Справа № 598/482/17
провадження № 2/598/310/2017
РІШЕННЯ
іменем України
"05" липня 2017 р. Збаразький районний суд Тернопільської області в складі: головуючого суду ОСОБА_1
при секретарі Шевчук Н.П.
з участю представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
відповідача ОСОБА_4,
представників відповідача
с/г ТОВ Хлібодар ОСОБА_5, ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Збаражі справу за позовом ТОВ агропромислова фірма Калина до ОСОБА_4, с/г ТОВ Хлібодар про визнання договору оренди землі поновленим, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог Державний реєстратор Чернихівецької сільської ради Збаразького району Тернопільської області,
встановив:
В провадженні Збаразького районного суду Тернопільської області знаходиться справа за позовом ТОВ агропромислова фірма Калина до ОСОБА_4, с/г ТОВ Хлібодар про визнання договору оренди землі поновленим, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог Державний реєстратор Чернихівецької сільської ради Збаразького району Тернопільської області.
Зокрема позивач просить, скасувати рішення державного реєстратора Чернихівецької сільської ради Збаразького району Тернопільської області ОСОБА_7 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33996788 від 23 лютого 2017 року; визнати продовженим договір оренди землі між ТОВ агропромислова фірма Калина та ОСОБА_4 від 31 січня 2007 року щодо оренди - користування земельною ділянкою для ведення товарного с/г виробництва, що розташована на території Колодненнської сільської ради Збаразького району Тернопільської області, кадастровий номер 6122484200:01:001:0063, площею 1,62 га, до 01 вересня 2017 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 02 січня 2007 року між позивачем та ОСОБА_4 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 1,62 га строком на 10 років, який зареєстрований 31 січня 2007 року у Збаразькому районному відділі Тернопільської регіональної філії центру Державного земельного кадастру в Державному реєстрі земель за № 040764800136. Відповідно до п.8 вказаного договору оренди землі, після закінчення договору орендар має право поновлення його на новий строк. Якщо жодна сторона в 30-ти денний термін до закінчення даного договору не заявить письмово про намір його розірвати, даний договір автоматично пролонгується на новий термін. У разі закінчення дії договору до закінчення польових робіт, термін дії договору продовжується до повного збирання врожаю. Якщо до подачі заяви про намір розірвати договір оренди орендар поніс затрати, орендодавець відшкодовує їх у повному об'ємі, втрачену вигоду або договір продовжується до завершення виробництва (збору врожаю). Враховуючи те, що позивачем у вересні 2016 року було проведено посів озимої пшениці на земельній ділянці ОСОБА_4 і польові роботи не закінченні, відповідно до вищевказаних умов договору оренди дія вказаного договору продовжується до повного завершення збирання врожаю, тобто до 01 вересня 2017 року, а тому позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили суд його задовольнити з підстав наведених в ньому. Крім того, представник позивача ОСОБА_3 в судовому засіданні вказувала, що позивачем надсилався відповідачці ОСОБА_4 лист-повідомлення про продовження договору оренди, однак у встановлені ст.131 ЦКП України строки відповідних доказів про це позивачем подано не було.
Відповідачка ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнала та просила суд в його задоволенні відмовити, оскільки вона жодних листів-повідомлень з проектом додаткової угоди до договору оренди землі не отримувала, а навпаки, 15 вересня 2017 року на зборах в приміщенні клубу с.Киданці, де також був присутній директор АПФ Калина , вона та інші орендодавці заявляли про те, що після закінчення договорів оренди мають намір його розірвати. Крім того, нею 28 жовтня 2016 року позивачу було надіслано лист-повідомлення про припинення договору оренди землі. Таким чином, позивач ще у вересні 2016 року знав про дату закінчення договору оренди землі та мав розрахувати термін вирощування сільськогосподарської продукції, щоб не обмежувати її прав як власника земельної ділянки.
Представники відповідача с/г ТОВ Хлібодар в судовому засіданні просили в задоволенні позову відмовити з тих же підстав, що зазначала відповідачка ОСОБА_4. Крім того зазначили, що позивачем не представлено будь-яких належних доказів того, що саме він засіяв земельну ділянку, що належить ОСОБА_4 площею 1,62 га.
Третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог Державний реєстратор Чернихівецької сільської ради Збаразького району Тернопільської області в судове засідання не з'явився, однак від нього на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши наявні докази в межах позовних вимог, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.
При цьому суд виходив з наступного.
02 січня 2007 року між позивачем та ОСОБА_4 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 1,62 га строком на 10 років, який зареєстрований 31 січня 2007 року у Збаразькому районному відділі Тернопільської регіональної філії центру Державного земельного кадастру в Державному реєстрі земель за № 040764800136 (а.с.8-9).
Відповідно до п.8 вказаного договору оренди землі, після закінчення договору орендар має право поновлення його на новий строк. Якщо жодна сторона в 30-ти денний термін до закінчення даного договору не заявить письмово про намір його розірвати , даний договір автоматично пролонгується на новий термін: у разі закінчення дії договору до закінчення польових робіт, термін дії договору продовжується до повного збирання врожаю; якщо до подачі заяви про намір розірвати договір оренди орендар поніс затрати, орендодавець відшкодовує їх у повному об'ємі, втрачену вигоду або договір продовжується до завершення виробництва (збору врожаю).
Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення та опису до нього 28 жовтня 2016 року відповідачка ОСОБА_4 відправила позивачу повідомлення про припинення договору оренди землі від 31 січня 2007 року з ТОВ АПФ Калина , який був отриманий відповідачем 20 листопада 2016 року (а.с.28).
Після закінчення терміну дії вказаного договору оренди земельної ділянки ОСОБА_4 уклала новий договір оренди з с/г ТОВ Хлібодар зареєстрований в Державного реєстратора Чернихівецької сільської ради Збаразького району Тернопільської області 21 лютого 2017 року (а.с.12).
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_4 належним чином повідомила позивача про припинення дії договору оренди земельної ділянки.
Позивач усвідомлював, що здійснює посів озимої пшениці на земельній ділянці, яку він в подальшому не зможе відокремити та використовувати у своїй господарській діяльності сходи пшениці, зібрати урожай, оскільки термін дії договору оренди на той час закінчиться. Також позивач на час посіву не звертався до відповідачки ОСОБА_4 із повідомленням про бажанням продовжити договір оренди земельної ділянки, не використавши, таким чином, його переважне право на продовження терміну дії договору оренди.
Статтею 3 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України. Право вибору способу захисту належить виключно позивачеві.
Відповідно до ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних і юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ним вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна із сторін зобов`язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
В підтвердження того, що позивач у вересні 2016 року посіяв на орендованій у ОСОБА_4 земельній ділянці озиму пшеницю він посилається на акт обстеження площ посіву озимої пшениці в АПФ Калина від 10 листопада 2016 року, який фактично виданий самим АПФ Калина , оскільки двоє із трьох осіб, що входили в склад комісії є працівниками даної фірми (а.с.11), а тому суд вважає даний доказ недопустим і в ньому не зазначено доказів того, що саме на земельній ділянці ОСОБА_4 було засіяно озиму пшеницю.
Також позивач в своєму позові не посилався на те, що він звертався до відповідачки ОСОБА_4 із відповідним листом-пропозицією укладення додаткової угоди до закінчення терміну дії основного договору оренди землі, однак він не посилається на цю обставину як на підставу позову, хоча вправі сам обирати спосіб свого захисту.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, оскільки судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_4 в 30-ти денний термін до закінчення терміну дії договору оренди земельної ділянки повідомила позивача про припинення договору оренди, при здійсненні посіву позивач усвідомлював, що не встигне зібрати врожай до закінчення терміну дії договору оренди, однак з відповідними повідомлення та додатковою угодою до ОСОБА_4 не звертався, а також позивачем взагалі не доведено, що він здійснив посів озимої пшениці на орендованій у ОСОБА_4 земельній ділянці.
На підставі наведеного та керуючись ст.41 конституції України, ст.321 ЦК України, ст.ст. 3, 4, 10, 11, 57-60, 64, 213-215, 218 ЦПК України, Законом України про оренду землі , суд,
вирішив :
В задоволенні позову ТОВ агропромислова фірма Калина до ОСОБА_4, с/г ТОВ Хлібодар про визнання договору оренди землі поновленим, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог Державний реєстратор Чернихівецької сільської ради Збаразького району Тернопільської області відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Тернопільської області через Збаразький районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя А.І.Левків
Суд | Збаразький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2017 |
Оприлюднено | 14.07.2017 |
Номер документу | 67604020 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Збаразький районний суд Тернопільської області
Левків А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні