ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.07.2017 Справа № 904/6545/17 За позовом Публічного акціонерного товариства "Державний експортно - імпортний банк України", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстер Фінанс", м. Дніпро
про стягнення заборгованості за договором про відкриття рахунку в цінних паперах у розмірі 9 026, 52 грн.
Суддя Суховаров А.В.
Представники:
від позивача - Олійник Т.О., довіреність №010-00/2510 від 12.06.17р.;
від відповідача - не з'явився.
Суть спору:
Публічне акціонерне товариство "Державний експортно - імпортний банк України" (далі - позивач) звернулось до господарського суду з позовом, у якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстер Фінанс" (далі - відповідач) суму 3 876, 30 грн. основного боргу, 2 009, 12 грн. пені, 1 881, 06 грн. штрафу, 163, 23 грн. три проценти річних, 1 096, 81 грн. інфляційних, а всього 9 026, 52 грн. заборгованості за порушення виконання зобов'язань за договором про відкриття рахунку в цінних паперах №982-Д від 21.08.2009р.
Представник позивача наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, 12.07.2017 року через канцелярію суду подав клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату.
Розглянувши подане клопотання, суд зазначає наступне.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Згідно приписів статті 28 ГПК України справи юридичних осіб в господарському суді можуть вести як керівники та інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами так і представники, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства.
З наданого відповідачем клопотання вбачається, що директор відповідача ОСОБА_2 17.07.2017 року буде знаходитись у черговій щорічній відпустці, а іншого представника на час розгляду справи ТОВ Майстер Фінанс не має, тому відповідач просить визнати причину неявки його представника поважною та відкласти розгляд справи на іншу дату.
При цьому, в обґрунтування поданого клопотання відповідачем надано наказ директора ТОВ "Майстер Фінанс" ОСОБА_2 №11/7/1-к від 11.07.2017 року, за змістом якого директору ОСОБА_2 чергову надається відпустка з 14 липня по 27 липня 2017 року на 14 (чотирнадцять) днів, а обов'язки покладено на ОСОБА_3.
Таким чином, відповідачем не доведено відсутність інших представників на підприємстві та належним чином не обґрунтовано причини неявки представника відповідача в судове засідання 17.07.2017 року, тому у суду відсутні підстави для відкладення розгляду справи на іншу дату.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В порядку ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
Встановив:
21.08.2009 року між позивачем (зберігачем) та відповідачем (депонентом) укладено договір про відкриття рахунку в цінних паперах №982-Д (далі - Договір), за умовами якого депонент доручає, а зберігач зобов'язується надавати депоненту послуги щодо відкриття та ведення рахунку в цінних паперах, зберігання належних депоненту цінних паперів, обслуговування операцій за цим рахунком, отримання доходів за цінними паперами на викладених нижче умовах відповідно до Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 №999, внутрішніх нормативних документів зберігача, чинного законодавства України та на підставі письмових розпоряджень депонента (далі - банківські послуги) (п.1.1 Договору).
Депонент оплачує банківські послуги відповідно до діючих тарифів та в порядку, передбаченому договором (п.3.1 Договору).
Відповідно до пункту 3.2 Договору оплата банківських послуг за Договором здійснюється депонентом в такому порядку.
3.2.1 Відкриття рахунку в цінних паперах здійснюється зберігачем після оплати депонентом цієї банківської послуги. Оплата банківської послуги за відкриття рахунку в цінних паперах на умовах передплати здійснюється депонентом на підставі Договору та згідно з діючими тарифами на рахунок №37390012801, відкритий у АТ "Укрексімбанк", МФО 322313, ідентифікаційний код АТ Укрексімбанк - 0032112 з таким призначенням платежу: "За відкриття рахунку в цінних паперах згідно з договором (вказуються номер та дата цього Договору). Без ПДВ.". Підтверджуючим документом про надання зберігачем банківської послуги, а саме: відкриття рахунку в цінних паперах, є довідка про відкриття рахунку в цінних паперах.
3.2.2 Закриття рахунку в цінних паперах здійснюється зберігачем після оплати депонентом цієї банківської послуги та погашення депонентом заборгованості перед зберігачем. Оплата банківської послуги за закриття рахунку в цінних паперах на умовах передоплати здійснюється Депонентом на підставі Договору та згідно з діючими тарифами на рахунок, реквізити якого вказані в підпункті 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 Договору з таким призначенням платежу: "За закриття рахунку в цінних паперах згідно з договором (вказується номер та дата Договору). Без ПДВ". Підтверджуючим документом про надання зберігачем банківської послуги, а саме: закриття рахунку в цінних паперах, є другий примірник розпорядження на закриття рахунку в цінних паперах з відмітками зберігача про його виконання.
3.2.3 Оплата всіх інших банківських послуг за Договором здійснюється депонентом по завершенню кожного календарного місяця (далі - звітний період), не пізніше 19 (дев'ятнадцятого) числа місяця, наступного за звітним періодом. На підставі акту-рахунку, складеного в 2 примірниках, в якому вказуються перелік банківських послуг, наданих зберігачем депоненту протягом звітного періоду, та сума до оплати банківських послуг (далі - акт-рахунок). Обидва примірника акта-рахунку надсилаються зберігачем на поштову адресу депонента, вказану в його анкеті рахунку в цінних паперах, до 10 (десятого) числа місяця (включно), наступного за звітним періодом. До зазначеного строку, зберігач може видати такий акт-рахунок депоненту або особі, уповноваженій отримувати такі документи, у разі безпосереднього звернення до зберігача одного з них. Обидва примірника акта-рахунку депонент зобов'язаний підписати та один примірник якого повернути на адресу зберігача, вказану в пункті 11 цього Договору, протягом 10 (десяти) днів з дня його одержання. У випадку, якщо депонент не поверне зберігачу один примірник підписаного акта-рахунку, то такий акт-рахунок все рівно вважається прийнятим та схваленим депонентом, а банківські послуги, вказані в ньому, вважаються надані депоненту належним чином та в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ч.1 ст.628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Розглянувши матеріали справи, суд зазначає, що на виконання умов Договору, позивачем надано обумовлені Договором банківські послуги, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами-рахунками приймання передавання послуг, проте відповідачем порушено зобов'язання перед позивачем в частині повної та своєчасної оплати отриманих банківських послуг, у зв'язку з чим у останнього утворилась заборгованість перед позивачем у розмірі 3 876, 30 грн.
На час розгляду спору відповідач не надав господарському суду доказів добровільної сплати спірної суми заборгованості.
Положеннями ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до приписів ст.ст. 525, 526 ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України, цивільні та господарські зобов'язання мають бути виконані належним чином і у встановлений договором строк, а одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов'язання, а ст. 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою (штрафом, пенею).
За порушення строків оплати банківських послуг за цим Договором депонент сплачує зберігачу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який стягується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочки (п.6.4 Договору).
У разі прострочення депонентом оплати банківських послуг більше як на 30 днів, депонент, крім пені, повинен сплатити зберігачу штраф у розмірі 50% від суми несплачених депонентом банківських послуг (п.6.5 Договору).
Нарахування штрафних санкцій, передбачених цим Договором, здійснюється незалежно від строку, на який буде прострочено виконання зобов'язань, і припиняється лише в момент повного виконання винною стороною простроченого зобов'язання. Сплата штрафних санкцій (пені, штрафу) не звільняє сторони від виконання обов'язків за Договором (п.6.6 Договору).
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Так, позивач нарахував до сплати відповідачу пеню за період з 20.06.14р. по 30.04.17р. у розмірі 2 009, 12 грн., 3% річних за той самий період у розмірі 163, 23 грн., штраф у розмірі 1 881, 06 грн., інфляційні за період з липня 2014 року по березень 2017 року у розмірі 1 096, 81 грн., що відображається в розрахунку позивача (а.с.21).
Перевіривши здійснені позивачем нарахування, суд визнає їх вірно розрахованими, а отже такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог частин 1 і 7 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів; одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається крім випадків, передбачених законом.
В силу положень ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі та застосування штрафних санкцій.
Викладене є підставою для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України сплата судового збору покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 4, 32-33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстер Фінанс" (49044, м. Дніпро, вул. Гоголя, 1; код ЄДРПОУ 34365768) на користь Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" (03150, м.Київ, вул. Антоновича, 127; код ЄДРПОУ 00032112) суму 3 876, 30 грн. основного боргу, 2 009, 12 грн. пені, 1 881, 06 грн. штрафу, 163, 23 грн. три проценти річних, 1 096, 81 грн. інфляційних , 1 600,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя А.В. Суховаров
Повний текст рішення підписано - 19.07.2017
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2017 |
Оприлюднено | 24.07.2017 |
Номер документу | 67849923 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні