Копія
Справа № 822/1364/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіБлонського В.К. при секретаріВарченко В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Діброва" с. Ганнівка Дунаєвецького району Хмельницької області про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Діброва" с. Ганнівка Дунаєвецького району Хмельницької області на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області заборгованість зі сплати капіталізованих платежів в сумі 185684,77 грн.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань сільськогосподарський виробничий кооператив "Діброва" с. Ганнівка Дунаєвецького району Хмельницької області перебуває в стані припинення за рішенням засновників.
На обліку у позивача знаходяться потерпілі внаслідок нещасного випадку на виробництві, а саме: ОСОБА_3, ОСОБА_4, яким призначено страхові виплати згідно чинного законодавства.
Для продовження страхових виплат зазначеним особам протягом їх життя, повинна бути проведена капіталізація платежів.
Позивачем на адресу відповідача була направлена претензія № 02-17/176 від 26.04.2017 року про визнання грошових вимог щодо капіталізації платежів для продовження виплат потерпілим протягом їх життя на суму 185684,77 грн., але відповідь на момент звернення до суду не надійшла.
З врахуванням наведеного, позивач просить задовольнити вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області щодо капіталізації платежів для продовження виплат потерпілим протягом їх життя в сумі 185684,77 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, хоча позивач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в судове засідання не прибув повторно, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, заяви про розгляд справи за відсутності його представника до суду не подавав.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов необхідно задовольнити з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач - сільськогосподарський виробничий кооператив "Діброва" с. Ганнівка Дунаєвецького району Хмельницької області зареєстрований як юридична особа (код ЄДРПОУ 04930977) 17.03.2000 року за адресою: с. Ганнівка Дунаєвецького району Хмельницької області, 32425.
У відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області перебувають на обліку потерпілі:
- ОСОБА_3, у зв'язку з нещасним випадком на виробництві, що стався 21 грудня 1974 року, підтвердженням чого є копія акту про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом форми Н-1 від 20.07.2005 року №1, копія довідки МСЕК серії 2-18 АИ № 05457 від 25.07.2005 року;
- ОСОБА_4, у зв'язку з нещасним випадком на виробництві, що стався 30 липня 1997 року, підтвердженням чого є копія акту про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом форми Н-1 від 02.08.1997 року № 1, копія довідки МСЕК серії 2-18 АЖ № 054816 від 30.04.2004 року.
Вказаним особам проводяться страхові виплати за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1002822108 від 18.07.2017 року, судом встановлено, що 01.03.2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис щодо припинення юридичної особи сільськогосподарського виробничого кооперативу "Діброва" с. Ганнівка Дунаєвецького району Хмельницької області в результаті ліквідації на підставі рішення засновників.
Позивачем на адресу відповідача направлена претензія № 02-17/176 від 26.04.2017 року про визнання грошових вимог щодо капіталізації платежів для продовження виплат потерпілим протягом їх життя на суму 185684,77 грн.
У зв'язку із несплатою сільськогосподарським виробничим кооперативом "Діброва" с. Ганнівка Дунаєвецького району Хмельницької області суми капіталізованих платежів в розмірі 185684,77 грн., відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області звернулось із вказаним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд враховує наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 112 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Частиною 2 статті 1205 ЦК України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Статтею 3 цього Закону визначено, що соціальне страхування здійснюється за принципами: 1) законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; 2) обов'язковості страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом; 3) державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав; 4) обов'язковості фінансування Фондом витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; 5) формування та використання страхових коштів на засадах солідарності та субсидування; 6) диференціації розміру виплати допомоги залежно від страхового стажу; 7) диференціювання страхового тарифу з урахуванням умов і стану безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на кожному підприємстві; 8) економічної заінтересованості суб'єктів страхування в поліпшенні умов і безпеки праці; 9) цільового використання коштів соціального страхування; 10) відповідальності роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.
За змістом частини першої та другої статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, наведеними нормами ЦК України та Закону №1105-ХІV передбачено обов'язок страхувальника проводити капіталізацію платежів для продовження страхових виплат особам, потерпілим на підприємстві, протягом їх життя. Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів, коли страхувальник припинить свою діяльність та не буде сплачувати страхові внески, при цьому, визначено обов'язок страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства - банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством).
Для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані, кошти до Фонду сплачуються страхувальником, згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 765 (далі - Порядок).
Згідно із пунктом 1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів.
Пункт 2 Порядку визначає порядок розрахунку щодо кожного платежу, що підлягає капіталізації.
Згідно пункту 3 Порядку капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 26 червня 2012 року № 21-156а12.
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Згідно з Порядком, щомісячні страхові виплати щодо кожного потерпілого розраховуються відповідно до Тимчасових рекомендацій щодо порядку розрахунку та сплати капіталізованих платежів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України за наступною формулою:
ПКПРПвш(грн.)= РЩВвш(грн.)х 12 місяців х СОТЖ (років), де:
ПКПРПвш - потреба в капіталізації платежів для розрахунку з потерпілим по відшкодуванню шкоди;
РЩВвш-розмір щомісячної виплати по відшкодуванню шкоди;
СОТЖ- середня очікувана тривалість життя, яка визначається за таблицею смертності та середньої очікуваної тривалості життя Держкомстату.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачем для визначення періоду, на який розраховувалася капіталізація платежів щодо осіб, яким безстроково встановлений відсоток втрати працездатності та призначені страхові виплати використано дані середньої очікуваної тривалості життя осіб, надані Державною службою статистики України за 2015 рік.
Згідно наявного у матеріалах справи розрахунку позивача, загальна потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілими складає 185684,77 грн., однак, не зважаючи на дії, вчинені позивачем по поверненню коштів у добровільному порядку ця сума відповідачем відшкодована не була.
Як вже зазначалося судом, згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1002822108 від 18.07.2017 року, судом встановлено, що 01.03.2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис щодо припинення юридичної особи сільськогосподарського виробничого кооперативу "Діброва" с. Ганнівка Дунаєвецького району Хмельницької області в результаті ліквідації на підставі рішення засновників.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, та враховуючи, що позивачем доведено законність та обгрунтованість позовних вимог, суд приходить до переконання, що для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовуються, кошти до Фонду повинні сплачуватись страхувальником - відповідачем, згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 765.
За таких обставин, дослідивши зібрані у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку, що позов заявлений обгрунтовано, підтверджений належними доказами, а відтак, підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 71, 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Діброва" с. Ганнівка Дунаєвецького району Хмельницької області (код ЄДРПОУ 04930977) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області заборгованість зі сплати капіталізованих платежів в сумі 185684,77 грн., (сто вісімдесят п'ять тисяч шістсот вісімдесят чотири гривні сімдесят сім копійок) на розрахунковий рахунок відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області, відкритий в ГУДКСУ в Хмельницькій області № 37176400900158.
В повному обсязі постанова буде виготовлена 18.07.2017 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 18 липня 2017 року
Суддя /підпис/В.К. Блонський "Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський
Суд | Хмельницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2017 |
Оприлюднено | 19.07.2017 |
Номер документу | 67804141 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Хмельницький окружний адміністративний суд
Блонський В.К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні