ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
про зупинення
"13" вересня 2017 р.Справа № 916/683/17 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Гладишевої Т.Я.
суддів: Головея В.М., Савицького Я.Ф.,
при секретарі судового засідання Федорончук Д.О.
за участю представників сторін в судовому засіданні від 13.09.2017:
від позивача: ОСОБА_1, за довіреністю
від відповідача: ОСОБА_2, за довіреністю; ОСОБА_3 - директор
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "АВАЛОН ЛЕНДІНГ"
на рішення Господарського суду Одеської області від 06.06.2017
по справі № 916/683/17
за позовом: Приватного підприємства "СОБ"
до відповідача: Приватного підприємства "АВАЛОН ЛЕНДІНГ"
про стягнення 41428,21 грн.
Встановив:
Рішенням Господарського суду Одеської області від 06.06.2017 позов Приватного підприємства "СОБ" (далі також - ПП "СОБ", позивач) задоволено частково: стягнуто з Приватного підприємства "АВАЛОН ЛЕНДІНГ" (ПП "АВАЛОН ЛЕНДІНГ", відповідач) на користь ПП "СОБ" 33967,06 грн. боргу, 5004,50 грн. інфляційних втрат, 1175,38 грн. 3% річних. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням, ПП "АВАЛОН ЛЕНДІНГ" звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.
До апеляційної скарги також додано клопотання про призначення по справі судової почеркознавчої експертизи, проведення якої доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз, в якому скаржник просив на вирішення даної експертизи поставити наступне питання: «Чи виконано підпис від імені директора ПП "АВАЛОН ЛЕНДІНГ" ОСОБА_3 на актах здачі-прийняття виконаних робіт (наданих послуг) за червень 2015 року, липень 2015 року, серпень 2015 року та вересень 2015 року ОСОБА_3 чи іншою особою з наслідуванням підпису ОСОБА_3; витрати на проведення судової почеркознавчої експертизи покласти на ПП "АВАЛОН ЛЕНДІНГ"; провадження у справі № 916/683/17 зупинити до закінчення проведення експертизи та повернення матеріалів справи до Одеського апеляційного господарського суду.
У вказаному клопотанні ПП "АВАЛОН ЛЕНДІНГ" послалось на те, що директор даного підприємства - ОСОБА_3 не підписував акти здачі-прийняття виконаних робіт (наданих послуг) за червень-вересень 2015 року, зазначені документи підписані невідомою та не уповноваженою на те особою, оскільки фактично послуги з охорони об'єкта замовника позивачем не надавались, акти виконаних робіт (наданих послуг) представникам ПП "АВАЛОН ЛЕНДІНГ" не передавались, рахунки на оплату послуг не отримувались.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 03.07.2017 прийнято вказану апеляційну скаргу до провадження та призначено її до розгляду у судовому засіданні.
У засіданнях суду апеляційної інстанції від 11.07.2017 та 13.09.2017 представники скаржника підтримали вищезазначене клопотання.
Розглянувши клопотання ПП "АВАЛОН ЛЕНДІНГ", колегія суддів дійшла наступного.
Згідно із ч. 3 ст. 4-3 ГПК України господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
Відповідно до ст.41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі. Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу". Особа, яка проводить судову експертизу (далі - судовий експерт) користується правами і несе обов'язки, зазначені у статті 31 цього Кодексу. Сторони і прокурор, який бере участь в судовому процесі, мають право до початку проведення судової експертизи заявити відвід судовому експерту в порядку та з підстав, зазначених у частинах п'ятій і шостій статті 31 цього Кодексу.
Положеннями частин 1,2 ст. 43 ГПК України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
У відповідності до ст.1 Закону України „Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду. Водночас і згідно з частиною першою статті 41 ГПК експертиза призначається для з'ясування питань, що потребують спеціальних знань. Із сукупності наведених норм матеріального і процесуального права вбачається, що неприпустимо ставити перед судовими експертами правові питання, вирішення яких чинним законодавством віднесено до компетенції суду, зокрема, про відповідність окремих нормативних актів вимогам закону, про правову оцінку дій сторін тощо. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.
У пункті 6 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №4 „Про деякі питання практики призначення судової експертизи» роз'яснено, що за змістом статті 101 ГПК України апеляційний господарський суд, яким приймаються додаткові докази і перевіряється законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі, вправі призначити судову експертизу на стадії перегляду судового рішення в апеляційному порядку.
В апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції (ст. 99 ГПК України).
Згідно п.п. 1.2.1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 (надалі - Інструкція), одним із основних видів експертизи є почеркознавча експертиза.
Відповідно до п.1.1. Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5, основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (буквених та цифрових) і підпису. Цією експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукопису під впливом будь-яких (природних, штучних) збиваючих факторів; у незвичних умовах або в незвичайному стані виконавця, навмисно зміненим почерком, з наслідуванням почерку іншої особи; визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо). Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
У засіданні суду апеляційної інстанції від 13.09.2017 директор ПП "АВАЛОН ЛЕНДІНГ" - ОСОБА_3 підтвердив, що він не підписував вищевказані акти здачі-прийняття виконаних робіт (наданих послуг), копії яких наявні в матеріалах справи та оригінали яких пред'явлені ОСОБА_3 для огляду.
Для вирішення питання справжності підпису ОСОБА_3 у зазначених актах, на думку судової колегії, потрібні спеціальні знання, що згідно ч. 1 ст. 41 ГПК України є підставою для призначення судової почеркознавчої експертизи, тому відповідне клопотання ПП "АВАЛОН ЛЕНДІНГ" підлягає задоволенню.
Крім того, з метою повного та всебічного розгляду справи, колегія суддів вважає за необхідне з'ясувати дійсні обставини справи із застосуванням спеціальних знань, доповнивши перелік питань для почеркознавчої експертизи наступним питанням, запропонованим позивачем: «Чи здійснено у вищевказаних документах ОСОБА_3 зміну власного підпису шляхом спотворення ознак підписного почерку або вироблення нового варіанта підпису (автопідроблення)?» .
Виходячи з викладеного, колегія суддів вважає за необхідне призначити по справі судову почеркознавчу експертизу з дорученням її проведення експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз (65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 21), поклавши витрати по оплаті проведення судової експертизи на ПП "АВАЛОН ЛЕНДІНГ".
Оригінали об'єктів експертного дослідження (оригінали актів здачі-прийняття виконаних робіт (наданих послуг) за червень 2015 року, липень 2015 року, серпень 2015 року та вересень 2015 року) надані ПП "СОБ" на виконання ухвали суду апеляційної інстанції від 11.07.2017 та залучені до матеріалів справи.
Крім того, у судовому засіданні від 13.09.2017 у директора ПП "АВАЛОН ЛЕНДІНГ" - ОСОБА_3 відібрані експериментальні зразки його підписів як у положенні сидячи, так і в положенні стоячи з метою відтворення умов, що максимально наближені до тих, в яких виконувався підпис. Вказані зразки також залучені до матеріалів справи.
Враховуючи викладене та положення п. 2 ч. 2 ст. 79 ГПК України апеляційне провадження у справі №916/683/17 підлягає зупиненню.
Керуючись ст. ст. 41, п. 2 ч.2 ст. 79, 86, 99 ГПК України, колегія суддів, -
ухвалила:
1. Призначити у справі №916/683/17 судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити питання:
- Чи виконано підпис від імені директора ПП "АВАЛОН ЛЕНДІНГ" ОСОБА_3 на актах здачі-прийняття виконаних робіт (наданих послуг) за червень 2015 року, липень 2015 року, серпень 2015 року та вересень 2015 року ОСОБА_3 чи іншою особою з наслідуванням підпису ОСОБА_3?
- Чи здійснено у вищевказаних документах ОСОБА_3 зміну власного підпису шляхом спотворення ознак підписного почерку або вироблення нового варіанта підпису (автопідроблення)?
2. Доручити проведення судової експертизи Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз (65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 21).
3. Попередити експертів про кримінальну відповідальність, встановлену ст.ст.384, 385 КК України.
4. У розпорядження експертів надати матеріали справи №916/683/17.
5. Зобов'язати Приватне підприємство "АВАЛОН ЛЕНДІНГ" здійснити оплату рахунку за проведення названої експертизи в 5-денний строк після одержання рахунку експертної установи.
6. Апеляційне провадження у справі зупинити до закінчення проведення судової почеркознавчої експертизи та/або повернення матеріалів справи №916/683/17 до Одеського апеляційного господарського суду.
Головуючий суддя Т.Я. Гладишева
Суддя В.М. Головей
Суддя Я.Ф. Савицький
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2017 |
Оприлюднено | 18.09.2017 |
Номер документу | 68904938 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Гладишева Т.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні