ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" вересня 2017 р.Справа № 923/257/17 Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Лисенко В.А.
Суддів: Діброви Г.І., Ярош А.І.
(Склад колегії суддів змінено на підставі протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 24.07.2017р.)
Секретар судового засідання: Іванов І.В.
За участю повноважних представників сторін:
від прокуратури - ОСОБА_1, за посвідченням;
Інші представники сторін в судове засідання не з'явились. Про час, дату та місце його проведення повідомлені належним чином.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства ЕЛЬТОН
на рішення Господарського суду Херсонської області від 01 червня 2017 року
по справі № 923/257/17
за позовом Заступника керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області
в інтересах держави в особі: Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області
до Приватного підприємства ЕЛЬТОН
про розірвання договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки до земель комунальної власності
В С Т А Н О В И Л А:
У березні 2017 року Заступник керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області звернувся до Господарського суду Херсонської області з позовом в інтересах держави в особі Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області (далі - Лазурненська сільрада) до Приватного підприємства ЕЛЬТОН (далі - ПП ЕЛЬТОН ), в якому просив:
- розірвати Договір оренди земельної ділянки від 29.12.2008р., укладений між Лазурненською сільрадою та ПП ЕЛЬТОН , загальною площею 1, 60 га, кадастровий номер 6524755500:01:063:0115, яка розташована на території Лазурненської сільради на розі вулиць Набережна-Куротна, смт. Лазурне Херсонської області, строком на 49 років, зареєстрований 19.01.2008р. в Державному реєстрі земель за № 4АА002344-040972800004.
- вилучити із користування ПП ЕЛЬТОН та передати до земель комунальної власності Лазурненської сільради земельну ділянку загальною площею 1, 60 га, кадастровий номер 6524755500:01:063:0115, яка розташована на території Лазурненської сільради на розі вулиць Набережна-Куротна, смт. Лазурне Херсонської області.
Позовні вимоги, з посилкою на вимоги ст.ст. 629, 651, 782 Цивільного кодексу України, ст.ст. 12, 96, 141, 206 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 13, 15, 21, 31, 32 Закону України Про оренду землі , ст.ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , прокурор обґрунтовує істотним порушенням умов договору з боку ПП ЕЛЬТОН в частині систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, що завдає суттєвої шкоди інтересам держави, перешкоджає своєчасному та повному виконанню прибуткової частини місцевого бюджету.
Рішенням Господарського суду Херсонської області від 01 червня 2017 року по справі № 923/257/17 (суддя Сулімовська М.Б.) позов задоволено; розірвано Договір оренди земельної ділянки від 29.12.2008р., укладений між Лазурненською селищною радою Скадовського району Херсонської області та Приватним підприємством ЕЛЬТОН , загальною площею 1, 60 га, кадастровий номер 6524755500:01:063:0115, яка розташована на території Лазурненської селищної ради на розі вулиць Набережна-Куротна, смт. Лазурне Херсонської області, строком на 49 років, зареєстрований 19.01.2008р. в Державному реєстрі земель за №4АА002344-040972800004; вилучено із користування Приватного підприємства ЕЛЬТОН та передано до земель комунальної власності Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області земельну ділянку загальною площею 1, 60 га, кадастровий номер 6524755500:01:063:0115, яка розташована на території Лазурненської селищної ради на розі вулиць Набережна-Куротна, смт. Лазурне Херсонської області; стягнуто з Приватного підприємства ЕЛЬТОН на користь Прокуратури Херсонської області грошові кошти в сумі 3 200 грн. в рахунок відшкодування судового збору.
Задовольняючи позовні вимоги в частині розірвання договору, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для його дострокового розірвання через доведеність факту тривалого і систематичного порушення ПП ЕЛЬТОН істотних зобов'язань за цим Договором у вигляді несплати орендної плати протягом трьох місяців, що є безумовною підставою для розірвання договору.
Вилучаючи з володіння ПП ЕЛЬТОН спірну земельну ділянку місцевий суд виходив з того, що законодавство у сфері орендних відносин також пов'язує припинення обов'язків орендаря з фактом повернення об'єкта договору оренди, тобто з моменту підписання акту приймання-передачі.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, ПП ЕЛЬТОН звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи це тим, що судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, що потягло за собою ухвалення рішення з порушенням норм матеріального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, сторона посилається на відсутність підстав для розірвання Договору, відповідно до ст. 651 ЦК України, через відсутність заборгованості перед Лазурненської селищної ради зі сплати орендної плати за землю.
Крім цього, апелянт зауважує на тому, що оскільки відсутня заборгованість зі сплати орендної плати за землю, суд першої інстанції повинен був припинити провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмету спору.
Більше детальніше доводи викладені у скарзі.
У відзиві на апеляційну скаргу Заступник керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області просить залишити рішення без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, вважаючи його правомірним та обґрунтованим.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 29 червня 2017 року колегією суддів у складі головуючого судді Лисенко В.А., суддів: Ярош А.І., Гладишевої Т.Я., апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду.
В зв'язку з перебуванням судді-члена колегії ОСОБА_2 у відпустці з 17 липня 2017 року по 01 вересня 2017 року, на підставі повторного автоматизованого розподілу судової справи від 24.07.2017р. справу передано на розгляд колегії суддів у складі ОСОБА_3 (головуючий), судді: Ярош А.І., Діброви Г.І., яка прийнята до свого провадження відповідною ухвалою.
У судове засідання, яке призначене на 12 вересня 2017 року, представники Лазурненської сільради та ПП ЕЛЬТОН не з'явились, не скористалися наданим їм ст. 22 ГПК України правом.
Однак, від ПП ЕЛЬТОН надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням уповноваженого представника на лікарняному.
Судова колегія відхилила зазначене клопотання, оскільки обмежена строком розгляду апеляційної скарги, визначеного ст. 102 ГПК України. Клопотання про продовження строку розгляду апеляційної скарги сторонами на заявлялось. Більш того, відповідач, як юридична особа, не позбавлений можливості направити до суду іншого представника.
Апеляційною інстанцією також враховано, що явка представників сторін не визнавалась судом обов'язковою.
Пунктом 2 інформаційного листа Вищого господарського суду від 15.03.2010р. № 01-08/140 Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві роз'яснено, що особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Отже, судова колегія дійшла висновку про достатність у матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті за відсутністю вищевказаних представників сторін.
Заслухавши пояснення прокурора , обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки Господарським судом Херсонської області, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла наступників висновків.
За приписами ст. 101 ГПК України визначено, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 29 грудня 2008 року між Лазурненською селищною радою (Орендодавець) та Приватним підприємством ЕЛЬТОН (Орендар) укладено Договір оренди землі (далі - Договір), зареєстрований у Скадовському районному реєстраційному відділі Херсонської регіональної філії ДП Центр ДЗК , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 19.01.20019р. за № 4АА002344-040972800004 (а.с. 16-17).
За умовами Договору в оренду було передано в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення загальною площею 1, 60 га, яка знаходиться на розі вулиць Набережна-Курортна, в смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області.
Земельна ділянка передається в оренду для будівництва туристичного комплексу з об'єктами громадського харчування. Цільове призначення земельної ділянки - землі комерційного використання (п.п. 15, 16 Договору).
Пунктом 7 Договору визначено, що договір укладено на 5 років.
Пунктами 9-12 Договору сторони дійшли згоди про те, що орендна плата становитиме на період будівництва строком на три роки по 31 636, 14 грн. на рік, що становить 3% від нормативної грошової оцінки, після закінчення будівництва - по 51 672, 36 грн. на рік, що становить 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (з урахуванням знижки 30% від суми орендної плати відповідно до рішення Лазурненської селищної ради від 11.06.2008р. № 426).
Обчислення орендної плати за землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/2 частини річної орендної плати на рахунок місцевого бюджету Лазурненської селищної ради.
Внесення орендної плати на майбутній період оренди допускається на термін не більше трьох років. Невнесення орендної плати на протязі 3-х місяців дає право орендодавцю вимагати розірвання договору оренди .
19 грудня 2011 року між Лазурненською сільрадою та ПП ЕЛЬТОН укладено додаткову угоду до Договору оренди землі, відповідно до якої внесені зміни до п.п. 7, 9 Договору - визначено, що Договір укладено на 49 років та внесені зміни щодо розміру орендної плати (а.с. 95).
10 березня 2016 року між Лазурненською сільрадою та ПП ЕЛЬТОН укладено додаткову угоду, відповідно до якої внесені зміни до п. 9 Договору щодо розміру орендної плати за землю (а.с. 18).
Як вбачається з матеріалів справи, а саме листа Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області від 03.03.2017р. за № 309/10/21-19-12-28, ПП ЕЛЬТОН податкові розрахунки з плати за землю відповідно до діючого договору оренди до Скадовського відділення Херсонської ОДПІ ГУ ДФС протягом 2014, 2015, 2016 років не подаються, що призвело до відсутності нарахувань та сплати податкових зобов'язань з орендної плати за 2014, 2015, 2016 роки (а.с. 20-21).
Відповідно до поданої податкової декларації ПП ЕЛЬТОН з плати за землю на 2017 рік від 21.02.2017р. № НОМЕР_1 сума орендної плати на 2017 рік становить 3% від нормативної грошової оцінки, що складає 167 925, 36 грн. на рік.
Станом на 03.03.2017р. за ПП ЕЛЬТОН відповідно до даних інтегрованої картки платника податків по орендній платі з юридичних осіб обліковується податковий борг у сумі 37 074, 03 грн.
Відповідно до довідки Лазурненської селищної ради від 20.03.2017р. № 2-26-194, згідно Договору оренди землі від ПП ЕЛЬТОН за 2015 рік платежі на рахунок селищної ради не надходили. Надходження коштів за 2016 рік - 1000,00 грн. в лютому місяці, 3000,00 грн. - в березні. Загальна сума отриманих коштів за два роки складає 4000,00 грн. (а.с. 25).
Крім цього, відповідно до постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 09.02.2017р. по справі № 821/128/17, було задоволено адміністративний позов Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області до ПП ЕЛЬТОН та стягнуто з відповідача податковий борг у сумі 23 080, 25 грн. по штрафним санкціям з орендної плати з юридичних осіб, який виник за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих на підставі акту перевірки від 28.10.2014р. № 343/15-35219710 та податкового повідомлення-рішення від 08.12.2014р. № НОМЕР_2 (а.с. 23-24).
Отже, як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є розірвання Договору оренди земельної ділянки від 29.12.2008р., у зв'язку з невиконанням ПП ЕЛЬТОН взятого на себе зобов'язання зі своєчасного внесення орендної плати в установлений договором строк за користування земельною ділянкою та вилучення у ПП ЕЛЬТОН земельної ділянки площею 1, 60 га та повернення її до земель комунальної власності Лазурненської селищної ради.
У постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин зазначено, що у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України Про оренду землі , у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених Закону України та іншими законами України (п.п 2.20).
Розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України Про оренду землі основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі .
Разом з тим, доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою (п. 2.23 постанови пленуму ВГСУ) .
Частиною 1 статті 2 Закону України Про оренду землі встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За приписами ст. 792 ЦК України визначено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Положеннями ст. 13 Закону України Про оренду землі передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ч. 1 ст. 15 Закону України Про оренду землі ).
Частиною 1 статті 21 Закону України Про оренду землі встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За приписами ст. 31 Закону України Про оренду землі визначено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Статтею 32 Закону України Про оренду землі встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
За статтею 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Істотним вважається таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору, тобто йдеться про таке порушення договору однієї із сторін, яке тягне для другою сторони неможливість досягнення нею цілей договору.
Пунктом Д частини 1 статті 141 Земельного кодексу України визначено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (п. В ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України).
Статтею 24 Закону України Про оренду землі встановлено, що орендодавець має права вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Положеннями ч. 1 ст. 34 Закону України Про оренду землі передбачено, що у разі розірвання договору орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, а згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, актів цивільного законодавства, а при відсутності таких вказівок - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 509 ЦК України).
Відповідно до ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, а у відповідності до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Пунктом 28 Договору оренди землі від 29.12.2008р. передбачено право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Разом з тим, як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ПП ЕЛЬТОН в порушення умов договору оренди земельної ділянки та ст. 193 ГК України, ст. ст. 525, 526, 629 ЦК України тривалий час не виконувало свої зобов'язання за Договором оренди землі щодо сплати орендної плати, що підтверджується листами Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області від 03.03.2017р. за № 309/10/21-19-12-28 та від 25.05.2017р. за № 309/10/21-19-12-28, постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 09.02.2017р. по справі № 821/128/17, довідкою Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області від 20.03.2017р. за № 2-26-194.
Таким чином, систематичне порушення відповідачем зобов'язань за договором оренди, що призвело до виникнення простроченої заборгованості, є істотним порушенням.
При цьому, колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 38 Договору оренди землі від 29.12.2008р. дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду.
Тобто, спірним договором оренди встановлено умови, за наявності яких договір може бути розірваний за рішенням суду, і таким чином, систематична несплата відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою є порушенням, наслідком якого, у будь - якому випадку, згідно з приписами норм статей 611, 651 ЦК України, пункту Д частини 1 статті 141 Земельного кодексу України, є розірвання договору.
Дослідивши наявні у справі матеріали та встановивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені норми законодавства та умови Договору оренди землі від 29.12.2008р., укладеного між Лазурненською селищною радою Скадовського району Херсонської області та Приватним підприємством ЕЛЬТОН , судова колегія приходить до висновку, що оскільки відповідачем всупереч умовам Договору та приписам п. В ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, ст.ст. 525, 526, 629 ЦК України не сплачувалася орендна плата за користування спірною земельною ділянкою, що підтверджується доказами наявними в матеріалах справи, то у даному випадку наявні достатні підстави для розірвання вказаного договору, а також вилучення у Приватного підприємства ЕЛЬТОН земельної ділянки площею 1,60 га з її поверненням до земель комунальної власності Лазурненської селищної ради.
Доводи, наведені скаржником в апеляційній скарзі, фактично повторюють доводи викладені у відзиві на позовну заяву, якому місцевий суд дав належну оцінку та на переконання колегії суддів не доводять помилковість прийнятого місцевим господарським судом рішення, а тому не можуть прийматись до уваги та бути підставою для скасування рішення місцевого суду.
Крім того, доводи апелянта про відсутність заборгованості з орендної плати є неспроможними, оскільки правовою підставою для розірвання договору у даному випадку є несвоєчасність внесення орендних платежів, а не факт заборгованості.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що в задоволенні апеляційної скарги відповідача слід відмовити, а рішення місцевого господарського суду залишити без змін.
Судові витрати за подання апеляційної скарги покладаються на апелянта в порядку ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103 п. 1, 105 ГПК України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства ЕЛЬТОН залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Херсонської області від 01 червня 2017 року по справі № 923/257/17 - залишити без змін.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови підписано 15.09.2017р.
Головуючий суддя В.А. Лисенко
Суддя Г.І. Діброва
Суддя А.І. Ярош
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2017 |
Оприлюднено | 19.09.2017 |
Номер документу | 68918046 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Лисенко В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні