АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 22ц/790/ 5331 /17 Головуючий 1 інст. - Винниченко П.П.
Справа № 623/317/17 Доповідач - Кругова С.С.
Категорія: договірні
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2017 року Апеляційний суд Харківської області в складі:
головуючого Кругової С.С.,
суддів Піддубного Р.М.,
Пилипчук Н.П.,
секретаря Прологаєвої А.Д.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Чарівний лан на рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 27 липня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Чарівний лан про визнання договору оренди землі таким, що втратив чинність, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальність Чарівний лан про визнання договору оренди землі таким, що втратив чинність. Посилався на те, що у зв'язку зі смертю орендодавця Договір оренди землі від 24 квітня 2009 року укладений між ОСОБА_3 та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю Чарівний Лан зареєстрований у Харківській регіональної філії ДП ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель 21 березня 2011 року вчинено запис за № 63228808000123, на земельну ділянку площею 10, 4829 га ріллі, кадастровий НОМЕР_1, розташована на території Бражківської сільської ради Ізюмського району Харківської області, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва втратив чинність. Просив скасувати державну реєстрацію Договору оренди землі від 24 квітня 2009 року яка відповідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за номером НВ-6303113242016 від 08.09.2016 року здійснена Міськрайонним управлінням Держкомзему у місті Ізюмі і Ізюмському районі Харківської області 21 березня 2011 року та стягнути з відповідача на його користь витрати по сплаті судового збору.
Рішенням Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 27 липня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені.
Визнано таким, що втратив чинність у зв'язку зі смертю орендодавця Договір оренди землі від 24 квітня 2009 року укладений між ОСОБА_3 та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю Чарівний Лан зареєстрований у Харківській регіональної філії ДП ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель 21 березня 2011 року вчинено запис за № 63228808000123, на земельну ділянку площею 10, 4829 га ріллі, кадастровий НОМЕР_1, яка розташована на території Бражківської сільської ради Ізюмського району Харківської області, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Скасовано державну реєстрацію Договору оренди землі від 24 квітня 2009 року яка відповідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за номером НВ-6303113242016 від 08 вересня 2016 року здійснена Міськрайонним управлінням Держкомзему у місті Ізюмі і Ізюмському районі Харківської області 21 березня 2011 року та стягнуто з ТОВ Чарівний лан на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору у сумі 640 гривень.
Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою і просить рішення скасувати і ухвалити нове про відмову у задоволенні позову, посилаючись на те, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору і що до нового власника переходять усі права та обов язки попереднього власника земельної ділянки.
В запереченнях на апеляційну скаргу позивач зазначає, що не бажає переукладати договір оренди і воліє витребувати земельну ділянку для самостійного господарювання на ній. Просить апеляційну скаргу відхилити, рішення суду залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач бажає самостійно господарювати на власній земельній ділянці, продовжувати існуючий договір з орендарем це його право, а не обов язок. Закон дозволяє скористатися таким правом незалежно від волі орендаря.
З таким висновком суду, колегія суддів не погоджується, з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що 24 квітня 2009 року мати позивача ОСОБА_3 уклала з відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю Чарівний Лан договір оренди належної їй земельної ділянки площею 10, 4829 га ріллі строком на 20 років зі сплатою на її користь орендної плати в розмірі 3 963, 88 грн. за кожен рік.
Земельна ділянка розташована на території Бражківської сільської ради Ізюмського району Харківської області, площею 10, 4829 га ріллі, кадастровий НОМЕР_1, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належала моїй матері на підставі акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, виданого Бражківською сільською радою Ізюмського району Харківської області 12 грудня 2001 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 124.
ІНФОРМАЦІЯ_1 мати позивача ОСОБА_3 померла.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 8 вересня 2016 року, виданого та зареєстрованого державним нотаріусом Ізюмської державної нотаріальної контори Харківської області Живолуп І.В. (спадкова справа № 266/2016 р.) зареєстрованого в реєстрі за № 3-1113 позивач одержав у спадщину земельну ділянку, розташовану на території Бражківської сільської ради Ізюмського району Харківської області, площею 10, 4829 га ріллі, кадастровий НОМЕР_1, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Право власності зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на нерухоме майно, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна1020395463228, дата державної реєстрації 08 вересня 2016 року, номер запису про право власності 16275384.
Згідно із статтею 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.148-1 ЗК України до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди щодо такої земельної ділянки.
Згідно ч.4 ст.32 ЗУ "Про оренду землі" перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для зміни умов договору або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Договором оренди землі інше не передбачено, навпаки пунктом 12. 6 Договору оренди землі, укладеного 24 квітня 2009 року між померлою ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю Чарівний Лан визначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання цього договору .
Отже, висновок суду першої інстанції , що позивач, як спадкоємець, разом з правом власності на земельну ділянку не успадкував обов'язок передавати дану земельну ділянку ТОВ Чарівний Лан та не успадкував обов'язок приєднуватись до договору оренди землі шляхом укладання додаткової угоди з метою заміни орендодавця є помилковим і таким , що суперечить діючому законодавству.
Оскільки до позивача перейшли обов язки попереднього власника земельної ділянки, висновки суду про відсутність обтяження щодо використання земельної ділянки, не укладення додаткової угоди до договору оренди землі не мають правового значення для вирішення справи по суті.
Не можна погодитись також з висновком суду в частині того, що для позивача не може бути примусом чи обов язком, як для нового власника переукладання договору оренди, ураховуючи при цьому положення ст. 6, ч. 3 ст. 203, ст. ст. 316,317, 39, 321, 651 ЦК України щодо свободи договору, укладення його при наявності вільного волевиявлення особи, непорушності права власності та здійснення цього права власником відповідно до закону на власний розсуд, за своєю волею, незалежно від волі інших осіб, необхідності згоди обох сторін при укладанні чи зміні договору, оскільки ніякого примусу щодо переукладення договору оренди не застосовується до позивача, а саме за власним волевиявленням він прийняв спадщину і відповідно взяв на себе обо язки за існуючим договором оренди.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 309, 313, 314, 316, 317, 319, 324, 325 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Чарівний лан - задовольнити..
Рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 27 липня 2017 року - скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Чарівний лан про визнання договору оренди землі таким, що втратив чинність - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Чарівний лан судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн.
Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення. Касаційна скарга може бути подана безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий С.С. Кругова
Судді Р.М. Піддубний
Н.П. Пилипчук
Суд | Апеляційний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2017 |
Оприлюднено | 01.09.2017 |
Номер документу | 68557430 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Писана Таміла Олександрівна
Цивільне
Апеляційний суд Харківської області
Кругова С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні