Рішення
від 09.08.2017 по справі 915/697/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2017 року Справа № 915/697/17

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складi головуючого суддi ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря судового засідання Долгової А.О.,

представника позивача: ОСОБА_2 - дов. б/н від 03.08.2017

представника відповідача: не з'явився

за позовом : Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремонтно-будівельна фірма «Алмаз» (50007, Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, вул.Демиденка, буд.12А),

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ ФАРМ»

(54001, м.Миколаїв, вул.Спаська, буд.75А/1),

про: стягнення заборгованості у сумі 8281,50 грн., з яких: 5600,00 грн. заборгованість зі сплати орендної плати та 2681,50 грн. пені, -

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ремонтно-будівельна фірма «Алмаз» звернулось до господарського суду з позовом в якому просить стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ ФАРМ» 5600,00 грн. заборгованості зі сплати орендної плати та 2681,50 грн. пені за несвоєчасну сплату орендної плати.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що в порушення вимог чинного законодавства та умов Договору оренди нежитлового приміщення №1 від 07.12.2015 відповідач свої зобов'язання в частині повної та своєчасної сплати орендної плати не виконує, при цьому, об'єкт оренди не повертає, у зв'язку з чим заборгованість зі сплати орендної плати становить 5600,00 грн. за період з січня 2017 року по травень 2017 року. В зв'язку із неналежним виконанням зобов'язань за договором позивачем нарахована відповідачу пеня.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, відзив по суті позовних вимог не надав. Про час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштової кореспонденції (а.с.33).

Керуючись ст.75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними у ній матеріалами.

У судовому засіданні 09.08.2017 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

При прийнятті рішення судом взято до уваги наступне.

07.12.2015 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Ремонтно-будівельна фірма «Алмаз» та Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ ФАРМ» був укладений договір оренди нежитлового приміщення №1 (надалі - Договір №1) (а.с.12-13), відповідно до умов якого позивач передав, а відповідач прийняв у тимчасове володіння на умовах оренди частину нежитлового приміщення за адресою: 50007, м.Кривій Ріг, вул. Деміденко, 12а, загальною площею 56 кв.м. з метою розміщення офісу (п. 1.1-1.7 Договору №1).

Згідно п.п.3.1, 3.2 Договору №1 даний договір вступає в дію від дня підписання сторонами акта прийому-передачі, за яким приміщення передається орендарю в користування, і діє до 07.12.2016. Якщо жодна сторона протягом 1 місяця до закінчення даного договору не заявить письмово про намір його розірвати, даний договір автоматично пролонгується ще на 1 рік.

Доказів розірвання чи припинення сторонами Договору №1 суду не подано.

Відповідно до п.5.2 Договору №1 орендодавець зобов'язаний у строк, що не перевищує 3 дні з моменту підписання даного договору передати орендарю приміщення, зазначене в п.1 Договору, за актом приймання-передачі.

07.12.2015 сторонами був складений та підписаний акт приймання-передачі приміщення, що орендується в будівлі ТОВ Ремонтно-будівельна фірма «Алмаз (а.с.14), відповідно до якого позивач передав, а відповідач прийняв приміщення визначене розділом 1 Договору №1.

Відповідно до ст.ст.759, 762 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму.

Відповідно до п.4.1 Договору №1 розмір орендної плати за весь об'єкт, що орендується, у цілому складає 1900 грн. щомісячно (за останній місяць внесено 1900 грн.).

Пунктом 4.4 Договору №1 передбачено, що орендна плата сплачується орендарем на р/р або вноситься готівкою орендодавцю щомісячно до 10 числа поточного місяця. Перший внесок орендної плати складається з орендної плати за поточний місять і орендної плати на останній місяць.

Згідно п.6.1 Договору №1 відповідач зобов'язався зокрема: своєчасно здійснювати орендні платежі; утримувати об'єкт, що орендується, у повній справності; повернути об'єкт, що орендується, в стані - не гіршому, як на момент передачі в оренду.

Пунктом 7.4 Договору №1 передбачено, що після закінчення строку оренди, орендар зобов'язаний передати орендодавцеві приміщення протягом 5 днів з моменту закінчення строку оренди за актом передавання-приймання.

Доказі повернення об'єкту оренди орендодавцю, суду не надано.

Позивач в судовому засіданні зазначив, що відповідач частково здійснював оплату за договором оренди за січень-лютий 2017 в загальній сумі 2000,00 грн., докази часткової оплати у позивача відсутні, оскільки відповідач орендну плату вносив готівкою безпосередньо позивачу.

Позивачем нарахована відповідачу орендна плата за період з січня по травень 2017 року, яка складає 5600,00 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості по орендній платі на 01.07.2017 (а.с.15).

Відповідачем розрахунок заборгованості з орендної плати не заперечений та не спростований.

З метою досудового врегулювання спору, позивач неодноразово звертався до відповідача із претензіями від 10.04.2017 та вимогою від 20.04.2017 (а.с.17,19,21). Направлення та отримання відповідачем претензій та вимоги підтверджується повідомленнями про вручення поштової кореспонденції (а.с.16,18,20). Доказів надання відповідачем відповіді на вищевказані претензії та вимогу суду не подано.

Відповідно до ст.ст. 285, 286 ГК України орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату. Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Орендна плата встановлюється у грошовій формі. Залежно від специфіки виробничої діяльності орендаря орендна плата за згодою сторін може встановлюватися в натуральній або грошово-натуральній формі. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Враховуючи, що зазначені умови договору щодо сплати орендної плати відповідачем не були виконані належним чином, станом на час розгляду справи борг відповідача, з урахуванням оплат, склав 5600,00 грн. за період з січня по травень 2017 року включно.

Доказів погашення вказаної заборгованості на дату прийняття рішення відповідачем суду не надано.

Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині стягнення основного боргу у сумі 5600,00 грн. по Договору оренди нежитлового приміщення №1 від 07.12.2015 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст.ст.526, 530 ЦК України, зобов'язання повинно виконуватись належним чином відповідно до умов договору або вимог ЦК України. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За приписами п.3 ч.1 ст.611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема одним із правових наслідків виділяється сплата неустойки.

Відповідно до ч.6 ст.231 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Згідно з ч.2 ст.343 ГК України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Стаття 1 ОСОБА_3 України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань передбачає, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Стаття 3 ОСОБА_3 України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань визначає, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього ОСОБА_3, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Таким чином, договірні правовідносини між платниками і одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань врегульовано ОСОБА_3 України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань .

Отже, яким би способом не визначався в договорі розмір пені, він не може перевищувати той розмір, який установлено законом як граничний, тобто за прострочення платежу за договором може бути стягнуто лише пеню, сума якої не перевищує ту, що обчислено на підставі подвійної облікової ставки Національного банку України.

ОСОБА_3 №543/96-ВР, якими обмежено розмір пені подвійною обліковою ставкою Національного банку України, є пріоритетними над положенням ч.2 ст.551 ЦК України. Така правова позиція Верховного Суду України викладена у Постанові від 07.11.2011.

Відповідно до п.4.5 Договору №1 термін внесення орендної плати та ї розмір не залежить від наслідків господарської діяльності орендаря. За невчасну сплату орендної плати, або не в повному розмірі, стягується пеня у розмірі 0,5% заборгованості за кожен день прострочення (включно з днем сплати).

Позивачем пеня нарахована у розмірі 0,5% заборгованості за кожен день прострочення включно з днем сплати, сума якої складає 2681,50 грн.

Суд вважає, що розмір пені підлягає уточненню виходячи з приписів ч.6 ст.232 ГК України, ОСОБА_3 України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань та з урахуванням п.1.9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013 Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань , згідно якої день фактичної сплати суми заборгованості не включається в період часу, за який здійснюється стягнення інфляційних нарахувань та пені.

Розмір пені уточнено судом, виходячи з наступного розрахунку:

- за зобов'язаннями січня 2017 року:

період нарахування з 11.01.2017 по 13.04.2017 (93 дн.), сума боргу 900,0 грн., ставка НБУ- 14 %, подвійна ставка НБУ - 28%: 900,00 грн. х 28 % х 93 дн. / 365 дн. = 64,20 грн.;

період нарахування з 14.04.2017 по 25.05.2017 (42 дн.), сума боргу 900,0 грн., ставка НБУ- 13 %, подвійна ставка НБУ - 26%: 900,00 грн. х 26 % х 42 дн. / 365 дн. = 26,93 грн.;

період нарахування з 26.05.2017 по 30.06.2017 (36 дн.), сума боргу 900,0 грн., ставка НБУ- 12,5 %, подвійна ставка НБУ - 25%: 900,00 грн. х 25 % х 36 дн. / 365 дн. = 22,19 грн.;

разом пеня за період з 11.01.2017 по 30.06.2017 складає 113,32 грн.

- за зобов'язаннями лютого 2017 року:

період нарахування з 11.02.2017 по 13.04.2017 (62 дн.), сума боргу 900,0 грн., ставка НБУ- 14 %, подвійна ставка НБУ - 28%: 900,00 грн. х 28 % х 62 дн. / 365 дн. = 42,80 грн.;

період нарахування з 14.04.2017 по 25.05.2017 (42 дн.), сума боргу 900,0 грн., ставка НБУ- 13 %, подвійна ставка НБУ - 26%: 900,00 грн. х 26 % х 42 дн. / 365 дн. = 26,93 грн.;

період нарахування з 26.05.2017 по 30.06.2017 (36 дн.), сума боргу 900,0 грн., ставка НБУ- 12,5 %, подвійна ставка НБУ - 25%: 900,00 грн. х 25 % х 36 дн. / 365 дн. = 22,19 грн.;

разом пеня за період з 11.02.2017 по 30.06.2017 складає 91,92 грн.

- за зобов'язаннями квітня 2017 року:

період нарахування з 11.04.2017 по 13.04.2017 (3 дн.), сума боргу 1900,0 грн., ставка НБУ- 14 %, подвійна ставка НБУ - 28%: 1900,00 грн. х 28 % х 3 дн. / 365 дн. = 4,37 грн.;

період нарахування з 14.04.2017 по 25.05.2017 (42 дн.), ставка НБУ- 13 %, подвійна ставка НБУ - 26%: 1900,00 грн. х 26 % х 42 дн. / 365 дн. = 56,84грн.;

період нарахування з 26.05.2017 по 30.06.2017 (36 дн.), сума боргу 1900,0 грн., ставка НБУ- 12,5 %, подвійна ставка НБУ - 25%: 1900,00 грн. х 25 % х 36 дн. / 365 дн. = 46,84 грн.;

разом пеня за період з 11.04.2017 по 30.06.2017 складає 108,05 грн.

- за зобов'язаннями травня 2017 року:

період нарахування з 11.05.2017 по 25.05.2017 (15 дн.), сума боргу 1900,0 грн., ставка НБУ- 13 %, подвійна ставка НБУ - 26%: 1900,00 грн. х 26 % х 15 дн. / 365 дн. = 20,30 грн.;

період нарахування з 26.05.2017 по 30.06.2017 (36 дн.), сума боргу 1900,0 грн., ставка НБУ- 12,5 %, подвійна ставка НБУ - 25%: 1900,00 грн. х 25 % х 36 дн. / 365 дн. = 46,84 грн.;

разом пеня за період з 11.05.2017 по 30.06.2017 складає 64,14 грн.

Таким чином, загальний розмір пені за неналежне виконання відповідачем зобов'язань за Договором оренди нежитлового приміщення №1 від 07.12.2015, який підлягає стягненню з відповідача, становить 377,43 грн. (113,32 + 91,92 + 108,05 + 64,14).

В задоволенні позовних вимог в частині стягнення пені у сумі 2304,07 грн. слід відмовити у зв'язку з відсутністю правових підстав для їх нарахування.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню частково.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при поданні позову було сплачено до Державного бюджету України судовий збір у сумі 1600,00 грн. Розмір позовних вимог при поданні позову складав 8281,50 грн.

Відповідно до приписів ст.49 ГПК України, сплачений позивачем судовий збір підлягає розподілу пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи часткове задоволення судом позовних вимог (72,17% від заявлених вимог), стягненню з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір у сумі 1154,72 грн. (1600 грн. х 72,17%).

Керуючись ст.ст.33, 34, 44. 49, 75, 82, 82 1 , 84, 85 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ ФАРМ» (р/р №26003054325695, МФО 328704, 54001, м.Миколаїв, вул.Спаська, буд.75А/1, код ЄДРПОУ 39826036) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремонтно-будівельна фірма «Алмаз» (відомості про розрахункові рахунки відсутні, 50007, Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, вул.Демиденка, буд.12А, код ЄДРПОУ 13452732) 5600,00 грн. заборгованості зі сплати орендної плати, 377,43 грн. пені, 1154,72 грн. судового збору.

3. В решті позову відмовити.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду, у відповідності зі ст.85 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом

Згідно ст.ст.91, 93 Господарського процесуального кодексу України, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.

Апеляційна скарга подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Рішення оформлено у відповідності до ст.85 ГПК України

та підписана суддею 14 серпня 2017 року.

Суддя М.В. Мавродієва

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення09.08.2017
Оприлюднено16.08.2017
Номер документу68287444
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/697/17

Судовий наказ від 29.08.2017

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М.В.

Рішення від 09.08.2017

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М.В.

Ухвала від 20.07.2017

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні