ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"11" серпня 2017 р.Справа № 916/4187/15
За скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-АГРО" на бездіяльність Подільського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області щодо виконання наказу господарського суду Одеської області у справі № 916/4187/15
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-АГРО";
До відповідача: Приватного фермерського господарства "ФЕНІКС"
про стягнення
Суб`єкт оскарження: Подільський міжрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області
Суддя Н.В. Рога
Представники:
Від позивача (скаржника): ОСОБА_1 - на підставі довіреності від 17.10.2016р.
Від відповідача: не з'явився;
Від суб'єкта оскарження : не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Скарга розглядається в порядку ст. 121-2 ГПК України.
Рішенням господарського суду Одеської області від 26.11.2015р. позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "СПЕКТР-АГРО" задоволено повністю, стягнуто з Приватного фермерського господарства "Фенікс" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-АГРО" суму основного боргу у розмірі 4 883грн. 76коп., відсотки за користування товарним кредитом у розмірі 991грн. 06коп., пеню у розмірі 3 227грн. 71коп., 28% річних у сумі 2 944грн. 58коп., інфляційні втрати у розмірі 3 775грн. 44коп. та витрати по сплаті судового збору у сумі 1 218грн.
14 грудня 2016р. на виконання вищезазначеного рішення господарським судом Одеської області видано відповідний наказ.
22 травня 2017 р. до господарського суду Одеської області від Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-АГРО" надійшла скарга на бездіяльність Подільського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, згідно з якою скаржник просить суд визнати незаконною бездіяльність Подільського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області при виконанні наказу господарського суду Одеської області від 14.12.2015р. у справі № 916/4187/15 та зобов'язати Подільський міжрайонний відділ ДВС ГТУЮ в Одеській області надіслати постанови про арешт грошових коштів боржника до банківських установ, де боржником відкрито рахунки; перевірити чи не відкривав боржник нових рахунків у банківських установах; надіслати до банківської установи платіжні вимоги на примусове списання коштів; накласти арешт на грошові кошти, які перебувають у касі боржника; вжити заходів щодо перевірки майнового стану боржника у порядку та строки, встановлені ст.48 Закону України "Про виконавче провадження"; звернути стягнення на майно боржника (провести опис, арешт та реалізацію майна боржника); здійснити виклик керівника боржника та відібрати у нього пояснення з приводу невиконання судового рішення; звернутися до органу доходів і зборів із запитом з метою отримання інформації про дебіторську заборгованість боржника.
В обґрунтування скарги ТОВ "СПЕКТР-АГРО" зазначає, що на виконанні у Подільському міжрайонному відділу ДВС ГТУЮ в Одеській області перебуває наказ господарського суду Одеської області від 14.12.2015р. у справі № 916/4187/15. Як вбачається з відомостей ЄДРВП, постановою про арешт коштів боржника від 20.01.2017р. державним виконавцем накладено арешт на грошові кошти, які містяться на рахунках боржника. Проте, всупереч ст.ст.10, 13 Закону України "Про виконавче провадження" по сьогоднішній день державним виконавцем не вжито належних заходів щодо надсилання постанови про арешт грошових коштів боржника до банківських установ, де боржником відкрито рахунки, та не надіслано до них платіжних вимог на примусове списання коштів.
Скаржник зазначає, що згідно зі ст. 10 Закону України "Про виконавче провадження" заходами примусового виконання рішень є звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами. Проте, всупереч вимогам Закону, станом на теперішній час державним виконавцем винесення постанови про арешт грошових коштів боржника має суто формальний характер. Згідно відомостей офіційного сайту Державної фіскальної служби України боржник - Приватне фермерське господарство "ФЕНІКС" не має податкового боргу, він вільно розпоряджається своїми коштами, у тому числі сплачує податки та збори.
Скаржник також зазначає, що відповідно до ч.8 ст.48 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець проводить перевірку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня відкриття виконавчого провадження. У подальшому така перевірка проводиться виконавцем не рідше ніж один раз на два тижні - щодо виявлення рахунків боржника, не рідше ніж один раз на три місяці - щодо виявлення нерухомого та рухомого майна боржника та його майнових прав, отримання інформації про доходи боржника. Проте, всупереч зазначеної норми Закону перевірка майнового стану боржника у зазначені строки державним виконавцем не проводилась.
Вищевикладені факти, на думку скаржника, свідчать про бездіяльність державного виконавця Подільського міжрайонного відділу ДВС ГТУЮ в Одеській області, що виразилась у невиконанні наказу господарського суду Одеської області від 14.12.2015р. у справі № 916/4187/15 шляхом вжиття заходів примусового виконання рішень, передбачених Законом України "Про виконавче провадження".
Представник ТОВ "СПЕКТР-АГРО" скаргу повністю підтримує та просить її задовольнити.
Приватне фермерське господарство "ФЕНІКС" було належним чином повідомлено про час і місце судового засідання, про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення про вручення поштових відправлень, але представник відповідача у судові засідання не з'явився, міркувань щодо скарги до суду не надав.
Подільський міжрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області у судові засідання не з'явився, міркувань щодо скарги та матеріалів виконавчого провадження до суду не надав, незважаючи не то, що суб'єкт оскарження був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення про вручення поштових відправлень.
За таких обставин, скарга розглядається за наявними матеріалами, відповідно до ст.75 ГПК України.
Розглянув матеріали скарги, заслухав пояснення скаржника, керуючись чинним законодавством України, суд дійшов до такого висновку:
Відповідно до положень ст.121 2 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України „Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до ч. 1,2 ст. 18 Закону України „Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.
Як вбачається з матеріалів скарги, на виконанні у Подільському міжрайонному відділу ДВС ГТУЮ в Одеській області перебуває наказ господарського суду Одеської області від 14 грудня 2015р. у справі №916/4187/15 про стягнення з Приватного фермерського господарства "Фенікс" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-АГРО" суми основного боргу у розмірі 4 883грн. 76коп., відсотків за користування товарним кредитом у розмірі 991грн. 06коп., пені у розмірі 3 227грн. 71коп., 28% річних у сумі 2 944грн. 58коп., інфляційних втрат у розмірі 3 775грн. 44коп. та витрат по сплаті судового збору у сумі 1 218грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п.1 ст.13 Закону України "Про виконавче провадження" під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з п.2 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Дійсно, згідно зі ст.10 Закону України "Про виконавче провадження" заходами примусового виконання рішень є:
1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами;
2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника;
3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні;
4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем;
5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, 20 січня 2017р. старшим державним виконавцем Подільського міжрайонного відділу ДВС ГТУЮ в Одеській області було винесено постанову про арешт коштів боржника, якою накладено арешт на грошові кошти, які містяться на рахунках боржника, по виконанню наказу господарського суду Одеської області від 14.12.2015р. у справі №916/4187/15. Однак, станом на теперішній час вказана постанова не надіслана до банківських установ, де боржником відкрито рахунки, та не винесено жодних постанов про арешт грошових коштів, що перебувають у касі боржника, які б свідчили про вжиття заходів щодо примусового виконання судового наказу від 14.12.2015р. державним виконавцем.
Відповідно до п.1,2 ст.48 Закону України "Про виконавче провадження" звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації. Про звернення стягнення на майно боржника виконавець виносить постанову. Стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах.
Згідно з п.1,2 ст.52 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець звертає стягнення на кошти боржника - юридичної особи, що перебувають у касах або інших сховищах боржника - юридичної особи, у банках або інших фінансових установах, у порядку, встановленому цим Законом. Інформацію про наявні у боржника рахунки виконавець отримує в органах доходів і зборів, інших державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, які зобов'язані надати йому інформацію невідкладно, але не пізніше ніж у триденний строк, а також за повідомленнями стягувача. Виконавець може звернути стягнення на кошти боржника - юридичної особи, розміщені на його рахунках і на рахунках, відкритих боржником - юридичною особою через свої філії, представництва та інші відокремлені підрозділи.
Статтею 56 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що арешт майна (коштів) боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення. Арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника. Арешт на рухоме майно, що не підлягає державній реєстрації, накладається виконавцем лише після проведення його опису. Постанова про арешт майна (коштів) боржника виноситься виконавцем під час відкриття виконавчого провадження та не пізніше наступного робочого дня після виявлення майна. Виконавець за потреби може обмежити право користування майном, здійснити опечатування або вилучення його у боржника та передати на зберігання іншим особам, про що він виносить постанову або зазначає обмеження в постанові про арешт. Вид, обсяг і строк обмеження встановлюються виконавцем у кожному конкретному випадку з урахуванням властивостей майна, його значення для власника чи володільця, необхідності використання та інших обставин. Арешт накладається у розмірі суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів та основної винагороди приватного виконавця на все майно боржника або на окремі речі. Копії постанов, якими накладено арешт на майно (кошти) боржника, виконавець надсилає банкам чи іншим фінансовим установам, органам, що здійснюють реєстрацію майна, реєстрацію обтяжень рухомого майна, в день їх винесення. Про проведення опису майна (коштів) боржника виконавець виносить постанову про опис та арешт майна (коштів) боржника. У разі прийняття виконавцем рішення про обмеження права користування майном, здійснення опечатування або вилучення його у боржника та передачі на зберігання іншим особам проведення опису є обов'язковим.
Враховуюче наведене та аналізуючи вимоги Закону України "Про виконавче провадження", суд доходить до висновку про незаконну бездіяльність державного виконавця Подільського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, що виразилась у невиконанні наказу господарського суду Одеської області від 14.12.2015р. у справі № 916/4187/15 шляхом вжиття заходів примусового виконання рішень, передбачених Законом України "Про виконавче провадження".
Але, відповідно до позиції Вищого господарського суду України, викладеній у п.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. №9 (із змінами та доповненнями) господарський суд не вправі самостійно вчиняти ті чи інші дії, пов'язані із здійсненням виконавчого провадження , замість державного виконавця.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку, що скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-АГРО" на бездіяльність Подільського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області у справі № 916/4187/15 підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 121-2 ГПК України, суд -
У Х В А Л И В:
1. Скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-АГРО" на бездіяльність Подільського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області у справі № 916/4187/15 - задовольнити частково.
2. Визнати незаконною бездіяльність Подільського міжрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області при примусовому виконанні наказу господарського суду Одеської області від 14.12.2015р. у справі № 916/4187/15.
3. В решті - відмовити .
Суддя Н.В. Рога
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2017 |
Оприлюднено | 15.08.2017 |
Номер документу | 68263909 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні