АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 22ц/790/3765/17 Головуючий 1 інст. - Бєссонова Т.Д.
Справа № 623/3418/16-ц Доповідач - Котелевець А.В.
Категорія: земельні
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2017 року Апеляційний суд Харківської області в складі:
головуючого - Котелевець А.В.,
суддів - Піддубного Р.М., Швецової Л.А.,
за участю секретаря - Огар І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Злагода , треті особи - Реєстраційна служба Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, Управління Держгеокадастру в Ізюмському районі Харківської області, про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки за апеляційною скаргою Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Злагода на рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 20 квітня 2017 року,
у с т а н о в и в:
В грудні 2016 року ОСОБА_1 звернулася у суд з уточненим в подальшому позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Злагода (далі - СТОВ Злагода ), треті особи - Реєстраційна служба Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, Управління Держгеокадастру в Ізюмському районі Харківської області, про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки.
В обґрунтування вимог позивач вказала, що є власницею земельної ділянки площею 5,7659 га, розташованої на території Довгеньківської сільської ради Ізюмського району, на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 05 липня 2016 року, виданого державним нотаріусом Ізюмської державної нотаріальної контори Зелінською Т.І. за реєстровим № 1-448, після смерті її батька - ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
19 листопада 2007 року було укладено Договір оренди землі, відповідно до умов якого, ОСОБА_3 - Орендодавець надав, а СТОВ Злагода - Орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку площею 5,7659 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Довгеньківської сільської ради Ізюмського району.
В пункті 39 вказаного Договору сторони погодили, що його розірвання в односторонньому порядку допускається за умови письмового попередження заінтересованої в цьому сторони, за два місяці до початку польових робіт, але не пізніше 10 січня поточного року.
14 листопада 2016 року вона направила відповідачу рекомендованим листом повідомлення про розірвання Договору оренди землі в односторонньому порядку, на яку відповідач не відреагував.
Посилаючись на обставини, передбачені статтею 31 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-Х1У (з наступними змінами) Про оренду землі (далі - Закон № 161-ХIV), просила:
- визнати розірваним Договір оренди землі, розташованої на території Довгеньківської сільської ради Ізюмського району Харківської області, контур № 30, ділянка № НОМЕР_2, площею - 5,7659 га, кадастровий номер: НОМЕР_1, укладений 19 листопада 2007 року між ОСОБА_3 та СТОВ Злагода , зареєстрований в Харківській регіональній філії Державного підприємства Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам України 30 вересня 2008 року за № 040867200247;
- зобов'язати відповідача передати їй за актом прийому-передачі вказану земельну ділянку;
- вирішити питання про судові витрати.
ОСОБА_4 - представник відповідача СТОВ Злагода позов не визнала, посилаючись на його безпідставність.
Справа розглянута за відсутності представників третіх осіб: Реєстраційної служби Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, Управління Держгеокадастру в Ізюмському районі Харківської області, які письмових заперечень проти позову не надали.
Рішенням Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 20 квітня 2017 року визнано розірваним Договір оренди земельної ділянки, розташованої на території Довгеньківської сільської ради Ізюмського району Харківської області, контур № 30, ділянка № НОМЕР_2, площею - 5,7659 га, кадастровий номер: НОМЕР_1, укладений 19 листопада 2007 року між ОСОБА_3 та СТОВ Злагода , зареєстрований в Харківській регіональній філії Державного підприємства Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам України 30 вересня 2008 року за № 040867200247.
Зобов'язано СТОВ Злагода передати ОСОБА_1 вказану земельну ділянку.
З СТОВ Злагода на користь ОСОБА_1 стягнуто 1191 грн. 20 коп. судового збору.
В апеляційній скарзі СТОВ Злагода , посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову. Зокрема зазначає, що пункт 39 оскаржуваного Договору не містить підстав розірвання Договору оренди землі в односторонньому порядку, а стосується тільки умови розірвання, тому, не може застосовуватись без врахування пунктів 37 і 38; в матеріалах справи відсутні докази для розірвання Договору оренди землі без згоди відповідача.
Перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції відповідно до вимог частини 1 статті 303 ЦПК України - в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції - судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що позивач, відповідно до умов договору попередив відповідача про намір розірвати Договір оренди землі - 14 листопада 2016 року.
Однак погодитись з таким висновком не можна, оскільки суд неповного з'ясував обставини, що мають значення для справи та неправильно застосував норми матеріального права.
За статтею 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до статті 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Зазначені вимоги закону залишилися поза увагою суду першої інстанції.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 є власницею земельної ділянки площею 5,7659 га, розташованої на території Довгеньківської сільської ради Ізюмського району, на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 05 липня 2016 року, виданого державним нотаріусом Ізюмської державної нотаріальної контори Зелінською Т.І. за реєстровим № 1-448, після смерті її батька - ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
19 листопада 2007 року було укладено Договір оренди землі, відповідно до умов якого, ОСОБА_3 - Орендодавець надав, а СТОВ Злагода - Орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку площею 5,7659 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Довгеньківської сільської ради Ізюмського району.
Зазначений Договір був зареєстрований в Харківській регіональній філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30 вересня 2008 року за № 040867200247.
20 вересня 2012 року укладено Додаткову угоду до Договору оренди землі від 19 листопада 2007 року, яку зареєстровано в Міськрайонному управлінні Держкомзему у місті Ізюм і Ізюмському районі Харківської області 11 грудня 2012 року за № 632288254001573.
В Договорі оренди земельної ділянки сторони погодили, що дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом (пункт 37).
Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає використанню, а також з інших підстав, визначених законом (пункт 38).
Згідно зі статтею 13 Закону № 161-ХIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
На вимогу однієї із сторін Договорі оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України (частина 1 статті 32 Закону № 161-ХIV).
Відповідно до статті 141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є:
а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;
б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;
в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;
г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;
r) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
д) систематична несплата земельного податку або орендної плати;
е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;
є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.
Звертаючись із позовом, позивач послалась на пункт 39 Договору оренди землі, згідно з яким розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається за умови письмового попередження заінтересованої в цьому сторони, за два місяці до початку польових робіт, але не пізніше 10 січня поточного року. При цьому підстав, передбачених законом або договором, для розірвання Договору оренди землі в односторонньому порядку не навела.
З заявою про розірвання Договору оренди землі ОСОБА_1 звернулася 14 листопада 2016 року, тобто після 10 січня поточного року.
З огляду на це, підстав для розірвання укладеного 19 листопада 2007 року між сторонами Договору оренди землі немає.
Рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про відмову в позові.
Доводи апеляційної скарги щодо можливості розірвання Договору оренди землі з підстав, передбачених пунктом 39 Договору, не можуть бути прийняті до уваги. В даному пункті сторони погодили процедуру, за умови дотримання якої Договір оренди може бути розірвано в односторонньому порядку, і яка не є тотожною підставам припинення права користування земельною ділянкою.
Керуючись ст. ст. 303, 304, п. 2 ч. 1 ст. 307, п. п. 1, 4 ч. 1. ст. 309, ст. ст. 316, 317, 319 ЦПК України
в и р і ш и в:
Апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Злагода - задовольнити.
Рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 20 квітня 2017 року - скасувати та ухвалити нове рішення.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Злагода , треті особи - Реєстраційна служба Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, Управління Держгеокадастру в Ізюмському районі Харківської області, про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки - відмовити.
Рішення набирає чинності негайно і може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий - А.В. Котелевець
Судді - Р.М. Піддубний
Л.А. Швецова
Суд | Апеляційний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2017 |
Оприлюднено | 01.08.2017 |
Номер документу | 68013847 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Штелик Світлана Павлівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Штелик Світлана Павлівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Штелик Світлана Павлівна
Цивільне
Апеляційний суд Харківської області
Котелевець А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні