ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" жовтня 2017 р.Справа № 916/1829/17
За позовом : Товариства з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне»
До відповідача: Оксамитненської сільської ради Болградського району Одеської області
Про визнання недійсним додаткової угоди до договору
Суддя Д'яченко Т.Г.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, за довіреністю
від відповідача: ОСОБА_2, голова Оксамитненський сільський голова
В судовому засіданні 21.08.2017р. на підставі ст.77 ГПК України оголошено перерву до 27.09.2017р.
Суть спору: Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою, з урахуванням уточнень від 11.10.2017р., до Оксамитненської сільської ради Болградського району Одеської області про визнання недійсним додатку від 04.01.2012р. до договору оренди землі від 01.04.2008р. ВКЇ №953195.
Відповідач - Оксамитненська сільська рада Болградського району Одеської області заперечує проти заявлених вимог позивача в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд встановив.
01 квітня 2008 року між Оксамитненською сільською радою Болградського району Одеської області (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» (Орендар) було укладено Договір оренди землі (надалі - договір), за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель несільськогосподарського призначення для будівництва та обслуговування цеху по переробці винограду та вироботки виноматеріалів, яка знаходиться на території с. Оксамитне, Болградського району, Одеської області, вулиця Нова, буд. №1б.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,00 га площі несільськогосподарських угідь. (п. 2 Договору).
Відповідно до п. 4. Договору визначено, що нормативна оцінки земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації з нормативної оціни земельної ділянки, який видано Болградським районним відділом земельних ресурсів 24.03.2008 року за № 7-7-06/979, становить 472400 грн.
Умовами п. 7. Договору сторонами погоджено, що договір укладено на 49 років, тобто, до 21 листопада 2056 грн. Після закінчення строку договору орендар має переважне поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовження його дію.
Положеннями п. 8. Договору сторонами було визначено, що орендна плата вносить орендарем у грошовій формі в розмірі 14172 грн.
Згідно до п. 9. Договору, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюються з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укидання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Відповідно до п. 32 Договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спор розв'язується у судовому порядку.
Відповідно до п. 40 Договору, цей договір набуває чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Договір оренди землі від 01 квітня 2008 року , укладений між Оксамитненською сільською радою Болградського району Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» , посвідчений 01.04.2008р. приватним нотаріусом Болградського районного нотаріального округу Одеської області ОСОБА_3 за реєстрованим номером №3006.
Договір оренди землі від 01 квітня 2008 року зареєстрований у Болградському відділі Одеської регіональної філії центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07 квітня 2008 року за №040851800002.
У подальшому, 04 січня 2012 року між Оксамитненською сільською радою Болградського району Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» (Орендар) було укладено Додаткову угоду до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року.
Додатковою угодою від 04.01.2012р. до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року сторонами було погоджено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі у сумі на рік 58301,30 грн. - 7% від грошової оцінки земельної ділянки.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, Товариством з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» було зазначено суду, що Додаткова угода від 04.01.2012р. до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року підлягає визнанню недійсною, оскільки сторонами при її укладанні не було дотримано вимог діючого законодавства.
Як зазначає позивач, Додаткова угода від 04.01.2012р. до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року не була у відповідному порядку зареєстрованою, як то передбачено вимогами Закону України „Про оренду землі» , у зв'язку з чим є недійсною з моменту її укладання.
На підставі вищенаведеного, Товариство з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» вважає оспорювану Додаткову угоду від 04.01.2012р. до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року недійсною та такою, що не підлягає виконанню.
Також, позивачем було зазначено суду, що 12.10.2016р. Товариство з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» отримало від Болградського відділення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області лист за №2648/8/15-11-15-0314, у якому, з посиланням на оскаржувану Додаткову угоду від 04.01.2012р. до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року, перераховано розмір орендної плати за укладеним між сторонами договором та зазначено про відповідні втрати бюджету.
Крім того, листом Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №6781/10/15-32-14-01-10 від 20.07.2017р. Товариство з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» було повторно повідомлено про порушення умов щодо внесення плат з орендної плати відповідно до Додаткової угоди від 04.01.2012р. до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року.
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» направлено на визнання недійсною Додаткової угоди від 04.01.2012р. до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року., укладеної між Оксамитненською сільською радою Болградського району Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» .
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.
У відповідності до ч. 1 ст.11 Цивільного Кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти. (ч. 2 ст. 11 Цивільного Кодексу України).
При цьому, ст.12 Цивільного Кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Положеннями ст. 15 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до приписів ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного Кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 627 Цивільного Кодексу України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Умовами ст.. 628 Цивільного Кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
Судом встановлено, що правовідносини між Оксамитненською сільською радою Болградського району Одеської області (Орендодавець) Товариством з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» виникли на підставі укладеного між ними 01 квітня 2008 року Договору оренди землі.
Договір оренди землі від 01 квітня 2008 року, посвідчений 01.04.2008р. приватним нотаріусом Болградського районного нотаріального округу Одеської області ОСОБА_3 за реєстрованим номером №3006, та зареєстрований у Болградському відділі Одеської регіональної філії центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07 квітня 2008 року за №040851800002.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України «Про оренду землі» ).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі» , відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Відносини, пов'язані з орендою земельних ділянок, на яких розташовані цілісні майнові комплекси підприємств, установ і організацій державної або комунальної власності, а також заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим, та їх структурних підрозділів, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про оренду державного та комунального майна".
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. (ст. 13 Закону України «Про оренду землі» ).
Згідно ст.30 Закону України «Про оренду землі» , зміна умов договору проводиться у письмовій формі за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
Згідно ст. 35 Закону України «Про оренду землі» , спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України „Про державний земельний кадастр» , державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
04 січня 2012 року між Оксамитненською сільською радою Болградського району Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» (Орендар) було укладено Додаткову угоду до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року.
Додатковою угодою від 04.01.2012р. до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року сторонами було погоджено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі у сумі на рік 58301,30 грн. - 7% від грошової оцінки земельної ділянки.
Дослідивши умови Додаткової угоди від 04.12.2012р. до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року, суд дійшов висновку, що даний правочин підлягає визнанню його недійсним у судовому порядку з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 210 Цивільного Кодексу України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом . Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації . Перелік органів, які здійснюють державну реєстрацію, порядок реєстрації, а також порядок ведення відповідних реєстрів встановлюються законом.
Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. (ст. 18 Закону України «Про оренду землі» ).
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оренду землі» , укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до ст. 654 Цивільного Кодексу України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії. Договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення. (ст. 640 Цивільного Кодексу України).
Як встановлено судом, сторонами, при укладанні 04 січня 2012 року Додаткової угоди до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року, якою було змінено розмір орендної плати, не було дотримано положень Закону України «Про оренду землі» щодо державної реєстрації укладеної між сторонами додаткової угоди.
Відповідно до ч.ч. 1,2,3 ст. 180 Господарського Кодексу України, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Згідно до ч. 1 ст. 15 Закону України „Про оренду землі» , істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону. (ч. 2 ст. 15 Закону України „Про оренду землі» ).
Відповідно до ч. 1 ст. 628 Цивільного Кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ст.202 Цивільного Кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори). Одностороннім правочином є дія однієї сторони, яка може бути представлена однією або кількома особами. Односторонній правочин може створювати обов'язки лише для особи, яка його вчинила. Односторонній правочин може створювати обов'язки для інших осіб лише у випадках, встановлених законом, або за домовленістю з цими особами. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін. До правовідносин, які виникли з односторонніх правочинів, застосовуються загальні положення про зобов'язання та про договори, якщо це не суперечить актам цивільного законодавства або суті одностороннього правочину.
Згідно зі ст.203 Цивільного Кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину. стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ст. 215 Цивільного Кодексу України).
Згідно до ч. 1 ст. 216 Цивільного Кодексу України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Приймаючи до уваги вищенаведене, дослідивши обставини спору, встановлення судом факту, що сторонами при укладанні 04 січня 2012 року Додаткової угоди до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року, якою було змінено розмір орендної плати, не було дотримано положень чинного законодавства щодо державної реєстрації укладеної між сторонами додаткової угоди до договору оренди землі, а також її нотаріальне посвідчення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» до Оксамитненської сільської ради Болградського району Одеської області про визнання недійсним додаткової угоди від 04.01.2012р. до договору оренди землі від 01.04.2008р. - є обґрунтованими, підтверджені відповідними доказами і підлягають задоволенню судом.
Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
За приписами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обгрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Враховуючи усе вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» до Оксамитненської сільської ради Болградського району Одеської області про визнання недійсною додаткової угоди від 04.01.2012р. до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року, посвідченого 01.04.2008р. приватним нотаріусом Болградського районного нотаріального округу Одеської області ОСОБА_3 за реєстрованим номером №3006 та зареєстрованого у Болградському відділі Одеської регіональної філії центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07 квітня 2008 року за №040851800002.
На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України, витрати по сплаті судового збору в сумі 1600грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 77, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнання недійсною з моменту укладення Додаткову угоду від 04.01.2012р. до Договору оренди землі від 01 квітня 2008 року, посвідченого 01.04.2008р. приватним нотаріусом Болградського районного нотаріального округу Одеської області ОСОБА_3 за реєстрованим номером №3006 та зареєстрованого у Болградському відділі Одеської регіональної філії центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07 квітня 2008 року за №040851800002, укладену між Оксамитненською сільською радою Болградського району Одеської області (68740, Одеська обл., Болградський р-н, с. Оксамитне, вул. Суворова, 10; код 04527075) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» (67851, Одеська обл., Овідіопольский р-н, с. Санжійка, вул. Прибережна, 3; код 34815480).
3.Стягнути з Оксамитненської сільської ради Болградського району Одеської області (68740, Одеська обл., Болградський р-н, с. Оксамитне, вул. Суворова, 10; код 04527075) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Винхол Оксамитне» (67851, Одеська обл., Овідіопольский р-н, с. Санжійка, вул. Прибережна, 3; код 34815480) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.
Повний текст рішення складено та підписано 13 жовтня 2017 р.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Т.Г. Д'яченко
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2017 |
Оприлюднено | 15.10.2017 |
Номер документу | 69519499 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Д'яченко Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні