Справа №478/491/17 пров. №2/478/254/2017
З а о ч н е р і ш е н н я
І м е н е м У к р а ї н и
29 червня 2017 року. Казанківський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Томашевського О.О.,
при секретарі Григоренко Н.О.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду смт. Казанка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Нива Березнігувате про витребування земельної ділянки з незаконного користування в зв'язку з закінченням строку дії договору оренди землі, -
В С Т А Н О В И В:
Адвокат ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою поданої в інтересах ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Нива Березнігувате про витребування земельної ділянки з незаконного користування в зв'язку з закінченням строку дії договору оренди землі.
Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що відповідач своє зобов'язання щодо повернення земельної ділянки після закінчення строку дії договору не виконує, тому просить суд зобов'язати відповідача ТОВ Нива Березнегувате повернути позивачу ОСОБА_2 земельну ділянку площею 19,76 га, кадастровий номер 4823685300:07:000:0022, яка належить їй на праві власності та розташованої у межах території Скобелівської сільської ради Казанківського району Миколаївської області, в зв'язку з закінченням строку договору оренди.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача ТОВ Нива Березнегувате в судове засідання не з'явився, про час і місце судового розгляду відповідач був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, на адресу суду надав заперечення, в якому просив в задоволенні позову відмовити.
Відповідно до положень ст. 224 ЦПК України суд отримавши згоду представника позивача ухвалив розглядати справу в заочному порядку, на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
На підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 17 лютого 2017 року, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки загальною площею 19.76 га, розташованої на території Скобелевської сільської ради Казанківського району Миколаївської області, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4823685300:07:000:0022, яку остання успадкувала від своєї матері ОСОБА_3
14 березня 2011 року між ОСОБА_3 та ТОВ Нива Березнігувате був укладений договір оренди вказаної земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Вищезазначений договір оренди землі був зареєстрований у відділі Держкомзему у Казанківському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.02.2012 року за № 482360004000431.
Відповідно до п.8 зазначеного Договору, він укладений строком на п'ять років. Договір припиняє свою чинність у 2016 році після закінчення сільськогосподарських робіт та збору урожаю. Згідно п. 42 Договору, він набуває чинності після його підписання сторонами та його державної реєстрації.
Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації (частина перша статті 210 ЦК України).
Відповідно до частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .
Відповідно до статті 1 Закону України Про оренду землі (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно статті 2 вищенаведеного Закону (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За змістом статей 18, 20 цього Закону, (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Таким чином, набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов'язки по договору, тобто коли договір (як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору) стає правовідносинами, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін.
Вищенаведене підтверджується правовою позицією, висловленої Верховним Судом України в постанові № 6-2777цс16 від 18 січня 2017 року.
Відповідно до п. 42 укладеного між сторонами Договору, він набирає чинності після його підписання сторонами та його державної реєстрації.
Сторони дійшли згоди щодо істотних умов договору оренди земельної ділянки, скріпивши його 14 березня 2011 року своїми підписами, що і є моментом укладення договору. Однак, зареєстрований у встановленому законом порядку цей договір був лише 02 лютого 2012 року.
Отже, даний договір набрав чинності тільки 02 лютого 2012 року, оскільки відповідно до зазначених положень договору оренди та Закону України Про оренду землі саме в момент державної реєстрації набирає чинності (набуває юридичної сили) договір, укладення якого вже відбулося. Про це зазначено також в ст.125 ЗК України (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), яка передбачає, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Таким чином, сторони за договором набули права та обов'язки, передбачені Договором, тільки після відповідної державної реєстрації, в тому числі і взаємні права та обов'язки на користування земельною ділянкою на умовах оренди та додержання строків використання земельної ділянки на умовах оренди.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач відмовився від повернення земельної ділянки позивачу посилаючись на ту обставину, що 2016 році після збирання врожаю на орендованій земельній ділянці були проведені планові сільськогосподарські роботи по її підготовці для весняних посівних робіт в рамках укладеного договору оренди. Також відповідач зазначив, що вимога про повернення земельної ділянки до припинення строку дії договору оренди висунута у лютому 2017 року, тобто після проведення підприємством планових сільськогосподарських робіт.
Пунктом 8 Договору визначено, що його укладено на строк у п'ять років та він припиняє свою чинність у 2016 році після закінчення сільськогосподарських робіт та збору урожаю.
Тобто, узгодивши тривалість даного договору строком в п'ять років, сторони в договорі також визначили умови припинення вказаного договору у 2016 році, а саме після закінчення сільськогосподарських робіт та збору урожаю.
Натомість, вказані умови та порядок припинення дії такого договору не розповсюджено на 2017 рік, договір не містить застережень щодо припинення його дії лише після закінчення сільськогосподарських робіт та збору урожаю у будь-якому іншому, ніж у 2016 році. В зв'язку з наведеним, враховуючи дату реєстрації договору, строк його дії сплинув 02.02.2017 року, тобто по закінченню п'яти років, на який його було укладено.
Згідно п. 21 договору, після припинення дії договору, орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Враховуючи наведене, суд вважає, що після закінчення строку дії договору оренди, утримання земельної ділянки відповідачем є безпідставним, а тому позовна заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
При подачі позовної заяви позивачкою було сплачено судовий збір у розмірі 5684 грн. 52 коп. Оскільки позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню, то з відповідача на її користь у відповідності до вимог ст. 88 ЦПК України підлягають стягненню і понесені позивачкою та документально підтверджені судові витрати. Отже, з відповідача на користь позивачки слід стягнути судові витрати у сумі 5684 грн. 52 коп.
Керуючись ст. ст. 10 , 11 , 209 , 212-215 , 218, 224 ЦПК України , суд,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Нива Березнігувате про витребування земельної ділянки з незаконного користування в зв'язку з закінченням строку дії договору оренди землі - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю Нива Березнегувате повернути ОСОБА_2 земельну ділянку площею 19,76 га, кадастровий номер 4823685300:07:000:0022 розташованої у межах території Скобелівської сільської ради Казанківського району Миколаївської області, у зв'язку з закінченням строку дії договору оренди землі від 14 березня 2011 року.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Нива Березнігувате на користь ОСОБА_2 судові витрати у сумі 5684 грн. 52 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене відповідачем шляхом подачі апеляційної скарги Апеляційному суду Миколаївської області через Казанківський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
На рішення позивачем може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання цього рішення до апеляційного суду Миколаївської області через Казанківський районний суд Миколаївської області.
Заочне рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви відповідачем про перегляд заочного рішення, або позивачем апеляційної скарги.
Суддя Казанківського районного суду
Миколаївської області ОСОБА_4
Суд | Казанківський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 29.06.2017 |
Оприлюднено | 03.07.2017 |
Номер документу | 67417324 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Казанківський районний суд Миколаївської області
Томашевський О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні