Постанова
від 15.11.2017 по справі 910/9989/17
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" листопада 2017 р. Справа№ 910/9989/17

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Ткаченка Б.О.

суддів: Зубець Л.П.

Зеленіна В.О.

За участю секретаря судового засідання Москаленко Г.С.

представників сторін:

від позивача - ОСОБА_2 - дов. № 75 від 30.01.2017 року;

від відповідача - Власенко О.С. - дов. б/н від 21.10.2015 року,

від третьої особи-1 - не прибули;

від третьої особи-2 - не прибули;

розглянувши матеріали

апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю Фармлогістік

на рішення Господарського суду міста Києва

від 28.08.2017 року

у справі № 910/9989/17 (суддя Смирнова Ю.М.)

за позовом ОСОБА_4

до Товариства з обмеженою відповідальністю Фармлогістік

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - 1. ОСОБА_5,

2. ОСОБА_6

про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 28.08.2017 року по справі № 910/9989/17 позов задоволено повністю.

Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю Фармлогістік провести державну реєстрацію змін до установчих документів у зв'язку із виходом зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Фармлогістік ОСОБА_4.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю Фармлогістік на користь ОСОБА_4 витрати зі сплати судового збору в сумі 1 600 грн.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю Фармлогістік звернулося до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду міста Києва від 28.08.2017 року по справі № 910/9989/17 скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 29.09.2017 року апеляційну скаргу було прийнято до провадження у складі колегії суддів: головуючий суддя Ткаченко Б.О., судді: Зеленін В.О., Зубець Л.П. та призначено до розгляду в судовому засіданні на 08.11.2017 року.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 20.10.2017 року, у зв'язку з прийняттям головуючим суддею Ткаченком Б.О. участі у підготовці суддів для підтримання кваліфікації з 06.11.2017 року по 10.11.2017 року, яка проводиться Національною школою суддів, з метою недопущення затягування розгляду справи, судова колегія призначила розгляд справи на 15.11.2017 року.

Вимоги та доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального та процесуального права, що призвело до прийняття невірного судового рішення.

Представник Товариства з обмеженою відповідальністю Фармлогістік у поясненнях, наданих у судовому засіданні, підтримав доводи, викладені в його апеляційній скарзі, просив суд рішення Господарського суду міста Києва від 28.08.2017 року по справі № 910/9989/17 скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник ОСОБА_4 у поясненнях, наданих у судовому засіданні, заперечував проти доводів апелянта, викладених в апеляційній скарзі, просив суд відмовити в задоволенні скарги та залишити без змін оскаржуване судове рішення місцевого господарського суду як таке, що прийняте з повним, всебічним та об'єктивним з'ясуванням обставин, які мають значення для справи.

Крім того, у судовому засіданні 15.11.2017 року від ОСОБА_4 надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представники ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у судове засідання не прибули, повідомлення про час та місце розгляду справи надсилалися за адресами, зазначеними в апеляційній скарзі.

Колегія суддів вважає можливим здійснити перевірку оскаржуваного рішення суду першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи та без участі представників третіх осіб.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне.

Засновниками (учасниками) Товариства з обмеженою відповідальністю Фармлогістік (далі - відповідач, товариство ТОВ Фармлогістік ) є ОСОБА_5 - розмір внеску до статутного фонду 1 170 000,00 грн. (39% частки статутного капіталу), ОСОБА_4 - розмір внеску до статутного фонду 1 530 000,00 грн. (51% частки статутного капіталу), ОСОБА_6 - розмір внеску до статутного фонду - 300 000,00 грн. (10% частки статутного капіталу), що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та Статутом ТОВ Фармлогістік .

31.01.2017 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до ТОВ Фармлогістік із заявою від 30.01.2017 року про вихід із ТОВ Фармлогістік (далі - заява про вихід). Власноручний підпис ОСОБА_4 на заяві про вихід зі складу учасників товариства засвідчений нотаріально, приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Футуймою В.Б. 30.01.2017 року, що зареєстровано в реєстрі за № 74 (а.с. 18-19).

ОСОБА_4, посилаючись у своїй заяві про вихід на ч.ч. 1,2 ст. 148 Цивільного кодексу України, ст. 59 Закону України Про господарські товариства та п.п. 9.1.7, 9.9, 9.10, 9.11 Статуту ТОВ Фармлогістік повідомив відповідача про вихід із товариства та просив:

- вважати датою виходу 01.05.2017 року,

- виплатити вартість частини майна та частки прибутку пропорційно до частки, яка належить ОСОБА_4,

- скликати загальні збори не пізніше трьох місяців з дати отримання даної заяви, з метою вирішення питань щодо виходу ОСОБА_4 зі складу товариства та здійснення розрахунку з останнім.

Надсилання відповідачу заяви про вихід підтверджується, зокрема, наявними у матеріалах справи описом вкладення у цінний лист та фіскальним чеком відділення зв'язку № 1278 від 30.01.2017 року (а.с. 21), отримання відповідачем вказаної заяви 02.02.2017 року підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення за № 010241359400 (а.с. 22).

Незважаючи на звернення позивача до відповідача із заявою про вихід зі складу учасників ТОВ Фармлогістік , останній не здійснив жодних дій, спрямованих на реєстрацію відповідних змін в установчих документах товариства.

Враховуючи вказане, позивач звернувся з даним позовом до суду та просить зобов'язати ТОВ Фармлогістік провести державну реєстрацію змін до установчих документів у зв'язку із виходом зі складу учасників ОСОБА_4.

Частиною 1 ст. 167 ГК України визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Статтями 116 ЦК України та 10 Закону України Про господарські товариства передбачено, що учасники товариства мають право: вийти в установленому порядку з товариства; здійснити відчуження часток у статутному капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом.

Частиною 1 ст. 148 ЦК України встановлено, що учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, заявивши про це не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Справжність підпису на заяві про вихід з товариства підлягає нотаріальному засвідченню.

Відповідно до п. 9.1.7 Статуту ТОВ Фармлогістік учасник має право вийти з товариства у порядку та на умовах, передбачених цим статутом.

Згідно з п. 9.9 Статуту ТОВ Фармлогістік учасник має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід за три місяці до виходу, якщо інший строк не буде погоджений учасниками. Голова товариства після отримання повідомлення про вихід зобов'язаний скликати Загальні збори учасників (які мають відбутися не пізніше трьохмісячного строку з дня отримання повідомлення) та доручити відповідним особам підготувати баланс товариства на дату скликання Загальних зборів учасників.

Пунктом 9.12 Статуту ТОВ Фармлогістік передбачено, що днем виходу учасника є день державної реєстрації відповідних змін до установчих документів товариства.

Пункти 9.10 та 9.11 Статуту ТОВ Фармлогістік , на які посилався позивач у своїй заяві про вихід, встановлюють право особи, що вибуває із товариства на отримання частини статутного капіталу та частки прибутку товариства.

Як встановлено вище, заява позивача про вихід зі складу товариства відповідає зазначеним положенням законодавства та Статуту ТОВ Фармлогістік .

Статтею 7 Закону України Про господарські товариства встановлено, що зміни, які сталися в установчих документах товариства і які підлягають державній реєстрації, здійснюються у порядку, визначеному Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань . Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.

Пунктом 4.12 постанови пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин від 25.02.2016 року № 4 роз'яснено, що під час вирішення спорів, пов'язаних з виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до статті 148 ЦК України та статті 10 Закону України Про господарські товариства учасник ТОВ (ТДВ) має право у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням загальних зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є такими, що суперечать чинному законодавству.

Встановлюючи момент виходу учасника з товариства, господарським судам слід враховувати, що таким моментом є дата спливу строку, передбаченого частиною першою статті 148 ЦК України, або інша дата, зазначена у заяві учасника, якщо така дата визначена з дотриманням вимог цієї норми ЦК України.

Як передбачено п. 4.17 постанови пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин від 25.02.2016 року № 4, якщо товариство не вчиняє дій у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства має право звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України Про господарські товариства .

З огляду на вказане, учасник вважається таким, що вийшов з товариства з обмеженою відповідальністю з моменту прийняття загальними зборами рішення про виключення учасника з товариства на підставі його заяви про вихід, а у випадку відсутності такого рішення - з дати закінчення строку, встановленого законом або статутом товариства для повідомлення про вихід з товариства.

Пунктом 9.12 Статуту ТОВ Фармлогістік обумовлено, що днем виходу учасника є день державної реєстрації відповідних змін до установчих документів товариства.

При цьому, судова колегія звертає увагу, що п. 9.9 Статуту ТОВ Фармлогістік передбачено, що учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, заявивши про це не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не буде погоджений учасниками. На Голову товариства покладається обов'язок скликати Загальні збори учасників, які мають відбутися не пізніше трьохмісячного строку з дня отримання повідомлення.

Як встановлено вище, заява від 30.01.2017 року була отримана відповідачем 02.02.2017 року, трьохмісячний строк з моменту отримання заяви закінчився 02.05.2017 року, а даний позов подано 20.06.2017 року.

Станом на дату звернення позивача до суду з даним позовом та станом на день розгляду спору по суті, а також станом на час апеляційного перегляду справи, ОСОБА_4 не виключено зі складу учасників ТОВ Фармлогістік , що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 03.07.2017 року (т. 1 а.с. 54-), та даними з веб-сайту https://usr.minjust.gov.ua роздрукованими судом.

З огляду на зазначене, судова колегія дійшла висновку, що через бездіяльність ТОВ Фармлогістік порушуються права та законні інтереси позивача на вихід із товариства, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Посилання апелянта на можливість реалізувати позивачем своє право на вихід шляхом самостійного скликання загальних зборів ТОВ Фармлогістік та здійснення змін державної реєстрації, а також неможливістю скликання зборів Головою ТОВ Фармлогістік , судом відхиляються, як такі, що не відповідають порядку встановленому законодавством та статутом відповідача, зокрема ч. 1 ст. 148 ЦК України та п. 9.9 Статуту ТОВ Фармлогістік .

Інших доводів та доказів, які б слугували підставою для скасування судового рішення по даній справі апелянтом не наведено.

Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Статтею 43 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Обставини, викладені Товариством з обмеженою відповідальністю Фармлогістік в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи.

Зважаючи на вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення Господарського суду міста Києва від 28.08.2017 року по справі № 910/9989/17 прийнято з повним та всебічним дослідженням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю Фармлогістік задоволенню не підлягає.

У зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за її подання і розгляд покладаються на Товариство з обмеженою відповідальністю Фармлогістік (апелянта).

Керуючись ст.ст. 32-34, 43, 49, 99, 101-103, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Фармлогістік залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 28.08.2017 року по справі № 910/9989/17 залишити без змін.

2. Матеріали справи № 910/9989/17 повернути до Господарського суду міста Києва.

3. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня її прийняття.

Головуючий суддя Б.О. Ткаченко

Судді Л.П. Зубець

В.О. Зеленін

Повний текст рішення складено 20.11.2017 року.

СудКиївський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення15.11.2017
Оприлюднено26.11.2017
Номер документу70487373
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/9989/17

Постанова від 15.11.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Ухвала від 20.10.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Ухвала від 29.09.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Рішення від 28.08.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 02.08.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 20.07.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 23.06.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні