Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Справа № 689/1127/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2017 року Ярмолинецький районний суд Хмельницької області -
головуючий-суддя Баськов М.М.
за участю:
секретаря Фурман Н.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ярмолинці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Ярмолинецької районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, про визнання державного акту на право власності на земельну ділянку недійсним,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 та просив визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №691235 від 11.06.2012 виданого на ім'я ОСОБА_2
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він являється спадкоємцем за заповітом 1/2 частини майна померлого ОСОБА_3, спадкоємцем іншої 1/2 частини спадкового майна є відповідач ОСОБА_2 Спадкове майно складається з земельної ділянки площею 1,7338 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Жилинецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області. На вказану земельну ділянку площею 1,7338 га, яка була спадковим майном, видано державний акт і зареєстровано право власності лише за відповідачем ОСОБА_2, тобто без зазначення співвласником позивача.
В судове засідання позивач та його представник, які у встановленому порядку були оповіщені про час і місце розгляду справи, не з'явилися, представник позивача подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив справу розглянути без його участі та без участі позивача.
Відповідач ОСОБА_2, яка у встановленому порядку була оповіщена про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про визнання позовних вимог та про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача - Ярмолинецької районної державної адміністрації Ярмолинецького району Хмельницької області, який у встановленому порядку був оповіщений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, причини неявки суд не повідомив.
Представник третьої особи - Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, який у встановленому порядку був оповіщений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву в якій на вирішення даного спору покладається виключно на розсуд суду та просить розглянути справу без його участі.
Оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, в силу ч. 2 ст. 197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши докази по справі, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер 17 червня 2007 року. Померлий за життя був власником земельної ділянки площею 1,7338 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Жилинецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, кадастровий номер земельної ділянки 6825883000:02:033:0003. ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які є спадкоємцями ОСОБА_3 за заповітом, прийняли спадщину по 1/2 частини майна померлого ОСОБА_3 Відповідач, маючи право на спадкування лише 1/2 частини земельної ділянки, оформила усю земельну ділянку на своє ім'я та отримала державний акт на право на власності на земельну ділянку.
Дані обставини підтверджуються: свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 05.01.2008 (а.с.7); державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯК №691235 від 11.06.2012 (а.с.19-20); заявою ОСОБА_4 (а.с.8).
В силу ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, а ч. 1 ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Позивач не може реалізувати своє законне право на земельну ділянку, та зареєструвати право власності на ? частину земельної ділянки, оскільки вже наявний Державний акт на ім'я ОСОБА_2 на усю земельну ділянку.
Частиною 1 статті 1278 ЦК України передбачено, що частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.
Відповідно до ч.2 ст.158 Земельного кодексу України передбачено, що виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян.
Враховуючи, що в свідоцтві про право на спадщину за заповітом вказані два спадкоємці, які отримують у власність ? частини земельної ділянки, тому відповідний Державний акт про право власності на земельну ділянку на ім'я ОСОБА_2 площею 1,7338 га, кадастровий номер земельної ділянки: 6825883000:02:033:0003, є незаконним.
За наведених обставин суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
На підставі ст. 16, 328, 1218, 1268, 1269, 1278, 1280, 1301 ЦК України, ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати недійсним Державний акт на право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 1,7338 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Жилинецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, виданий Ярмолинецькою районною державною адміністрацією Хмельницької області 11.06.2012 серії ЯК №691235.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через суд першої інстанції шляхом подання протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя підпис
Копія вірна:
Суддя М.М.Баськов
Суд | Ярмолинецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2017 |
Оприлюднено | 01.09.2017 |
Номер документу | 68563926 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Баськов М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні