ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
про порушення провадження у справі
12 липня 2017 року Справа № 913/509/17
Провадження №33/913/509/17
Суддя Господарського суду Луганської області Драгнєвіч О.В. , розглянувши матеріали за позовом першого заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Рубіжанської міської ради, м. Рубіжне Луганської області,
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лігатура» , м.Лисичанськ Луганської області ,
про стягнення 19947 грн 40 коп.
при секретарі судового засідання Медуниці Р.І.,
у засіданні брали участь:
від органу прокуратури: ОСОБА_1, прокурор відділу прокуратури Харківської області на підставі посвідчення № 042342;
від позивача: представник не прибув;
від відповідача : представник не прибув;
В С Т А Н О В И В:
Перший заступник керівника прокурора Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області звернувся до Господарського суду Луганської області із позовом в інтересах держави в особі Рубіжанської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лігатура» про стягнення заборгованості з оплати за тимчасове користування місцями для розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами на території міста Рубіжне, в сумі 8395 грн 40 коп. за договором №41 від 30.10.2010 та в сумі 11552 грн 00 коп. за договором №2 від 12.11.2015, укладеними між сторонами.
Ухвалою господарського суду від 27.06.2017 призначено розгляд в судовому засіданні питання щодо підтвердження підстав представництва першим заступником керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі Рубіжанської міської ради заявленим позовним вимогам.
В судове засідання 27.06.2017 прибув лише прокурор, який просив підтвердити підстави представництва.
Органом прокуратури через канцелярію суду надано також додаткові письмові пояснення, які розглянуті судом та долучені до матеріалів справи.
Позивач та відповідач повноважних представників в засідання не направили. Були повідомлені про час та місце проведення судового засідання належним чином, про що свідчать матеріали справи.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва першим заступником крівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Рубіжанської міської ради з наведеними позовними вимогами, господарський суд виходить з наступного.
Згідно з ч.1 ст.29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд рішення Верховним Судом України, про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовом інших осіб. При цьому прокурор для представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 Закону України «Про прокуратуру» . Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви (заяви, скарги) у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.
За змістом ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також уразі відсутності такого органу.
Частиною 4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.
Як вбачається, прокурор, на обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що за результатами опрацювання інформації з Рубіжанської міської ради встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Лігатура» має заборгованість за внесення плати за тимчасове користування місцями для розміщення тимчасових конструкцій зовнішньої реклами. Рішенням виконавчого комітету Рубіжанської міської ради №534 від 04.07.2006 надано дозвіл на розміщення рекламних конструкцій на території м.Рубіжне, що знаходиться за адресою вул.Заводська та на перехресті вулиць Миру і Леніна. На підставі вказаного рішення між Рубіжанською міською радою і Товариством з обмеженою відповідальністю «Лігатура» укладено типові договори №41 від 30.10.2010 та №2 від 12.11.2015 про тимчасове надання місць розташування рекламних засобів, що знаходяться у комунальній власності.
В подальшому, 31.10.2015 між сторонами укладено додаткову угоду до договору про тимчасове надання місць розташування рекламних засобів, що знаходяться у комунальній власності №41 від 30.10.2015, якою пролонгована дія договору з 30.10.2015 по 29.10.2020 з зазначенням плати за користування місцями в сумі 15552 грн 00 коп.
Виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради видано дозволи Товариству з обмеженою відповідальністю «Лігатура» на розміщення зовнішньої реклами №12 від 24.07.2006 зі строком дії з 24.07.2006 по 29.10.2020 та №11, зі строком дії до 30.08.2020.
Внаслідок порушення договірних зобов'язань протягом періоду з 01.07.2014 по 01.05.2017 у Товариства з обмеженою відповідальністю «Лігатура» виникла заборгованість з внесення плати за договором №41 від 30.10.2010 у розмірі 8395 грн 40 коп. та за договором №2 від 12.11.2015 з 01.01.2015 по 01.05.2017 у розмірі 11552 грн 00 коп. Рубіжанська міська рада зверталась до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лігатура» листом №017-016/152 від 28.11.2016 з вимогою погасити заборгованість перед місцевим бюджетом за користування місцями для розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами на території м.Рубіжне, однак вимоги претензії залишені відповідачем без виконання.
За таких обставин, з метою захисту матеріальних інтересів держави прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Рубіжанської міської ради.
На обґрунтування підстав представництва прокурор зазначає, що згідно зі статтею 131 1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Згідно з положеннями ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді, передбачених Законом України Про прокуратуру .
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Аналіз вказаної статті Закону дає підстави дійти до висновку що інтереси держави (як загальне поняття) є комплексом прав та законних інтересів як в цілому держави України (або народу України), так і інтереси окремої територіальної громади певної місцевості (жителі певного населеного пункту або декількох населених пунктів).
Інтереси держави Україна та інтереси певної територіальної громади є частинами одного цілого - інтересів держави , про які зазначено в ч. 3 ст. 23 Закону України Про прокуратуру .
Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 визначено, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Положення ч. 1, 3 ст. 63 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні встановлюють, що доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів.
Ненадходження платежів за користування місцями комунальної власності для розміщення конструкцій реклами призводить до невиконання прибуткової частини місцевого бюджету, чим порушуються інтереси держави.
Як передбачено ст. 6 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень, тобто суб'єктом права комунальної власності є територіальна громада села, селища, міста.
Згідно з ч. 1 ст. 10 вказаного Закону органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та законами, є сільські, селищні, міські ради.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування згідно ст. 16 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля. Природні ресурси, що є комунальною власністю територіальних громад.
Порушення інтересів держави, у вигляді ненадходження платежів за користування місцями комунальної власності для розміщення конструкцій реклами, та невиконання наданих повноважень органом місцевого самоврядування, на який покладений цей обов'язок, є підставами для представництва прокуратурою інтересів держави в суді.
В даному випадку прокурор звертається до суду у зв'язку з тим, що Рубіжанською міською радою, яка діє від імені територіальної громади, та на яку покладено відповідні обов'язки, не вживаються належні заходи щодо захисту інтересів територіальної громади, які порушені внаслідок не надходження платежів за користання місцями комунальної власності.
Вимога щодо попереднього повідомлення Рубіжанської міської ради про намір органу прокуратури звернутися до суду за захистом інтересів держави із відповідним позовом дотримана, що підтверджується наявним в матеріалах справи листом за вих.№03/18/115-1975 вих-17 від 21.06.2017.
Враховуючи вищевикладене, наведене прокурором обґрунтування та положення законодавства, суд вважає за можливе підтвердити підстави представництва першим заступником керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі Рубіжанської міської ради заявленим позовним вимогам.
Вирішуючи питання щодо прийняття позовної заяви до розгляду, господарський суд приходить до висновку про достатність поданих матеріалів та необхідність порушення провадження у справі.
Керуючись ст.23 Закону України «Про прокуратуру» , ст.ст.29, 61, 64, 65, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
1. Підтвердити підстави представництва першим заступником керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі Рубіжанської міської ради заявленим позовним вимогам.
2. Порушити провадження у справі та прийняти позовну заяву до розгляду.
3. Розгляд справи призначити на 01.08.2017 о 15 год. 30 хв.
4. Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду за адресою: м.Харків, проспект Науки, 5, в залі судових засідань №204 .
5. Зобов'язати прокурора надати:
- докази направлення/вручення позивачем листа відповідачу №017-01б/152 від 28.11.2016;
- рішення Рубіжанської міської ради Про затвердження порядку розміщення зовнішньої реклами №5/20 від 27.01.2016 року;
- рішення Рубіжанської міської ради №25/6 від 26.09.07;
- порядок визначення плати за тимчасове користування місцями наданими для розташування рекламних засобів (у разі його затвердження);
- докази знаходження в комунальній власності земельних ділянок відведених під розташування місць для розміщення тимчасових конструкцій зовнішньої реклами;
- акти приймання-передачі місць, підписані сторонами відповідно до п.1.3, п.3.2.1 договорів;
- рахунки виставлені відповідачу для сплати за спірні періоди, докази направлення/вручення;
- перевірити правильність розрахунку сум заборгованості за тимчасове користування місцями для розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами;
- детальний розрахунок заборгованості (помісячний), окремо по кожному договору, із зазначенням сум що підлягають сплаті, сум здійснених платежів відповідачем. Долучити докази на підтвердження здійснення відповідачем платежів (виписку з рахунку, платіжні доручення, тощо);
- письмові пояснення на відзив відповідача.
6. Зобов'язати позивача надати:
- докази направлення/вручення позивачем листа відповідачу №017-01б/152 від 28.11.2016;
- рішення Рубіжанської міської ради Про затвердження порядку розміщення зовнішньої реклами №5/20 від 27.01.2016 року;
- рішення Рубіжанської міської ради №25/6 від 26.09.07;
- порядок визначення плати за тимчасове користування місцями наданими для розташування рекламних засобів (у разі його затвердження);
- докази знаходження в комунальній власності земельних ділянок відведених під розташування місць для розміщення тимчасових конструкцій зовнішньої реклами;
- акти приймання-передачі місць, підписані сторонами відповідно до п.1.3, п.3.2.1 договорів;
- рахунки виставлені відповідачу для сплати за спірні періоди, докази направлення/вручення;
- перевірити правильність розрахунку сум заборгованості за тимчасове користування місцями для розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами;
- детальний розрахунок заборгованості (помісячний), окремо по кожному договору, із зазначенням сум що підлягають сплаті, сум здійснених платежів відповідачем. Долучити докази на підтвердження здійснення відповідачем платежів (виписку з рахунку, платіжні доручення, тощо);
- письмові пояснення з наступних питань: 1) підстава укладення договору (з огляду на п.1.1 договору - рішення робочого органу); 2) яким чином здійснювалося визначення розміру місячної плати за користування; 3) підстави нарахування заборгованості за договором № 2 з 01.01.2015 року, враховуючи те, що договір укладено 30.10.2015;
- провести за власною ініціативою звірку розрахунків з відповідачем станом на день розгляду справи, за результатами звірки скласти детальний акт окремо по кожному договору, підписаний повноважними представниками сторін. Належним чином оформлений сторонами акт звірки розрахунків надати господарському суду;
- письмові пояснення на відзив відповідача.
7. Зобов'язати відповідача:
- подати відзив (письмові пояснення) по суті позовної заяви з наданням доказів, що підтверджують викладені в ньому обставини;
- подати докази надсилання копії відзиву позивачу в порядку, передбаченому ст.59 господарського процесуального кодексу України;
- подати оригінали (для огляду) та належним чином засвідчені копії документів (для залучення до матеріалів справи) на підтвердження правового статусу;
- у разі часткової/повної оплати існуючої заборгованості перед позивачем, що заявлена у позові, надати оригінали відповідних платіжних документів для огляду, копії до справи;
- перевірити правильність розрахунку сум заборгованості за тимчасове користування місцями для розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами;
- прийняти участь в звірці розрахунків з позивачем, скласти детальний акт звірки станом на час розгляду справи, в акті звірки, підписаному повноважними представниками сторін (керівником та бухгалтером) відобразити проведені відповідачем за договорами платежі, наявні суми боргу окремо по кожному договору. Акт звірки в належній формі подати господарському суду.
Визнати явку повноважних представників сторін у судове засідання обов'язковою.
Звернути увагу учасників судового процесу, що відповідно до ч.2 ст.36 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Пунктом 5.27 Національного стандарту України «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації» (ДСТУ 4163-2003) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом» , назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії; підпис такої особи засвідчується відбитком печатки підприємства, установи, організації (за наявності); засвідчуватись має кожна сторінка документу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення.
Суддя О.В. Драгнєвіч
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2017 |
Оприлюднено | 16.07.2017 |
Номер документу | 67748573 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Драгнєвіч О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні