ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.08.2017Справа №910/9989/17
За позовомОСОБА_1 доТовариства з обмеженою відповідальністю "Фармлогістік" третя особа №1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачаОСОБА_2 третя особа №2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаОСОБА_3 прозобов'язання вчинити дії Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від позивачаОСОБА_4 - представник від відповідачане з'явився від третьої особи №1не з'явився від третьої особи №2не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фармлогістік" про зобов'язання провести державну реєстрацію змін до установчих документів у зв'язку із виходом зі складу учасників ОСОБА_1.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що незважаючи на звернення позивача до відповідача із заявою про вихід зі складу учасників товариства, відповідач не здійснив жодних дій, спрямованих на реєстрацію відповідних змін в установчих документах товариства.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.06.2017 за вказаним позовом порушено провадження у справі №910/9989/17, розгляд якої призначено на 20.07.2017.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.07.2017, у зв'язку з неявкою в судове засідання представника відповідача, ненаданням сторонами в повному обсязі витребуваних судом документів, розгляд справи відкладено на 02.08.2017.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.08.2017 залучено до участі у справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 третіми особами №№1, 2, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, а у зв'язку із нез'явленням в судове засідання представника відповідача, ненадання ним витребуваних судом документів та необхідністю витребування нових доказів, розгляд справи відкладено на 28.08.2017.
Представник позивача в судове засідання 28.08.2017 з'явився, позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Відповідач уповноважених представників в судові засідання не направив, про причини неявки представника у судові засідання суд не повідомив. Про дату та час слухання справи відповідач був повідомлений належним чином.
17.08.2017 до канцелярії Господарського суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній проти заявлених позовних вимог заперечив. У відзиві на позов відповідач зазначає, що згідно положень статуту відповідача позивач, як власник частки у розмірі 51 % статутного (складеного) капіталу ТОВ "Фармлогістік", має право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників з приводу виходу зі складу учасників товариства та внесення відповідних змін до установчих документів, а у випадку якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав вимоги позивача, останній наділений правом самостійно скликати загальні збори учасників ТОВ "Фармлогістік", письмово попередивши про це всіх учасників. Крім цього, за твердженням відповідача, позивач не позбавлений можливості звернутися до державного реєстратора із заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про ТОВ "Фармлогістік", що містяться в Єдиному державному реєстрі, самостійно подавши державному реєстратору: заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, статут ТОВ "Фармлогістік" в новій редакції та заяву про вихід із складу засновників (учасників).
Отже, відповідач вважає, що права позивача на момент розгляду спору не порушені, а останній вправі самостійно вирішувати питання про внесення змін до установчих документів ТОВ "Фармлогістік" та їх державну реєстрацію.
Треті особи №№1, 2 в судове засідання 28.08.2017 не з'явились, витребуваних судом документів не надали, про причини неявки представників суд не повідомили, про проведення судових засідань були повідомлені належним чином.
На підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
За приписами ст.1 Закону України "Про господарські товариства" господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. До господарських товариств належить, зокрема, товариство з обмеженою відповідальністю, яке діє на підставі статуту.
Відповідно до п.п. 5.2, 6.1 статуту ТОВ "Фармлогістік" (тут і далі в редакції, затвердженій протоколом №6 загальних зборів учасників ТОВ "Фармлогістік" від 08.05.2015 та зареєстрованій державним реєстратором 12.05.2015 за №10741050005052199) учасниками товариства є: ОСОБА_2 - частка у розмірі 39% (1170000,00 грн.), ОСОБА_1 - частка у розмірі 51% (1530000,00 грн.), ОСОБА_3 - частка у розмірі 10% (300000,00 грн.).
31.01.2017 ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до відповідача із заявою від 30.01.2017 про вихід із Товариства з обмеженою відповідальністю "Фармлогістік" шляхом надсилання на юридичну адресу відповідача власноручно підписаної нотаріально завіреної заяви про вихід зі складу учасників товариства, що підтверджується наявними у матеріалах справи описом вкладення у цінний лист та фіскальним чеком відділення зв'язку №1278 від 30.01.2017. При цьому, зазначене поштове відправлення було отримано відповідачем 02.02.2017 згідно повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення за №010241359400.
Справжність підпису позивача на вказаній заяві від 30.01.2017 засвідчена приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Футуймою В.Б. 30.01.2017, що зареєстровано в реєстрі за №74.
Разом з тим, як вбачається з відомостей, зазначених у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який наявний в матеріалах справи, станом на 30.05.2017 засновниками (учасниками) Товариства з обмеженою відповідальністю "Фармлогістік" є ОСОБА_2 - розмір внеску до статутного фонду 1170000,00 грн., ОСОБА_1 - розмір внеску до статутного фонду 1530000,00 грн., ОСОБА_3 - розмір внеску до статутного фонду - 300000,00 грн.
Отже, станом на момент звернення позивача до суду, відповідачем не здійснений обов'язок з державної реєстрації змін до установчих документів товариства, що і стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
Згідно зі ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 20 Цивільного кодексу України право на захист особа здійснює на свій розсуд.
Згідно зі ст. 167 Господарського кодексу України, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Положеннями ст. 116 Цивільного кодексу України та ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" передбачено, що учасники товариства, крім іншого, мають право вийти у встановленому порядку з товариства.
Відповідно до ст. 148 Цивільного кодексу України, учасник товариства має право вийти із товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлено статутом.
Відповідно до 9.1.7 статуту ТОВ "Фармлогістік" передбачено, що учасник має право вийти з товариства у порядку та на умовах, передбачених цим статутом.
Згідно п.9.9 статуту ТОВ "Фармлогістік" учасник має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід за три місяці до виходу, якщо інший строк не буде погоджений учасниками. Голова товариства після отримання повідомлення про вихід зобов'язаний скликати Загальні збори учасників (які мають відбутися не пізніше трьохмісячного строку з дня отримання повідомлення) та доручити відповідним особам підготувати баланс товариства на дату скликання Загальних зборів учасників.
Пунктом 9.12 статуту відповідача обумовлено, що днем виходу учасника є день державної реєстрації відповідних змін до установчих документів товариства.
За змістом п. 4.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 25.02.2016 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" під час вирішення спорів, пов'язаних з виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до статті 148 ЦК України та статті 10 Закону України "Про господарські товариства" учасник ТОВ (ТДВ) має право у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням загальних зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є такими, що суперечать чинному законодавству.
Якщо товариство не вчиняє дій у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства має право звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України "Про господарські товариства" (п.4.17 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 25.02.2016 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин").
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про господарські товариства" зміни, які сталися в установчих документах товариства і які підлягають державній реєстрації у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Тобто, подання заяви про вихід з товариства є дією, спрямованою на припинення корпоративних прав та обов'язків учасника товариства. Право учасника товариства на вихід з товариства не залежить від згоди товариства чи інших його учасників.
У абзаці 2 п. 4.12 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 за № 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" зазначено, що встановлюючи момент виходу учасника з товариства, господарським судам слід враховувати, що таким моментом є дата спливу строку, передбаченого частиною першою статті 148 ЦК України, або інша дата, зазначена у заяві учасника, якщо така дата визначена з дотриманням вимог цієї норми ЦК України.
Враховуючи вищенаведене, учасник вважається таким, що вийшов з товариства з обмеженою або з додатковою відповідальністю з моменту прийняття загальними зборами рішення про виключення учасника з товариства на підставі його заяви про вихід, а у випадку відсутності такого рішення - з дати закінчення строку, встановленого законом або статутом товариства для повідомлення про вихід з товариства, однак п. 9.12 статуту відповідача обумовлено, що днем виходу учасника є день державної реєстрації відповідних змін до установчих документів товариства.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що через бездіяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "Фармлогістік", станом на дату звернення позивача до суду з відповідним позовом та станом на день розгляду спору по суті, останнього не виключено зі складу учасників товариства, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 03.07.2017, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідачем не надано суду належних доказів на спростування викладених у позові обставин.
При цьому, суд відхиляє твердження відповідача, які викладені ним у відзиві на позов як такі, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України, зокрема ст.7 Закону України "Про господарські товариства" та не враховують положення статуту відповідача, зокрема, п.9.9 статуту, яким передбачений безпосередній обов'язок Голови товариства після отримання повідомлення про вихід скликати Загальні збори учасників (які мають відбутися не пізніше трьохмісячного строку з дня отримання повідомлення) та доручити відповідним особам підготувати баланс товариства на дату скликання Загальних зборів учасників.
За приписами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на встановлення судом факту порушення прав та законних інтересів позивача - ОСОБА_1, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку із задоволенням позову судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Фармлогістік" (04119, м.Київ, вулиця Зоологічна, будинок 4 А, офіс 139, ідентифікаційний код 39549325) провести державну реєстрацію змін до установчих документів у зв'язку із виходом зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Фармлогістік" ОСОБА_1 (67667, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1).
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фармлогістік" (04119, м.Київ, вулиця Зоологічна, будинок 4 А, офіс 139, ідентифікаційний код 39549325) на користь ОСОБА_1 (67667, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 05.09.2017
Суддя Ю.М. Смирнова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2017 |
Оприлюднено | 06.09.2017 |
Номер документу | 68623572 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Смирнова Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні