Ухвала
від 17.01.2017 по справі 522/21675/16-к
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

17.01.2017

Справа 522/21675/16-к

Провадження №1-КС/522/809/17

У Х В А Л А

17 січня 2017 року

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю старшого слідчого з ОВС другого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого з ОВС другого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 про тимчасовий доступ по кримінальному провадженню № 32016160000000021 від 19.02.2016 р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.205, ч.2 ст.209 КК України,

В С Т А Н О В И В :

17 січня 2017 року старший слідчий з ОВС другого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 звернувся до суду з клопотанням, погодженим прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Як вбачається з клопотання слідчого,

Слідчим управлінням ФР ГУ ДФС в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №32016160000000021 від 19.02.2016, стосовно організації групою невстановлених осіб підприємств з ознаками фіктивності, які задіяні у схеми конвертації безготівкових коштів у готівку за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.І ст.205, ч.2 ст.209 КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до узагальнених матеріалів Державної служби фінансового моніторингу України №0677/2015/ДСК які надійшли з УСБУ в Одеській області встановлено, що в період з 22.02.2015 по 07.10.2015 невстановлені особи діючи на території Одеської області з метою легалізації (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, організували схему конвертації безготівкових коштів у готівку використовуючи при цьому рахунки підприємств з ознаками «фіктивності», а також фізичних осіб, відкритих в банківських установах, вказані особи, під виглядом надання поворотної фінансової допомоги перераховували з рахунків підприємств з ознаками «фіктивності» на карткові рахунки фізичних осіб грошові кошти, які в подальшому були обготівковані в касах банківських установ у сумі 6,20 млн. грн., та передавались організаторам протиправної схеми.

Так не встановлені слідством особи організували схему з використанням рахунків наступних юридичних ociб які мають ознаки «фіктивності», а саме : ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », а також фізичних ІНФОРМАЦІЯ_17 , відкритих в банківських установах (ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_18 », AT « ІНФОРМАЦІЯ_19 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » та інші), розташованих у м. Одесі, м. Києві,

м. Дніпропетровську загальним обсягом більш 205 млн. грн.

Джерелами походження грошових коштів на рахунках вказаних підприємств з ознаками «фіктивності» були безготівкові надходження від ряду юридичних осіб реального сектору економіки, в період 2015 року, на загальну суму 250 млн. грн., з різноманітними призначеннями платежів «за сільськогосподарську продукцію» та «за ТНП», де в подальшому отримані грошові кошти на рахунках, перераховувались на карткові рахунки фізичних осіб (згідно додаткової інформації банку) в якості поворотної фінансової допомоги та зняттям готівкових коштів довіреною особою в касі обслуговуючого банку з призначенням: «Розрахунок з постачальниками за зерно» де в подальшому отримані грошові кошти з банківських установ передавались організаторам протиправної схеми пов`язаної з обготівкуванням грошових коштів та їх легалізацією, які в свою чергу привласнивши вказані грошові кошти використовували їх на власні потреби.

Так, за період з 2015 року, з рахунків вказаних підприємств перераховано безготівкові кошти на загальну суму 51,21 млн. грн. на карткові рахунки, відкриті в банківських установах, м. Харкова, м. Одеси та м. Дніпропетровська, в якості надання поворотної фінансової допомоги, та, зняттям готівкових коштів, за період з 2015 року, з рахунків зазначених підприємств з ознаками «фіктивності», відкритих в банківських установах, на загальну суму 6,20 млн.грн. з призначенням платежу: «Розрахунок з постачальниками за зерно» вказані операції спрямовані на легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом (приховування чи маскування джерел походження таких коштів).

З матеріалів досудового розслідування встановлено, що службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) в банківській установі ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_18 " (МФО НОМЕР_2 ) відкриті наступні банківський рахунок: № НОМЕР_3 (українська гривня).

Таким чином, відомості про рух грошових коштів по банківських рахунках ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » містять реальні розрахунки по операціях, які проводилися від імені названого підприємства, та мають доказове значення для встановлення істини в кримінальному провадженні. В роздруківках руху грошових коштів містяться відомості про назви та коди контрагентів, призначення платежів, підстави для здійснення розрахунків з вказівкою на номери та дати договорів, а також платіжних документів. У контрагентів - суб`єктів підприємницької діяльності, які мали фінансово-господарські взаємини з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », є документи, які свідчать про фактичні об`єми та види взаємовідносин. Встановити контрагентів можливо тільки, вивчивши роздруківку руху грошових коштів по банківських рахунках ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 ».

Також, при відкриті рахунків до банківської установи надавалися заяви на відкриття рахунків, картки із зразками підписів і відбитками печатки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 ». Названі документи вказують на правові підстави для відкриття рахунків та причетність осіб, що надали документи, до діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », у зв`язку з цим названі документи мають значення для встановлення істини в кримінальному провадженні.

Вилучення оригіналів зазначених у клопотанні документів, необхідне для використання при проведенні слідчих дій в ході досудового розслідування по кримінальному провадженню, а також для ідентифікації осіб, діями яких державному бюджету завдано збитків.

Крім того, в ході досудового розслідування підлягає проведенню експертиза з питань дослідження підписів і почерку в первинних документах бухгалтерського та податкового обліків, які оформлялися між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » і підприємствами-контрагентами, для чого існує необхідність вилучення оригіналів документів: карток із зразками підписів службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » та відбитків печатки підприємства, грошових чеків і доручень на розпорядження фінансами по вищевказаних банківських рахунках, з метою належного проведення їх експертного дослідження. Відповідно до Методики судово-почеркознавчої експертизи - Київ 2008, схваленої координаційно-методичною радою НДЕКЦ МВС України протоколом № 19 від 20.04.2007 року, об`єктом судово-почеркознавчої експертизи є оригінали зразків, що знаходяться в первинних документах.

Враховуючи вищезазначене та той факт, що перелічені документи містять відомості, які становлять банківську таємницю, та мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, їх необхідно отримати шляхом вилучення у службових осіб банківських установ. Іншими заходами встановити оригінали вільних зразків почерку та відомості про підприємства-контрагенти ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », довести здійснення розрахункових операцій з підприємствами постачальниками та покупцями, не представилося можливим.

Крім того, виклик у судове засідання службових осіб ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_18 "

(МФО НОМЕР_2 ) призведе до передчасного розголошення відомостей, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, які заплановано провести з метою збирання доказів, у зв`язку з чим існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.

Посилаючись на зазначене, слідчий просив надати тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та розпорядження про їх вилучення (виїмку) в ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_18 " (МФО НОМЕР_2 ), а саме:

- роздруківок руху грошових коштів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), відображених на паперовому та електронному носіях, з розшифровкою контрагентів (назва, код ЄДРПОУ), призначенням платежу, датою платежу, часом проведення платежу, номером платіжного документа, сумою платежу, а також з вказівкою вхідного і вихідного залишків коштів на рахунку на початок і кінець кожного дня по рахунку: № НОМЕР_3 (українська гривня) за період з 01.02.2015 по 01.11.2015;

- юридичної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) в тому числі, анкети, реєстраційні документи підприємства, накази про призначення службових осіб, копії паспортів засновників та службових осіб, довіреність на ім`я особи, яка має право відкриття і розпорядження рахунком, здійснення дій від імені директора;

- платіжних доручень на перерахування коштів (включаючи електронні платіжні доручення на паперових носіях), які надавалися службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) при розпорядженні рахунком;

- банківських виписок про видачу готівки та чеків по рахунку № НОМЕР_3 (українська гривня) за період з 01.02.2015 по 01.11.2015;

- банківських карток зі зразками підписів службових осіб та відбитками печаток ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 );

- документації, яка свідчить про отримання від працівників банку електронної картки зі зразком підпису службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

- листів, заяв та інших документів наданих для відкриття (закриття) рахунку службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), договору на розрахунково-касове обслуговування клієнта, із додатками;

- договорів на встановлення системи «Банк-Клієнт», актів виконаних робіт, а також технічної документації щодо проведення працівниками банку інсталяції на комп`ютер ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) вказаної системи, документів з даними про місце проведення вказаної інсталяції та документів, які підтверджують факт видачі та отримання ключів доступу до системи «Банк-Клієнт»;

- протоколів системи «Банк-Клієнт» в яких міститься дата та час з`єднання (включаючи години, хвилини та секунди з`єднання), електронне ім`я користувача, назва операції та ІР адреса клієнта;

- відомостей щодо реєстрації клієнта ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на сервері банку та на сервері багатоканального телефонного вузла ISP (Internet Service Provider) із зазначенням телефонних номерів та повних реквізитів Інтернет-провайдера;

- заявок, заяв та інших документів на купівлю та конвертацію валюти (включаючи заявки зроблені за допомогою системи «Банк-Клієнт») ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з 01.02. 2015 року по 01.11.2015;

- угод, договорів, контрактів, інвойсів та інших документів, пов`язаних з проведенням банківських операцій ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 );

- копії записів із книги видачі перепусток, де зазначена інформація про відвідування банку службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 );

- грошових чеків, заявок на отримання готівки, заявок на отримання чекових книжок, та інших документів, що підтверджують зняття грошових коштів з рахунку

№ НОМЕР_3 (українська гривня) за період з 01.02.2015 по 01.11.2015;

- документів кредитної та депозитної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з наявними договорами, додатками, додатковими угодами, заявами і дорученнями, анкетами, договорами застави та інших документах кредитної та депозитної справи, документах, підтверджуючі стан проведення розрахунків за цими угодами, а також інших документах, які мають значення речових доказів.

Клопотання просив розглядати без виклику службових осіб ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_18 " (МФО НОМЕР_2 ).

В судове засідання слідчий та прокурор не з`явились, клопотання не підтримали та не довели наявність підстав для тимчасового доступу, передбачених ч.5 ст.163 КПК України.

Статтею 22 КПК України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Під час кримінального провадження функції державного обвинувачення, захисту та судового розгляду не можуть покладатися на один і той самий орган чи службову особу. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

Отже, однією із загальних засад кримінального провадження визначено змагальність сторін, яка передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, а суд лише створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків. Таким чином, саме сторона обвинувачення зобов`язана забезпечити особисту явку та подання доказів.

Неявка слідчого та прокурора є фактично невиконанням цими суб`єктами обов`язку довести обставини, передбачені ч.5 ст.163 КПК України, що позбавляє слідчого суддю можливості повно та всебічно з`ясувати сукупність обставин, із якими закон пов`язує вирішення питання про надання тимчасового доступу до речей документів, а отже, є підставою для відмови у задоволенні клопотання.

За таких обставин, суд змушений прийти до висновку про необхідність відмови в задоволенні клопотання слідчого.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 159-163 КПК України, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні клопотання старшого слідчого з ОВС другого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей і документів відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

Дата ухвалення рішення17.01.2017
Оприлюднено06.03.2023
Номер документу67777100
СудочинствоКримінальне
Сутьтимчасовий доступ по кримінальному провадженню № 32016160000000021 від 19.02.2016 р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.205, ч.2 ст.209 КК України

Судовий реєстр по справі —522/21675/16-к

Ухвала від 17.01.2017

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Пислар В. П.

Ухвала від 17.01.2017

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Пислар В. П.

Ухвала від 17.01.2017

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Пислар В. П.

Ухвала від 17.01.2017

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Пислар В. П.

Ухвала від 17.01.2017

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Пислар В. П.

Ухвала від 17.01.2017

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Пислар В. П.

Ухвала від 17.01.2017

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Пислар В. П.

Ухвала від 10.01.2017

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Пислар В. П.

Ухвала від 10.01.2017

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Пислар В. П.

Ухвала від 10.01.2017

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Пислар В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні