Постанова
від 14.06.2011 по справі 2-3072/11
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 2а/1522/3072/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2011 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

Головуючого судді - Нікітіної С.Й.

при секретарі - Віноградовій І.В.

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районні міста Одеси про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом в обґрунтування якого зазначив, що відповідно до ОСОБА_2 України Про соціальний захист дітей війни є дитиною війни. Згідно п.12 ст.71 ОСОБА_2 України Про Державний бюджет України на 2007 рік було призупинено дію ст.6 ОСОБА_2 України Про соціальний захист дітей війни . Пунктом 41 розділу ІІ Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік положення ст.6 ОСОБА_2 України Про соціальний захист дітей війни було викладено в редакції, якою право на державну соціальну допомогу дітям війни було обмежено. Рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року та від 22.05.2008 року положення п.12 ст.71 ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", пункту 41 розділу ІІ Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік , були визнані такими, що не відповідають Конституції України. Відповідно до ст.6 ОСОБА_2 України Про соціальний захист дітей війни розмір соціальної допомоги, яка повинна йому виплачуватись становить 30% мінімальної пенсії за віком. Однак відповідачем йому допомога в зазначеному вище розмірі не виплачувалась. В зв'язку з цим, просив визнати відмову виплатити соціальну допомогу безпідставною та зобов'язати відповідача, а саме: Управління пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси нарахувати та виплатити, як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2007-2010 роки.

Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Вимоги ч.ч. 3, 4, 5 ст. 183-2 КАС України судом виконані.

Представник відповідача -Управління Пенсійного фонду України в Приморському районні міста Одеси в соїх присьвоих запереченнях позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенню, посилаючись на безпідставність вимог позивача.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено позивач має статус дитини війни.

Відповідно до ст.6 ОСОБА_2 України Про соціальний захист дітей війни (в редакції до 28.12.2007 року) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Згідно п.12 ст.71, ст.111 ОСОБА_2 України Про Державний бюджет України на 2007 рік було призупинено дію ст.6 ОСОБА_2 України Про соціальний захист дітей війни .

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 положення п.12 ст.71, ст.111 ОСОБА_2 України Про Державний бюджет України на 2007 рік щодо призупинення дій ст.6 ОСОБА_2 України Про соціальний захист дітей війни визнані неконституційними.

Частина друга ст.152 Конституції України закріплює принцип, за яким закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Тобто, за вказаним принципом закони, інші правові акти мають юридичну силу до визнання їх неконституційними окремим рішенням органу конституційного контролю.

Відповідно до п.3 рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визначено, що положення ст.71 ОСОБА_2 України Про державний бюджет України на 2007 рік втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

ОСОБА_2 України "Про державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втратили чинність з 9 липня 2007 року. Відповідно, категоріям осіб які підпадають під поняття "діти війни" згідно ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни" з цього моменту поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, та підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року дію ст.6 ОСОБА_2 України Про соціальний захист дітей війни відновлено в первісній редакції щодо підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком. Тому при визначенні розміру надбавки до пенсії дітям війни повинні застосовуватись саме положення ст.6 зазначеного ОСОБА_2, яки мають вищу юридичну силу відносно постанови Кабінету Міністрів України №530.

А у відповідності до п.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Між тим, до 22.05.2008 року, тобто до ухвалення зазначеного рішення Конституційним Судом, ОСОБА_2 України Про соціальний захист дітей війни в редакції від 01.01.2008 року, з урахуванням п.п.41 розділу 2 ОСОБА_2 України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , відповідач діяв на підставі та у відповідності з діючою нормою зазначених законів.

Відповідно до ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно ч.ч.3 та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Таким чином, в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус дітей війни, не можуть бути підставою для їх не здійснення або відмови в задоволенні позову.

За чинним законодавством, розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 ОСОБА_2 України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.99 КАС України подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Позивач в своєму позові ставить питання про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити недоплачену допомогу до пенсії за 2007-2010 роки.

Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 було опубліковано в Офіційному віснику України 27.07.2007 року, рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 було опубліковано в Офіційному віснику України 06.06.2008 року.

Офіційний вісник України є загальнодоступним друкованим засобом інформації для всіх громадян. Тому позивач мав дізнатись про порушення своїх прав з моменту опублікування зазначених вище Рішень Конституційного Суду України, якими було відновлено йому право на отримання надбавки до пенсії.

Крім того, позивач отримує пенсію щомісяця та мав можливість самостійно відслідкувати повноту та своєчасність йому нарахування відповідачем.

Разом з тим, з позовом до суду позивач звернувся лише 12.05.2011 року.

Доказів щодо поважності причин пропуску строку для звернення до суду з адміністративним позовом суду не надано.

Згідно п.п.1,2 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

З урахуванням зазначених вище обставин, встановлених судом та положень закону, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню та, слід визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси щодо не проведення нарахування та не виплати щомісячної соціальної допомоги позивачу відповідно до ст.6 ОСОБА_2 України „Про соціальний захист дітей війни » за період з 12.11.2010 року по 14.06.2011 року, зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Приморському районні міста Одеси провести перерахунок та здійснити виплати пенсії позивачу у розмірі встановленого ст.6 ОСОБА_2 України „ Про соціальний захист дітей війни » за період з 12.11.2010 року по 14.06.2011 року, з урахуванням виплачених за цей період грошових коштів. Та сплатити на користь позивача судові витрати.

В іншій частині позовних вимог -відмовити.

Керуючись ст.ст.8,9,11, 128,160-163, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районні міста Одеси -задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси щодо не проведення нарахування та не виплати щомісячної соціальної допомоги ОСОБА_1 відповідно до ст.6 ОСОБА_2 України „Про соціальний захист дітей війни» за період з 12.11.2010 року по 14.06.2011 року

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районні міста Одеси нарахувати та виплатити державну соціальну допомогу ОСОБА_1 у розмірі встановленому ст.6 ОСОБА_2 України Про соціальний захист дітей війни , за період з 12.11.2010 року по 14.06.2011 року, з урахуванням виплачених за цей період коштів.

В іншій частині позовних вимог -відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:

14.06.2011

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення14.06.2011
Оприлюднено06.09.2017
Номер документу68644687
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-3072/11

Рішення від 01.11.2011

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Клочко О. В.

Ухвала від 31.01.2019

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Борець Є. О.

Ухвала від 21.04.2011

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Бурко Р. В.

Ухвала від 07.02.2018

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Білінська Г. Б.

Рішення від 08.02.2012

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Чохонелідзе Л. М.

Постанова від 14.06.2011

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Нікітіна С. Й.

Ухвала від 05.10.2016

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя

Адамова Т. С.

Ухвала від 25.10.2011

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Харченко О. П.

Рішення від 19.12.2011

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Харченко О. П.

Ухвала від 09.09.2011

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Прокудіна Н. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні