягненню з відповідача на корить позивача.

При цьому, колегія суддів не бере до уваги посилання скаржника на вчинення ним дій, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів, оскільки, докази вказаного апелянтом не надано, а матеріали справи свідчать про ухилення відповідача від належного оформлення права на земельну ділянку.

Слід зазначити, що в матеріалах справи наявні листи позивача та ОСОБА_4 містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради щодо неправомірності користування відповідачем земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та необхідності укладення договору оренди землі, що свідчить про вжиття позивачем необхідних заходів щодо оформлення з відповідачем договору оренди землі та отримання орендної плати за користування землею.

В той час, як відповідачем не розроблено належним чином проект відведення земельної ділянки та в установленому порядку такий не погоджено, що унеможливлює надання останньому земельної ділянки в оренду.

Також колегія суддів не бере до уваги доводи скаржника про безпідставність звернення прокурора з даним позовом в інтересах держави в особі Чернівецької міської ради, вважаючи, що права останньої не порушено, однак, судом враховано, що спірна земельна ділянка належить до комунальної власності територіальної громади міста Чернівці, від імені якої виступає Чернівецька міська рада, а використання відповідачем спірної земельної ділянки без правовстановлюючих документів спричинило збитки саме територіальній громаді міста Чернівці, з огляду на що, Чернівецька міська рада є належним позивачем у даній справі, а прокурор обґрунтовано звернувся з даним позовом в інтересах держави саме в особі Чернівецької міської ради. Доказів протилежного апелянтом не надано.

Статтею 32 ГПК України передбачено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно із ст.33 ГПК України кожна з сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Зважаючи на все наведене вище, беручи до уваги підтвердження факту використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів, а також доведення вини у наведеному та понесення позивачем збитків, що належним чином підтверджується відповідним актом, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про часткове задоволення позову та стягнення з ОСОБА_3 акціонерного товариства Чернівецька обласна друкарня корпоративного підприємства ДАК Укрвидавполіграфія на користь Чернівецької міської ради 542 809,53 грн. - збитків, заподіяних неодержанням позивачем доходів, у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельної ділянки, а у задоволені решти позовних вимог слід відмовити.

При прийнятті оскаржуваного рішення господарський суд повно і всебічно перевірив всі обставини справи, дав належну правову оцінку зібраним у справі доказам та прийняв справедливе, законне і обґрунтоване рішення.

Враховуючи наведене, доводи скаржника про скасування рішення місцевого суду є безпідставними та спростовуються вищевикладеним.

Рішення суду першої інстанції прийняте у відповідності з вимогами діючого законодавства, а тому підстав для його скасування апеляційний суд не вбачає.

Щодо судового збору, колегія суддів зазначає наступне:

Ухвалою суду від 20 березня 2017 року серед іншого, скаржнику відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги до прийняття рішення в даній справі.

Згідно з п.п.4 п.2 ч.2 ст.4 ЗУ Про судовий збір ставка судового збору за подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Разом з тим, відповідно до п.п.1 п.2 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір (в редакції, чинній на момент подання позовної заяви) за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.

Таким чином, колегія суддів вважає за необхідне стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 21 172,00 грн. (110% від 19 247,28 грн.) - за подання та розгляд апеляційної скарги на рішення Господарського суду Чернівецької області від 06 грудня 2016 року по справі №926/201/15.

Керуючись ст.ст.49, 101, 102, 103, 105 ГПК України, суд,

постановив:

Рішення Господарського суду Чернівецької області від 06 грудня 2016 року по справі №926/201/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу ОСОБА_3 акціонерного товариства Чернівецька обласна друкарня корпоративного підприємства ДАК Укрвидавполіграфія - без задоволення.

Стягнути з ОСОБА_3 акціонерного товариства Чернівецька обласна друкарня корпоративного підприємства ДАК Укрвидавполіграфія (м. Чернівці, вул. Головна, 200, код 02469698) в дохід Державного бюджету України 21 172,00 грн. - судового збору за подання та розгляд апеляційної скарги.

На виконання постанови місцевому господарському суду видати наказ.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Матеріали справи №926/201/15 повернути до Господарського суду Чернівецької області.

Повну постанову складено 12.06.2017 року

Головуючий-суддя Якімець Г.Г.

Судді Бойко С.М.

ОСОБА_5

СудЛьвівський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення06.06.2017
Оприлюднено16.06.2017
Номер документу67098124
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/201/15

Ухвала від 18.10.2017

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Ухвала від 11.10.2017

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Ухвала від 25.09.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Корсак B.A.

Судовий наказ від 26.06.2017

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Постанова від 06.06.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

Ухвала від 30.05.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

Ухвала від 15.05.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

Ухвала від 24.04.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

Ухвала від 20.03.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

Ухвала від 20.03.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні