ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"10" липня 2017 р.Справа № 916/928/17
За позовом : товариства з обмеженою відповідальністю „Дунай-сервіс-експрес»
до: приватного підприємства „Агро Віта»
про припинення права власності та визнання права власності.
В судовому засідання брали участь представники сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю № б/н від 11.11.2016р.
Від відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю № б/н від 15.05.2017р.
В провадженні господарського суду Одеської області перебуває справа №916/928/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Дунай-сервіс-експрес» до приватного підприємства „Агро Віта» про припинення права власності на 7/50 частин нежитлової будівлі, яка розташована за адресою: м. Ізмаїл, вул. Жовтнева, буд. 60, та визнання права власності. Позовні вимоги обґрунтовані необхідністю захисту у судовому порядку порушених прав позивача як співвласника нежилого приміщення, частка в якому належить відповідачеві на праві власності, у зв'язку з обставинами, які ускладнюють спільне використання нежитлового приміщення позивачем.
Положеннями ст. 365 Цивільного кодексу України встановлено, що право особи на частку у спільному майні може бути припинене за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо: 1) частка є незначною і не може бути виділена в натурі; 2) річ є неподільною; 3) спільне володіння і користування майном є неможливим; 4) таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім'ї. Суд постановляє рішення про припинення права особи на частку у спільному майні за умови попереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду.
Так, ст. 365 Цивільного кодексу України визначено перелік обов'язкових умов, наявність або відсутність яких повинна бути досліджена судом під час розгляду справи, до яких в тому числі належить необхідність встановлення факту неможливості виділення спільного майна в натурні та неподільності речі. Окрім того, з положень названої статті вбачається, що суд може постановити рішення про припинення права власності за умови попереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду.
Відповідно до ст.41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі . Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу". Особа, яка проводить судову експертизу (далі - судовий експерт) користується правами і несе обов'язки, зазначені у статті 31 цього Кодексу. Сторони і прокурор, який бере участь в судовому процесі, мають право до початку проведення судової експертизи заявити відвід судовому експерту в порядку та з підстав, зазначених у частинах п'ятій і шостій статті 31 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.4-7 ГПК України судове рішення приймається суддею за результатами обговорення усіх обставин справи, а якщо спір вирішується колегіально - більшістю голосів суддів. У такому ж порядку вирішуються питання, що виникають у процесі розгляду справи.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.
Згідно із п.п. 1.2.2 п.1.2 6 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998р. № 53/5 (з наступними змінами та доповненнями) основними видами (підвидами) експертизи, є: будівельно-технічна; оціночно-будівельна.
Відповідно до п.1.2.11 6 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень згідно з процесуальним законодавством України експертами виконуються первинні, додаткові, повторні, комісійні та комплексні експертизи. Комплексною є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань різних галузей науки, техніки або інших спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань) для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання). До проведення таких експертиз у разі потреби залучаються як експерти експертних установ, так і фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах.
Підсумовуючи викладене, приймаючи до уваги ті обставини, що вирішення господарського спору, який виник між сторонами по даній справі, пов'язане із необхідністю дослідження питань щодо неподільності спільного майна та неможливості виділення у натурі 7/50 часник нежитлового приміщення, а також встановлення дійсної вартості 7/50 частин нежитлової будівлі, яка розташована за адресою: м. Ізмаїл, вул. Жовтнева, буд. 60, і вирішення яких має першочергове та вирішальне значення для правильного і об'єктивного вирішення даної справи, а також враховуючи, що дослідження зазначених питань потребує спеціальних знань, на підставі ст.ст. 41, 43 ГПК України суд дійшов висновку про необхідність призначення по даній справі комплексної судової будівельно-технічної експертизи та оціночної експертизи ринкової вартості 7/50 частин нежитлової будівлі, яка розташована за адресою: м. Ізмаїл, вул. Жовтнева, буд. 60.
Вирішуючи питання про визначення особи, якій буде доручено проведення названої судової експертизи, господарський суд виходить з наступного. Згідно з ч. 3 ст. 41 ГПК України проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу". Особа, яка проводить судову експертизу (далі - судовий експерт) користується правами і несе обов'язки, зазначені у статті 31 цього Кодексу.
В той же час, виходячи із положень п. 1.6 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень експертизи та дослідження проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з Переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеним у додатку 1 до цієї Інструкції. За наявності обставин, що зумовлюють неможливість або недоцільність проведення експертизи в експертній установі за зоною регіонального обслуговування, орган (особа), який (яка) призначає експертизу (залучає експерта), зазначивши відповідні мотиви, доручає її виконання експертам іншої експертної установи.
Як вбачається із додатку № 1 до зазначеної Інструкції, у якому викладено Перелік регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, на територію Одеської області розповсюджується зона регіонального обслуговування Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз.
У зв'язку із викладеним, суд вважає за необхідне доручити проведення даного експертного дослідження Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз.
Витрати, пов'язані із здійсненням експертного дослідження суд покладає на товариство з обмеженою відповідальністю „Дунай-сервіс-експрес» як на особу, якою було подано позовну заяву про припинення права власності та визнання права власності.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 79 ГПК України, господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадку призначення господарським судом судової експертизи.
За таких обставин, враховуючи призначення по даній справі комплексної судової будівельно-технічної експертизи та оціночної експертизи ринкової вартості 7/50 частин нежитлової будівлі, яка розташована за адресою: м. Ізмаїл, вул. Жовтнева, буд. 60, тривалість майбутнього перебування матеріалів справи № 916/928/17 за межами суду при здійсненні експертного дослідження, з метою недопущення порушення процесуальних строків, господарський суд на підставі п. 1 ч. 2 ст. 79 ГПК України, дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у даній справі на час проведення названої судової експертизи.
Керуючись ст. 41, п. 1 ч. 2 ст. 79, ст. 86 ГПК України, суд -
У Х В А Л И В :
1. Призначити про справі № 916/928/17 комплексну судову будівельно-технічну експертизу та оціночну експертизу ринкової вартості нерухомого майна, на вирішення якої покласти наступні питання:
- Чи існує технічна можливість виділення в натурі 7/50 частин нежитлової будівлі, яка розташована за адресою: м. Ізмаїл, вул. Жовтнева, буд. 60, та належить приватному підприємству „Агро Віта» в об'єкті нерухомого майна - нежитлова будівля, розташована за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Жовтнева, буд. 60, реєстраційний номер 25118051106.
- Чи є не житлова будівля, розташована за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Жовтнева, буд. 60, реєстраційний номер 25118051106, що належить на праві спільної часткової власності товариству з обмеженою відповідальністю „Дунай-сервіс-експрес» та приватному підприємству „Агро Віта» у частках 17/50 та 7/50 відповідно, неподільною річчю.
- Яка ринкова вартість 7/50 частин нежитлової будівлі, яка розташована за адресою: м. Ізмаїл, вул. Жовтнева, буд. 60, та належить приватному підприємству „Агро Віта» .
2. Проведення комплексної судової будівельно-технічної експертизи та оціночної експертизи ринкової вартості нерухомого майна доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз.
3. Розрахунки за проведення експертизи покласти на товариство з обмеженою відповідальністю „Дунай-сервіс-експрес» /68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Жовтнева, буд. 60, ідентифікаційний код 21008230/.
4. Попередити судового(их) експерта(ів), яким(и) буде здійснено призначене експертне дослідження, про відповідальність, передбачену ст.ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.
5. Провадження у справі №916/928/17 зупинити.
Суддя С.П. Желєзна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2017 |
Оприлюднено | 12.07.2017 |
Номер документу | 67660311 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні