ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.10.2017 року Справа № 904/6647/17
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :
головуючого судді Євстигнеєва О.С.- доповідача,
суддів: Кощеєва І.М., Науменка І.М.
при секретарі: Ковзикові В.Ю.
за участю представників:
позивача: ОСОБА_1 -пред., дов. №319 від 11.07.2017р.
відповідача: ОСОБА_2 -пред., дов. №б/н від 15.05.2017р.
ОСОБА_3 - пред., дов. №б/н від 15.05.2017р.
ОСОБА_4 - пред., дов. №б/н від 15.05.2017р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу об'єднання співвласників багатоквартирного будинку КВАРТАЛ ДОБРОБУТУ (м. Дніпро) на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 29.08.2017р. у справі № 904/6647/17
за позовом: публічного акціонерного товариства ДТЕК Дніпрообленерго (м. Дніпро)
до: об'єднання співвласників багатоквартирного будинку КВАРТАЛ ДОБРОБУТУ (м. Дніпро)
про: врегулювання переддоговірного спору
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 29 серпня 2017 року (підписано 30.08.2017р.) у справі №904/6647/17 (суддя: Панна С.П.) задоволено частково позов публічного акціонерного товариства ДТЕК Дніпрообленерго (м. Дніпро) до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку КВАРТАЛ ДОБРОБУТУ (м. Дніпро) про визнання пунктів договору про постачання електричної енергії №08195-00 від 04.05.2017р. укладеними в редакції позивача. Рішенням суду вирішено вважати укладеним договір в частині неврегульованих пунктів про постачання електричної енергії № 08195-00 від 04.05.2017р., між публічним акціонерним товариством ДТЕК Дніпрообленерго та об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку КВАРТАЛ ДОБРОБУТУ :
Пункт 2.3.4 Договору в редакції за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні або повністю його припинити у разі відсутності такої .
Пункт 2.3.9 Договору в наступній редакції У разі, якщо до технологічних електричних мереж Споживача приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання, власників мереж тощо, організувати розрахунковий облік таким чином, щоб забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків .
Пункт 2.3.11 Договору в редакції Забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Постачальника та відповідальних представників електропередавальної організації (основного споживача) до власних електричних установок в наступних цілях: для проведення технічної перевірки засобів (систем) обліку, вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії та для контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем у випадках, передбачених ПКЕЕ, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку, для контролю виконання Споживачем умов цього договору та в інших випадках, передбачених законодавством. Споживач зобов'язується виконувати обґрунтовані письмові вимоги Постачальника та/або електропередавальної організації (основного споживача) щодо усунення виявлених порушень .
Пункт 2.3.12 Договору в редакції Припиняти передачу або обмежувати обсяг передачі електричної енергії субспоживачу за обґрунтованою вимогою Постачальника та/або електропередавальної організації та здійснювати підключення електроустановок субспоживачів після укладення ними договорів про постачання електричної енергії з Постачальником на основі вимог, заявок Постачальника. Про результати виконання вимог та заявок повідомляти Постачальника письмово у порядку, визначеному законодавством України, протягом однієї доби після виконання робіт по підключенню або відключенню субспоживачів .
Пункт 2.3.22 Договору в наступній редакції Оплачувати Постачальнику вартість робіт по проведенню позачергової технічної перевірки, програмування, перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку та встановлених пломб у разі, якщо Постачальником виявлено порушення Споживачем ПКЕЕ або якщо ці роботи виконуються за зверненням Споживача .
Пункт 3.1.7 Договору в наступній редакції Безперешкодного доступу (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем у випадках, передбачених договором або законодавством, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку та умов Договору, для контролю виконання Споживачем умов цього Договору та в інших випадках, передбачених законодавством, виконання інших робіт відповідно до Договору .
Пункт 3.2.1 Договору виключити.
Пункт 6.1.6 Договору в редакції З повідомленням Споживача не пізніше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт в електроустановках Постачальника або для приєднання нових споживачів, у разі відсутності резервного живлення Споживача .
Пункт 7.3 Договору в редакції у разі, якщо до технологічних електричних мереж споживача приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання, власників мереж тощо, споживач організовує розрахунковий облік таким чином, щоб забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків .
Пункт 8.1.2 Договору в редакції Споживач передає електричну енергію субспоживачам у межах договірної величини потужності та в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, з урахуванням умов розділу 6 цього Договору .
Пункт 8.1.3 Договору в редакції Споживач передає Постачальнику дані про обсяги споживання електричної енергії субспоживачами у порядку, визначеному відповідно до розділу 5, та вказує ці дані у Акті прийняття - передавання товарної продукції .
Пункту 1 Додатку 3 до Договору в редакції Розрахунковий період для визначення обсягу спожитої електричної енергії становить один місяць, а саме: з 26 числа попереднього календарного місяця по 24 число поточного календарного місяця включно .
Розділ 2 Додатку №3 Порядок розрахунків до Договору про постачання електричної енергії № 08195-00 від « 04» травня 2017р. викласти в редакції, яка узгоджена сторонами:
Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії, за розрахунковий період один раз за фактичними показами засобів обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим згідно з виписаним та самостійно отриманим у Постачальника рахунком.
2.1. Оплата рахунків за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплата рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеня, 3% річних, індекс інфляції та інші платежі (за надання Споживачу додаткових послуг, суми завданих Споживачем збитків тощо) згідно з умовами цього Договору, здійснюється на рахунки Постачальника, вказані у розділі 10 Договору, на підставі самостійно отриманих у Постачальника рахунків протягом п'яти операційних днів з дня їх отримання.
У разі неявки Споживача (уповноваженого представника Споживача) для отримання рахунків, Постачальник направляє рахунки Споживачу рекомендованим листом на адресу (юридичну або поштову), що вказана у Договорі. У такому разі рахунки вважаються отриманими Споживачем з дня їх відправлення.
Рахунки на оплату можуть надаватися Споживачу у відповідних структурних підрозділах Постачальника через персональну сторінку Споживача на web-сайті Постачальника за допомогою інтернет-сервісу Личный кабинет юридического клиента або електронною поштою, факсимільним зв'язком, поштовим зв'язком, кур'єром, чи іншими способами з використанням новітніх інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, визначеному чинним законодавством.
Споживач протягом 30 календарних днів з дати отримання рахунку Постачальника здійснює повну оплату вартості електричної енергії, недорахованої внаслідок використання електричної енергії з порушенням ПКЕЕ .
Стягнуто з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 800,00 грн. В іншій частині позову - відмовлено.
Відповідач - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку КВАРТАЛ ДОБРОБУТУ , не погодившись з рішенням суду першої інстанції, просить його повністю скасувати оскільки вважає, що рішення прийнято з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням і неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права. Сторона просить прийняти рішення, яким вважати договір про постачання електричної енергії №08195-00 від 04.05.2017р. між ПАТ ДТЕК Дніпрообленерго і ОСББ КВАРТАЛ ДОБРОБУТУ в частині неврегульованих пунктів укладеним в наступній редакції:
- пункти 2.3.4, 2.3.9, 7.3., 8.1.2., 8.1.3 - з тексту договору виключити;
-внести зміни до пунктів 2.3.11, 2.3.12, 2.3.22, 3.1.7., 3.2.1, 6.1.6, виклав їх в наступній редакції:
п.2.3.11. Забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Постачальника та відповідальних представників електропередавальної організації (основного споживача) до власних електричних установок в наступних цілях: для проведення технічної перевірки засобів (систем) обліку, вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії та для контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем та/або субспоживачем у випадках, передбачених ПКЕЕ, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку та з урахуванням вимог п.2.3.12 даного договору, для контролю виконання Споживачем умов цього договору та в інших випадках, передбачених законодавством. Споживач зобов'язується виконувати обґрунтовані письмові вимоги Постачальника та/або електропередавальної організації (основного споживача) щодо усунення виявлених порушень;
п. 2.3.12. Припиняти передачу або обмежувати обсяг передачі електричної енергії субспоживачу за обґрунтованою вимогою Постачальника та/або електропередавальної організації та здійснювати підключення електроустановок субспоживача після укладення ними договорів про постачання електричної енергії з Постачальником на основі вимог, заявок Постачальника. Компенсація витрат Споживача по підключенню або відключенню субспоживача-юридичної особи здійснюється цим субспоживачем на поточний рахунок Споживача на підставі рахунку Споживача.
Оплата компенсації витрат Споживача по підключенню або відключенню побутового субспоживача-фізичної особи здійснюється Постачальником на поточний рахунок Споживача на підставі рахунку Споживача.
п.2.3.22. Оплачувати Постачальнику вартість робіт по проведенню позачергової технічної перевірки, перевірки програмування, перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку та встановлених пломб у разі, якщо Постачальником виявлено порушення Споживачем ПКЕЕ або якщо ці роботи виконуються за зверненням Споживача.
п.3.1.7. Безперешкодного доступу (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем та/або субспоживачем у випадках, передбачених договором або законодавством, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку та з урахуванням вимог п. 2.3.12. договору, для контролю виконання Споживачем умов цього договору та в інших випадках, передбачених законодавством, виконання інших робіт відповідно до договору.
п.3.2.1. Звернутися до Постачальника протягом розрахункового періоду у порядку, визначеному умовами розділу 5 цього договору, звернутися до Постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо зміни (коригування) договірної величини споживання електричної енергії цього періоду та договірної граничної величини споживання електричної потужності, зазначених у додатках Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та Обсяги споживання електричної потужності Споживачем .
Споживач, який розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або споживач постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, має право протягом розрахункового періоду звернутися до Постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо зміни (коригування) договірної граничної величини споживання електричної потужності, зазначених у додатках Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та Обсяги споживання електричної потужності Споживачем .
п.6.1.6. З письмовим повідомленням, направленим поштою або на електронну адресу Споживача anna.prokipets@gmail.com , не менше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт в електроустановках Постачальника або для приєднання нових споживачів, у разі відсутності резервного живлення Споживача.
Відповідач пояснив, що при розгляді проекту договору на постачання електричної енергії №08195-00 від 04.05.2017р. сторонами залишились неврегульованими пункти 2.3.4., 2.3.9, 2.3.11, 2.3.11., 2.3.12, 2.3.22, 3.1.7, 3.2.1., 6.1.6, 7.3., 8.1.2., 8.1.3. Судом були розглянуті лише пункти 2.3.4., 2.3.9, 2.3.11, 2.3.11., 2.3.12, 2.3.22, 3.1.7. Посилаючись на Правила користування електричної енергії, яким визначений обов'язок щодо обмеження власного споживання електропостачання Споживачем до рівня екологічної броні за умови неповної оплати, суд вирішив, що даний пункт має бути викладений відповідно до п.10.2 Правил. Натомість судом не враховано, що позивачем запропоновано виключити Додаток №1.1. Обсяги споживання електричної потужності Споживачем , Додаток №6 Акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання Споживача , Додаток №9 Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії , у зв'язку із недоцільністю їх оформлення. Відповідач вважає, що п. 2.3.4. має бути виключений договору виходячи з п. 1.2. і п. 5.2. ПКЕЕ та Додатку 3 до ПКЕЕ; враховуючи, що ОСББ не входить до переліку споживачів електроенергії і їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання, не має погоджену у встановленому порядку екологічну та/або аварійну броню електропостачання; запропонована позивачем умова пункту не є істотною умовою договору і не передбачена типовим договором; запропонований пункт суперечить розділу 9 договору.
Стосовно пунктів 2.3.9, 7.3., 8.1.2., 8.1.3. скаржник вказав, що ці пункти покладають на відповідача додаткові обов'язки і матеріальні витрати, які не стосуються предмету договору (постачання електроенергії на технічні цілі житлового будинку - освітлення місць загального користування). Свою позицію відповідач обґрунтовує п. 1.6. , п. 3.6. ПКЕЕ, розпорядженням НКРЕ від 28.11.2011р. №215-р, ч. 10 ст. 56 Закону України Про ринок електричної енергії
При прийнятті рішення по пунктам 2.3.11, 2.3.12 і 3.1.1, судом не з'ясовано, що ці пункти відсутні в редакції типового договору і за змістом суперечать один одному. Судом не взято до уваги, що відповідач лише пропонує ці пункти конкретизувати на взаємовигідних умовах повного відшкодування субспоживачами понесених ним витрат, згідно положень пунктів 7.11 і 7.12 ПКЕЕ, при необхідності врегулювання договірних спорів між Позивачем та іншими субспоживачами, стороною, яких не є відповідач.
На думку відповідача п.2.3.22. суперечить п. 3.2.8. ПКЕЕ і безпідставно та протиправно покладає на ОСББ зобов'язання за будь-яких обставин сплачувати позивачу вартість позачергової перевірки, перевірки програмування, перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку та встановлених пломб без жодного врахування належності (права власності) цього засобу обліку.
Відповідач вважає, що суд, виключивши п. 3.2.1. з договору вийшов за межі заявленого позову, порушив вимоги ст. 83 ГПК, п. 4.4. ПКЕЕ і позбавив відповідача права звернення до позивача за зміною (коригуванням) договірної величини споживання електричної енергії, як це передбачено ПКЕЕ.
Щодо п. 6.1.6. відповідач з метою уникнення в майбутньому непорозумінь запропонував конкретизувати у пункті механізм попередження відповідача про відключення електропостачання, але судом пропозиція відповідача була відхилена без жодних мотивувань.
Позивач - публічне акціонерне товариство ДТЕК Дніпрообленерго у відзиві на апеляційну скаргу і представник у судовому засіданні зазначив, що доводи апеляційної скарги не є такими, що можуть бути підставою для скасування законного і обґрунтованого судового рішення. Позивач звернув увагу, що спірний договір є публічним, а згідно ст.366 ЦК України умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів. Позивач також надав свої пояснення за кожним спірним пунктом договору (стор. 165-167).
06.10.2017р. представником відповідача до суду подані письмові пояснення до апеляційної скарги у вигляді порівняльної таблиці із зазначенням судових рішень з аналогічних справ за тотожними пунктами договорів про постачання електричної енергії з тими, що оскаржуються по цій справі. Представник вказав, що пункти договору, на яких наполягає позивач не є істотними умовами, доповнюють зміст договору умовами, що не передбачені Типовим договором, а відтак не є обов'язковими для відповідача.
По справі оголошувалася перерва до 15.30 10 жовтня 2017 року.
У судовому засіданні 10.10.2017 року була оголошена вступна і резолютивна частини постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Вислухавши представників сторін, переглянувши матеріали справи, Дніпропетровський апеляційний господарський суд встановив, що 23.03.2017р. об'єднання співвласників багатоквартирного будинку КВАРТАЛ ДОБРОБУТУ (надалі ОСББ) звернулось до публічного акціонерного товариства ДТЕК Дніпрообленерго із заявою про укладення договору про постачання електричної енергії на об'єкт, розташований за адресою: м. Дніпро, вул. Гулі Корольової, 8.
Енергопостачальник листом №32168/1600 від 05.05.2017р. направила на адресу об'єднання співвласників багатоквартирного будинку 2 примірника проекту договору про постачання електричної енергії №08195-00 від 04.05.2017р.з додатками.
Розглянувши проект договору з додатками, ОСББ листом від 24.05.2017р. повернуло підписаний примірник проекту договору з протоколом розбіжностей №1 від 24.05.2017р. Протоколом розбіжностей пропонувалось привести у відповідність з типовим договором, затвердженим Правилами користування електричною енергією. Пункти: 2.3.4, 2.3.6., 2.3.7, 2.3.9, 2.3.18., 2.3.19., 4.2.4., 5.3., 7.3., 8.1.2, 8.1.3. виключити; пункти: 2.3.11., 2.3.12, 2.3.16., 2.3.22, 3.1.7, 3.2.1, 6.1.2, 6.1.6, 7.1., 7.7, 9.2. - підписати у редакції запропонованої споживачем; Додаток 3 Порядок розрахунків підписати у редакції запропонованій споживачем відповідно до Постанови від 06.04.2017р. №492 Про затвердження змін до Правил користування електричною енергією .
У відповідь ПАТ ДТЕК Дніпрообленерго в листі №40260/1600 від 08.06.2017р. погодилось з вилученням пунктів: 2.3.6., 2.3.7., 2.3.18., 2.3.19., 4.2.4., 5.3.; із зміною пунктів 2.3.16., 6.1.2., 7.1., 7.7., 9.2. Енергопостачальник запропонував змінити п.2 Додатку 3 Порядок розрахунків . Щодо інших неврегульованих пунктів, ПАТ ДТЕК Дніпрообленерго попередило, що розбіжності по ним будуть передані на розгляд суду.
Частиною 1 ст. 11 Цивільного кодексу України визначено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Згідно ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладання господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо, зокрема, існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання, чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
За ч.7 ст. 179 ГК України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин, які пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначені Законом України Про ринок електричної енергії від 13.04.2017р. № 2019-VIII і Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №910 від 17.10.2005р.
З п. 14 ч. 1 ст. 4 Закону України Про ринок електричної енергії і п. 1.3. Правил користування електричною енергією вбачається, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається такий вид договору, як про постачання електричної енергії споживачу.
Аналогічні норми встановлені і в ч.6 ст. 179 ГК України.
Згідно п. 5.1. Правил користування електричною енергією договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
Споживання електричної енергії без договору не допускається.
Між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом та споживачем укладається один договір про постачання електричної енергії за усіма об'єктами споживача, які розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом. За взаємною згодою сторін можуть бути укладені окремі договори про постачання електричної енергії за кожним об'єктом споживача.
Відповідно до ч.2 ст.179 ГК України, Кабінет Міністрів України, уповноважені Президентом України міністерства, інші центральні органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори .
При укладенні договору про постачання електричної енергії сторони визначають його зміст на основі типового договору (додаток 3). Умови договору про постачання електричної енергії, зазначені у додатку 3 та пунктах 5.5, 5.6 та 5.7 цих Правил, є істотними та обов'язковими для сторін під час укладення договору про постачання електричної енергії (п.5.2. Правил користування електричною енергією ).
Частиною 3 ст. 184 ГК України встановлено, що укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
В статті 181 ГК України наведений загальний порядок укладання господарського договору.
Згідно частин 2-5 цієї статті проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. 3. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. 4. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).
За ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною 4 ст.179 ГК України передбачено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Підсумовуючи, вищевикладені правові норми і враховуючи обставини справи, слід визнати, що умови типового договору, що набули юридично обов'язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обов'язковими для сторін договору про постачання електричної енергії. Сторони не мають права відступити від їх положень і врегулювати свої відносини на власний розсуд, окрім випадку, коли такий відступ пов'язаний з конкретизацією умов договору, що кореспондується з положеннями ч. 4 ст. 179 ГК України.
Згідно ч. 1 ст. 649 ЦК України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом (ч.1 ст. 187 ГК України).
На розгляд суду позивачем були надані наступні пункти договору про постачання електричної енергії №08195-00 від 04.05.2017р. щодо, яких у сторін виникли розбіжності:
п. 2.3.4 . Споживач зобов'язується: за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію самостійно обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні електропостачання або повністю його припинити в разі відсутності у Споживача, погодженої та затвердженої в установленому законодавством порядку, величини екологічної броні .
При розгляді цього пункту суд апеляційної інстанції виходить з наступного:
Екологічна броня електропостачання споживача визначена в п. 1.2. Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ), як мінімальний рівень споживання електричної енергії споживачем (крім населення), який забезпечує передумови для запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача - документ установленої форми, у якому зазначені загальні відомості про споживача, перелік струмоприймачів, віднесених до екологічної, аварійної та технологічної броні, визначені їх навантаження, добове електроспоживання та враховано час, необхідний для завершення технологічного процесу (циклу виробництва) (п.1.2.ПКЕЕ).
Згідно п.7.2. ПКЕЕ у разі, якщо споживач має погоджену технологічну, аварійну та екологічну броню, обмеження постачання електричної енергії має бути виконано не нижче зарезервованого рівня аварійної броні, а за відсутності оплати за обсяг електричної енергії, що необхідний для забезпечення аварійної броні, не нижче рівня екологічної броні.
Пунктом 7.9. ПКЕЕ встановлено, що споживач, рівень споживання електричної енергії якого за заборгованість з оплати за електричну енергію обмежено до рівня аварійної броні електропостачання та який не здійснює поточну оплату обсягу електричної енергії на рівні аварійної броні, зобов'язаний протягом терміну, передбаченого актом екологічної, аварійної та технологічної броні, обмежити споживання електричної енергії на власні потреби до рівня екологічної броні або повністю припинити споживання електричної енергії у разі відсутності в акті визначеного у встановленому порядку рівня екологічної броні.
Права, обов'язки та відповідальність споживачів (субспоживачів) електричної енергії встановлено розділом 10 Правил КЕЕ. Згідно п.10.2 ПКЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема, за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні або повністю його припинити у разі відсутності такої (підпункт 3 п.10.2. ПКЕЕ).
Запропонований позивачем пункт не суперечить вищенаведеним положенням. В той же час на відміну від суду першої інстанції колегія суддів Дніпропетровського апеляційного господарського суду вважає правомірним заперечення відповідача щодо включення цього пункту до даного договору з огляду на те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2003р. № 2052 затверджено Порядок складання переліку споживачів та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання (із змінами). Цей Порядок визначає механізм складання переліку споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання, з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру через обмеження або припинення електропостачання.
Згідно п. 2 Порядку до переліку споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання (далі - перелік), включаються споживачі, об'єкти яких в установленому порядку включено до Державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки, за наявності у таких споживачів:
проектної, технічної або технологічної документації щодо віднесення струмоприймача споживача до екологічної броні електропостачання;
програми безпечного припинення електропостачання об'єктів споживача, в якій, зокрема, зазначаються особливості повної зупинки технологічного процесу (циклу виробництва);
схеми електропостачання з виділенням навантажень екологічної броні на окремі зовнішні лінії електропостачання, обладнані засобами обліку електроенергії.
ОСББ не входить до переліку споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання. Відповідно до розпорядження НКРЕ від 28.11.2011р. № 215-р »Про врегулювання взаємовідносин енергопостачальних компаній та об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (житлово-будівельних кооперативів)» Споживачем була обрана перша схема взаємовідносин з енергопостачальником : 1) укладення між енергопостачальною компанією та власниками квартир (мешканцями) відповідного багатоквартирного житлового будинку договорів про користування електричною енергією згідно з Правилами користування електричною енергією для населення та укладення згідно з Правилами користування електричною енергією між енергопостачальною компанією та відповідним управителем багатоквартирного житлового будинку договору про постачання електричної енергії для електрозабезпечення технічних цілей (робота ліфтів, насосів) та освітлення дворів, східців і номерних знаків багатоквартирного житлового будинку.
Згоден з тим, що споживач не входить до переліку споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання і сам постачальник, про що він вказав у запереченнях на відзив відповідача. До того ж зі змісту проекту договору, а саме підп. 6 п. 9.5. вбачається, що сторони дійшли згоди виключити з договору додаток 6 Акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача (при наявності).
Крім того, запропонований пункт не відноситься до істотних умов договору, внесена постачальником умова не передбачена типовим договором, отже не є обов'язковою.
Споживач зобов'язується:
П.2.3.9. у разі, якщо до технологічних електричних мереж Споживача приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання, власників мереж тощо, організувати розрахунковий облік таким чином, щоб забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків .
П.7.3. У разі, якщо до технологічних електричних мереж споживача приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання, власників мереж тощо, споживач організовує розрахунковий облік таким чином, щоб забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків .
П.8.1.2 . Споживач передає електричну енергію субспоживачам у межах договірної величини потужності та в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, з урахуванням умов розділу 6 цього Договору .
П.8.1.3. Споживач передає Постачальнику дані про обсяги споживання електричної енергії субспоживачами у порядку, визначеному відповідно до розділу 5, та вказує ці дані у Акті прийняття - передавання товарної продукції .
Наведеними пунктами позивачем запропоновано врегулювати питання організації відповідачем розрахункового обліку забезпечення складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків в разі приєднання електроустановок інших суб'єктів господарювання до мереж відповідача.
Відповідач вважає, що наведені пункти повинні бути виключені.
Включаючи до проекту договору пункти 2.3.9., 7.3., позивач керувався п. 3.26. і підп. 19 п. 10.2. ПКЕЕ, за яким у разі, якщо до технологічних електричних мереж основного споживача приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання , власників мереж тощо, розрахунковий облік має бути організований основним споживачем таким чином, щоб забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків.
Згідно підп. 19 п. 10.2. ПКЕЕ у разі передачі електричної енергії в електричні мережі інших суб'єктів господарювання забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків.
Проте, позивачем не враховано, що згідно ст. 4 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Як вже було вказано вище взаємовідносини сторін побудовані відповідно до першої схеми взаємовідносин споживача із енергопостачальною організацією, що визначена розпорядженням НКРЕ від 28.11.2011р. №215-р Про врегулювання взаємовідносин енергопостачальних компаній та об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (житлово-будівельних кооперативів) .
Тобто, укладення ОСББ, як колективним замовником, договору про постачання електричної енергії на технічні цілі, зокрема, освітлення місць загального користування житлового будинку (про що було вказано у заяві про укладення договору про постачання електричної енергії) обумовлено метою подальшого використання електричної енергії кінцевими споживачами - співвласниками багатоквартирного будинку .
Відносини із третьою стороною, об'єктивно присутньою у процесі забезпечення споживача електричною енергією врегульовані пунктом 8 Типового договору про постачання електричної енергії, який затверджено Правилами користування електричною енергією (Додаток №3 до Правил).
Як вбачається з матеріалів справи на момент укладання договору відсутні приєднані установки інших суб'єктів господарювання до електромереж відповідача .
Пункт 2.3.9. взагалі відсутній в редакції типового договору, а п. 7.3. має інший зміст, у зв'язку з чим апеляційний суд приходить до висновку про виключення їх з умов договору. Крім того, зміст цих пунктів в редакції позивача є ідентичним, таким що дублює один одного.
Стосовно пунктів 8.1.2., 8.1.3 .
Типовий договір про постачання електричної енергії містить наступну редакцію п. 8.1.2.: Споживач передає електричну енергію субспоживачам, перелік, яких визначений у додатку Дані про відпуск електроенергії субспоживачам , у межах договірної величини потужності та в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього Договору (додаток Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу ).
Натомість в редакції договору позивача у розділі 5 взагалі не передбачений порядок передачі відповідачем даних про обсяги споживання електричної енергії субспоживачами, на який посилається позивач у своїй редакції п. 8.1.3. договору. Крім того, позивачем виключені додатки по субспоживачам, які передбачені Типовим договором.
За наведених обставин колегія суддів апеляційної інстанції вважає необхідним привести зміст п.8.1.2. договору позивача у відповідність до п. 8.1.2. Типового договору.
Редакція позивача п.8.1.3. не суперечить умовам Типового договору, але також підлягає приведенню у відповідність, оскільки містить звіт про використану енергію, а не акт прийняття-передавання товарної продукції.
Позивач вніс до проекту договору п. 2.3.11 . Споживач зобов'язується: забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Постачальника та відповідальних представників електропередавальної організації (основного споживача) до власних електричних установок в наступних цілях: для проведення технічної перевірки засобів (систем) обліку, вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії та для контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем та/або субспоживачем у випадках, передбачених ПКЕЕ, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку, для контролю виконання Споживачем умов цього договору та в інших випадках, передбачених законодавством. Споживач зобов'язується виконувати обґрунтовані письмові вимоги Постачальника та/або електропередавальної організації (основного споживача) щодо усунення виявлених порушень .
Відповідач пропонує викласти п. 2.3.11. в своїй редакції: Забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Постачальника та відповідальних представників електропередавальної організації (основного споживача) до власних електричних установок в наступних цілях: для проведення технічної перевірки засобів (систем) обліку, вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії та для контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем та/або субспоживачем у випадках, передбачених ПКЕЕ, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку та з урахуванням вимог п.2.3.12 даного договору , для контролю виконання Споживачем умов цього договору та в інших випадках, передбачених законодавством. Споживач зобов'язується виконувати обґрунтовані письмові вимоги Постачальника та/або електропередавальної організації (основного споживача) щодо усунення виявлених порушень .
Згідно підп. 15 п. 10.2. ПКЕЕ визначено, що споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників постачальника електричної енергії та/або відповідальних представників підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору про постачання електричної енергії.
Підпунктом 5 п. 8.1. ПКЕЕ надано право постачальнику на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку та технічної перевірки засобів обліку споживача відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.
Пунктом 3.1.5. Типового договору встановлено, що постачальник має право доступу до належнх Споживачу засобів (систем) обліку електричної енергії, вимірювання потужності, контролю показників якості електричної енергії для контролю дотримання встановлених режимів споживання енергії.
Тобто, і вищевикладеними положеннями і Типовим положенням передбачений обов'язок споживача надати доступ до власних електроустановок уповноваженим представникам постачальника. Відповідач не заперечує проти внесеного пункту позивача, а лише своєю редакцією конкретизує його зміст, що дозволяється ч. 4 ст. 179 ГК України. Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про можливість викладення цього пункту в редакції відповідача.
Сторонами не погоджено розбіжності щодо п.2.3.12 . договору, який позивач виклав в наступній редакції: Споживач зобов'язується: припиняти передачу або обмежувати обсяг передачі електричної енергії субспоживачу за обґрунтованою вимогою Постачальника та/або електропередавальної організації та здійснювати підключення електроустановок субспоживачів після укладення ними договорів про постачання електричної енергії з Постачальником на основі вимог, заявок Постачальника. Про результати виконання вимог та заявок повідомляти Постачальника письмово у порядку, визначеному законодавством України, протягом однієї доби після виконання робіт по підключенню або відключенню субспоживачів .
В редакції, яка запропонована відповідачем, п. 2.3.12 договору викладено наступним чином: Припиняти передачу або обмежувати обсяг передачі електричної енергії субспоживачу за обґрунтованою вимогою постачальника та/або електропередавальної організації та здійснювати підключення електроустановок субспоживачів після укладення ними договорів про постачання електричної енергії з постачальником на основі вимог, заявок постачальника. Компенсація витрат споживача по підключенню або відключенню субспоживача юридичної особи здійснюється цим субспоживачем на поточний рахунок споживача на підставі рахунку споживача. Оплата компенсації витрат споживача по підключенню або відключенню побутового субспоживача фізичної особи здійснюється постачальником на поточний рахунок споживача на підставі рахунку споживача .
Згідно підп. 24. п. 10.2. ПКЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний припиняти передачу або обмежувати обсяг передачі електричної енергії субспоживач за обґрунтованою вимогою електропередавальної організації.
Як вбачається зі змісту Типового договору припинення передачі електричної енергії субспоживачу передбачено п. 8.1.6.: У разі заборгованості субспоживача за електричну енергію на вимогу Постачальника Споживач відключає електроустановки цього субспоживача у терміни, які доводяться Споживачеві Постачальником відповідним розпорядженням, або після складання відповідного акта надає можливість Постачальнику відключити електроустановки цього субспоживача .
Оскільки вимоги позивача включити до спірного пункту зобов'язання Споживача повідомляти Постачальника про результати виконання вимог та заявок письмово у порядку, визначеному законодавством України, протягом однієї доби після виконання робіт по підключенню або відключенню, а вимоги відповідача щодо компенсацій його витрат по підключенню або відключенню субспоживача юридичної особи не передбачені ПКЕЕ і не встановлені умовами Типового договору, суд апеляційної інстанції вважає в цьому випадку правильним викласти п. 2.3.12. договору тільки в тій частині, що не оспорюється сторонами, а саме: Припиняти передачу або обмежувати обсяг передачі електричної енергії субспоживачу за обґрунтованою вимогою Постачальника та/або електропередавальної організації та здійснювати підключення електроустановок субспоживачів після укладення ними договорів про постачання електричної енергії з Постачальником на основі вимог, заявок Постачальника . Суд першої інстанції безпідставно прийняв лише доводи позивача щодо спірного пункту.
Пункт 2.3.22 договору позивач пропонує викласти в редакції: Споживач зобов'язується: оплачувати Постачальнику вартість робіт по проведенню позачергової технічної перевірки, перевірки програмування, перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку та встановлених пломб у разі, якщо Постачальником виявлено порушення Споживачем ПКЕЕ або якщо ці роботи виконуються за зверненням Споживача .
Редакція відповідача: Оплачувати Постачальнику вартість робіт по проведенню позачергової технічної перевірки, перевірки програмування, перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку, що належать Споживачу за ознакою права власності у випадках, які передбачені ПКЕЕ .
Позивач обґрунтовує свою редакцію пункту положеннями п. 3.27. і п.10.8. ПКЕЕ.
Згідно п. 3.27. ПКЕЕ планова заміна, у тому числі на виконання вимог нормативно-правових актів, технічна підтримка та обслуговування розрахункових засобів обліку електричної енергії здійснюються оператором засобів комерційного обліку (електропередавальною організацією або іншою організацією) за рахунок їх власників. Непланова заміна розрахункових засобів обліку електричної енергії здійснюється оператором засобів комерційного обліку (електропередавальною організацією або іншою організацією) за рахунок організації, на вимогу (за ініціативою) якої здійснюється непланова заміна розрахункового засобу обліку.
Пунктом 10.8. ПКЕЕ встановлено, що у разі порушення схеми розрахункового обліку електроенергії, пошкодження або викрадення розрахункових засобів обліку електричної енергії внаслідок дій (бездіяльності) споживача їх ремонт, заміну і технічну перевірку здійснюють за рахунок споживача.
Пункт 2.3.22 договору в редакції запропонованій позивачем не суперечить наведеним нормам ПКЕЕ, відповідач в цілому погоджується із запропонованим пунктом, але просить його конкретизувати, оскільки позивач покладає на відповідача зобов'язання сплачувати вартість позачергової технічної перевірки, перевірки програмування, перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку та встановлених пломб без урахування ознак права власності засобу обліку. При цьому відповідач посилається на п. 3.28 ПКЕЕ, згідно якого вартість позачергової повірки засобів обліку оплачується стороною, за ініціативою якої здійснюється позачергова повірка засобів обліку.
У разі проведення позачергової технічної перевірки, перевірки програмування перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку вартість робіт оплачується:
1) суб'єктом господарювання, за ініціативою якого проводилась позачергова технічна перевірка, перевірка програмування, перевірка схем підключення засобу обліку та/або правильності його роботи, ремонт, заміна або експертиза, - у разі, якщо порушень у роботі розрахункових засобів обліку та схем їх підключення за результатами перевірки не виявлено;
2) власником засобу обліку чи суб'єктом господарської діяльності, який відповідає за технічний стан та/або збереження засобу обліку, - у разі, якщо виявлено порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, пошкодження або викрадення розрахункових засобів обліку електричної енергії з вини власника засобу обліку чи суб'єкта господарської діяльності, який відповідає за технічний стан та/або збереження засобу обліку;
3) електропередавальною організацією - у разі, якщо виявлено порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, пошкодження розрахункових засобів обліку електричної енергії або їх невідповідності нормативно-технічній документації з вини електропередавальної організації.
З наведеного пункту вбачається, що роботи з позачергової технічної перевірки, перевірки програмування перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку не завжди оплачуються споживачем. Цей обов'язок залежить від встановленої вини суб'єкта господарської діяльності і може бути покладений як на Споживача так і на Постачальника. У зв'язку з чим суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що і запропонована відповідачем редакція п. 2.3.22. договору не суперечить нормам ПКЕЕ, а оскільки нормою ч. 4 ст. 179 ГК України дозволяється сторонам конкретизувати його умови і редакція відповідача не змінює суті запропонованої позивачем редакції пункту договору, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про викладення п. 2.3.22. в редакції відповідача.
Позивач вважає правильним викласти п. 3.1.7 договору в редакції: Постачальник має право: безперешкодного доступу (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем та/або субспоживачем у випадках, передбачених договором або законодавством, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку та умов Договору, для контролю виконання Споживачем умов цього Договору та в інших випадках, передбачених законодавством, виконання інших робіт відповідно до Договору .
Пункт 3.1.7. договору в редакції відповідача: Постачальник має право: Безперешкодного доступу (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем та/або субспоживачем у випадках, передбачених договором або законодавством, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку та з урахуванням п. 2.3.12. Договору , для контролю виконання Споживачем умов цього Договору та в інших випадках, передбачених законодавством, виконання інших робіт відповідно до Договору .
Колегія суддів згодна з судом першої інстанції про включення до умов договору про постачання електричної енергії п. 3.1.7. в редакції позивача. Таке право Постачальника передбачено підп. 5 п.8.1. ПКЕЕ: Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право: на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку та технічної перевірки засобів обліку споживача відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору .
Споживач електричної енергії в свою чергу відповідно до підп. 15 п.10.2. ПКЕЕ зобов'язаний забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників постачальника електричної енергії та/або відповідальних представників підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору про постачання електричної енергії.
Відповідач не заперечує проти включення до умов договору п. 3.1.7., а його уточнення стосовно врахування п.2.3.12. договору є безпідставним, оскільки редакція позивача має застереження враховувати умови договору в цілому, не виділяючи окремі пункти.
Пункт 3.2.1 . в редакції позивача має наступну редакцію: Споживач має право: звернутися до Постачальника не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення поточного розрахункового періоду у порядку, визначеному умовами розділу 5 цього Договору, за зміною (коригуванням) договірної величини споживання електричної енергії цього періоду та договірної граничної величини споживання електричної потужності (у разі, якщо Споживач розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або являється Споживачем постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії), зазначених у додатках Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та Обсяги споживання електричної потужності Споживачем .
Відповідач вважає, що цей пункт повинен бути викладений в наступній редакції: звернутися до Постачальника протягом розрахункового періоду у порядку, визначеному умовами розділу 5 цього договору, звернутися до Постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо зміни (коригування) договірної величини споживання електричної енергії цього періоду та договірної граничної величини споживання електричної енергії цього періоду та договірної граничної величини споживання електричної потужності у додатках Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та Обсяги споживання електричної потужності Споживачем . Споживач, який розраховується за тарифами, диференційованими за період часу, та/або споживач Постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційованого (погодинного) обліку електричної енергії, має право протягом розрахункового періоду звернутися до Постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо зміни (коригування) договірної граничної величини споживання електричної потужності, зазначених у додатках Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та Обсяги споживання електричної потужності Споживачем .
Обидві сторони дійшли згоди про необхідність включення цього пункту до договору про постачання електричної енергії, посилаючись на п.4.4. ПКЕЕ, яким встановлено, що споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії.
Споживач, який розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або споживач постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності.
Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом протягом п'яти робочих днів від дня отримання звернення розглядає заяву споживача, приймає рішення за цим зверненням та не пізніше шостого робочого дня від дня отримання звернення письмово повідомляє споживача про результати розгляду заяви. Пропозиції споживача щодо коригування договірних величин є пріоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником за регульованим тарифом заяви споживача не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право відмовити споживачу в коригуванні (збільшенні) договірних величин у разі невиконання споживачем своїх зобов'язань щодо оплати електричної енергії за договором про постачання електричної енергії.
У разі коригування за заявою споживача договірної величини споживання обсягу електричної енергії здійснюється відповідне коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності.
Датою коригування вважається дата попередньої оплати додатково заявлених обсягів активної електричної енергії. У разі, якщо договором про постачання електричної енергії попередня оплата не передбачена, датою коригування вважається дата прийняття постачальником електричної енергії рішення про коригування договірних величин на підставі письмового звернення споживача. Для споживача, який розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або споживача постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, за дату коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності приймається дата отримання постачальником електричної енергії звернення від споживача.
Скоригована гранична величина споживання електричної потужності дійсна з дня проведення коригування.
За результатами розгляду споживачу надсилається повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин або обґрунтована відмова здійснення коригування. Повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин обсягу споживання та електричної потужності є невід'ємною частиною договору.
Натомість ПКЕЕ не містять обмежень щодо строку звернення споживача до постачальника у разі виникнення необхідності змінити (відкоригувати) договірну величину споживання електричної енергії. Позивач, в свою чергу, пропонує споживачу звертатися за 5 робочих днів до закінчення поточного розрахункового періоду.
Суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що включення п.3.2.1. до договору, не суперечить положенням ПКЕЕ, а висновок місцевого господарського суду про його виключення позбавляє відповідача права звернення до позивача за зміною (коригуванням) договірної величини споживання електричної енергії, як це передбачено ПКЕЕ. Зазначений пункт слід привести у відповідність до п. 4.4. ПКЕЕ і викласти у наступній редакції: Споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії.
Споживач, який розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або споживач постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності .
Позивач запропонував п. 6.1.6. договору викласти у редакції: Постачальник обмежує або припиняє електропостачання Споживача З повідомленням Споживача не пізніше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт в електроустановках Постачальника або для приєднання нових споживачів, у разі відсутності резервного живлення Споживача .
Редакція відповідача: З письмовим повідомленням, направленим поштою або на електронну адресу Споживача anna.prokipets@gmail.com , не менше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт в електроустановках Постачальника або для приєднання нових споживачів, у разі відсутності резервного живлення Споживача .
Пунктом 7.13. ПКЕЕ визначено, що у разі відсутності резервного джерела живлення для проведення планових робіт, пов'язаних з ремонтом устаткування та підключенням електроустановок нових споживачів, у договорі про постачання електричної енергії обумовлюються умови та порядок відключень споживачів з цією метою.
Електропередавальна організація має попередити споживача про очікуване відключення не пізніше ніж за 10 днів для узгодження з ним точної дати (дня і години) перерви постачання електричної енергії. Якщо в п'ятиденний термін після одержання попередження споживач не узгодить дату перерви постачання електричної енергії, електропередавальна організація зобов'язана самостійно встановити цей час з повторним попередженням споживача про це не пізніше ніж за 24 години до відключення.
Пунктом 6.1.6. Типового договору передбачено, що електропостачання Споживача може бути обмежено або припинено Постачальником: з повідомленням не менше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт в електроустановках Постачальника або для приєднання нових споживачів, у разі відсутності резервного живлення Споживача.
Редакція позивача відповідає вищенаведеним положенням. В той же час, оскільки ч. 4 ст. 179 ГК України дозволяється сторонам конкретизувати умови договору, а письмове повідомлення Постачальника в майбутньому дозволить уникнути можливих непорозумінь між сторонами договору про постачання електричної енергії і надасть можливість дотримуватись термінів узгодження точної дати і години обмеження або припинення електропостачання Споживача, суд апеляційної інстанції вважає можливим укласти п.6.1.6. договору в редакції відповідача.
Крім того, між сторонами не було погоджено пункти 1, 2, 2.1. Додатку 3 до договору про постачання електричної енергії №08195-00 від 04.05.2017 Порядок розрахунків .
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 06.04.2017р. № 492 Про затвердження змін до Правил користування електричною енергією , суб'єкти господарювання, предметом діяльності яких є надання житлово-комунальних послуг населенню, у межах наданих населенню послуг, установи та організації, які утримуються за рахунок коштів (внесків) населення, здійснюють повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії один раз за фактичними показами засобів обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим, відповідно до договору про постачання або купівлю-продаж електричної енергії.
В подальшому з урахуванням змін, внесених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 06.04.2017р., № 492 під час розгляду справи в суді першої інстанції сторони дійшли згоди щодо зазначених пунктів Додатку 3, що підтверджується підписаним сторонами Додатком 3 до договору, який скріплений печатками сторін (а.с.120).
1.Розрахунковий період для визначення обсягу спожитої електричної енергії становить один місяць, а саме: з 26 числа попереднього календарного місяця по 25 число поточного календарного місяця включно.
При розрахунках за фактично спожиту електроенергію назва розрахункового періоду співпадає з назвою календарного місяця, на який припадає останній день розрахункового періоду.
2. Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії, за розрахунковий період один раз за фактичними показами засобів обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим згідно з виписаним та самостійно отриманим у Постачальника рахунком.
2.1. Оплата рахунків за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплата рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеня, 3% річних, індекс інфляції та інші платежі (за надання Споживачу додаткових послуг, суми завданих Споживачем збитків тощо) згідно з умовами цього Договору, здійснюється на рахунки Постачальника, вказані у розділі 10 Договору, на підставі самостійно отриманих у Постачальника рахунків протягом п'яти операційних днів з дня їх отримання.
У разі неявки Споживача (уповноваженого представника Споживача) для отримання рахунків, Постачальник направляє рахунки Споживачу рекомендованим листом на адресу (юридичну або поштову), що вказана у Договорі. У такому разі рахунки вважаються отриманими Споживачем з дня їх відправлення.
Рахунки на оплату можуть надаватися Споживачу у відповідних структурних підрозділах Постачальника через персональну сторінку Споживача на web-сайті Постачальника за допомогою інтернет-сервісу Личный кабинет юридического клиента або електронною поштою, факсимільним зв'язком, поштовим зв'язком, кур'єром, чи іншими способами з використанням новітніх інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, визначеному чинним законодавством.
Споживач протягом 30 календарних днів з дати отримання рахунку Постачальника здійснює повну оплату вартості електричної енергії, недорахованої внаслідок використання електричної енергії з порушенням ПКЕЕ .
Саме в цій редакції зазначені пункти додатку повинні бути підсумково викладені.
Щодо сум судового збору, то останні повинні бути покладені на сторони в рівних долях, оскільки вимоги сторін і їх доводи є частково обґрунтованими і спір виник внаслідок неправильних дій обох сторін по справі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 49, 103-105 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу об'єднання співвласників багатоквартирного будинку КВАРТАЛ ДОБРОБУТУ (м. Дніпро) задовольнити частково.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 29 серпня 2017 року у справі №904/6647/17 змінити.
Викласти резолютивну частину рішення у наступній редакції:
Визнати укладеним договір №08195-00 від 04.05.2017 року між публічним акціонерним товариством ДТЕК Дніпрообленерго і об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку КВАРТАЛ ДОБРОБУТУ з урахуванням розбіжностей неврегульованих пунктів договору у наступній редакції:
Пункт 2.3.4 Договору - виключити.
Пункт 2.3.9 Договору - виключити.
Пункт 2.3.11 Договору викласти в редакції: Забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Постачальника та відповідальних представників електропередавальної організації (основного споживача) до власних електричних установок в наступних цілях: для проведення технічної перевірки засобів (систем) обліку, вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії та для контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем та/або субспоживачем у випадках, передбачених ПКЕЕ, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку та з урахуванням вимог п.2.3.12 даного договору, для контролю виконання Споживачем умов цього договору та в інших випадках, передбачених законодавством. Споживач зобов'язується виконувати обґрунтовані письмові вимоги Постачальника та/або електропередавальної організації (основного споживача) щодо усунення виявлених порушень .
Пункт 2.3.12 Договору викласти в редакції: Припиняти передачу або обмежувати обсяг передачі електричної енергії субспоживачу за обґрунтованою вимогою Постачальника та/або електропередавальної організації та здійснювати підключення електроустановок субспоживачів після укладення ними договорів про постачання електричної енергії з Постачальником на основі вимог, заявок Постачальника .
Пункт 2.3.22 Договору викласти в редакції: Оплачувати Постачальнику вартість робіт по проведенню позачергової технічної перевірки, перевірки програмування, перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку, що належать Споживачу за ознакою права власності у випадках, які передбачені ПКЕЕ .
Пункт 3.1.7 Договору викласти в редакції: Постачальник має право: безперешкодного доступу (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем та/або субспоживачем у випадках, передбачених договором або законодавством, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку та умов Договору, для контролю виконання Споживачем умов цього Договору та в інших випадках, передбачених законодавством, виконання інших робіт відповідно до Договору .
Пункт 3.2.1 Договору викласти в редакції: Споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії.
Споживач, який розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або споживач постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності .
Пункт 6.1.6 Договору викласти в редакції: Постачальник обмежує або припиняє електропостачання Споживача з письмовим повідомленням, направленим поштою або на електронну адресу Споживача anna.prokipets@gmail.com, не менше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт в електроустановках Постачальника або для приєднання нових споживачів, у разі відсутності резервного живлення Споживача .
Пункт 7.3 Договору виключити.
Пункт 8.1.2 Договору викласти в редакції: Споживач передає електричну енергію субспоживачам, перелік, яких визначений у додатку Дані про відпуск електроенергії субспоживачам , у межах договірної величини потужності та в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього Договору (додаток Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу ).
Пункт 8.1.3 Договору викласти в редакції: Споживач передає Постачальнику дані про обсяги споживання електричної енергії субспоживачами у порядку, визначеному відповідно до розділу 5, а також звіт про використану субспоживачами електричну енергію .
Пункти 1, 2, 2.1. Додатку 3 до договору про постачання електричної енергії №08195-00 від 04.05.2017 Порядок розрахунків викласти в редакції: 1. Розрахунковий період для визначення обсягу спожитої електричної енергії становить один місяць, а саме: з 26 числа попереднього календарного місяця по 25 число поточного календарного місяця включно.
При розрахунках за фактично спожиту електроенергію назва розрахункового періоду співпадає з назвою календарного місяця, на який припадає останній день розрахункового періоду.
2. Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії, за розрахунковий період один раз за фактичними показами засобів обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим згідно з виписаним та самостійно отриманим у Постачальника рахунком.
2.1. Оплата рахунків за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплата рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеня, 3% річних, індекс інфляції та інші платежі (за надання Споживачу додаткових послуг, суми завданих Споживачем збитків тощо) згідно з умовами цього Договору, здійснюється на рахунки Постачальника, вказані у розділі 10 Договору, на підставі самостійно отриманих у Постачальника рахунків протягом п'яти операційних днів з дня їх отримання.
У разі неявки Споживача (уповноваженого представника Споживача) для отримання рахунків, Постачальник направляє рахунки Споживачу рекомендованим листом на адресу (юридичну або поштову), що вказана у Договорі. У такому разі рахунки вважаються отриманими Споживачем з дня їх відправлення.
Рахунки на оплату можуть надаватися Споживачу у відповідних структурних підрозділах Постачальника через персональну сторінку Споживача на web-сайті Постачальника за допомогою інтернет-сервісу Личный кабинет юридического клиента або електронною поштою, факсимільним зв'язком, поштовим зв'язком, кур'єром, чи іншими способами з використанням новітніх інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, визначеному чинним законодавством.
Споживач протягом 30 календарних днів з дати отримання рахунку Постачальника здійснює повну оплату вартості електричної енергії, недорахованої внаслідок використання електричної енергії з порушенням ПКЕЕ .
Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "КВАРТАЛ ДОБРОБУТУ" (49051, м. Дніпро, вул. Гулі Корольової, буд. 8, код ЄДРПОУ 40627909) на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго", 49107, м. Дніпро, вул. Запорізьке шосе, 22; 49107, м. Дніпро, пр. Гагаріна, 118, а/с 5709, код ЄДРПОУ 23359034) судовий збір у сумі 800 (вісімсот) грн. 00 коп.
В іншій частині відмовити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго", 49107, м. Дніпро, вул. Запорізьке шосе, 22; 49107, м. Дніпро, пр. Гагаріна, 118, а/с 5709, код ЄДРПОУ 23359034) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "КВАРТАЛ ДОБРОБУТУ" (49051, м. Дніпро, вул. Гулі Корольової, буд. 8, код ЄДРПОУ 40627909) 880 (вісімсот вісімдесят) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.
Зобов'язати господарський суд Дніпропетровської області видати накази відповідно до вимог ст.ст.116, 117 ГПК України.
(постанова виготовлена у повному обсязі 11.10.2017 року)
Головуючий О.С.Євстигнеєв
Судді: І.М. Кощеєв
ОСОБА_5
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2017 |
Оприлюднено | 12.10.2017 |
Номер документу | 69479940 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Євстигнеєв Олександр Сергійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Євстигнеєв Олександр Сергійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні