Рішення
від 01.08.2017 по справі 914/966/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.08.2017р. Справа № 914/966/17

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Петрашка М.М., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

позов: ОСОБА_1, м. Львів, до відповідача 1:Товариства з обмеженою відповідальністю "Теракота", м.Львів відповідача 2:Житлово-будівельного кооперативу "Рідний дім", м. Львів - Винники, відповідача 3:Товариства з обмеженою відповідальністю "Холдингова компанія "Квадратний метр", м. Червоноград Львівської області, відповідача 4:Товариства з обмеженою відповідальністю "Галберг", м.Львів відповідача 5:директора (посадової особи) Товариства з обмеженою відповідальністю "Теракота" Чорнодолі Петра Олексійовича, м.Львів, за участю у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Винниківської міської ради Львівської області, м. Львів - Винники, про: визнання недійсним договору про співробітництво та партнерство (про спільну діяльність) та відшкодування збитків. Представники: позивача:ОСОБА_3 - представник, відповідача 1:Чорнодоля П.О. - директор, відповідача 2:Глухих М.О. - представник, відповідача 3:Глухих М.О. - представник, відповідача 4:Чорнодоля П.О. - директор, відповідача 5:Чорнодоля П.О. - директор, третьої особи:не з'явився. Присутнім представникам учасників судового процесу права і обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22, 28 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), роз'яснено. Заяв про відвід суду не поступало. Клопотань про здійснення технічної фіксації судового процесу учасниками судового процесу заявлено не було.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Теракота", Житлово-будівельного кооперативу "Рідний дім", Товариства з обмеженою відповідальністю "Холдингова компанія "Квадратний метр", Товариства з обмеженою відповідальністю "Галберг", директора (посадової особи) Товариства з обмеженою відповідальністю "Теракота" Чорнодолі Петра Олексійовича про визнання недійсним договору про співробітництво та партнерство (про спільну діяльність) та відшкодування збитків.

Ухвалою суду від 22.05.2017р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 13.06.2017р. Ухвалою суду від 13.06.2017р. розгляд справи відкладено на 04.07.2017р. Ухвалою суду від 04.07.2017р. розгляд справи відкладено на 11.07.2017р. Ухвалою суду від 11.07.2017р. продовжено строк розгляду справи та відкладено на 25.07.2017р. Ухвалою суду від 25.07.2017 р. відкладено розгляд справи на 01.08.2017 р.

Позовні вимоги обґрунтовуються наступним. Між Винниківською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Теракота" було укладено договір оренди землі від 31.10.2005 р. За умовами цього договору орендодавець (третя особа у справі) передав, а орендар (відповідач 1 у справі) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м. Винники, вул. Сахарова для будівництва будинку з поєднанням житла та об'єктів соціально-культурного побуту. Проте, директором ТзОВ "Теракота" у порушення норм закону та інтересів такого товариства укладено договір про співробітництво та партнерство (про спільну діяльність) від 16.02.2016 р. Позивач вважає неправомірним за умовами вказаного договору передачу ТзОВ "Теракота" ЖБК "Рідний дім" функції замовника будівництва, а також таким, що суперечить інтересу отримання частки від спільної діяльності у розмірі 1%. З урахуванням навденого, діючи як учасник в інтересах ТзОВ "Теракота", позивач просить визнати недійсним договір про співробітництво та партнерство (про спільну діяльність) від 16.02.2016 р., зареєстрований в реєстрі за №231 та посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Максимів Л.Д., укладений між Житлово-будівельним кооперативом "Рідний дім", Товариством з обмеженою відповідальністю "Теракота", Товариством з обмеженою відповідальністю "Холдингова компанія "Квадратний метр" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Галберег".

Позивачем подано клопотання про залучення до участі у справі тертої особи приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Максимів Л.Д., якою посвідчено договір про співробітництво та партнерство (про спільну діяльність) від 16.02.2016 р.

Суд відхиляє подане клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, оскільки таке не обґрунтовано належними та допустимими доказами, а також не зазначено, яким чином вирішення предмета спору вплине на права та обов'язки нотаріуса.

Позивачем подано клопотання про зупинення провадження у справі (вх. №3185/17 від 25.07.2017 р., в редакції вх. №26579/17 від 31.07.2017 р.) до вирішення справи №914/1480/17, в якій оспорюється право позивача на участь в управлінні товариством.

Суд відмовляє у задоволенні поданого клопотання про зупинення провадження у справі, оскільки дослідження предмета спору залежить від встановлення судом наявності порушень прав позивача за період протягом якого його участь у ТзОВ "Теракота" підтверджено матеріалами справи.

Директор ТзОВ "Теракота" та ТзОВ "Галберег" у поданому відзиві заперечив проти позовних вимог. Вказує на те, що дії директора ТзОВ "Теракота" відповідають статуту товариства. Керівником ТзОВ "Теракота" вчинялись всі необхідні дії для завершення будівництва будинку по вул. Сахарова в м. Винники, а також для уникнення банкрутства підприємства. Договір про співробітництво та партнерство (про спільну діяльність) від 16.02.2016 р. відповідає інтересам ТзОВ "Теракота" відповідно до понесених витрат у спільній діяльності. Крім того, звертає увагу на те, що позивач як учасник товариства не виконав належним чином свого обов'язку щодо формування статутного капіталу, тому він втратив право управляти товариством і розподіляти прибуток товариства. У зв'язку з цим просить припинити провадження у справі.

Відповідач 2 у поданому відзиві заперечив проти позовних вимог з наступних підстав. Укладення договору про спільну діяльність, предметом якої є будівництво житлового будинку на земельній ділянці, що належить особі на праві оренди, ніяким чином не суперечить нормам законодавства в земельній сфері, а також відповідає законодавству у сфері містобудівної діяльності. Сторонами дотримано вимоги щодо змісту та форми договору про спільну діяльність. Дії директора ТзОВ "Теракота" щодо укладення оспорюваного правочину відбулись в межах його повноважень, визначених ЗУ "Про господарські товариства" та статутом ТзОВ "Теракота". Твердження позивача про нанесення діями директора збитків ТзОВ "Теракота" безпідставні, оскільки товариство не отримувало жодного доходу від оренди земельної ділянки, а навпаки мало лише витрати у вигляді орендної плати. Натомість за умовами договору про співробітництво та партнерство (про спільну діяльність) від 16.02.2016 р. товариство отримує майнову вигоду. З урахуванням наведеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідач 3 у поданому відзиві заперечив проти позовних вимог з підстав аналогічних, на які вказує відповідач 2.

В судове засідання представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у поданому позові.

В судове засідання представники відповідачів з'явились, проти позову заперечили з підставі, наведених у поданих відзивах.

В судове засідання третя особа не з'явилась, письмових пояснень та додаткових доказів не подала.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши присутніх в судовому засіданні представників позивача та відповідачів, суд встановив наступне.

Із статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Теракота" (затвердженому зборами засновників ТзОВ "Теракота", протокол №01/05 від 12.04.2006 р.) вбачається, що засновниками товариства є ОСОБА_7 та ОСОБА_1 із частками у статутному капіталі 50% кожен із учасників.

Відповідно до протоколу зборів засновників ТзОВ "Теракота" №02/04 від 03.02.2004 р. директором призначено Чорнодолю Петра Олексійовича.

Відповідно до протоколу загальних зборів ТзОВ "Галберег" від 05.09.2013 р. генеральним директором обрано Чорнодолю Петра Олексійовича.

Між Винниківською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Теракота" було укладено договір оренди землі від 31.10.2005 р. (надалі - Договір оренди). За умовами цього договору орендодавець (третя особа у справі) на підставі діючого Положення "Про оренду земельних ділянок у м. Винники" та порядок встановлення розмірів орендної плати" та рішення Винниківської міської ради №1068 від 29.09.2005 р. "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки та надання ТзОВ "Теракота" в оренду земельної ділянки для будівництва будинку з поєднанням житла та об'єктів соціально-культурного побуту на вул. Сахарова в м. Винники надає, а орендар (відповідач 1 у справі) приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м. Винники, вул. Сахарова для будівництва будинку з поєднанням житла та об'єктів соціально-культурного побуту. В оренду передається земельна ділянка, кадастровий номер НОМЕР_1, загальною площею 0,5184 га у тому числі інші землі 0,5184 га (пункт 2 Договору оренди).

Відповідно до пункту 1.5 Договору оренди земельна ділянка передається в оренду для будівництва будинку з поєднанням житла та об'єктів соціально-культурного побуту.

Згідно з актом від 10.11.2005 р. здійснено винесення в натурі межі земельної ділянки, яка знаходиться у м. Винники на вул. Сахарова і передано вказану ділянку у користування ТзОВ "Теракота". За відповідним актом об'єкт оренди передано в користування відповідачу 1.

Згідно з рішенням Винниківської міської ради №516 від 15.09.2016 р. продовжено ТзОВ "Теракота" термін оренди землі на вул. Сахарова у м. Винники до 12 липня 2012 року.

ТзОВ "Теракота" видано ВАТ "Львівгаз" технічні умови №33/781 від 12.09.2006 р., ВАТ "Львівобленерго" технічні умови від 15.06.2006 р. №131-3285/2, МКП "Винниківське" технічні умови №240 від 04.08.2006 р. на підключення до системи водопостачання і каналізації.

Між ТзОВ "Теракота" та кооперативом "Караван" укладено договір №П-230-06 від 26.05.2006 р. на виконання проектних робіт. За умовами цього договору замовник (відповідач 1 у справі) доручає, а виконавець (кооператив "Караван") приймає на себе зобов'язання з розробки відповідно до регіональних і місцевих правил забудови, ДБН А.2.2-3-2004, інших державних будівельних норм і нормативних документів проектно-кошторисної документації житлового будинку на 70 квартир з влаштуванням на 1-му поверсі об'єктів соціально-побутового призначення по вул. Сахарова в м. Винники в складі: генплан; благоустрій; архітектурно-будівельна частина нижче відм.+0.000; архітектурно-будівельна частина вище відм.+0.000; архітектурно-будівельні вузли; металічні вироби; залізобетонні вироби; внутрішній водопровід; внутрішня каналізація; внутрішній газопровід; опалення і вентиляція; електроосвітлення; системи зв'язку; сигналізація наявності газу метану і чадного газу; внутрішні слабкострумні мережі; зовнішні мережі водопроводу, каналізація, електропостачання, газопроводу, телефонізації, кошторис. Відповідно до пункту 2.1 вказаного договору та протоколу угоди про договірну ціна на виконання проектних робіт та послуг по об'єкту вартість становить 150.000,00 грн.

Рішенням виконавчого комітету Винниківської міської ради від 03.07.2007 р. №255 дано ТзОВ "Теракота" дозвіл на будівництво 70-ти квартирного житлового будинку на вул.. Сахарова у м. Винники згідно з проектною документацією

Львівською обласною службою української державної інвестиційної експертизи в експертному висновку №7.Е752/2 від 05.10.2007 р. рекомендовано до затвердження робочий проект багатоквартирного житлового будинку з соцкультпобутом по вул. Сахарова у м. Винники Львівської області (заявник ТзОВ "Теракота", інвестор - власні кошти, проектна організація - НТК "Караван", підрядна організація - ТзОВ "Теракота").

Наказом №3 директора ТзОВ "Теракота" від 05.10.2007 р. затверджено проект 70-ти квартирного житлового будинку з соцкультпобутом у м. Винники по вул. Сахарова.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області 22.10.2007 р. №11-07 видано ТзОВ "Теракота" дозвіл на виконання будівельних робіт на будівництво 70-ти квартирного житлового будинку на вул.. Сахарова у м. Винники

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області 14.06.2010 р. №1/261-10 видано ТзОВ "Теракота" та ТзОВ "Галберег" дозвіл на виконання будівельних робіт на будівництво багатоквартирного житлового будинку на вул.. Сахарова у м. Винники.

Між Львівським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному будівництву" та ТзОВ "Теракота" укладено договір про будівництво доступного житла №1/08568 від 15.08.2011 р. За умовами цього договору сторони домовились про організацію спорудження об'єкта будівництва силами забудовника (ТзОВ "Теракота").

Між ТзОВ "Теракота" та ТзОВ "Галберег" укладено договір про делегування повноважень від ТзОВ "Теракота" до ТзОВ "Галберег" від 10.07.2012 р. За цим договором замовник-інвестор (ТзОВ "Галберег") забезпечує закінчення будівництва 70-квартирного житлового будинку за адресою: м. Львів-Винники вул. Сахарова з залученням коштів інвесторів за участю будівництва "Доступного житла" та інвесторів - за участю в іпотечному кредитуванні будівництва "Доступного житла". Будівництво об'єкта здійснюється на земельній ділянці площею 0,518 га за адресою: м. Львів-Винники вул. Сахарова ТзОВ "Теракота" як орендар земельної ділянки передає в користування замовнику - інвестору (ТзОВ "Галберег") до закінчення будівництва 70-квартирного житлового будинку і здачі його в експлуатацію. Згідно з вказаним договором забудовник будівництва (ТзОВ "Теракота") передає, замовнику - інвестору (ТзОВ "Галберег") будову 70-квартирного житлового будинку в м. Львів-Винники по вул. Сахарова згідно з локальним кошторисом 2.1.1. на суму 9501,079 тис. грн., а саме такі функції як: внесення в процесі будівництва об'єкту щодо зміни і доповнення до проектно-кошторисної документації останнього та/або обсягів робіт на його будівництво машинами і механізмами, кабельно-провідниковою продукцією конструкціями, матеріалами та виробами; укладення угод з підрядними організаціями та виконання будівельно-монтажних та пуско-налагоджувальних робіт; здійснення технічного нагляду за будівництвом об'єкта, підписання актів прихованих робіт та інших документів, які стосуються якості, строку виконання та вартості робіт; проведення розрахунків за виконання роботи із підрядними організаціями; організації та забезпечення здачі об'єкта в експлуатацію.

Рішенням виконавчого комітету Винниківської міської ради від 16.07.2013 р. №182 присвоєно поштовий адрес 70-квартирному житловому будинку по вул. Сахарова, 14-Б, у м. Винники.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області видано ТзОВ "Галберег" ліцензію серія АВ №590501 від 04.11.2011 р. (терміном до 04.11.2016 р.).

Департаментом ДАБІ у Львівській області 03.07.2015 р., довільним офісом Львівської міської ради 01.7.2015 р. зареєстровано декларацію про готовність об'єкта (багатоквартирний житловий будинок з соцкультпобутом на вул. Сахарова, 14-Б, м. Винники) до експлуатації. Замовник - ТзОВ "Теракота", генеральний підрядник - ТзОВ "Галберег", генеральний проектувальник - ПП "Караван".

Між Житлово-будівельним кооперативом "Рідний дім", Товариством з обмеженою відповідальністю "Теракота", Товариством з обмеженою відповідальністю "Холдингова компанія "Квадратний метр" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Галберег" укладено договір про співробітництво та партнерство (про спільну діяльність) від 16.02.2016 р. (надалі - Договір про спільну діяльність), посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Максимів Л.Д. за реєстровим №231. Шляхом підписання цього договору сторони підтверджують, що інтересам кожної з них відповідає спільне і узгоджене співробітництво у (сфері) галузі: житлово-цивільне будівництво, для досягнення наступних господарських і комерційних цілей; будівництво та введення в експлуатацію багатоквартирного, житлового будинку, запроектованого згідно з містобудівними умовами і обмеженнями, відповідно до рішення виконавчого комітету Винниківської міської ради м. Львова №128 від 16.06.2015 року / поверховість: чотири поверхи плюс мансарда / з поєднанням об'єктів соціально-культурного побуту на земельній ділянці кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована по вул.. Сахарова м. винники Львівська область (надалі - об'єкт нерухомості).

Відповідно до пункту 1.2 Договору про спільну діяльність сторона 2 (ТзОВ "Теракота") за даним договором є землекористувачем земельної ділянки кадастровий номер якої НОМЕР_1, що розташована по вул.. Сахарова м. Винники Львівська область на правах оренди на підставі додаткової угоди про поновлення строку оренди землі від 12 липня 2012 року зареєстрованої у Винниківській міській раді за №207, про що в книзі записів реєстрації договорів оренди землі №2 вчинено запис, до основного договору оренди землі від 31.10.2005 р., зареєстрованого у Львівському міському відділ Львівської регіональної філії Центру ДЗК, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 28 листопада 2005 року за №04:05:438:02458 та який зареєстрований у Винниківській міській раді 31 жовтня 2005 року за №48, про що в книзі запису реєстрації договорів оренди землі №2 вчинено запис.

Згідно з пунктом 1.3 Договору про спільну діяльність сторона 2 (ТзОВ "Теракота") як користувач земельної ділянки передає стороні 1 (ЖБК "Рідний дім") право виконання функцій замовника будівництва, сторона 3 (ТзОВ "Холдингова компанія "Квадратний метр") та сторона 4 (ТзОВ "Галберег") виступають інвесторами за цим договором та крім того сторона 3 (ТзОВ "Холдингова компанія "Квадратний метр") окремо на договірній основі, бере на себе функції генерального підрядника для досягнення цілі за цим договором.

Передача права виконання функцій замовника будівництва об'єкта нерухомості від сторони 2 (ТзОВ "Теракота") до сторони 1 (ЖБК "Рідний дім") не припиняє права сторони 2 на землекористування і не звільняє сторону 2 від обов'язків землекористувача сплачувати оренду плату в повному обсязі і у терміни передбачені договором. Керівництво спільною діяльністю за даним договором, а також ведення спільних речей за взаємною згодою сторін доручається стороні 1 (ЖБК "Рідний дім") (пункти 1.4, 1.6 Договору про спільну діяльність).

Згідно з пунктами 2.5, 3.3 Договору про спільну діяльність за взаємною згодою сторін, незалежно від розмірів внесків та покладених на сторін зобов'язань, незалежно від зміни обсягів робіт, що виконуються, сторони узгодили та зафіксували даним пунктом цього договору частки результатів спільної діяльності кожної із сторін, які складаються так: частка сторони 1 (ЖБК "Рідний дім") складає 90%, частка сторони 2 (ТзОВ "Теракота") складає 1 %, частка сторони 3 (ТзОВ "Холдингова компанія "Квадратний метр") складає 1%, частка сторони 4 (ТзОВ "Галберег") складає 8%. Сторони узгодили, що результати отримані від здійснення спільної діяльності і ділового співробітництва сторін розподіляються між сторонами в кожному випадку пропорційно їх часткам.

Як вбачається із протоколу №21 від 04.04.2016 р. постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин Винниківської міської ради м. Львова комісією розглянуто заяву гр.. Чорнодолі П.О. та ОСОБА_8 стосовно надання дозволу на договір суборенди земельної ділянки за адресою м. Винники по вул. Сахарова. Членами комісії розглянуто дане звернення та вирішено рекомендувати для подальшого вирішення даного питання необхідно виготовити технічну документацію з розподілу земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Між сторонами у справі виникли цивільні правовідносини щодо захисту прав та інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Теракота" та його учасника ОСОБА_1.

Із статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Теракота" (затвердженому зборами засновників ТзОВ "Теракота", протокол №01/05 від 12.04.2006 р.) вбачається, що засновниками товариства є ОСОБА_7 та ОСОБА_1 із частками у статутному капіталі 50% кожен із учасників. З урахуванням наведеного на час виникнення спірних правовідносин позивач був учасником ТзОВ "Теракота" із часткою у статутному капіталі 50%.

Відповідно до статті 92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. У випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов'язків і здійснювати їх через своїх учасників. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.

Відповідно до положень частини 8, 10 статті 28 Господарського процесуального кодексу України у спорах про відшкодування збитків, завданих господарському товариству його посадовою особою, представником такого товариства є також учасник (акціонер) цього товариства, якому сукупно належить 10 і більше відсотків статутного капіталу (простих акцій) товариства, який подав господарському суду позовну заяву від імені товариства або який подав господарському суду заяву про здійснення представництва позивача. Учасник (акціонер), якому належить 10 і більше відсотків статутного капіталу (простих акцій) господарського товариства, може здійснювати представництво товариства особисто (якщо він є фізичною особою), через свої органи (якщо він є юридичною особою), через органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування (якщо він є державою, Автономною Республікою Крим, територіальною громадою), через інших своїх представників. Учасник (акціонер), якому сукупно належить 10 і більше відсотків статутного капіталу (простих акцій) товариства, може здійснювати представництво товариства через одного з учасників (акціонерів) або спільно уповноважити на це іншу особу. У спорах про відшкодування збитків, завданих господарському товариству його посадовою особою, така посадова особа не вправі представляти товариство та призначати представника для участі у справі від імені господарського товариства.

Позивач просить стягнути з відповідача 5 збитки завдані діями директора ТзОВ "Теракота" - Чорнодолі Петра Олексійовича у сумі 19.299.527,40 грн.

Згідно з статтею 22 Господарського процесуального кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо).

Як вбачається зі змісту статей 22 Цивільного кодексу України, відповідальність за завдану шкоду може наставати лише за наявності підстав, до яких законодавець відносить наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправна поведінка, збитки, причинний зв'язок між протиправною поведінкою боржника та завданими збитками, вина та встановлення заходів, вжитих стороною для одержання такої вигоди. За відсутності хоча б одного їх цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.

Проаналізувавши подані суду докази, судом не встановлено у діях директора ТзОВ "Теракота" - Чорнодолі Петра Олексійовича усіх елементів складу цивільного правопорушення. Суд звертає увагу позивача, що у поданому розрахунку збитків не зазначено правову природу збитків (реальні збитки або упущена вигода). Крім того, відсутні належні та допустимі докази які б підтверджували завдані збитки.

Разом з тим, суд в межах повноважень визначених пунктом 1 частини першої статтею 83 Господарського процесуального кодексу України має право визнати недійсним пов'язаний з предметом спору договір, який суперечить законодавству.

При цьому, відповідно до статті 2 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" рішення Європейського суду з прав людини є обов'язковими для виконання Україною відповідно до вимог ст. 46 вищевказаної Конвенції.

Європейський суд з прав людини у рішенні ("Бейлер проти Італії", №33202/96, §100 вказує на те, що право власності, відповідно до рішень Суду, не обмежується правом власності на фізичні речі та передбачає, що право вимоги, законний інтерес та правомірне очікування особи, до яких, зокрема, належать інтереси, що обумовлені корпоративними правами учасника (акціонера), також повинні отримати прямий ефективний захист. Поняття власності не залежить від формальної класифікації у національному законодавстві і тлумачиться з огляду на законні інтереси та очікування осіб, а тому інтереси, пов'язані із здійсненням прав учасником (акціонером), підлягають визнанню національним судом, зокрема, шляхом визнання прав учасника на оспорення правочину щодо якого існує заінтересованість і який порушує інтереси цього учасника, які можуть бути тотожними інтересам товариства.

Крім того, суд також враховує позицію Верховного суду України (постанова Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 25 травня 2016 р. у справі N 6-605цс16) згідно з якою, оспорювати правочин може також особа (заінтересована особа), яка не була стороною правочину, на час розгляду справи судом не має права власності чи речового права на предмет правочину та/або не претендує на те, щоб майно в натурі було передано їй у володіння. Вимоги заінтересованої особи, яка в судовому порядку домагається визнання правочину недійсним (ч. 3 ст. 215 ЦК України), спрямовані на приведення сторін недійсного правочину до того стану, який саме вони, сторони, мали до вчинення правочину. Власний інтерес заінтересованої особи полягає в тому, щоб предмет правочину перебував у власності конкретної особи чи щоб сторона (сторони) правочину перебувала у певному правовому становищі, оскільки від цього залежить подальша можливість законної реалізації заінтересованою особою її прав.

Відповідно до статті 111-28 Господарського процесуального кодексу України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 111 16 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Суд розглянувши вимогу про визнання недійсним Договору про спільну діяльність вбачає правові підстави для її задоволення з урахуванням наступного.

Між Винниківською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Теракота" було укладено Договір оренди. За умовами цього договору орендодавець (третя особа у справі) на підставі діючого Положення "Про оренду земельних ділянок у м. Винники" та порядок встановлення розмірів орендної плати" та рішення Винниківської міської ради №1068 від 29.09.2005 р. "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки та надання ТзОВ "Теракота" в оренду земельної ділянки для будівництва будинку з поєднанням житла та об'єктів соціально-культурного побуту на вул. Сахарова в м. Винники надає, а орендар (відповідач 1 у справі) приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м. Винники, вул. Сахарова для будівництва будинку з поєднанням житла та об'єктів соціально-культурного побуту. В оренду передається земельна ділянка, кадастровий номер НОМЕР_1, загальною площею 0,5184 га у тому числі інші землі 0,5184 га (пункт 2 Договору оренди).

Відповідно до пункту 1.5 Договору оренди земельна ділянка передається в оренду для будівництва будинку з поєднанням житла та об'єктів соціально-культурного побуту.

Згідно з рішенням Винниківської міської ради №516 від 15.09.2016 р. продовжено ТзОВ "Теракота" термін оренди землі на вул. Сахарова у м. Винники до 12 липня 2012 року.

Отже, правомірним користувачем вказаної земельної ділянки на праві оренди є ТзОВ "Теракота".

В подальшому між Житлово-будівельним кооперативом "Рідний дім", Товариством з обмеженою відповідальністю "Теракота", Товариством з обмеженою відповідальністю "Холдингова компанія "Квадратний метр" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Галберег" укладено Договір про спільну діяльність. Згідно з пунктом 1.3 Договору про спільну діяльність сторона 2 (ТзОВ "Теракота") як користувач земельної ділянки передає стороні 1 (ЖБК "Рідний дім") право виконання функцій замовника будівництва, сторона 3 (ТзОВ "Холдингова компанія "Квадратний метр") та сторона 4 (ТзОВ "Галберег") виступають інвесторами за цим договором та крім того сторона 3 (ТзОВ "Холдингова компанія "Квадратний метр") окремо на договірній основі, бере на себе функції генерального підрядника для досягнення цілі за цим договором.

Як вбачається із протоколу №21 від 04.04.2016 р. постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин Винниківської міської ради м. Львова комісією розглянуто заяву гр. Чорнодолі П.О. та ОСОБА_8 стосовно надання дозволу на договір суборенди земельної ділянки за адресою м. Винники по вул. Сахарова. Членами комісії розглянуто дане звернення та вирішено рекомендувати для подальшого вирішення даного питання необхідно виготовити технічну документацію з розподілу земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1.

Разом з тим, суд виходить із того, що право користування землею (земельними ділянками) врегульовано Главою 15 Земельного кодексу України. Так, земельна ділянка передається в постійне користування, на праві оренди, суборенди, земельного сервітуту, а також на підставі договору емфітевзису або суперфіцію.

Договір оренди не передбачав права ТзОВ "Теракота" (орендаря за Договором оренди) на передачу земельної ділянки в користування третім особам.

Згідно з статтею 413 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки має право надати її в користування іншій особі для будівництва промислових, побутових, соціально-культурних, житлових та інших споруд і будівель (суперфіцій). Таке право виникає на підставі договору. Право користування земельною ділянкою державної або комунальної власності для забудови не може бути відчужено її землекористувачем іншим особам (крім випадків переходу права власності на будівлі та споруди, що розміщені на такій земельній ділянці), внесено до статутного фонду, передано у заставу.

У матеріалах справи також відсутні докази передачі ЖБК "Рідний дім" земельної ділянки на підставі умов договору суперфіцію.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, свій намір сторони реалізували в укладенні Договору про спільну діяльність.

Згідно з статтею 6 Цивільного кодексу України сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

Статтею 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Отже, сторони вправі укладати будь який договір, який прямо і не передбачений цивільним законодавством, проте такий повинен відповідати вимогам цивільного законодавства та основним засадам і принципам цивільного права. Однак, свобода договору не є абсолютною, а обмежується вимогами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, вимогами розумності та справедливості.

Як встановлено судами, предметом Договору про спільну діяльність є здійснення будівництва багатоквартирного, житлового будинку.

Відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, цим Законом, законами України "Про Генеральну схему планування території України", "Про основи містобудування", "Про архітектурну діяльність", "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду", "Про землеустрій", іншими нормативно-правовими актами.

Відносини у сфері здійснення забудови земельної ділянки є комплексними, регулюються як в адміністративному порядку, так і приватноправовому, зокрема, нормами земельного законодавства, законодавства у сфері фінансування та здійснення будівництва, нормами законодавства про кооперацію тощо.

В пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" №9 від 06.11.2009 р. зазначено, що при розгляді справ про визнання правочинів недійсними суди залежно від предмета і підстав позову повинні застосовувати норми матеріального права, якими регулюються відповідні відносини, та на підставі цих норм вирішувати справи.

Відповідно до частини четвертої статті 26 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Отже, реалізація права забудови є невід'ємною від реалізації права на земельну ділянку.

Зміст укладеного між сторонами Договору про спільну діяльність містить елементи (істотні умови) різних договорів (змішаний договір).

До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору ( стаття 628 Цивільного кодексу України).

В даному випадку, при вирішенні спору про визнання недійсним договору суд аналізує всі істотні умови такого договору у зв'язку між собою, зміст і правову природу договору в цілому, та з врахуванням предмету договору оцінює такі на відповідність чинному законодавству, та аналізує наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник - це фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

Згідно з статтею 8 вказаного закону планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування. Планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації (частина четверта статті 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").

Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою (частина друга статті 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").

Як вбачається з матеріалів справи, ТзОВ "Теракота" до укладення спірного договору вчинено усі належні дії щодо забудови земельної ділянки. Зокрема, ТзОВ "Теракота" видано ВАТ "Львівгаз" технічні умови №33/781 від 12.09.2006 р., ВАТ "Львівобленерго" технічні умови від 15.06.2006 р. №131-3285/2, МКП "Винниківське" технічні умови №240 від 04.08.2006 р. на підключення до системи водопостачання і каналізації. Між ТзОВ "Теракота" та кооперативом "Караван" укладено договір №П-230-06 від 26.05.2006 р. на виконання проектних робіт. Львівською обласною службою української державної інвестиційної експертизи в експертному висновку №7.Е752/2 від 05.10.2007 р. рекомендовано до затвердження робочий проект багатоквартирного житлового будинку з соцкультпобутом по вул. Сахарова у м. Винники Львівської області (заявник ТзОВ "Теракота", інвестор - власні кошти, проектна організація - НТК "Караван", підрядна організація - ТзОВ "Теракота"). Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області 22.10.2007 р. №11-07 видано ТзОВ "Теракота" дозвіл на виконання будівельних робіт на будівництво 70-ти квартирного житлового будинку на вул.. Сахарова у м. Винники. Між Львівським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному будівництву" та ТзОВ "Теракота" укладено договір про будівництво доступного житла №1/08568 від 15.08.2011 р. За умовами цього договору сторони домовились про організацію спорудження об'єкта будівництва силами забудовника (ТзОВ "Теракота").

З аналізу матеріалів справи та положень статей 8, 26, 30 та інших норм Закону дає підстави зробити висновок, що право замовника на забудову земельних ділянок може бути реалізовано виключно їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.

За положеннями статтей 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно з статтею Закону України "Про кооперацію" земля кооперативу складається із земельних ділянок, наданих йому в оренду або придбаних ним у власність. Землі загального користування дачного кооперативу безоплатно передаються йому у власність із земель державної або комунальної власності відповідно до закону. Кооперативи придбавають земельні ділянки відповідно до Земельного кодексу України.

Судом встановлено, що як на час укладення спірного правочину, так і на момент розгляду справи в суді у ЖБК "Рідний дім" були відсутні майнові права на земельну ділянку за адресою м. Винники по вул. Сахарова кадастровий номер НОМЕР_1. ЖБК "Рідний дім" не був власником або користувачем земельної ділянки, на якій мав намір здійснювати будівництво житлового будинку.

Доказів набуття ЖБК "Рідний дім" земельної ділянки для забудови у порядку, встановленому Земельним кодексом України, суду не надані. Матеріали справи таких доказів не містять.

У даному контексті слід зазначити, що договором визначено, що будівельний майданчик - це територія, а саме земельна ділянка в м. Винники по вул. Сахарова, кадастровий номер НОМЕР_1, призначена для будівництва об'єкту.

Натомість, Договір про спільну діяльність не передбачає передачу ЖБК "Рідний дім" права користування орендованою ТзОВ "Теракота" земельною ділянкою, однак саме на орендованій відповідачем 1 земельній ділянці ЖБК "Рідний дім", ТзОВ "Холдингова компанія "Квадратний метр", ТзОВ "Галберег" здійснює будівництво житлового будинку.

За рішенням Винниківської міської ради №1068 від 29.09.2005 р. надано земельну ділянку площею 0,5184 га в м. Винники по вул. Сахарова, в оренду ТзОВ "Теракота" кадастровий номер НОМЕР_1 для будівництва будинку. Рішенням виконавчого комітету Винниківської міської ради від 03.07.2007 р. №255 дано ТзОВ "Теракота" дозвіл на будівництво 70-ти квартирного житлового будинку на вул.. Сахарова у м. Винники згідно з проектною документацією. Згідно з рішенням Винниківської міської ради №516 від 15.09.2016 р. продовжено ТзОВ "Теракота" термін оренди землі на вул. Сахарова у м. Винники до 12 липня 2012 року.

Як встановлено судом, згідно з пунктом 1.3 Договору про спільну діяльність сторона 2 (ТзОВ "Теракота") як користувач земельної ділянки передав стороні 1 (ЖБК "Рідний дім") право виконання функцій замовника будівництва.

Таким чином, ЖБК "Рідний дім" за договором передано функції замовника будівництва об'єкта в розумінні Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Щодо передачі функцій замовника за Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", то цим Законом передбачено, що функції замовника на будівництво виконавчий орган місцевої ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації виконують безпосередньо або можуть делегувати їх на конкурсній основі генеральному підряднику (підряднику) у порядку, встановленому законодавством. Функції замовника комплексної забудови території може виконувати власник (користувач) відповідної земельної ділянки в межах такої земельної ділянки, переданої (наданої) йому в установленому законом порядку (стаття 33 "Про регулювання містобудівної діяльності").

Діючим законодавством, в т.ч. Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" не передбачено передачу функцій замовника в порядку, передбаченому сторонами в договорі. Функції та обов'язки замовника будівництва є нерозривно пов'язаними з його статусом користувача або власника земельної ділянки. Аналогічної позиції дотримується Вищий господарський суд України у постанові від 07.12.2016 р. №921/1204/15-г/6.

Недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини статті 217 Цивільного кодексу України.

З урахуванням того, що даний оспорюваний договір є змішаним, приймаючи до уваги приписи ст.ст. 217, 628 Цивільне кодексу України, рекомендації, викладені в п. 2.12. постанови пленуму Вищого господарського суду України №11 від 29.05.2013, суд дійшов висновку, що правочин в цілому не міг бути вчинений сторонами без частин, яка підлягає визнаю недійсною.

За таких обставин, Договір про спільну діяльність, укладений між Житлово-будівельним кооперативом "Рідний дім", Товариством з обмеженою відповідальністю "Теракота", Товариством з обмеженою відповідальністю "Холдингова компанія "Квадратний метр" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Галберег", посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Максимів Л.Д. за реєстровим №231, не відповідає вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим, підлягає визнанню недійсним в цілому.

Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю (стаття 217 Цивільного кодексу України). У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування - стаття 216 Цивільного кодексу України.

В той же час, якщо спір з приводу таких наслідків між сторонами відсутній, у господарського суду немає правових підстав зобов'язувати їх вчиняти ці дії. Сторонами таких вимог в межах справи, що розглядається, не заявлено.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими частково та такими, що підлягають до задоволенню в частині визнання недійсним Договору про спільну діяльність.

Відповідно до статей 33, 38 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 4 3 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Судом не виявлено на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору.

Судові витрати на підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до пунктів 4.1, 4.5 постанови Пленуму вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" від 21.02.2013 р. №7 у випадках коли позивач звільнений від сплати судового збору: якщо позов залишено без задоволення - судовий збір не стягується; у разі задоволення позову повністю або частково судовий збір стягується з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам) в доход Державного бюджету України, якщо відповідач не звільнений від сплати цього збору. Якщо пропорції задоволення позовних вимог точно визначити неможливо (зокрема, при частковому задоволенні позову немайнового характеру), то судові витрати розподіляються між сторонами порівну.

З урахуванням наведеного, оскільки судом задоволено позовну вимогу немайнового характеру (визнання договору недійсним), яка стосується сторін цього договору, то судовий підлягає стягненню з відповідачів 1, 2, 3, 4 порівну у сумі 400,00 грн.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати недійсним договір про співробітництво та партнерство (про спільну діяльність) від 16.02.2016 р., зареєстрований в реєстрі за №231 та посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Максимів Л.Д., укладений між Житлово-будівельним кооперативом "Рідний дім" (ідентифікаційний код 39688874) , Товариством з обмеженою відповідальністю "Теракота" (ідентифікаційний код 23885645) , Товариством з обмеженою відповідальністю "Холдингова компанія "Квадратний метр" (ідентифікаційний код 39895340) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Галберег" (ідентифікаційний код 31073702) .

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Теракота" (адреса: вулиця Садова, будинок 25, квартира 523, місто Львів, Львівська область, 79054; ідентифікаційний код 23885645) в доход Державного бюджету України 400,00 грн. судового збору.

4. Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу "Рідний дім" (адреса: вулиця Кільцева, будинок 3, місто, Винники, місто Львів, Львівська область, 79495; ідентифікаційний код 39688874) в доход Державного бюджету України 400,00 грн. судового збору.

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Холдингова компанія "Квадратний метр" (адреса: вулиця Львівська, будинок 36, місто Червоноград, Львівська область, 80100; ідентифікаційний код 39895340) в доход Державного бюджету України 400,00 грн. судового збору.

6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Галберг" (адреса: вулиця Липова Алея, будинок 11, квартира 18, місто Львів, Львівська область, 79035; ідентифікаційний код 31073702) в доход Державного бюджету України 400,00 грн. судового збору.

7. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 07.08.2017 року.

Суддя Петрашко М.М.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення01.08.2017
Оприлюднено09.08.2017
Номер документу68159916
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/966/17

Постанова від 20.12.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 29.11.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 22.11.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 08.11.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 11.10.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 07.09.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Матущак О.І.

Ухвала від 07.09.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Матущак О.І.

Ухвала від 28.08.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Матущак О.І.

Рішення від 01.08.2017

Господарське

Господарський суд Львівської області

Петрашко М.М.

Ухвала від 25.07.2017

Господарське

Господарський суд Львівської області

Петрашко М.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні