Ухвала
від 02.10.2017 по справі 913/1355/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

                    

02 жовтня 2017 року                                                             Справа № 913/1355/16

                                                                                 Провадження № 4/913/1355/16

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Промсоюз", м. Сєвєродонецьк Луганської області

до Управління житлово-комунального господарства Брянківської міської ради, м. Брянка Луганської області

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області

Орган оскарження – Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області

про стягнення 409 283 грн. 31 коп.

Суддя господарського суду Луганської області Рябцева О.В.

Секретар судового засідання Рочняк Т.С.

у засіданні брали участь:

від позивача (стягувача) – представник не прибув;

від відповідача (боржника) – представник не прибув;

від третьої особи (органу оскарження) – представник не прибув.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Промсоюз" 02.08.2017 (згідно поштового штемпеля) звернулось до господарського суду Луганської області відповідно до ст. 121-2 ГПК України зі скаргою від 01.08.2017 № б/н, в якій просить:

- визнати дії Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області щодо повернення наказу без виконання незаконними та зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області прийняти до виконання наказ господарського суду Луганської області від 21.02.2017 № 913/1355/16.

На обґрунтування вимог за скаргою позивач вказує, що на виконання рішення суду від 09.02.2017 Товариству з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Промсоюз" видано наказ від 21.02.2017 № 913/1355/16, який 13.07.2017 відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження", а також положень постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 пред'явлено до виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області. Листом від 25.07.2017 № 12-11/2348 Головним управлінням Державної казначейської служби України у Луганській області повернуто наказ позивачу без виконання з огляду на недотримання відповідачем п. 11 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595, яким встановлено, що установи, які переміщені на контрольовану територію, відкривають рахунки в органах Казначейства за місцезнаходженням у порядку, встановленому законодавством.

Порядок виконання судових рішень про стягнення коштів з бюджетних установ визначено Законом України "Про виконавче провадження", Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників".

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних установ, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Пунктом 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі – Порядок), передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

У пункті 6 Порядку передбачено перелік документів, які стягувач подає органу Казначейства.

Підстави для повернення виконавчого документа стягувачеві органом Казначейства визначені підпунктом 1 пункту 9 Порядку, а саме: виконавчий документ повертається стягувачеві у разі, коли не підлягає виконанню органом Казначейства; подано особою, що не має відповідних повноважень; пред'явлено до виконання з пропущенням установленого строку; видано або оформлено з порушенням установлених вимог; рішення про стягнення коштів не набрало законної сили, крім випадків, коли судове рішення про стягнення коштів допущено до негайного виконання в установленому законом порядку; суми коштів, зазначених у судовому рішенні про стягнення коштів, повернуті стягувачеві за поданням органу, що контролює справляння надходжень бюджету, або за рахунок таких коштів виконано грошові зобов'язання чи погашено податковий борг стягувача перед державним або місцевим бюджетом; відсутній залишок невідшкодованого податку на додану вартість, узгоджений із стягувачем; стягувач відмовився від виконання виконавчого документа або відкликав його без виконання; наявні інші передбачені законом випадки. Діючим законодавством не передбачено такої підстави для повернення виконавчого документа як відсутність відкритих в органах казначейства відповідних рахунків боржника.

Крім того, органи Казначейства за правилами підпункту 2 пункту 4 Порядку вживають заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку. Підпунктом 2 пункту 5 Порядку передбачено, що органи Казначейства мають право звертатися у передбачених законом випадках до органу, який видав виконавчий документ, щодо роз'яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання.

Дії органів Казначейства з виконання виконавчих документів відповідно до пункту 15 Порядку можуть бути оскаржені до Казначейства або суду.

Отже, право на судовий захист є конституційною гарантією прав та свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання рішення суду – є невід'ємною складовою права на судових захист, а нездатність державних органів вжити необхідних заходів для виконання рішення суперечить гарантіям держави.

Враховуючи викладене, у Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області були відсутні підстави до повернення пред'явленого в межах строку, у встановленому законом порядку та формі наказу суду без виконання. Наведене свідчить про незаконність дій Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області щодо повернення без виконання наказу господарського суду Луганської області від 21.02.2017 № 913/1355/16.

Відповідач (боржник) на порушення ухвал суду пояснення на скаргу не надав, у судові засідання не з'явився.

Від Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області надійшов відзив від 15.08.2017 № 12-12/2604 на скаргу стягувача, в якому надані заперечення стосовно заявлених вимог.

Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області посилається на п. 24 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, в якому передбачено, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку. Згідно п. 2 Порядку боржники – визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства. Таким чином, боржник, визначений в рішенні суду про стягнення коштів має бути розпорядником (бюджетною установою)/одержувачем бюджетних коштів або підприємством установою, організацією, рахунки якого відкрито в органах Казначейства. Згідно даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.12.2011 № 1691, боржник – Управління житлово-комунального господарства Брянківської міської ради обслуговувався в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Брянці Луганської області, яке є територіальним органом Державної казначейської служби України і діє відповідно до Положення про управління (відділення) Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 № 1280. Відповідно до п. 17 Положення управління (відділення) Казначейства є юридичними особами публічного права. Управління (відділення) Казначейства є самостійними в реалізації державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів тощо.

Станом на сьогодні місцезнаходженням боржника – Управління житлово-комунального господарства Брянківської міської ради згідно наказу суду від 21.02.2017 та відомостям Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зазначено м. Брянка Луганської області, яке віднесено до території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р.

Боржник не перемістився на територію, підконтрольну українській владі, рахунки в органах Казначейства Луганської області не відкрито.

Приписами Указу Президента України від 24.09.2014 № 744/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 серпня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо захисту України та зміцнення її обороноздатності" та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської області обмежено проведення видатків на території, що непідконтрольні українській владі. Тобто, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595 чітко визначено обов'язок установи відкрити рахунки в органах Казначейства у разі її переміщення на територію підконтрольну українській владі. Боржником не здійснено переміщення, а також не відкрито рахунків в органах Казначейства Луганської області. Оскільки боржник не обслуговується в органах Казначейства Луганської області стягувачу повернуто виконавчий документ згідно п. 9 Порядку.

Крім того, орган оскарження зазначає, що стягувач звернувся до господарського суду зі скаргою відповідно до ст. 121-2 ГПК України, яка передбачає порядок оскарження лише рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби і лише до судового органу, який видав виконавчий документ. Водночас органи Державної казначейської служби України не є органами державної виконавчої служби. Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів відповідно до ч. 4 ст. 6 "Про виконавче провадження" не є органами примусового виконання. Оскарження дій чи бездіяльності органів Державної казначейської служби України не може здійснюватися в порядку, передбаченому ст. 121-2 ГПК України, оскільки органи Державної казначейської служби України не є органами примусового виконання. Натомість мають оскаржуватися в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, про що зазначено в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 № 13.

Також Головним управлінням Державної казначейської служби України у Луганській області повідомлено про закриття 03.01.2014 рахунків, відкритих відповідачу – Управлінню житлово-комунального господарства Брянківської міської ради в органах Державної казначейської служби України.

Заявою від 17.08.2017 № б/н, яка надійшла на адресу суду 21.08.2017, позивач (стягувач) уточнив вимоги за скаргою і просить:

- визнати доводи Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Промсоюз" щодо повернення наказу господарського суду Луганської області від 21.02.2017 № 913/1355/16 правомірними;

- зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області прийняти до виконання наказ господарського суду Луганської області від 21.02.2017 № 913/1355/16.

Від Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області надійшли додаткові пояснення від 19.09.2017 № 12-12/2963 на скаргу стягувача, в яких зазначено, що 21.06.2017 Головним Управлінням отримано лист Державної казначейської служби України від 21.06.2017 № 5-10/3895-10148, згідно якого юридичним департаментом до органів Казначейства направлено для погодження проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845". Відповідно до п. 26 проекту стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, який не перемістився з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, подають до органу Казначейства документи, зазначені в п. 6 цього Порядку, після повернення такої території під контроль державної влади. Строки пред'явлення виконавчих документів до виконання застосовуються з дати повернення такої території під контроль державної влади. Вищезазначене вказує на здійснення заходів щодо прийняття нормативно-правового акта, що регулюватиме питання стягнення коштів з рахунків боржника, який не перемістився з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та неможливістю виконання органами Казначейства судових рішень, боржники за якими перебувають на території тимчасово непідконтрольній українській владі.

Скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Промсоюз" від 01.08.2017 № б/н на дії Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області знаходилась в провадження судді Старкової Г.М. Щодо судді Старкової Г.М. Вищою радою правосуддя прийнято рішення від 29.09.2017 про звільнення у зв'язку з відставкою. Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу від 02.10.2017 скарга передана на розгляд судді Рябцевій О.В.

          Враховуючи необхідність витребування додаткових доказів, суд дійшов висновку про необхідність відкладення розгляду скарги.

          На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 77, 86, 121-2 ГПК України, суд

у х в а л и в:

1.Розгляд скарги відкласти на 19.10.2017 об 11 год. 25 хв.

2.Зобов'язати відповідача (боржника) – надати пояснення на скаргу з доказами надіслання позивачу, документальне підтвердження і нормативне обґрунтування викладених доводів.

3.Зобов'язати третю особу та орган оскарження – Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області – надати пояснення і нормативне обґрунтування щодо з'ясування відсутності у відповідача рахунків в органах Казначейства до відкриття виконавчого провадження, надати документальне підтвердження про закриття рахунків № 35425072001387, № 35426071001387, відкритих відповідачу – Управлінню житлово-комунального господарства Брянківської міської ради в органах Державної казначейської служби України, надати відомості щодо рахунків, відкритих відповідачу в органах Державної казначейської служби України з 01.01.2014, пояснення щодо включення Управління житлово-комунального господарства Брянківської міської ради до Єдиного реєстру розпорядників коштів та одержувачів бюджетних коштів з 2014 року по теперішній час, пояснення, якому органу Державної казначейської служби України повинен бути пред'явлений наказ суду з огляду на п. 9 п.п. 1 Перехідних і прикінцевих положень Бюджетного кодексу України, пояснення стосовно наявності нормативних актів, які регулюють необхідність переміщення на контрольовану державною владою територію органів місцевого самоврядування, нормативних актів, які видані компетентними органами щодо регулювання фінансової діяльності бюджетних установ органів місцевого самоврядування, що залишились на непідконтрольній державній владі території.

4.Представники учасників судового процесу повинні мати паспорт, довіреність (оригінал – для огляду, копію – для залучення в матеріали справи), а в необхідних випадках – документ, що посвідчує службове становище.

Інформація про дату, час і місце судового засідання додатково розміщена на сторінці суду (у розділі "Інше") офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет (lg.arbitr.gov.ua).

          

Суддя                                                                       О.В.Рябцева

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення02.10.2017
Оприлюднено10.10.2017
Номер документу69346932
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/1355/16

Постанова від 28.05.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Білоус В.В.

Ухвала від 26.04.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Білоус В.В.

Постанова від 07.12.2017

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Сгара Е.В.

Ухвала від 23.11.2017

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Сгара Е.В.

Ухвала від 03.11.2017

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Сгара Е.В.

Ухвала від 19.10.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Рябцева О.В.

Ухвала від 02.10.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Рябцева О.В.

Ухвала від 11.09.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Старкова Г.М.

Ухвала від 22.08.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Старкова Г.М.

Ухвала від 07.08.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Старкова Г.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні