Справа № 747/549/17
Провадження№ 2-а/747/24/17
П О С Т А Н О В А
Іменем України
26.09.2017 року Талалаївський районний суд Чернігівської області
в складі: головуючого судді Косенко Ю.Л.
з участю секретаря судового засідання Божко Л.М.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Талалаївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Липівської сільської ради Талалаївського району Чернігівської області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення 13 сесії 7 скликання Липівської сільської ради Талалаївського району Чернігівської області від 19 травня 2017 року Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1Г , яким їй відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та зобов'язати Липівську сільську раду прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за адресою Чернігівська області, Талалаївський район, с. Жолобок між домоволодіннями № 24 та № 26 по вул. Польова, орієнтовною площею 0,6 га для ведення особистого селянського господарства.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що 26.04.2017 року звернулася до Липівської сільської ради Талалаївського району з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки між домоволодіннями № 24 та № 26 по вул. Польова в с. Жолобок, до якого надала копії паспорту, картки фізичної особи-платника податків та графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування та розмір земельної ділянки. Проте рішенням 13 сесії 7 скликання Липівської сільської ради Талалаївського району Чернігівської області від 19 травня 2017 року їй відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. Рішення сесії позивач вважає протиправним, оскільки не вказано конкретно вимогам яких законів чи прийнятих відповідно до них нормативних актів, генеральних планів населених пунктів чи іншої містобудівної документації, прийнятих чи затверджених в установленому законом порядку не відповідає місце розташування земельної ділянки, тобто відсутні підстави для відмови, передбачені ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримала та просила задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_2 пояснив, що рішення сесії Липівської сільської ради від 19.05.2017 року про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не мотивоване, а лише містить посилання на загальне формулювання, що зазначене в ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд, заслухавши позивача та її представника, дослідивши письмові докази у справі, приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У судовому засіданні встановлено, що 26 квітня 2017 року до Липівської сільської ради Талалаївського району Чернігівської області надійшло клопотання ОСОБА_1, яка проживає ІНФОРМАЦІЯ_1, про надання дозволу розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за адресою Чернігівська області, Талалаївський район, с. Жолобок між домоволодіннями № 24 та № 26 по вул. Польова, орієнтовною площею 0,6 га для ведення особистого селянського господарства до якого додані копія паспорту ОСОБА_1 та графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування та розмір земельної ділянки (а.с.7-11).
Рішенням 13 сесії 7 скликання Липівської сільської ради Талалаївського району Чернігівської області від 19 травня 2017 року Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1Г , позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. В рішенні зазначено -підставою для відмови у наданні такого дозволу вважати невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативних актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації (а.с.12).
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 140 Конституції України та ст. 71 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Згідно ч. 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексурозглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частина 3 статті 123 Земельного кодексу України визначає, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановлених законом порядку.
Таким чином, Земельний кодекс України визначає чіткий перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, при цьому зобов'язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.
Оскаржуване позивачем рішення 13 сесії 7 скликання Липівської сільської ради Талалаївського району Чернігівської області від 19 травня 2017 року не відповідає вищевказаним положенням Земельного кодексу України, оскільки прийнято без його належного мотивування з посиланням на конкретні норми законів чи інших нормативно-правових актів, а лише містить загальне формулювання зазначене у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Згідно ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Представник відповідача в судове засідання не з явився, обгрунтованого заперечення на позов ОСОБА_1 відповідач не надав, а лише вказав у листі від 14.09.2017 року ( а.с 19), що заперечують проти позовних вимог, зазначивши, що земельна ділянка відносно якої позивач просить прийняти рішення розташована поза межами населеного пункту. Долучена до листа відповідача викопіровка із земель Липівської сільської ради (а.с. 20) не є на думку суду належним доказом на обгрунтування твердження щодо місця розташування земельної ділянки, так як не зрозуміло з якого саме документу вона зроблена, і його оригінал суду відповідачем не надавався. Також суд бере до уваги, що в рішенні сесії Липівської сільської ради від 19.05.2017 року не вказано, як підставу для відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою - розташування земельної ділянки поза межами населеного пункту.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що вимога позивача про визнання протиправним та скасування рішення 13 сесії 7 скликання Липівської сільської ради Талалаївського району Чернігівської області від 19 травня 2017 року Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1Г , є обгрунтованою та підлягає задоволенню.
В іншій частині вимог ОСОБА_1, що стосуються зобов'язання Липівської сільської ради прийняти рішення щодо надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за адресою Чернігівська області, Талалаївський район, с. Жолобок між домоволодіннями № 24 та № 26 по вул. Польова, орієнтовною площею 0,6 га для ведення особистого селянського господарства необхідно відмовити, так як суд не наділений повноваженнями своїм рішенням підміняти орган, до компетенції якого законодавством України віднесено розгляд даного питання, а лише може зобов'язати відповідача на черговій сесії сільської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та ухвалити по цій заяві законне та обґрунтоване рішення.
В зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог, відповідно до приписів ст.94 КАС України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 640 гривень у відшкодування судових витрат.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 87, 94, 158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення 13 сесії 7 скликання Липівської сільської ради Талалаївського району Чернігівської області від 19 травня 2017 року Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1Г .
Зобов'язати Липівську сільську раду Талалаївського району Чернігівської області на черговій сесії сільської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та ухвалити по цій заяві законне та обґрунтоване рішення.
В іншій частині вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з Липівської сільської ради Талалаївського району Чернігівської області на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) гривень у відшкодування судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Талалаївський районний суд Чернігівської області протягом 10 днів дня отримання копії постанови суду.
Суддя Ю.Л.Косенко
Суд | Талалаївський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2017 |
Оприлюднено | 28.09.2017 |
Номер документу | 69168311 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Талалаївський районний суд Чернігівської області
Косенко Ю. Л.
Адміністративне
Талалаївський районний суд Чернігівської області
Косенко Ю. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні