ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Науки, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
09.10.2017р. Справа №905/1836/17
за позовом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Торговий дім Техмаст , м.Полтава
до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Жилком-Сервіс , м.Курахове
про стягнення заборгованості в розмірі 292031,35 грн.
Суддя Левшина Г.В.
Представники:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
В засіданні суду брали участь:
СУТЬ СПРАВИ:
ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Торговий дім Техмаст , м.Полтава, позивач, звернувся до господарського суду з позовною заявою до відповідача, ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Жилком-Сервіс , м.Курахове, про стягнення заборгованості в сумі 292031,35 грн., у тому числі основний борг в сумі 261574,10 грн., пеня в сумі 4299,85 грн. та штраф в сумі 26157,40 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на договір №23 від 10.03.2017р., видаткову накладну, рахунки на оплату.
30.08.2017р. ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Жилком-сервіс» , м.Курахове суду надано заяву №551 про повернення позовної заяви, зобов'язання позивача надати копію позову відповідачу, відкладення розгляду справи.
21.09.2017р. до суду надійшла заява №568 ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Жилком-сервіс» , м.Курахове про повернення позовної заяви, зобов'язання позивача надати копію позову відповідачу, відкладення розгляду справи.
Ухвалами суду від 30.08.2017р., 21.09.2017р. розгляд справи відкладався.
09.10.2017р. до суду надійшло клопотання №670 ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Жилком-сервіс» , м.Курахове про перенесення розгляду справи у зв'язку з відсутністю у відповідача можливості ознайомитися з матеріалами справи.
Судом вказане клопотання відповідача залишено без задоволення з огляду на таке:
Відповідно до ст.22 Господарського процесуального кодексу України сторони користуються рівними процесуальними правами. Сторони мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії, брати участь в господарських засіданнях, подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, заявляти клопотання, давати усні та письмові пояснення господарському суду, наводити свої доводи і міркування з усіх питань, що виникають у ході судового процесу, заперечувати проти клопотань і доводів інших учасників судового процесу, оскаржувати судові рішення господарського суду в установленому цим Кодексом порядку, а також користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом. Сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Порядок ознайомлення з матеріалами справи в судах регулюється Інструкцією з діловодства, затвердженою наказом Державної судової адміністрації України від 20.02.2013 N28 714. Відповідно до п. 2.5 цієї Інструкції справа надається для ознайомлення: 1) особі, яка є (була) учасником судового процесу у справі, або його представнику; 2) особі, яка не є (не була) учасником судового процесу у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов'язків; 3) посадовій особі, якій надано це право відповідно до законодавства. Справа для ознайомлення зазначеним особам видається за їх письмовою заявою на підставі резолюції судді (судді-доповідача), у провадженні якого перебуває справа, а у разі його відсутності - за резолюцією заступника голови суду, голови суду. У порядку підготовки справи до ознайомлення відповідальна особа апарату суду після отримання заяви з резолюцією та справи забезпечує її формування згідно вимог, визначених даною Інструкцією, та складає внутрішній опис. Справа видається для ознайомлення після перевірки документів, що посвідчують особу та її повноваження відповідно до чинного законодавства.
Як встановлено, з моменту порушення провадження по справі №905/1836/17 відповідного клопотання відповідача про ознайомлення з її матеріалами суду не заявлено, що спростовує твердження відповідача про відсутність можливості ознайомитися з матеріалами справи. Одночасно, позивачем про подачі позову до суду додано опис вкладення у цінний лист від 04.08.2017р., згідно якого на адресу відповідача (85612 Донецька область, Мар'їнський район, м.Курахове, просп.Запорізький, 37) було направлено позовну заяву та додані до неї документи.
В ухвалі суду від 21.09.2017р. судом було звернуто увагу відповідача на норми ст.22 Господарського процесуального кодексу України, згідно якої сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
При цьому, судом було наголошено увагу на ст.75 Господарського процесуального кодексу України, згідно якої якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
За таких обставин, з метою недопущення порушення прав позивача на судовий захист протягом розумних строків, затягування розгляду справи, враховуючи достатність документів, необхідних для ухвалення судового рішення по справі, клопотання відповідача про перенесення розгляду справи судом залишено без задоволення.
В судовому засіданні 30.08.2017р. судом та позивачем оглянуто оригінали документів, копії яких додані до матеріалів справи. За своїм змістом наявні у справі копії є тотожніми оригіналам.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, господарський суд встановив:
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання згідно із ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України виникають, зокрема, з договору та інших правочинів.
Згідно ст.712 Цивільного кодексу України, ст.265 Господарського кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
10.03.2017р. між сторонами був підписаний договір поставки №23, за умовами якого позивач (постачальник) зобов'язується поставити та передати у власність відповідача (покупця) продукцію, надалі - товар, відповідно до письмової заявки покупця. Покупець зобов'язується прийняти цей товар та оплатити його на умовах, визначених цим договором.
Ціна, кількість, асортимент обумовлюються в рахунках-фактурах та накладних, які є невід'ємною частиною договору (п.1.2 договору).
Постачальник зобов'язаний передати покупцю товар на протязі 10 календарних днів з дня отримання письмової заявки по факсу, електронній пошті (п.3.1 договору).
Датою поставки є дата відправлення покупцем товару відповідно до накладної, підписаної сторонами (п.3.2 договору).
Договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами та діє до 31.12.2017р.
На виконання договору позивач поставив відповідачу товар за видатковою накладною №161 від 16.06.2017р. на суму 261574,10 грн.
Відповідачем факт отримання від позивача товару на вказану суму за договором не спростований.
Згідно вимог ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.
За приписом ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Розрахунки здійснюються покупцем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок постачальника протягом 21 календарного дня з моменту отримання продукції (п.5.1 договору).
За висновками суду, свої зобов`язання щодо своєчасної сплати позивачу грошових коштів за поставлений товар в сумі 261574,10 грн. всупереч ст.526 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України відповідач не виконав.
За приписом ст.218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до ст.551 Цивільного кодексу України та ст.230 Господарського кодексу України предметом неустойки є грошова сума, яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Частиною 2 ст.551 Цивільного кодексу України передбачено, що розмір неустойки встановлюється договором або актом цивільного законодавства, при цьому розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі.
Відповідно до ч.2 ст.549 Цивільного кодексу України штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
За приписом ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п.8.2 договору у разі несвоєчасного розрахунку за отриманий товар, передбачений цим договором, покупець сплачує за кожен день прострочення пеню, в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який стягується пеня від суми простроченого платежу, та штраф у розмірі 10% від суми простроченого платежу.
За змістом ст.ст.627, 629 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ч.2 ст.67, ч.4 ст.179 Господарського кодексу України сторони вільні у виборі предмету договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству.
Таким чином, за висновками суду, сторонами за власним волевиявленням в договорі №23 від 10.03.2017р. було узгоджено можливість застосування таких видів господарських санкцій як пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ та штраф у розмірі 10% від суми простроченого платежу.
Згідно вказаного пункту договору позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача пені за період з 10.07.2017р. по 02.08.2017р. в розмірі 4299,85 грн. та штрафу в розмірі 10% від суми боргу в розмірі 26157,40 грн.
Розрахунок пені та штрафу є арифметично вірним, таким, що відповідає законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи.
Відповідач заперечень проти позовних вимог, відзиву на позов не надав.
За таких обставин, враховуючи, що позов повністю доведений позивачем та обґрунтований матеріалами справи, виходячи з того, що відповідач заперечень проти позову не надав, позовні вимоги про стягнення заборгованості в сумі 292031,35 грн., у тому числі основний борг в сумі 261574,10 грн., пеня в сумі 4299,85 грн. та штраф в сумі 26157,40 грн., підлягають задоволенню в повній сумі.
Судовий збір підлягає віднесенню на відповідача повністю.
При цьому, враховуючи внесення позивачем судового збору в більшому розмірі, згідно п.1 ч.1 ст.7 Закону України Про судовий збір , судовий збір в сумі 119,53 грн. підлягає поверненню позивачу з державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4-3, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Торговий дім Техмаст , м.Полтава до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Жилком-Сервіс , м.Курахове про стягнення заборгованості в сумі 292031,35 грн., у тому числі основний борг в сумі 261574,10 грн., пеня в сумі 4299,85 грн. та штраф в сумі 26157,40 грн., задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Жилком-Сервіс (85612, м.Курахове, пр.Запорізький, буд.37, ЄДРПОУ 38588651) на користь ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Торговий дім Техмаст (36008, м.Полтава, вул.Європейська, буд.146-А, оф.301, ЄДРПОУ 40872735) основний борг в сумі 261574,10 грн., пеню в сумі 4299,85 грн. та штраф в сумі 26157,40 грн., судовий збір в сумі 4380,47 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повернути ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Торговий дім Техмаст (36008, м.Полтава, вул.Європейська, буд.146-А, оф.301, ЄДРПОУ 40872735) з державного бюджету України надлишково сплачений згідно платіжного доручення №128 від 03.08.2017р. судовий збір в сумі 119,53 грн.
В судовому засіданні 09.10.2017р. оголошено повний текст рішення.
Суддя Г.В. Левшина
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2017 |
Оприлюднено | 10.10.2017 |
Номер документу | 69405082 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні