ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
09 жовтня 2017 року Справа № 913/745/17
Провадження №33/913/745/17
За позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» , м.Сєвєродонецьк,
до ОСОБА_1 підрозділу «Рубіжанський політехнічний коледж імені ОСОБА_2 Луганського національного університету імені ОСОБА_3» , м.Рубіжне Луганської області
про стягнення 247 004 грн 05 коп.
Суддя Драгнєвіч О.В.
Секретар судового засідання Бережна Л.В.
У засіданні брали участь:
від позивача: ОСОБА_4, юрисконсульт юридичного відділу правової та договірної роботи за довіреністю № 19 від 28.12.2016 (ПАТ по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз");
від відповідача: представник не прибув.
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» звернулось до Господарського суду Луганської області з позовом до ОСОБА_1 підрозділу «Рубіжанський політехнічний коледж імені ОСОБА_2 Луганського національного університету ім. Тараса Шевченка» про стягнення грошових коштів за договором на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (для забезпечення потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів) №1141ХJIAZDB016 від 05.04.2016 у сумі 247 004 грн 05 коп., з яких:
- 230 582 грн 43 коп. - основний борг;
- 4 414 грн 97 коп.- 3 % річних;
- 12 006 грн 65 коп. - інфляційні втрати.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 20.09.2017 порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 09.10.2017, зокрема для з'ясування питання щодо наявності відповідних повноважень у ОСОБА_1 підрозділу представляти інтереси юридичної особи в суді (Державного закладу «Луганський національного університету імені ОСОБА_3 » (ідентифікаційний код 02125131).
В судове засідання 09.10.2017 прибув лише представник позивача.
Від позивача через канцелярію суду у відповідності до ст. 24 Господарського процесуального кодексу України надійшло письмове клопотання про заміну первісного відповідача ОСОБА_1 підрозділу «Рубіжанський політехнічний коледж імені ОСОБА_2 Луганського національного університету імені ОСОБА_3» належним відповідачем ОСОБА_5 закладуом «Луганський національний університет імені ОСОБА_3» .
Відповідач повноважного представника в засідання не направив. Був повідомлений про час та місце проведення судового засідання належним чином, про що свідчать матеріали справи.
Разом з тим, на виконання вимог ухвали суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву за вих.№01-4/414 від 05.10.2017 з доданими копіями статуту, положення та довіреності на керівника відокремленого підрозділу.
На обґрунтування заявленого клопотання про заміну неналежного відповідача, яке було підтримано в судовому засіданні представником, останній зазначив, що в позовній заяві помилково було зазначено відповідачем ОСОБА_1 підрозділ «Рубіжанський політехнічний коледж імені ОСОБА_2 Луганського національного університету імені ОСОБА_3» який не є юридичною особою, а тому не може бути відповідачем у справі. За таких обставин позивач просив замінити ОСОБА_1 підрозділ на належного відповідача ОСОБА_5 заклад «Луганський національний університет ім. Тараса Шевченка» , який є юридичною особою.
Розглянувши подане позивачем клопотання, суд враховує наступне.
Відповідно до ч.2 ст.24 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем.
В силу приписів ч.1 ст.21 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі (позивачами і відповідачами) можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу.
Нормами ст.1 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням мають право звертатися підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації).
Господарським судом Луганської області в порядку ч. 7 ст. 11 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" зроблено запит від 21.09.2017 за №1003045722 та отримано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, за даними якого ОСОБА_1 підрозділ «Рубіжанський політехнічний коледж імені ОСОБА_2 Луганського національного університету імені ОСОБА_3» є відокремленим підрозділом юридичної особи - Державного закладу «Луганського національного університету імені ОСОБА_3» (ідентифікаційний код 02125131).
У статті 55 Господарського кодексу України зазначено, що суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону. (ч.2, 4 ст.64 ГК України).
Відповідно до ст. 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами.
Пунктом 1.7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" також роз'яснено, що відповідно до чинного законодавства, юридичні особи для здійснення своїх функцій мають право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами.
Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відокремлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, та/або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу.
З огляду на вищенаведене, заміна неналежного відповідача належним проводиться щодо відповідача у справі, який відповідно до вимог ст.1 ГПК України може виступати учасником (стороною) у господарському процесі і має правовий статус відповідача.
Доказів того, що ОСОБА_1 підрозділ «Рубіжанський політехнічний коледж імені ОСОБА_2 Луганського національного університету імені ОСОБА_3» є юридичною особою чи уповноважений представляти інтереси юридичної особи - Державного закладу «Луганського національного університету імені ОСОБА_3» у судових органах, матеріали справи не містять.
Наразі з долученої ОСОБА_1 підрозділом копії довіреності №48 від 05.10.2015 вбачається, що ОСОБА_5 закладом «Луганського національного університету імені ОСОБА_3» надані директору ОСОБА_1 підрозділу повноваження на представництво інтересів лише самого підрозділу в усіх установах, підприємствах, організаціях та укладання господарських договорів, що стосуються діяльності відокремленого підрозділу.
Відповідно до абз.4 п.1.3. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції у разі якщо заява (клопотання) про залучення іншого відповідача або про заміну відповідача залишається судом без задоволення, то ухвала з цього приводу не виноситься, а про відхилення відповідної заяви (клопотання) зазначається в описовій частині рішення суду або в ухвалі, якою закінчується розгляд справи.
За таких обставин, а також враховуючи те, що ОСОБА_1 підрозділ «Рубіжанський політехнічний коледж імені ОСОБА_2 Луганського національного університету імені ОСОБА_3» не є юридичною особою та не може виступати стороною (відповідачем) у господарському процесі згідно вимог ст.1 ГПК України, а відтак не може бути заміненим належним відповідачем, подане позивачем клопотання про заміну неналежного відповідача задоволенню не підлягає.
Суд також звертає увагу на те, що в п.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 №10 Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам зазначено, що господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 ГПК, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.
Як вже зазначалося вище, позивач, звернувся до господарського суду з позовом, в якому визначив відповідачем саме ОСОБА_1 підрозділ «Рубіжанський політехнічний коледж імені ОСОБА_2 Луганського національного університету імені ОСОБА_3» як особу, до якої пред'явлено позовну вимогу.
Судом встановлено, що вказаний ОСОБА_1 підрозділ не є окремою юридичною особою, а отже не має необхідного обсягу цивільної правоздатності і дієздатності відповідно до ч.2 ст.80 Цивільного кодексу України.
Відсутність у відокремленого підрозділу статусу юридичної особи позбавляє останнього права виступати стороною, зокрема відповідачем у справі, яка розглядається наразі господарським судом. Отже, спір, де позивачем визначений в якості сторони (відповідача) відокремлений підрозділ юридичної особи, не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
В абз.2 пп.4.2. п.4. та пп.4.2.5. пп.4.2. п.4. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" також розяснено, що провадження у справі підлягає припиненню з посиланням на пункт 1 частини першої статті 80 ГПК, якщо при розгляді справи буде встановлено, що позов подано позивачем або до відповідача, який не має статусу юридичної особи або громадянина суб'єкта підприємницької діяльності і не є учасником корпоративних відносин.
Беручи до уваги те, що зазначений в якості відповідача у даній справі ОСОБА_1 підрозділ «Рубіжанський політехнічний коледж імені ОСОБА_2 Луганського національного університету імені ОСОБА_3» не має статусу юридичної особи, суд дійшов висновку про необхідність припинення провадження у справі №914/745/17 на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу наступне.
При зверненні із позовом до суду позивачем був сплачений судовий збір в сумі 3 705 грн 06 коп. згідно платіжного доручення №5766 від 13.09.2017.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Оскільки провадження у справі підлягає припиненню на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, позивачу може бути повернуто сплачений судовий збір в розмірі 3 705 грн 06 коп. з Державного бюджету України на підставі ухвали суду у разі звернення позивача із відповідним письмовим клопотанням.
Керуючись п.1 ч.1 ст.80, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Припинити провадження у справі №913/745/17 за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» до ОСОБА_1 підрозділу «Рубіжанський політехнічний коледж імені ОСОБА_2 Луганського національного університету імені ОСОБА_3» про стягнення 247 004 грн 05 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення.
Суддя О.В. Драгнєвіч
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2017 |
Оприлюднено | 12.10.2017 |
Номер документу | 69479637 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Драгнєвіч О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні