Ухвала
від 05.09.2017 по справі 541/721/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 541/721/17 Номер провадження 22-ц/786/2319/17Головуючий у 1-й інстанції Куцин В. М. Доповідач ап. інст. Абрамов П. С.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2017 року м. Полтава

Апеляційний суд Полтавської області в складі колегії суддів:

Головуючого судді: Абрамова П.С.,

Суддів: Мартєва С.Ю., Хіль Л.М.,

при секретарі - Маладиці Л.В.

за участю: представників позивача ОСОБА_2 та ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою представника Приватного підприємства імені Зубковського на рішення Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 03 серпня 2017 року в справі за позовом ОСОБА_4 до Приватного підприємства ім. Зубковського про розірвання договору оренди ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_4 звернувся до суду з вказаним позовом. Позовні вимоги вмотивовував тим, що його матір ОСОБА_5, як власник земельної ділянки призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Ярмаківської сільської ради кадастровий номер НОМЕР_1 площею 2,7706 га, за свого життя уклала з відповідачем ПП ім. Зубковського договір оренди землі №560 строком на 5 років, державна реєстрація якого здійснена 10 квітня 2014 року.

За умовами п.40 вказаного договору оренди земельної ділянки перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для зміни умов договору або його розірвання.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла його мама ОСОБА_5 Спірну земельну ділянку після її смерті успадкував він, позивач по справі. Позивач неодноразово звертався до відповідача з вимогою щодо розірвання договору оренди землі та повернення йому земельної ділянки. Незважаючи на це, відповідач ухиляється від повернення спірної земельної ділянки, що змусило його звернутися з даним позовом до суду.

Уточнивши позовні вимоги, просив суд розірвати договір оренди землі №560, земельної ділянки площею 2,7706 га., кадастровий номер НОМЕР_1, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Ярмаківської сільської ради Миргородського району Полтавської області, укладений 15 грудня 2012 року між ОСОБА_6 та Приватним підприємством ім. Зубковського (юридична адреса: с. Ярмаки, вул. Перемоги, 2 Миргородського району Полтавської області) та зареєстрований 10.04.2014 року приватним нотаріусом Карбан Є.О. Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області, номер запису 18100219 ( а.с.40).

Рішенням Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 03 серпня 2017 року позов ОСОБА_4 задоволено .

Розірвано договір оренди землі №560, земельної ділянки площею 2,7706 га, кадастровий номер НОМЕР_1, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Ярмаківської сільської ради Миргородського району Полтавської області, укладений між ОСОБА_6 та Приватним підприємством ім.Зубковського та зареєстрований 19 квітня 2014 року приватним нотаріусом Карбан Є.О. Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області, номер запису 18100219.

З даним рішенням не погодився відповідач ПП ім. Зубковського та подав на нього апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Апелянт вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, оскільки ґрунтується на помилкових висновках суду, що не відповідають дійсним обставинам справи.

Доводи апеляційної скарги вмотивовує тим, що за час дії спірного договору не відбувалася зміна власника земельної ділянки, а тому відсутні підстави для застосування положень його пункту 40.

Суд , заслухавши доповідь судді доповідача, перевіривши правомірність ухваленого судом першої інстанції рішення та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення сторін, приходить до висновку, що остання до задоволення не підлягає.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив та оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_6 , була власником земельної ділянки площею 2,7706 га. на території Ярмаківської сільської ради Миргородського району на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2, кадастровий номер НОМЕР_1.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_6 померла. Земельну ділянку після її смерті успадкував ОСОБА_4 - позивач по справі (а.с.7).

Земельна ділянка, кадастровий номер НОМЕР_1 площею 2,7706 га., яка успадкована позивачем, перебуває в оренді Приватного підприємства ім. Зубківського на підставі договору оренди землі: №560 від 15 грудня 2012 року, укладеного між ОСОБА_6 та відповідачем (а.с.4-6), державна реєстрація якого здійснена в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права: рішення про державну реєстрацію, індексний номер 18100219 від 10.04.2014 року. (а.с.8 зворот ).

Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV

Об'єктами оренди землі є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності (ст. 3 Закону).

Відповідно до ст. 30 Закону Про оренду землі зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 31 Закону України Про оренду землі . договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).

Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

За правилами ч. 4 ст. 32 Закону Про оренду землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Пунктом 40 Договору оренди землі № 560 від 15 грудня 2012 року , укладеного між спадкодавцем ОСОБА_6 та орендарем Приватним підприємством ім. Зубковського Миргородського району, сторони передбачили, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для зміни або розірвання договору.

Вказаний пункт Договору будь-ким із його учасників не оспорювався й у встановленому законом порядку недійсним не визнавався.

Судом встановлено, що після оформлення свого права власності на успадковану земельну ділянку (17 грудня 2016 року) позивач ОСОБА_4 26 січня 2017 року подав до Приватного підприємства ім. Зубковського Миргородського району заяву, в якій повідомив орендаря про офіційне набуття права власності на цю земельну ділянку та про намір встановлення меж в натурі та самостійного ведення сільськогосподарського виробництва (а.с.10).

28 лютого 2017 року направив для підписання угоду про розірвання договору оренди землі (а.с.11-14). 06 березня 2017 року лист - повідомлення про розірвання договору оренди підставі пунктів 39 та 40 Договору (а.с.15-17).

Вирішуючи спірні правовідносини, суд вірно вказав, що зміст п. 40 спірного договору оренди землі в повній мірі відповідає пункту 40 Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року № 220, та ніякого двозначного тлумачення не містить. У зв'язку з вказаним, позивач ОСОБА_4, як новий власник орендованих відповідачем земельних ділянок, обґрунтовано скористався своїм правом та ініціював питання про одностороннє дострокове розірвання Договору оренди земельної ділянки на підставі п. 40 цих договору.

Доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки матеріалами справи у повній мірі підтверджується той факт, що державна реєстрація 10 квітня 2014 року договору оренди землі №560 приватного підприємства імені Зубковського, укладеного на строк 5 років 15.12.2012 року на час ухвалення рішення є чинною.

Посилання відповідача на набрання чинності договором 17 грудня 2016 року, з дати державної реєстрації згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ( а.с. 8) взагалі не стосується дати набрання чинності договору оренди землі, оскільки вказує на час реєстрації права приватної власності на земельну ділянку за позивачем ОСОБА_4 після спадкодавиці.

Порушень норм матеріального та процесуального права, які б могли призвести до зміни чи скасування рішення Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 03 серпня 2017 року не встановлено.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 314, 317 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу представника Приватного підприємства імені Зубковського - відхилити.

Рішення Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 03 серпня 2017 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя : /підпис/ П.С. Абрамов

Судді: /підпис/С.Ю. Мартєв

/підпис/ Л.М. Хіль

З оригіналом згідно:

Суддя апеляційного суду

Полтавської області


П.С. Абрамов

СудАпеляційний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення05.09.2017
Оприлюднено11.09.2017
Номер документу68684398
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —541/721/17

Ухвала від 05.09.2017

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Абрамов П. С.

Ухвала від 19.08.2017

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Абрамов П. С.

Ухвала від 28.08.2017

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Абрамов П. С.

Рішення від 03.08.2017

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Куцин В. М.

Рішення від 03.08.2017

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Куцин В. М.

Ухвала від 03.04.2017

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Куцин В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні