Рішення
від 19.07.2017 по справі 573/1111/17
БІЛОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 573/1111/17

Номер провадження 2/573/441/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна і резолютивна частина)

19 липня 2017 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

головуючої судді Терещенко О.І.,

з участю секретаря Кислої Ю.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопілля цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Коджен Б до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю Білопілля Агросвіт , третя особа: Служба з державної реєстрації прав Білопільської міської ради про визнання недійсним договору оренди землі та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Коджен Б про визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації,

у х в а л и в :

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Коджен Б задовольнити.

Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 3,234 га, кадастровий номер 5920686000:03:001:0415, укладений 11 лютого 2017 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Білопілля Агросвіт і ОСОБА_1, зареєстрований 07 квітня 2017 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису про інше речове право 19873678.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Білопілля Агросвіт , ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Коджен Б у дольовому порядку по 800 грн. судових витрат.

ОСОБА_1 відмовити в задоволенні зустрічної позовної заяви до Товариства з обмеженою відповідальністю Коджен Б про визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації за необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Білопільський районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.

Суддя

Справа №573/1111/17

Номер провадження 2/573/441/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повний текст рішення)

19 липня 2017 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

головуючої судді Терещенко О.І.,

з участю секретаря Кислої Ю.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопілля цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Коджен Б до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю Білопілля Агросвіт , третя особа: Служба з державної реєстрації прав Білопільської міської ради про визнання недійсним договору оренди землі та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Коджен Б про визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації,

в с т а н о в и в:

29 травня 2017 року ТОВ Коджен Б звернулося до ТОВ Білопілля Агросвіт , ОСОБА_1 з позовом, в якому вказує, що останній на праві власності належить земельна ділянка, яка перебуває в оренді у товариства до 30 листопада 2022 року. 11 листопада 2017 року ОСОБА_1 уклала з ТОВ Білопілля Агросвіт договір оренди цієї ж земельної ділянки, який у квітні 2017 року було зареєстровано в установленому законом порядку. При цьому перший договір оренди в установленому законом порядку ні розірвано, ні припинено не було. Вказує, що державний реєстратор не мав права реєструвати договір оренди землі.

Посилаючись на викладені обставини, просить визнати недійсним договір оренди землі №42н, укладений 11 лютого 2017 року між ТОВ Білопілля Агросвіт та ОСОБА_1, зареєстрований 07 квітня 2017 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер 19873678.

19 червня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до ТОВ Коджен Б із зустрічною позовною заявою, в якій, посилаючись на те, що договір оренди землі від 01 грудня 2010 року вона не підписувала, просить визнати його недійсним і скасувати його державну реєстрацію.

У судовому засіданні представник ТОВ Коджен Б ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав у повному обсязі. У задоволенні зустрічного позову просив відмовити.

Відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги не визнала, свій зустрічний позов просила задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача ТОВ Білопілля Агросвіт в судове засідання не прибув, причин свого неприбуття суду не повідомив, хоча належним чином був сповіщений про день, час і місце розгляду справи.

Представник третьої особи Служби з державної реєстрації прав у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі.

Заслухавши представника позивача за первісним позовом та представника відповідача за зустрічним позовом ОСОБА_2, відповідачку за первісним позовом та позивачку за зустрічним позовом ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що первісний позов слід задовольнити, а у задоволенні зустрічного позову відмовити.

Як встановлено судом і вбачається з матеріалів справи, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЗ №363816 на підставі розпорядження голови Білопільської районної державної адміністрації від 16 вересня 2009 року №545 ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 3,2342 га, розташованої на території Нововирківської сільської ради, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а. с. 23).

01 грудня 2010 року між ОСОБА_1 і ТОВ Коджен Б було укладено договір оренди земельної ділянки площею 3,2342 га, строком на 12 років (а. с. 18-20). Зазначений договір 24 травня 2012 року був зареєстрований у Відділі Держкомзему в Білопільському районі за №592060004001367.

01 грудня 2010 року між ОСОБА_1 і ТОВ Коджен Б були підписані акти приймання-передачі земельної ділянки та визначення меж земельної ділянки в натурі (а. с. 21, 22).

01 грудня 2016 року ОСОБА_1 отримала 2410 грн. 29 коп. орендної плати на підставі вказаного вище договору (а. с. 29).

11 лютого 2017 року між ОСОБА_1 і ТОВ Білопілля Агросвіт було укладено договір оренди землі, на підставі якого в оренду було передано вказану вище земельну ділянку (а. с. 44).

07 квітня 2017 року державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_3 було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №34681174, на підставі якого було проведено державну реєстрацію права власності та права оренди на земельну ділянку (а. с. 55).

Як вбачається зі змісту оспорюваного договору від 11 лютого 2017 року, ТОВ Коджен Б не було його стороною. У той же час позивач, як орендар цієї ж земельної ділянки, має право на оспорювання зазначеного договору, оскільки цей правочин порушує його право на використання спірної земельної ділянки. Саме така правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 25 травня 2016 року справа №6-605цс16, від 23 листопада 2016 року права №594/153/16-ц.

Відповідно до ч. 4 ст. 124 ЗК передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.

Згідно з ч. 1 ст. 626, ч. 1 ст. 627 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

У відповідності зі ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з абз. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до ст. 1, ч. 5 ст. 6, ст. 13 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

З огляду на положення ч. 1 ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотності порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

У пункті 39 договору оренди від 01 грудня 2010 року сторони дійшли згоди, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою.

Відповідно до пункту 40 вказаного договору розірвання договору в односторонньому порядку після збору врожаю допускається за умови систематичної невиплати та ухилення орендаря від сплати орендної плати, невиконання умов договору, нецільового використання землі та недотримання вимог щодо чергування сільськогосподарських культур у сівозмінах, особливо соняшнику.

Підстави припинення договору оренди землі зазначені в ст. 31 Закону України Про оренду землі .

Доказів того, що договір оренди від 01 грудня 2010 року було припинено або розірвано в установленому законом порядку суду надано не було.

З огляду на викладене, ОСОБА_1, не розірвавши в установленому законом та договором порядку договір оренди земельної ділянки від 01 грудня 2010 року до закінчення строку його дії, 11 лютого 2017 року уклала новий договір оренди цієї ж земельної ділянки з ТОВ Білопілля Агросвіт .

У відповідності з ч. ч. 1, 4 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.

Згідно з ч. 1 ст. 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

У відповідності з абз. 1 ч. 2 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України Про оренду землі договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Згідно з ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

У відповідності з ч. 1 ст. 27 Закону України Про оренду землі орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

Згідно з ч. ч. 1, 2, п. в ч. 3 ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання угоди недійсною.

З огляду на роз'яснення надані в абз. 1 п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними від 06 листопада 2009 року №6 відповідно до частини першої статті 215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені статтею 203 ЦК, саме на момент вчинення правочину.

На момент вчинення оспорюваного правочину 11 лютого 2017 року строк дії договору оренди від 01 грудня 2010 року ще не закінчився, що свідчить про порушення прав позивача.

З огляду на викладене, позовні вимоги ТОВ Коджен Б слід задовольнити та постановити рішення про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, укладеного 11 лютого 2017 року між ТОВ Білопілля Агросвіт і ОСОБА_1

Що стосується позовних вимог ОСОБА_1, то вони задоволенню не підлягають, оскільки всупереч вимогам ст. 60 ЦПК України остання не надала суду належних і допустимих доказів на підтвердження своїх доводів про те, що договір оренди землі від 01 грудня 2010 року вона не підписувала. Суд роз'яснив відповідачці, що для з'ясування даної обставини необхідні спеціальні знання, для чого слід призначити почеркознавчу експертизу, та наслідки відмови від її призначення, але ОСОБА_1 відмовилася від призначення експертизи.

У зв'язку з викладеним не підлягає задоволенню і позовна вимога про скасування державної реєстрації спірного договору оренди. При цьому суд враховує, що дана позовна вимога заявлена до неналежного відповідача.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України, враховуючи, що позов ТОВ Коджен Б задоволено у повному обсязі, з відповідачів за первісним позовом у дольовому порядку на користь товариства слід стягнути з кожного по 800 грн. судового збору, сплаченого останнім при зверненні до суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 57, 58, 60, 64, 88, 174, 209, 213, 215 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Коджен Б задовольнити.

Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 3,234 га, кадастровий номер 5920686000:03:001:0415, укладений 11 лютого 2017 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Білопілля Агросвіт і ОСОБА_1, зареєстрований 07 квітня 2017 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису про інше речове право 19873678.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Білопілля Агросвіт , ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Коджен Б у дольовому порядку по 800 грн. судових витрат.

ОСОБА_1 відмовити в задоволенні зустрічної позовної заяви до Товариства з обмеженою відповідальністю Коджен Б про визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації за необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Білопільський районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.

Суддя

СудБілопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення19.07.2017
Оприлюднено26.07.2017
Номер документу67895292
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —573/1111/17

Ухвала від 05.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Кононенко О. Ю.

Ухвала від 19.09.2017

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Кононенко О. Ю.

Ухвала від 19.09.2017

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Кононенко О. Ю.

Ухвала від 18.08.2017

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Кононенко О. Ю.

Рішення від 19.07.2017

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Терещенко О. І.

Ухвала від 19.06.2017

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Терещенко О. І.

Ухвала від 01.06.2017

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Терещенко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні