Постанова
від 21.08.2017 по справі 5009/585/12
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2017 року Справа № 5009/585/12

Вищий господарський суд у складі колегії суддів: головуючого суддіЄвсікова О.О., суддівКартере В.І., Кролевець О.А., розглянувши касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Азарія" на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 21.03.2017 (головуючий суддя Ушенко Л.В., судді Дучал Н.М., Склярук О.І.) та рішенняГосподарського суду Запорізької області від 23.11.2016 (суддя Смірнов О.Г.) у справі№ 5009/585/12 Господарського суду Запорізької області за позовомОСОБА_4 доПриватного акціонерного товариства "Азарія" за участю третіх осіб, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: 1. ОСОБА_5, 2. ОСОБА_6, 3. ОСОБА_7, 4. Товариства з обмеженою відповідальністю "Світреєстр" провизнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів , за участю представників позивачане з'явились, відповідачане з'явились, третьої особи-1не з'явились, третьої особи-2не з'явились, третьої особи-3не з'явились, третьої особи-4не з'явились,

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 23.11.2016 у справі №5009/585/12, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 21.03.2017, позов задоволено: визнано недійсним рішення позачергових загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства "Азарія", затверджене протоколом № 1 від 30.01.2012.

Не погоджуючись із зазначеними рішенням та постановою, відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову апеляційного суду скасувати та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити повністю.

Вимоги та доводи касаційної скарги мотивовані тим, що суди попередніх інстанцій неповно з'ясували обставини, які мають значення для справи, а також порушили норми матеріального та процесуального права, зокрема ст.ст. 59, 60, 61 Закону України "Про господарські товариства". Доводи касаційної скарги зводяться до того, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про те, що спірне рішення загальних зборів було прийнято без належного повідомлення позивача та за відсутності відповідного кворуму.

Усіх учасників судового процесу відповідно до статті 111-4 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги, проте в судове засідання представники учасників судового процесу не з'явились. Від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду касаційної скарги. Зважаючи необґрунтованість заявленого клопотання а також на те, що явку представників сторін не було визнано обов'язковою, а також на достатність матеріалів справи для прийняття рішення, колегія суддів, беручи до уваги встановлені ст. 111-8 ГПК України строки розгляду касаційних скарг, дійшла висновку про можливість розглянути справу за відсутності представників учасників судового процесу.

Колегія суддів, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судами, 30.01.2012 відбулися позачергові загальні збори акціонерів Закритого акціонерного товариства "Азарія".

За підсумками реєстрації акціонерів 30.01.2012 до участі в позачергових зборах акціонерів Закритого акціонерного товариства "Азарія" зареєструвалися три акціонера товариства із дев'яти, які зазначені в переліку акціонерів станом на 24.01.2012, а саме: ОСОБА_5 - 44 шт. простих іменних акцій; ОСОБА_8 - 476 шт. простих іменних акцій; ОСОБА_7 - 373 шт. простих іменних акцій.

Згідно з протоколом, складеним за підсумками реєстрації акціонерів, кворум визначався виходячи з того, що за емітент - ЗАТ "Азарія" обліковувало 1114 шт. простих іменних акцій з 2112 шт. випущених, тобто з кількості голосуючих акцій товариства, а саме з 998 шт. (2112 шт. - 1114 шт.). Акціонери, які зареєструвалися для участі у позачергових загальних зборах, мали у власності 893 шт. простих іменних акцій товариства, що становило 89,48 % від загальної кількості голосуючих акцій.

Згідно з протоколом № 1 позачергових загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства "Азарія" від 30.01.2012 шляхом відкритого голосування більшістю голосів прийняті наступні рішення:

- обрати лічильну комісію у складі: ОСОБА_9, ОСОБА_10;

- обрати головою позачергових загальних зборів - ОСОБА_8, секретарем позачергових загальних зборів - ОСОБА_7;

- не змінювати адресу місцезнаходження товариства;

- внести зміни та доповнення до Статуту, виклавши його в новій редакції;

- відкликати з посади генерального директора Закритого акціонерного товариства "Азарія" ОСОБА_4;

- обрати на посаду генерального директора Приватного акціонерного товариства "Азарія" ОСОБА_11;

- відкликати голову наглядової (спостережної) ради Закритого акціонерного товариства "Азарія" ОСОБА_12 та членів наглядової (спостережної) ради Закритого акціонерного товариства "Азарія";

- розірвати договори, що укладені з головою наглядової (спостережної) ради Закритого акціонерного товариства "Азарія" ОСОБА_12 та членами наглядової (спостережної) ради Закритого акціонерного товариства "Азарія";

- обрати наглядову раду Приватного акціонерного товариства "Азарія" у складі 3 осіб, а саме: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_5;

- затвердити умови цивільно-правових договорів з членами наглядової ради Приватного акціонерного товариства "Азарія";

- обрати голову позачергових загальних зборів - ОСОБА_8 особою, уповноваженою на укладення договорів з головою та членами наглядової ради Приватного акціонерного товариства "Азарія";

- відкликати голову ревізійної комісії Закритого акціонерного товариства "Азарія" - ОСОБА_13 та членів ревізійної комісії Закритого акціонерного товариства "Азарія"

- розірвати договори, що укладені з головою ревізійної комісії Закритого акціонерного товариства "Азарія" ОСОБА_13 та членами ревізійної комісії Закритого акціонерного товариства "Азарія";

- обрати на посаду ревізора Приватного акціонерного товариства "Азарія" ОСОБА_14;

- затвердити умови цивільно-правового договору з ревізором Приватного акціонерного товариства "Азарія";

- обрати голову позачергових загальних зборів - ОСОБА_8 особою, уповноваженою на укладення договору з ревізором Приватного акціонерного товариства "Азарія";

- надати повноваження на підписання і подання для державної реєстрації до органу, що проводить реєстрацію, документів, пов'язаних з внесенням змін до установчих документів Закритого акціонерного товариства "Азарія", та зміною відомостей про Закрите акціонерне товариство "Азарія", які містяться в Єдиному державному реєстрі, новообраному генеральному директору Приватного акціонерного товариства "Азарія" ОСОБА_11.

На підставі вказаних рішень загальних зборів акціонерів внесені відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про керівника відповідача, а також зареєстрований статут Приватного акціонерного товариства "Азарія" у новій редакції.

Вважаючи вказані рішення загальних зборів акціонерів незаконними, ОСОБА_4 звернулася до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Азарія" про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства "Азарія", оформлених протоколом № 1 від 30.01.2012, з посиланням на те, що вона не була повідомлена про проведення загальних зборів акціонерів 30.01.2012, вимогу про скликання позачергових зборів від акціонера ЗАТ "Азарія" товариство не отримувало, а її акціями в неправомірний спосіб заволоділи треті особи.

Згідно з ч. 1 ст. 152 ЦК України, ч. 2 ст. 80 ГК України, ст. 3 Закону України "Про акціонерні товариства" акціонерним товариством є господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.

Статтею 159 ЦК України визначено, що вищим органом акціонерного товариства є загальні збори акціонерів. У загальних зборах мають право брати участь усі його акціонери незалежно від кількості і виду акцій, що їм належать.

Пунктом 11.1 Статуту ЗАТ "Азарія", затвердженого в редакції від 15.01.1999, чинного на день проведення загальних зборів, встановлено, що вищим органом ЗАТ "Азарія" є загальні збори засновників, в яких мають право брати участь усі його засновники, які є власниками акцій на день проведення зборів, або призначені ними представники.

Порядок скликання та проведення загальних зборів акціонерів, права та обов'язки акціонерів при проведенні зборів визначені у ст.ст. 32 - 36, 46 - 47 Закону України "Про акціонерні товариства".

Відповідно до ст. 47 Закону України "Про акціонерні товариства" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), позачергові загальні збори акціонерного товариства скликаються наглядовою радою: 1) з власної ініціативи; 2) на вимогу виконавчого органу - в разі порушення провадження про визнання товариства банкрутом або необхідності вчинення значного правочину; 3) на вимогу ревізійної комісії (ревізора); 4) на вимогу акціонерів (акціонера), які на день подання вимоги сукупно є власниками 10 і більше відсотків простих акцій товариства; 5) в інших випадках, встановлених законом або статутом товариства.

Вимога про скликання позачергових загальних зборів подається в письмовій формі виконавчому органу на адресу за місцезнаходженням акціонерного товариства із зазначенням органу або прізвищ (найменувань) акціонерів, які вимагають скликання

позачергових загальних зборів, підстав для скликання та порядку денного. У разі скликання позачергових загальних зборів з ініціативи акціонерів вимога повинна також містити інформацію про кількість, тип і клас належних акціонерам акцій та бути підписаною всіма акціонерами, які її подають.

Наглядова рада приймає рішення про скликання позачергових загальних зборів акціонерного товариства або про відмову в такому скликанні протягом 10 днів з моменту отримання вимоги про їх скликання.

Позачергові загальні збори акціонерного товариства мають бути проведені протягом 45 днів з дати отримання товариством вимоги про їх скликання.

У разі якщо протягом строку, встановленого частиною другою цієї статті, наглядова рада не прийняла рішення про скликання позачергових загальних зборів акціонерного товариства, такі збори можуть бути скликані акціонерами, які цього вимагають. Рішення наглядової ради про відмову у скликанні позачергових загальних зборів акціонерів може бути оскаржено акціонерами до суду.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про акціонерні товариства" у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники.

У п. 11.6 Статуту встановлено, що збори скликаються по мірі необхідності, але не рідше одного разу на рік. Позачергові збори скликаються у випадку неплатоспроможності, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси акціонерного товариства в цілому. Позачергові збори також скликаються виконавчим органом на письмову вимогу Наглядової ради, Ревізійної комісії. Виконавчий орган акціонерного товариства протягом 20 днів з моменту отримання письмової вимоги зобов'язаний прийняти рішення про скликання позачергових зборів з порядком денним, запропонованим Спостереженою радою, Ревізійною комісією.

Засновники, які володіють у сукупності більш як 10 % голосів, мають право вимагати скликання позачергових зборів у будь-який час і з будь-якого приводу. Якщо протягом 20 днів виконавчий орган акціонерного товариства не виконує зазначеної вимоги, вони мають право самі скликати збори.

Позачергові загальні збори від 30.01.2012 були скликані і проведені на вимогу акціонера ЗАТ "Азарія" ОСОБА_7, який згідно з реєстром власників іменних цінних паперів є власником 17,80 % акцій (375 шт.).

Як визначено судами, наявна в матеріалах справи копія вимоги ОСОБА_7 до виконавчого органу ЗАТ "Азарія" про скликання позачергових загальних зборів ЗАТ "Азарія" від 21.09.2011, а також фіскальний чек №9459 від 21.09.2011 про надсилання рекомендованого листа не є належним та допустимим доказом в підтвердження як направлення на адресу виконавчого органу ЗАТ "Азарія" від ОСОБА_7 відповідної вимоги, так і отримання Наглядовою радою зазначеної вимоги, оскільки на копії вимоги, долученої до матеріалів справи, відсутні відомості про дату та вхідний номер реєстрації ЗАТ "Азарія", а сама по собі копія фіскального чеку відділення поштового зв'язку про відправлення рекомендованого листа не свідчить про відправлення саме зазначеної вимоги, опис вкладення до поштового відправлення відсутній.

Матеріали справи також не містять доказів розгляду Наглядовою радою вимоги акціонера ОСОБА_7 та прийняття Наглядовою радою рішення про відмову у скликанні позачергових загальних зборів.

Як зазначалося вище, у разі якщо протягом строку, встановленого ч. 2 ст. 47 Закону України "Про акціонерні товариства", наглядова рада не прийняла рішення про скликання позачергових загальних зборів акціонерів товариства, такі збори можуть бути скликані акціонерами, які цього вимагають.

У разі скликання загальних зборів акціонерами повідомлення про це та інші матеріали розсилаються всім акціонерам товариства особою, яка веде облік прав власності на акції товариства.

Відповідно до ст. 35 Закону України "Про акціонерні товариства" письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та їх порядок денний надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Встановлена дата не може передувати дню прийняття рішення про проведення загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення загальних зборів.

Письмове повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний надсилається акціонерам персонально (з урахуванням частини другої цієї статті) особою, яка скликає загальні збори, у спосіб, передбачений статутом акціонерного товариства, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення. Повідомлення розсилає особа, яка скликає загальні збори, або особа, яка веде облік прав власності на акції товариства у разі скликання загальних зборів акціонерами.

Товариство не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів публікує в офіційному друкованому органі повідомлення про проведення загальних зборів. Публічне акціонерне товариство додатково надсилає повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний фондовій біржі, на якій це товариство пройшло процедуру лістингу, а також не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів розміщує на власній веб-сторінці в мережі Інтернет інформацію, передбачену частиною третьою цієї статті.

Повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства має містити такі дані: 1) повне найменування та місцезнаходження товариства; 2) дата, час та місце (із зазначенням номера кімнати, офісу або залу, куди мають прибути акціонери) проведення загальних зборів; 3) час початку і закінчення реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах; 4) дата складення переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах; 5) перелік питань, що виносяться на голосування; 6) порядок ознайомлення акціонерів з матеріалами, з якими вони можуть ознайомитися під час підготовки до загальних зборів.

З посиланням на відсутність відповіді від наглядової ради Закритого акціонерного товариства "Азарія" на виконання приписів ст.ст. 35, 47 Закону України "Про акціонерні товариства" 26.12.2011 між ОСОБА_7 та Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Світреєстр" було укладено договір про надання послуг, відповідно до умов п. 1.1 якого ОСОБА_7 доручив, а Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Світреєстр", яке веде облік власників цінних паперів відповідача, прийняло на себе зобов'язання надати наступні інформаційно-консультаційні послуги: формування звітів та довідкових матеріалів, що характеризують обіг цінних паперів; консультування з питань обігу цінних паперів та обігу прав власності на них; консультування з питань організації випусків цінних паперів; підготовка та розміщення повідомлення про загальні збори; інші послуги не заборонені чинним законодавством України.

Також ОСОБА_7 були направлені ТОВ фірма "Світреєстр" розпорядження про забезпечення повідомлення акціонерів ЗАТ "Азарія" про проведення позачергових загальних зборів 30.01.2012 о 10 год. за адресою: м. Запоріжжя, вул. Анголенка, 20, та запит про надання переліку (реєстру) власників цінних паперів для повідомлення про проведення загальних зборів станом на 30.01.2012 та переліку власників цінних паперів ЗАТ "Азарія" для проведення загальних зборів акціонерів станом на 24.01.2012.

Згідно з реєстром власників іменних цінних паперів станом на 24.01.2012 за емітентом - Закритим акціонерним товариством "Азарія" обліковувалися цінні папери (прості іменні акції) у кількості 1114 шт. з 2112 шт. випущених; ОСОБА_5 має у власності 44 простих іменних акцій, ОСОБА_8 - 476 простих іменних акцій; ОСОБА_7 - 373 прості іменні акції; ОСОБА_4 - 2 прості іменні акції; ОСОБА_15 - 72 прості іменні акції; ОСОБА_16 - 1 просту іменну акцію; ОСОБА_17 - 28 простих іменних акцій; ОСОБА_18 - 1 просту іменну акцію; ОСОБА_19 - 1 просту іменну акцію.

На підтвердження виконання вказаного вище договору Товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Світреєстр" про надіслання на адресу акціонерів Закритого акціонерного товариства "Азарія" письмових повідомлень про проведення позачергових загальних зборів до матеріалів справи відповідач надав реєстр на відправлення кореспонденції акціонерам Закритого акціонерного товариства "Азарія" від 30.12.2011, підписаний директором ТОВ фірма "Світреєстр".

Положеннями ст. 35 Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та їх порядок денний надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених ч. 6 ст. 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Встановлена дата не може передувати дню прийняття рішення про проведення загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення загальних зборів.

Крім того ТОВ фірма "Світреєстр" здійснило публікацію повідомлення про скликання позачергових загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства "Азарія" в газеті "Бюлетень. Цінні папери України" № 247 від 28.12.2011.

При цьому судами визачено, що наданий відповідачем доказ надсилання ТОВ фірмою "Світреєстр" на адресу акціонерів ЗАТ "Азарія": ОСОБА_18, ОСОБА_16, ОСОБА_4, ОСОБА_15, ОСОБА_17, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_5 та ОСОБА_19 письмових повідомлень про проведення позачергових загальних зборів, а саме реєстр на відправлення кореспонденції акціонерам ЗАТ "Азарія" від 30.12.2011, підписаний директором ТОВ фірма "Світреєстр", не є належним і безспірним доказом здійснення персонального повідомлення акціонерів про скликання загальних зборів акціонерів ЗАТ "Азарія".

Відповідно до п. 11 Правил надання послуг поштового зв'язку, затвердженого постановою КМУ від 05.03.2009 № 270, поштові відправлення поділяються на такі категорії: прості, рекомендовані, без оголошеної цінності, з оголошеною цінністю.

Просте поштове відправлення - поштове відправлення, яке приймається для пересилання без видачі розрахункового документа та доставляється без розписки.

В цьому випадку не складається реєстр поштових відправлень, не формується опис вкладення і не видається розрахунковий документ.

У разі відправлення згрупованих поштових відправлень, поштових переказів відправник складає їх список, який засвідчується підписом відправника. Про прийняття для пересилання згрупованих поштових відправлень, поштових переказів, видається один розрахунковий документ на один список. Один примірник списку з відміткою оператора поштового зв'язку видається відправникові.

Судами встановлено, що на реєстрі відсутня відмітка оператора поштового зв'язку про приймання до пересилання згрупованих поштових відправлень, не зазначена категорія поштового відправлення. Інших доказів, які підтверджували б здійснення такого письмового персонального повідомлення акціонерів, зокрема, описів вкладення поштових відправлень, розрахункового документа на відправку згрупованих поштових відправлень тощо, а також доставки кур'єрською службою чи особисто під підпис до матеріалів справи не надано.

З огляду на вказане суди підставно не визнали надані документи належним доказом повідомлення позивача як акціонера про проведення 30.01.2012 загальних зборів акціонерів ЗАТ "Азарія".

Щодо наявності публікації повідомлення про скликання позачергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Азарія" в газеті "Бюлетень. Цінні папери України" № 247 від 28.12.2011 як доказу належного повідомлення акціонерів ЗАТ "Азарія" судами встановлено таке.

Пунктом 2.26 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 № 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" передбачено, що публікація у засобах масової інформації повідомлення про скликання загальних зборів не свідчить про те, що зареєстрований у реєстрі власників іменних цінних паперів акціонер був повідомлений про скликання загальних зборів, а відсутність або порушення строків публікації зазначеного повідомлення не може вважатися порушенням порядку повідомлення тих акціонерів, щодо яких судом встановлено факт його належного персонального повідомлення про скликання цих загальних зборів.

Таким чином вказана публікація підставно не взята до уваги судами як безумовний доказ персонального повідомлення позивача про скликання загальних зборів.

Відповідно до п. 2.14 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 № 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" рішення загальних зборів юридичної особи можуть бути визнані недійсними в судовому порядку в разі недотримання процедури їх скликання.

Згідно з п.п. 2.12. 2.13 вказаної постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичної особи можуть бути: невідповідність рішень загальних зборів нормам законодавства; порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів; позбавлення учасника (акціонера, члена) юридичної особи можливості взяти участь у загальних зборах.

Проте не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів юридичної особи, є підставами для визнання недійсними прийнятих ними рішень.

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з порушенням прямих вказівок закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутністю кворуму для проведення загальних зборів товариства (ст. 59 та ст. 60 Закону України "Про господарські товариства", ст. 41 та ст. 42 Закону України "Про акціонерні товариства", ст. 15 Закону України "Про кооперацію"); прийняття загальними зборами рішень з питань не включених до порядку денного загальних зборів товариства (ч. 6 ст. 42 Закону України "Про акціонерні товариства"); відсутність протоколу загальних зборів АТ, підписаного головою і секретарем зборів (ст. 46 Закону України "Про акціонерні товариства").

Під час вирішення питання про недійсність рішень загальних зборів в зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час їх скликання та проведення, господарський суд повинен оцінити, як ці порушення вплинули на прийняття загальними зборами акціонерів відповідного рішення.

Рішення загальних зборів учасників юридичної особи можуть бути визнані недійсними в судовому порядку в разі недотримання процедури їх скликання, встановленої ст. 61 Закону України "Про господарські товариства", ст. 35, ст. 47 Закону України "Про акціонерні товариства", ст. 15 Закону України "Про кооперацію".

Права учасника (акціонера, члена) юридичної особи можуть бути порушені внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.

Таким чином відсутність доказів на підтвердження підстав для скликання позачергових зборів за ініціативою акціонера та доказів належного персонального повідомлення позивача як акціонера про проведення загальних зборів акціонерів свідчить про порушення порядку скликання та проведення таких зборів, що спричинило порушення прав позивача, зокрема, на участь у зборах акціонерів.

В п. 21 постанови Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" роз'яснено, що рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнані недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання.

Оскільки права позивача як акціонера є порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання та проведення загальних зборів, в результаті чого він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду порядку денного, зареєструватися для участі в загальних зборах, суди дійшли обґрунтованого висновку про те, що вказані обставини є підставою для визнання рішень загальних зборів акціонерів ЗАТ "Азарія" від 30.01.2012 недійсними

Щодо кворуму позачергових загальних зборів від 30.01.2012 судами встановлено таке.

Згідно з протоколом за підсумками реєстрації акціонерів кворум (89,48%) загальних зборів від 30.01.2012 визначався виходячи з того, що за емітентом - ЗАТ "Азарія" обліковувалося 1114 шт. простих іменних акцій (які не підлягають врахуванню при визначенні кворуму загальних зборів) з 2112 шт. випущених, тобто з кількості голосуючих акцій товариства, а саме з 998 шт. (2112 шт. - 1114 шт.). Акціонери, які зареєструвались для участі у позачергових загальних зборах, мали у власності 893 шт. простих іменних акцій товариства, що становило 89,48 % від загальної кількості зазначених голосуючих акцій.

Проте судами встановлено таке.

Згідно зі ст. 41 Закону України "Про акціонерні товариства" наявність кворуму загальних зборів визначається реєстраційною комісією на момент закінчення реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах акціонерного товариства. Загальні збори акціонерного товариства мають кворум за умови реєстрації для участі у них акціонерів, які сукупно є власниками не менш як 60 відсотків голосуючих акцій.

Відповідно до п. 11.13 Статуту ЗАТ "Азарія", затвердженого в редакції змін від 15.01.1999, збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь Засновники або їх представники, що мають відповідно до Статуту акціонерного товариства більш як 60% голосів.

В пункті 11.15 вказаного Статуту передбачено, що вирішення питань про внесення змін до Статуту акціонерного товариства, про припинення діяльності акціонерного товариства, створення та припинення діяльності дочірніх підприємств, філії та представництв акціонерного товариства приймаються більшістю в 3/4 голосів Засновників, які беруть участь у Зборах.

Згідно з реєстром власників іменних цінних паперів станом на 24.01.2012 за емітентом Закритим акціонерним товариством "Азарія" обліковувалися викуплені цінні папери (прості іменні акції) у кількості 1114 шт. з 2112 шт. випущених. ОСОБА_4 згідно з реєстром є власником 2 простих іменних акції.

Разом з тим в матеріалах справи наявне розпорядження від 17.08.2012 № 274-ДН-1-Л т.в.о. начальника Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_20 про усунення порушення законодавства про цінні папери, прийнятого за результатами проведеної позапланової перевірки дотримання ТОВ фірма "Світреєстр" (код ЄДРПОУ 24515246) вимог законодавства на ринку цінних паперів щодо проведення коригувальної операції в системі реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Азарія" на особових рахунках акціонерів ОСОБА_4 та ОСОБА_21. В результаті перевірки було встановлено, що 20.01.2012 ТОВ фірма "Світреєстр" була проведена коригувальна операція в системі реєстру, за результатами якої прості іменні акції ЗАТ "Азарія" у кількості 1114 штук перераховано з особового рахунку власника ОСОБА_4 на рахунок емітента, чим було порушено п. 7 глави 2 Ліцензійних умов № 348 в частині недотримання вимог абзаців 2, 5 п. 29 розділу VII положення "Про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів", затвердженого рішенням ДКЦПРФ від 17.10.2006 № 1000. Вказаним розпорядженням зобов'язано ТОВ фірму "Світреєстр" у термін до 01.10.2012 вчинити всі дії щодо повернення (зарахування на особовий рахунок) простих іменних акцій ЗАТ "Азарія" у кількості 1114 (одна тисяча сто чотирнадцять) штук на особовий рахунок ОСОБА_4 як зареєстрованого власника акцій.

Відповідно до абз. 2 п. 29 розділу VII положення "Про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 № 1000, коригувальна операція, що проводиться реєстроутримувачем самостійно для виправлення допущених помилок у системі реєстру, не повинна призводити до позбавлення прав власності на цінні папери в останнього зареєстрованого в системі реєстру їх власника, якщо наявні в реєстроутримувача документи підтверджують згідно з чинним законодавством право власності цієї особи на вказані цінні папери у зареєстрованій в системі реєстру кількості. Такі зміни вносяться реєстроутримувачем у систему реєстру або за письмовим розпорядженням (згодою) цієї особи, або за рішенням суду.

Якщо проведена операція потребує заміни сертифіката, реєстроутримувач за згодою власника здійснює погашення старого та виписує новий сертифікат.

У разі відсутності письмових розпоряджень або звернень від зареєстрованих осіб вищевказані зміни вносяться до системи реєстру за рішенням суду.

Розпорядження № 274-ДН-1-Л від 17.08.2012 було оскаржено ТОВ фірма "Світреєстр" шляхом звернення з адміністративним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.10.2012, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2013, у справі № 2а/0470/11271/12 відмовлено ТОВ фірма "Світрєєстр" у задоволенні позову про визнання протиправними дій Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Дніпровського територіального управління щодо притягнення ТОВ фірма "Світрєєстр" до відповідальності та скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 274-ДН-1-Е від 17.08.2012, постанови № 386-ДН-1-Л від 17.08.2012 про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів. В постанові Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.10.2012 та в ухвалі Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду зазначено, що в результаті коригувальної операції були погашені сертифікати простих іменних акцій № 62 від 15.06.2006 та № 63 від 19.07.2006 на ім'я ОСОБА_4 та вона була протиправно позбавлена права власності на іменні прості акції в кількості 1114 штук. Для проведення коригувальної операції ТОВ фірма "Світреєстр" не отримувала письмових розпоряджень від імені ОСОБА_4 та ОСОБА_22

Крім того в матеріалах справи міститься вирок Ленінського районного суду міста Запоріжжя від 07.07.2016 у справі № 334/7361/13-к, яким визнано винним ОСОБА_23 - директора ТОВ фірми "Світреєстр" у вчиненні злочину, передбаченого ст. 223-2 КК України. Ухвалою Апеляційного суду Запорізької області від 28.09.2016 вирок Ленінського районного суду міста Запоріжжя від 07.07.2016 у справі № 334/7361/13-к в частині визнання винним ОСОБА_23 - директора ТОВ фірми "Світреєстр" у вчиненні злочину, передбаченого ст. 223-2 КК України, залишений без змін.

У вказаному вироку суду зазначено, що ОСОБА_23 на підставі наказу №027/К від 03.10.2011., перебуваючи на посаді директора ТОВ фірми "Світреєстр", яке здійснювало ведення реєстру іменних цінних паперів ЗАТ "Азарія", будучи посадовою особою, виконуючи організаційно-розпорядчі обов'язки та адміністративно-господарські функції, маючи умисел на порушення порядку ведення реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Азарія", в період часу з 12.01.2012 по 20.01.2012, знаходячись в приміщенні свого службового кабінету, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Мала, буд. 3, порушив порядок ведення реєстру власників іменних цінних паперів вищевказаного емітента - ЗАТ "Азарія", а саме: без згоди ОСОБА_4 та ОСОБА_22 провів коригувальну операцію № 005 від 20.01.2012 зі списання іменних акцій у кількості 1114 штук з особового рахунку № 2 ОСОБА_4 та зарахування їх на особовий рахунок № 1 емітента ЗАТ "Азарія". Таким чином ОСОБА_23, користуючись своїми повноваженнями як реєстратора, вніс завідомо недостовірні зміни до системи реєстру власників іменних цінних паперів, чим позбавив ОСОБА_4 права власності на 1114 акцій ЗАТ "Азарія".

Статтею 35 ГПК України визначені підстави звільнення від доказування, зокрема, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини (ч. 3 ст. 35 ГПК України).

Вирок суду в кримінальному провадженні або постанові суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковим для господарського суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

ОСОБА_4 є стороною у даній господарській справі, а ТОВ фірма "Світреєстр" - третьою особою без самостійних вимог. В результаті злочинних протиправних дій ОСОБА_23 як директора ТОВ фірма "Світреєстр" та вина якого підтверджена вироком суду у кримінальному провадженні, де ОСОБА_4 є потерпілою особою, мали місце негативні правові наслідки для ОСОБА_4, а саме: протиправне позбавлення її права власності на 1114 акцій ЗАТ "Азарія". Списання акцій відбулося 20.01.2012, а тому загальні збори проведені 30.01.2012 без врахування при визначенні кворуму 1114 акцій ОСОБА_4, як списаних з її рахунку на рахунок емітента - ЗАТ "Азарія", що призвело до порушення порядку визначення кворуму загальних зборів та прийняття на них рішень.

Враховуючи викладене, суди дійшли обґрунтованого висновку, що наявними у справі доказами та судовими актами, що набрали законної сили, встановлено факт незаконного списання 20.01.2012 іменних акцій у кількості 1114 штук з особового рахунку № 2 ОСОБА_4 та зарахування їх на особовий рахунок № 1 емітента ЗАТ "Азарія", в результаті чого вони не були враховані при визначенні кворуму загальних зборів 30.01.2012 1114 акцій, оскільки незаконно обліковувалися на рахунку емітента.

З урахуванням зазначених обставин судами встановлено, що кворум загальних зборів при його визначенні виходячи з 2112 шт. акцій, а не з 998 шт. акцій, як це мало місце, був відсутній (42,28 %), що є безумовною підставою для визнання прийнятих загальними зборами 30.01.2012 рішень недійсними.

Відповідно до ст. 111-5 ГПК України касаційна інстанція використовує процесуальні права суду першої інстанції виключно для перевірки юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення у рішенні або постанові господарського суду.

Згідно зі ст. 111-7 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на обмеженість процесуальних дій касаційної інстанції, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням, колегія суддів відхиляє всі інші доводи скаржника, які фактично зводяться до переоцінки доказів та необхідності додаткового встановлення обставин справи, а також на довільному тлумаченні чинного законодавства.

Відповідно до ст. 111-9 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

На думку колегії суддів, висновок місцевого та апеляційного судів про наявність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог є законним, обґрунтованим, відповідає нормам чинного законодавства, фактичним обставинам справи і наявним у ній матеріалам, а доводи касаційної скарги його не спростовують.

З огляду на викладене, підстав для зміни або скасування прийнятих у справі рішення місцевого суду та постанови суду апеляційної інстанції не вбачається.

Керуючись ст.ст. 85, 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 ГПК України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Азарія" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Запорізької області від 23.11.2016 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 21.03.2017 у справі №5009/585/12 - без змін.

Головуючий суддя О.О. Євсіков суддіВ.І. Картере О.А. Кролевець

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення21.08.2017
Оприлюднено24.08.2017
Номер документу68448699
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5009/585/12

Постанова від 21.08.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Євсіков О.O.

Ухвала від 10.08.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Євсіков О.O.

Судовий наказ від 30.03.2017

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Смірнов О.Г.

Постанова від 21.03.2017

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Ушенко Л.В.

Ухвала від 21.03.2017

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Ушенко Л.В.

Ухвала від 16.02.2017

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Ушенко Л.В.

Ухвала від 31.01.2017

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Ушенко Л.В.

Ухвала від 31.01.2017

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Ушенко Л.В.

Ухвала від 19.12.2016

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Ушенко Л.В.

Рішення від 23.11.2016

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Смірнов О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні